pátek 25. června 2021

Vše, co potřebujete vědět o Windows 11

Asi téměř nikomu pohybujícím se ve světě IT neuniklo, že Microsoft 24.června 2021 představil nový operační systém Windows 11. A když je nový, tak v něm asi budou nějaké novinky. Přesně tak! A není jich málo. Na úvodní seznámení jich bude stačit překvapivě 11, zbytek si představíme někdy příště.
Co je nového ve Windows 11?

① Přepracovaná nabídka Start – novinka, která je vidět na první pohled. Zejména umístění nabídky Start doprostřed dává tušit, že toto bude jedna z největších změn pro uživatele. Její součástí je i ještě lepší vyhledávání a zobrazení vašich posledních souborů i ze zařízení Android nebo iOS.

② Nové grafické rozhraní – sjednocení grafického vzhledu a jeho „učesání“ je další, na první pohled viditelnou novinkou.

③ Vylepšený systém aktualizací – aktualizace pro Windows 11 budou v průměru o 40 procent menší a ještě více jich bude probíhat na pozadí.

④ Nový Microsoft Store – z něj se stává nyní centrální hub pro veškeré vaše aplikace, ale i obsah, který potřebujete a chcete. Hry, seriály, aplikace nebo filmy to vše na vás v Microsoft Store čeká. A jména partnerů jako Disney+ jsou toho důkazem. A není to jen o šířce nabídky, ale také o její bezpečnosti. Cokoliv, co si s Microsoft Store stáhnete prochází kontrolou pro zajištění vaší bezpečnosti.

⑤ Spouštění Android aplikací  - díky partnerství s Amazon AppStore bude možné i Android aplikace z tohoto obchodu spouštět na vašem počítači.

⑥ Integrovaný komunikátor Teams – situace posledních měsíců ukázala, jak je důležité zůstat stále ve spojení. A proto funkce chatu z Teamsů dostane výsostní umístění přímo na hlavním panelu, odkud tak budete mít okamžitý přístup ke komunikaci se svými blízkými.

⑦ Vylepšená podpora pro hráče her – počítač s Windows je jednou z nejlepších voleb pro hráče her a s novou verzí tomu nebude jinak. Ba naopak, podpora technologií jako DirectX 12 Ultimate nebo AutoHDR a další jsou toho důkazem. Ještě více vhod než kdy jindy přijde GamePass – předplatné, které vám dává aktualizovanou knihovnu více jak 100 her, které si můžete kdykoliv zahrát.


⑧ Podpora pro informační widgety – mít přehled a informace, to je to, oč dnes běží. Díky staronové funkci widgetů bude možné mít přehled o počasí, zprávách ale i vašich personalizovaných zdrojích informací tak, abyste je měli kdykoliv na dosah, když to potřebujete.  

⑨ Snadnější umístění oken na obrazovce – pryč jsou doby, kdy uživatelé standardně pracovali s jednou otevřenou aplikací. Dnes jich mají otevřených najednou více a i zde Windows 11 přináší několik novinek, zejména co se rychlého uspořádání oken na obrazovce týče. Jednoduchým gestem si budete moci vybrat z několika předdefinovaných rozložení a aplikovat je na vaše okna na ploše.


⑩ Vylepšená podpora pro více monitorů – kdo nepracuje s více aplikacemi na jedné obrazovce, má asi více monitorů. A i právě toto populární rozložení získává vylepšené funkce a aplikace si nyní budou pamatovat, jaké umístění a na kterém monitoru mají, což se hodí například při využívání dokovacích stanic či obyčejného připojování projektoru.

⑪ Přepracované rozhraní pro dotyková zařízení – dotyková zařízení jsou rozšířena jako nikdy předtím. A je pochopitelné, že na to Windows reagují vylepšenou podporou, automatickou změnou rozložení při odpojení klávesnice, novými gesty či klávesnicí, kterou můžete znát i z mobilních telefonů.

  

Kdy bude možné si Windows 11 vyzkoušet?

Během příštího týdne by měl být systém k vyzkoušení skrze Windows Insider program. A v rámci kanálu Dev omezeně dokonce i na počítačích, které jinak specifikace Windows 11 nesplňují. 

Kolik bude Windows 11 stát?

