pondělí 22. února 2016

333 tipů pro Windows 10 (11-15)

11.     Lze provést upgrade z dřívější verze Windows?

Další možností, jak do svého počítače nahrát Windows 10, je tzv. upgrade. Jedná se o proces, kdy se instalace nového systému provádí na počítači s již existující, starší verzí operačního systému. Výhodou provádění upgradu je (v závislosti na tom, z jakého předchozího systému jej provádíte) automatizace procesu, zachování dat, nastavení i aplikací. Dá se říci, že po pár desítkách minut máte nový systém se „starými“ daty.
Upozornění: Většinou jsou zejména IT odborníci k upgradům poměrně skeptičtí, protože si můžete (ale nemusíte) ze starého systému přenést nějaká nevhodná nastavení a chyby, proto u takové zásadní aktivity, jako je změna operačního systému, je vhodné zvážit, zda neprovést raději čistou instalaci. Před ní je ale pochopitelně zapotřebí zálohovat veškerá data na nějaký, nejlépe externí disk, USB flash disk či na některá z internetových úložišť, provést čistou instalaci a po ní veškerá data nahrát zpět a pochopitelně doinstalovat všechny potřebné aplikace. Provést to můžete např. i za pomoci nástroje Migrace profilu uživatele. Ano, tento proces sice zabere možná i pár hodin, ale máte jistotu nové instalace systému a nové instalace aplikací bez přenesení možných chyb.
Nutno podotknout, že u Windows 10 byl proces upgradu ovšem zase o něco vylepšen a poměrně dost IT odborníků již proces upgrade operačního systému na Windows 10 tak striktně nezatracuje. Já sám jsem tímto způsobem provedl upgrade desítek počítačů a vše proběhlo bez problémů. Rozhodnutí je tedy jen na vás.
Možnost upgradu, resp. přenosu nejen dat, ale i aplikací, je závislý jak na nainstalované předchozí verzi operačního systému (Windows XP, Windows Vista, Windows 7), tak i na nainstalovaném servisním balíčku. Obecně platí, že čím novější verzi operačního systému se chystáte upgradovat, tím snazší tento upgrade bude. Proto bych vám doporučil v případě Windows 7 vždy čistou instalaci a u Windows 8 to ponechal na vašem rozhodnutí. Nezbývá než doplnit, jaké jsou možnosti upgradu z předchozích verzí:
 
Při upgradu je pochopitelně nutné zachovat bitovou verzi systému (32bitová vs. 64bitová) i jazykovou, tj. není možný upgrade např. z 32bitové na 64bitovou. Pokud chcete tedy mít 64bitovou instalaci Windows 10 (a v dnešní době není víceméně jediný důvod, proč ne) a předchozí systém máte 32bitový, není možné využít upgrade, ale je nutné provést čistou instalaci.

12.     Jak snadno a rychle provést upgrade na Windows 10?


Velice zajímavou novinkou je upgrade pomocí instalátoru staženého z internetu. Pokud se tedy v neděli večer rozhodnete, že na svém počítači chcete udělat upgrade na Windows 10, vše můžete mít hotovo za několik desítek minut. Pokud bych měl celý tento proces velmi zjednodušit, probíhá asi takto: stáhnete si malý instalační program, vyberete si edici, architekturu a jazykovou verzi, stáhne se celá instalace a následně se provede upgrade, přičemž vše se provádí přímo na počítači, ze kterého chcete upgradovat na Windows 10. Je možné provést upgrade přímo na daném PC nebo si vytvořit již zmiňovaný USB disk pro pozdější použití nebo použití na jiném PC.
Veškeré informace o systému Windows 10 naleznete na internetové stránce společnosti Micrososft, kde se mj. nachází návod a postup, jak takový upgrade provést. Názvy příkazů na webové stránce se mohou pochopitelně v průběhu času měnit.

13.     Lze provést upgrade z nižší edice Windows 10?


Ano, obecně lze u Windows 10 provést upgrade na jinou, vždy ale vyšší edici systému Windows 10. Opět ale nelze provádět přímý upgrade mezi 32bitovými a 64bitovými verzemi.
  

14.     Jak během instalace rozdělit pevný disk na oddíly?


                Během nové instalace operačního systému Windows 10 máte v průvodci možnost rozdělit pevný disk na oddíly. Jeden fyzický disk v počítači tak bude rozdělen na dvě (popř. jiný počet) části, většinou označené jako disk C a disk D. Toto rozdělení je u většiny uživatelů běžnou praxí. Na disk C instalují operační systém a aplikace, na disk D nahrávají svá data, dokumenty, fotky, obrázky. V případě tohoto rozdělení a nutnosti přeinstalovat operační systém tak uživatel nepřichází o svá data. Jak rozdělíte dostupnou celkovou velikost pevného disku, záleží jen na vás, běžné rozdělení se provádí cca 1/3 velikosti na oddíl C, zbytek, tj. 2/3, na oddíl pro data a dokumenty. Změna tohoto rozdělení je po instalaci operačního systému již poměrně náročná a s rizikem ztráty dat.

15.     Co je nového na nabídce Start?
Ačkoliv je to asi nepravděpodobné, je možné, že někteří z vás sedí u počítače s operačním systémem Windows (a nejen 10) zcela poprvé, a tak je na místě mít alespoň základní informace o práci v systému. Po instalaci a počáteční konfiguraci systému Windows 10 se vám zobrazí pracovní plocha se známým tlačítkem Start v levém dolním rohu. Po klepnutí na něj se následně ukáže klasická nabídka Start nebo ta přes celou obrazovku, která je aktivní v režimu tabletu. Nabídka Start je také zobrazena ve formě aktivních dlaždic. Aktivní jsou proto, že se jejich obsah průběžně mění v závislosti na obsahu. Klepnutím na jednotlivé dlaždice můžete spustit danou aplikaci a pracovat v ní. 

Žádné komentáře:

Okomentovat