Po vydání Windows 11 bude možné z kompatibilních počítačů s Windows 10 zdarma přejít na Windows 11. Tato doba bude pravděpodobně omezena, ale bude trvat minimálně rok od uvedení Windows 11.

Jak často budou vycházet nové velké aktualizace Windows 11?

1x ročně 

Půjde na můj počítač Windows 11 nainstalovat?

Microsoft uvolnil nástroj PC Health Check, který vám ukáže, zda je vaše zařízení s Windows 11 kompatibilní. Jaké jsou hardwarové požadavky na počítač podporující Windows 11? (aktualizováno)

 • Procesor: podporovaná generace, dvoujádrový s rychlostí  >= 1 GHz
 • RAM >= 4 GB
 • Úložiště: >= 64 GB
 • Bezpečnost: TPM verze >= 2.0 a podpora SecureBoot 

Podporuje můj procesor Windows 11?

Protože zejména procesor a TPM čip budou dva největší otazníky každého uživatele s ohledem na přechod na Windows 11, připravil Microsoft kromě aplikace PC Health Check také kompletní seznam podporovaných procesorů, a to pro platformu Intel, AMD i Qualcomm.

A co naopak ve Windows 11 nebude?

Jak už to občas bývá, někdy je potřeba se v nových verzích softwaru obecně rozloučit s některými funkcemi. Ve Windows 11 tento osud zasáhl poměrně dost funkcí a nástrojů:

 • Cortana již nebude součástí prvního spuštění ani nebude připnuta na hlavní panel.
 • Pokud jste přihlášeni pomocí účtu Microsoft, není možné přenášet Tapetu plochy z nebo do zařízení.
 • Internet Explorer je zakázán. Microsoft Edge je doporučenou náhradou a zahrnuje režim IE, který může být v některých scénářích užitečný.
 • Panel matematického zadávání byl odebrán. Nástroj pro rozpoznávání matematiky se nainstaluje na požádání a obsahuje ovládání matematického zadávání a rozpoznávač. Matematické psaní v aplikacích jako OneNote není touto změnou ovlivněno.
 • Aplikace Novinky a zájmy na hlavním panelu byla odebrána. Místo toho zajistí její funkce widgety.
 • Je odebrán Rychlý stav ze zamykací obrazovky včetně souvisejících nastavení.
 • Režim S režim je dostupný pouze pro verzi Windows 11 Home.
 • Skype MeetNow byl nahrazen chatem.
 • Aplikace Výstřižky bude i nadále dostupná, ale starý design a funkce ve verzi Windows 10 byly nahrazeny těmi z aplikace dříve známé jako Snip & Sketch.
 • Nabídka Start se významně ve Windows 11 změnila, včetně následujících klíčových omezení a odstranění:
  • Pojmenované skupiny a složky aplikací již nejsou podporovány a velikost rozvržení nelze momentálně měnit.
  • Připnuté aplikace a weby nebudou migrovat při upgradování z Windows 10.
  • Živé dlaždice již nejsou dostupné. Pro přehledný a dynamický obsah si zobrazte novou funkci Widgety.
 • Tabletový režim byl odebrán a pro pozice s připnutou a odepnutou klávesnicí byly přidány nové funkce a možnosti.
 • I funkce hlavního panelu se změnily:
  • Lidé se již neobjevují na hlavním panelu.
  • Některé ikony se na hlavním panelu systému (systray) pro upgradovaná zařízení nemusí zobrazit, včetně předchozích přizpůsobení.
  • Zarovnání na spodní části obrazovky je jediným povoleným umístěním.
  • Aplikace již nemohou přizpůsobovat oblasti hlavního panelu.

 • Časová osa byla odebrána. Některé podobné funkce jsou dostupné v prohlížeči Microsoft Edge.
 • Dotyková klávesnice již nebude dokovat a odpojovat rozvržení klávesnice na obrazovce o velikostech 18 palců a větších.
 • Byla odebrána funkce Peněženka.
 • Následující aplikace nebudou při upgradu odebrány, ale již nebudou nainstalovány na nových zařízeních nebo při čisté instalaci Windows 11. Budou dostupné ke stažení z obchodu Store:

  • 3D Viewer
  • OneNote pro Windows 10
  • Malování 3D
  • Skype

pondělí 7. června 2021

10 (nejen) technologických tipů na léto

Je před námi léto a s ním i zasloužený odpočinek, protože ten poslední rok a půl byl i ve školství opravdu náročný a asi nikdo ho takový nečekal. Byla by však škoda si říci: „teď se konečně vrátíme k normálu“, protože v mnoha případech ten dřívější normální stav neodpovídal potřebám 21. století, ale nejenom jejich potřebám, ale i možnostem. A proto je před vámi skvělá šance změnit a vylepšit to, co jsme doposud za normální považovali, ale spíše než normální, by se dalo nazvat „zastaralé“

1. Udělejte si pořádek v online třídách

Je asi jasné, že s návratem prezenční výuky zcela zásadně klesne využití online hodin a schůzek, ale to vůbec neznamená, že musí klesnout využívání nástrojů jako jsou Teams a další. Online schůzky v Teamsech jsou jen jednou z mnoha částí, které můžete i pro prezenční výuku bez problému využít. Sdílené společné kalendáře, plánování projektů, zpětná vazba, dotazníky, zadávání úkolů, podpora pro matematiku, online aplikace Office a mnohé další je zcela snadné zapracovat a zapojit i do běžné, prezenční výuky.

A stejně tak můžete využít i třídy a týmy, které jste si vytvořili. Pokud pro to nemáte specifický důvod, je silně doporučeno týmy archivovat, nikoli mazat. A někteří se možná rozhodnou ve stávajících (jen po patřičném přejmenování) pokračovat. I to je samozřejmě možné a vždy jen závisí na konkrétním způsobu, jak chcete se třídou pracovat dále.


No a pokud používáte online služby jako např. Office 365 a máte aktuálně žáky devátých tříd ZŠ nebo posledních ročníků SŠ, můžete jim ponechat jejich účty v tzv. absolventském režimu, případně jim říci, že si mohou vytvořit soukromý účet Microsoft a služby jako Office Online, OneDrive, Teams, Forms nebo OneNote používat i nadále zdarma.

2. Zvyšte bezpečnost vašich dětí

Bezpečné online hodiny se za poslední měsíce naučil dělat snad každý. Je vhodné dětem před prázdninami připomenout zásady bezpečného chování, a to třeba na stránkách projektu Kraje pro bezpečný internet (www.kpbi) nebo E-bezpečí (www.e-bezpeci.cz). A pokud jde o vaše vlastní děti, zkuste vyzkoušet Microsoft Family Safety – nástroj, který monitoruje chování vašich dětí na internetu a hlídá, aby na něm trávili jen tolik času, kolik dovolíte. A stejná omezení umí nastavit i pro mobilní telefony nebo herní konzole podporovaných platforem.3. Začněte pracovat se zpětnou vazbou

Během online výuky bylo díky vypnutým kamerám (ale dost často i při těch zapnutých) poměrně složitě vycítit, jaká nálada ve třídě panuje a v jakém rozpoložení jednotliví žáci jsou. Do Teamsů přibyla aplikace Reflect, která umí s touto zpětnou vazbou pracovat. Žáci mohou s vámi soukromě sdílet, jak na tom jsou a vy poté, i na základě historie jejich odpovědí snadno zjistíte, jak na tom jsou. A vězte, že ji využijete i v rámci prezenční výuky, protože žák se jen tak před třídou "nepřizná", že není úplně v pohodě.
4. Využijte poslední rok a půl ve svůj růst a prospěch

Množství novinek, které většina pedagogů za poslední rok a půl vstřebala, je neuvěřitelné. Je samozřejmě škoda, že se to stalo za takových nepříznivých podmínek, ale i tak jste se každý z vás o dost posunuli. Jak ti, kteří s online nástroji začínali, tak ti, kteří je znali a jen je začali používat na maximum a radili i ostatním. Tak toho využijte, začněte se dál rozvíjet a pracovat na těch silných základech, které nyní máte. Protože pro ty žáky, kteří jsou dneska ve školách, to je budoucnost (a samozřejmost).

Mnozí z vás také poznali, že díky vhodným licenčním programům (ať již od zřizovatele nebo pořízený samotnou školou) mohou stejné produkty jako ve škole, používat i učitelé a žáci na svých soukromých počítačích, tabletech nebo telefonech. I to dává obrovský prostor pro možné nové aktivity, tak se případně zeptejte u vás ve škole, zda Microsoft 365 máte a jak jej mohou využívat vy i žáci na doma. A je jedno, zda mají Windows, macOS, iPadOS nebo Android.5. Digitalizujte, co můžete (a co dává smysl)

Mnoho škol a pedagogů během posledních měsíců také poznala velké množství užitečných nástrojů. OneNote jako školní digitální sešit pro přípravy, OneDrive jakožto online úložiště pro vaše pracovní soubory, podklady, data a přípravy, Forms pro písemky, co se samy opravují nebo Teams, které není nutné asi představovat. A do toho přišla i mnohá další vylepšení, jako je schvalování čehokoliv elektronicky apod. Nedělejte tedy již papírové dotazníky a přihlášky, neschvalujte si věci papírově nebo mailem či nenoste soubory na flashkách, ale spolupracujte online a digitálně kde to jen jde. Ten ušetřený čas za počáteční „námahu“ při digitální transformaci za to stojí.6. Začněte spravovat zařízení efektivně

Také zařízení ve školách zažily během posledního roku velkou revoluci, a to zejména co se jejich počtu týče. A pro školy se už nyní připravují další programy pro nákup zařízení. Co to znamená? Kromě snazší práce s digitálními technologiemi také výzvu pro správce IT techniky, jak tyto všechna zařízení efektivně zpracovat. Odpovědí je Microsoft Endpoint Manager (Intune), který je součástí balíčku Microsoft 365. Díky němu je možné zařízení s Windows, iOS, macOS, ipadOS nebo Android spravovat vzdáleně a pouze skrze internetový prohlížeč. Inventarizace, vzdálená instalace aplikací, centrální správa politik nebo vestavěného antiviru Defender ve Windows 10 je pak hračkou a je jedno, zda těch zařízení máte 10 nebo 500. Také obnova počítače do výchozího stavu při předávání zařízení jakožto zápůjčky novému uživateli je otázkou chvíle. 7. Zapojte se do komunity

Jedním z pozitivních bodů poslední doby byla ukázka toho, jak si učitelé vzájemné pomáhali. Jak ti, co znali dané technologie byli ochotni obětovat svůj čas a radit ostatním i z jiných škol. A možná si říkáte, kde se to naučili. Mnozí samostudiem, mnozí díky tomu, že jsou součástí skupin a komunit stejně nadšených učitelů, kteří nemusí být a často ani nejsou specialisté na IT, ale jen je baví využívání technologií ve svých předmětech. Jednou z takových komunit je i Microsoft Innovative Educator Expert a právě do té se můžete do 15. července zapojit i vy. Kritériem není, co umíte, ale co chcete umět. Více informací o MIEE najdete na aka.ms/MIEECZ


8. Přijeďte na letní školu

No a pokud chcete zažít, jak taková komunita vypadá, funguje a spolupracuje, je nejlepší možností se vydat na Letní školu moderních učitelů. Ta se letos koná již po jedenácté a díky velkému zájmu jsou opět v srpnu otevřeny 2 turnusy. Tak přijeďte načerpat nápady a inspiraci. Více informací najdete na www.letni-skola.cz


 

9. Připravte se na nový rok (a odpočiňte si)

Nebojte, nejprve si zasloužené odpočiňte. Ale i v novém roce jsou připraveny nové výzvy a to doslova – do škol budou mířit nová zařízení, bude se potřeba vyrovnat s výpadkem vzdělávání u některých žáků, přichází nová revize RVP informatiky, do běžných předmětů se budou více integrovat aplikace jako jsou Word, Excel, PowerPoint a další, a tak je potřeba sledovat tyto změny a trendy a být na ně připraven. Jak? No třeba právě díky komunitním skupinám nebo letní škole.


A s tím souvisí i výuka na středních školách. Dneska je doba cloudová, o tom není pochyb. Tak proč nezačnete učit věci jako databáze, sítě, správu klientských stanic nebo serveru v cloudu? Vždyť Azure je pro studenty zdarma a tak může mít k těmto zdrojům přístup kdokoliv a kdykoliv. A samozřejmostí jsou i nové technologie jako umělá inteligence nebo strojové učení. Je jasné, že dostupností technologie to nekončí, ale je potřeba se ji někde i naučit. A k tomu slouží portál Microsoft Learn, kde se veškeré tyto nové technologie můžete naučit. Opět zdarma. 
10. Neusněte na vavřínech 

Vy víte nejlépe, kolik času a úsilí jste museli věnovat tomu, abyste začali používat digitální technologie a abych jejich využití bylo smysluplné. Za to vám samozřejmě patří obrovský dík a jste zcela jistě pedagogičtí hrdinové distanční výuky. Ale pozor, asi nic se aktuálně nevyvíjí rychleji než právě ty technologie. A proto je potřeba neusnout na vavřínech zvládnuté online výuky a neustále se vzdělávat, zkoušet nové postupy a technologie, hledat správné (a nacházet slepé) uličky a nebát pracovat s chybou.

 

Díky moc všem a přeji vám krásné a pohodové léto.

úterý 1. června 2021

Jak správně a snadno na webináře v Teamsech?

Možností, jak udělat webinář v Teamsech je opravdu hodně - mezi ty nejpoužívanější patří prosté vypublikování odkazu na schůzku na stránky školy nebo jeho poslání emailem. Druhou, o něco sofistikovanější možností je udělat přihlášení skrze Microsoft Forms s následným posláním odkazu všem zaregistrovaným. Uživatelé placených verzí Office 365, tj. verze A3 nebo A5 mají další důvod k radosti - v jejich verzích je dostupná oficiální funkce pro organizaci webináře. Tak se na ní trochu detailně podíváme:

1. Otevřete si aplikaci Teams a v ní položku Kalendář. V pravém horním rohu u tlačítka schůzka klepněte na šipku dolů a z nabídky vyberte položku Webinář2. Vyplňte standardní položky jako je název webináře, e-mailové adresy PREZENTUJÍCÍCH, od kdy do kdy se webinář bude konat a případně další podrobnosti. 3. Zatím vše vypadá jako běžná schůzka, ale opak je pravdou - v horní části schůzky máte možnost nastavit, zda na webinář bude vyžadována registrace a zda pro všechny nebo pouze pro uživatele v rámci vaší školy. Zároveň je ale automaticky vytvořen i registrační formulář, jehož vzhled a položky můžete upravit - stačí klepnout na Zobrazit registrační formulář


4. V nově zobrazené stránce si můžete uzpůsobit registrační formulář, zejména co se položek o účastnících týče. Je možné také nahrát obrázek do záhlaví registračního formuláře a celý formulář pochopitelně uložit, zkopírovat odkaz na registraci (tento odkaz pak budete posílat/publikovat) a zobrazit si v prohlížeči náhled registračního formuláře tak, jak bude vypadat pro účastníky. Po odeslání pozvánky prezentujícím a odeslání odkazu na registraci účastníkům je vše z vaší strany hotovo. 5. Z pohledu účastníka je to vše ještě snazší - ten si otevře odkaz na registraci (a je jedno, zda ho dostal v mailu nebo na něj klikl na webové stránce školy) a vyplní registrační formulář. 6. Následně mu automaticky přijde emailové potvrzení a pozvánka rovnou s událostí do kalendáře. Snazší to fakt být nemůže. 


A na závěr ještě poslední věc - je zcela logické, že chcete mít přehled o tom, kdo se vlastně na akci registrovat - tuto informaci najdete podobně jako třeba běžnou docházku ve vlastnostech schůzky.


Následně už se stačí do schůzky připojit a vést ji jako standardní schůzku s tím rozdílem, že do 1000 účastníků mohou (dle nastavení) účastníci s vámi komunikovat a spolupracovat, nad 1000 účastníků se již pro ně jedná o pasivní sledování bez možnosti interakce. Horní limit těchto schůzek je standardně 10 000 účastníků, s ohledem na aktuální situaci je do konce roku navýšen na 20 000. 

úterý 18. května 2021

Jarní (a letní) novinky 2021 v Teams, Forms a Whiteboardu.

I nadále do Teams a dalších služeb v rámci Office 365 přichází a budou přicházet nové funkce, a ne náhodou to jsou ty, po kterých nejčastěji (nejen) pedagogická veřejnost volá. Tak se pojďme podívat, co už v některých případech můžete využívat, a na co se můžete v blízkých týdnech těšit. 


1. Stažení prezenční listiny i po skončení hodiny

Již je možné si stáhnout prezenční listinu i po skončení online hodiny. Pozor, pokud se vám prezenční listina objeví v rámci kanálu a záložky Příspěvky, vidíte ji pouze vy. Není potřeba se tedy obávat toho, že k ní mají přístup i žáci.


2. Nový formát prezenční listiny

Taktéž by měl být pro všechny již dostupný nový formát prezenční listiny, který mj. přehledně ukazuje celkový čas žáka na schůzce a jsou zde dostupné i další změny jako je celkový počet žáků na schůzce apod. 


3. Dynamické zobrazení


Během května/začátkem června bude dostupné nové, dynamické zobrazení, ve kterém si budete moci měnit rozvržení obsahu a oken účastníků dle potřeby.4. Režim prezentujícího


Taktéž na přelomu května/června bude možné využít speciální režim, ve kterém budete mít možnost vložit svůj obraz (bez pozadí) do promítané prezentace.


5. Vypnutí kamery účastníkům


Funkci ztlumení účastníků bereme již jako nedílnou součást Teamsů. Pokud však student chtěl vyrušovat, mohl si nechat zapnutou kameru a v ní se např. nevhodně chovat. Během května/června bude možné vypnout a zakázat účastníkům i kameru.


6. Zobrazení zadání v kalendáři


Tuto funkci byste již měli mít aktivní - při vytváření zadání je možné vám a žákům nebo vám, žákům i všem vlastníkům týmu nechat do kalendáře vložit upozornění na končící termín pro odevzdávání zadání. Jen pozor, pokud jste zvyklí jej zadávat do půlnoci, tak v běžně zobrazeném kalendáři je potřeba sjet až na konec, aby byl tento čas vidět. Proto je možná vhodnější úkol zadávat třeba do 20 hodiny apod. 7. Aplikace Schválení


Opět již pro všechny dostupná aplikace v rámci Teams, která vám umožňuje digitalizovat vaše veškeré schvalovací procesy. Ostatně, podívejte se sami v tomto článku.


8. Aplikace Reflect


Práce se zpětnou vazbou je nejen ve školství velice důležitá, jak na ni pomocí Teamsů se dozvíte pro změnu v tomto článku. 


9. Aplikace Matematika


Matematika se učí vždy a všude, a tak je asi pochopitelné, že si jako první "předmět" našla cestu i do Teamsů. Pomocí této aplikace můžete zadávat složité matematické rovnice, a to i pomocí dotykového pera, nechat si je vypočítat, zobrazit grafy a mnoho dalšího. 


9. Hlasování v kanálových schůzkách


Již nyní je možné při běžné schůzce, kam zvete konkrétní lidi nebo skupinu, využívat doplněk Formsů pro hlasování v průběhu schůzky. Prozatím to není možné pro schůzky založené na kanálu, a to se právě během léta změní.


10. Přehledné umístění záložek


Pokud jste zvyklí si do týmu vkládat více záložek, vzhledem k tomu, že v každém kanále je jich několik přednastavených, moc místa na ty nové nezbývá. To se v létě změní, protože bude možné ty výchozí, standardní přesunout pod sebe do levé části kanálu.11. Whiteboard jako zdroj pro zadání


Někdy se jako zdroj a místo pro zpracování zadání nehodí ani Word, Excel, PowerPoint nebo OneNote, ale potřebujete prostě a jen prázdnou bílou plochu. Během léta bude možné využít právě tabuli Whiteboard jako zdroj pro vypracování zadání.


12. Zadání až pro 300 osob.


Možná vám přijde, že stávající limit 200 osob pro distribuci zadání je dostačující. Ne všichni vyučující si to myslí, a to zejména ti na vysokých školách. A proto během června bude tento limit navýšen na 300. 

13. Skupinová zadání


Na práci v online skupinkách pomocí Skupinových místností v Teams jsme si rychle zvykli. A dost často na nějakém úkolu pracuje skupina a této skupině chcete přiřadit úkol - zadání tak, aby se jeho hodnocení promítlo všem najednou a nebylo nutné přidělovat body jednotlivě. Tak přesně to na vás v létě čeká. 
14. Slovní mrak ve Forms


Jednou z nových otázek ve Forms bude možnost vytvoření slovního mraku, tj. zpracování odpovědi ve formě zobrazených slov a zdůraznění těch nejčastějších odpovědí. 

15. Organizace kvízů


Když máte pár kvízů, jde to. Když desítky, je to horší. A když stovky, může se stát prostředí Forms trochu nepřehledným. Na druhou stranu, dneska už asi taky netřídíte všechny fotky do složek, ale spíš využíváte efektivní hledání na základě data nebo místa. Každopádně od léta bude možné si kvízy třídit a organizovat dle potřeby. 

16. Kvíz na určitý čas


Již dnes máte možno si nastavit, od kdy to kdy bude test aktivní. Pořád tam ale není ta asi ve školství nejčastější varianta - na písemku máte 10 minut. A jak asi tušíte, od léta bude možné nastavovat i časový limit na kvíz nezávisle na tom, kdy si žák test otevře. 

17. Tvary/diagramy ve Whiteboardu


Ve webové verzi Whiteboardu jsou pro vás nově dostupné geometrické tvary, takže nejen výuka matematiky je opět o něco snazší.18. Teams + Whiteboard - spolu a lépe


Během léta dojde k ještě větší integraci Teams a Forms, takže bude možné vidět účastníky schůzky i otevřít tabuli, na které pracujete, bez přerušení.


19. Laserové ukazovátko ve Whiteboardu

V nadpisu asi bylo řečeno vše, takže se snad jen podívejte na obrázek, na co se během léta můžete těšit.


20. Kurzory živě ve Whiteboardu

Využíváte Whiteboard k online spolupráci, ale chtěli jste mít větší přehled o tom, kdo kde vlastně v tabuli je a na čem pracuje? Díky této nové funkci to od léta bude možné.


pondělí 17. května 2021

Jak na zpětnou vazbu a náladu ve třídě? Přes Teamsy!

Vědět o tom, jaká je nálada ve třídě je určitě skvělé. Vědět, jaká je nálada jednotlivých žáků je ještě lepší. No a mít tyto informace přehledně a historicky zpracované, je úplně nejlepší. Když se totiž zkusíte v rámci běžné výuky třídy zeptat, jak se mají, moc odpovědí se pravděpodobně nedočkáte a už vůbec vám většinou žáci neřeknou před třídou, že se mají špatně nebo že jsou smutní. A právě to je ideální případ pro využití nového vestavěného doplňku do Teams s názvem Reflect

Díky tomu, že se jedná o vestavěný doplněk, není potřeba nic složitě stahovat, stačí si jen otevřít přes tři tečky v levém menu vyhledávání aplikací a Reflect otevřít a přidat do Teamsů. 
Následně jen stačí si otevřít kanál Obecné nebo jakýkoliv jiný (klidně si můžete vytvořit na tuto aktivitu samostatný kanál s názvem Jak se máte?) a pod polem pro psaní příspěvku klepnout na ikonu Reflectu (srdce s kolečkem). 


Zobrazí se nové okno, ve kterém může vybírat z několika předpřipravených otázek, vybrat si, zda žáci uvidí alespoň anonymní odpovědi nebo ani ty ne a jak dlouho má být tento konkrétní průzkum dostupný. Jakmile máte vše nastaveno, stačí klepnout na Poslat a průzkum je odeslán třídě.
Následně žák může zvolit smajlíka, který reprezentuje jeho aktuální náladu, a navíc může i vybrat jednu ze slovních možností, popisující jeho aktuální stav. Může se i podívat na to, jak si "vedl" v minulých dnech.
Podobně pak vidí přehled třídy i vyučující - jednak vidí, kdo již odpověděl a kdo ne a pak samozřejmě vidí jednotlivé odpovědi. Obrovskou výhodou je, že i učitel vidí historii odpovědí žáka, takže pokud žák několikrát za sebou odpoví, že se cítí smutně, je asi na místě začít hledat příčinu. 
Jak vidíte, Reflect je jen další z možností (po komunikaci se třídou, elektronickém zadávání úkolů, bezpečném chatu se žáky, online testování, spolupráci na dokumentech, schvalování čehokoliv ve škole apod.), kterou Teamsy nabízí i pro běžnou prezenční výuku s podporou IT. Dnešní žáci zcela automaticky již ráno před začátkem školy jsou na internetu a na mobilu sledují novinky a píšou si s kamarády, tak proč to opět nevyužít k něčemu smysluplnému.