úterý 20. září 2022

11 novinek ve Windows 11 22H2

Jak už asi víte, Microsoft vydává 1x ročně velké aktualizace operačního systému Windows 11 a nyní je ten čas, kdy vychází verze označovaná jako 22H2 (velká aktualizace z druhé poloviny roku 2022). Ta je nyní uvolněna pro všechny uživatele s kompatibilním zařízením, a to skrze Windows Update, pro firemní a školní zákazníky pak přes VLSC, WSUS a WUfB.

Tak a teď už pojďme na ty nejzajímavější novinky (některé z nich budou dostupné až postupně, během října):

1. Průzkumník a záložky

Aplikace Průzkumník dostala tolik očekávané záložky, které znáte třeba z webových prohlížečů. Pokud chcete pracovat se soubory v jiných složkách, již není potřeba se přepínat mezi složkami nebo mít otevřeno více oken aplikace Průzkumník, vše teď zvládnete v jednom okně se záložkami. Průzkumník také nyní zobrazuje náhledy obsahu složek.2. Složky a Start

A u složek ještě zůstaneme. Ty je totiž nově možné vytvářet i přímo v nabídce Start. Chcete si vytvořit složku Office a do ní dát aplikace Word, Excel a PowerPoint? Žádný problém.


3. Připnuté dle potřeby

Od verze 22H2 máte také možnost ovlivnit, jakou část v nabídce Start budou zabírat Připnuté a Doporučené položky. Chcete více aplikací a méně doporučených dokumentů? Máte je mít!
4. Spravujeme přehledně a moderně

Správce úloh v této aktualizaci dostal nový graficky design, který více ladí s prostředím Windows 11 a to včetně podpory pro tmavý režim. 5. Integrace OneDrive

Pokud používáte na svém zařízení aplikaci OneDrive, po otevření této složky v Průzkumníkovi díky lepšími propojení máte možnost vidět, kolik místa na OneDrive vám ještě zbývá.6. Živé titulky

Pro jakékoliv mluvené slovo, které máte možnost skrze počítač slyšet, je možné zapnout titulky, a to pomocí klávesové zkratky Windows + Ctrl + L. Ty jsou zatím dostupné jen v angličtině. Ale víte o tom, že je možné ve Windows 11 texty i diktovat, a to už i v češtině? Tak si zkuste klávesovou zkratku Win + H.7. Nový editor videa - Clipchamp

Ve Windows 11 22H2 se také setkáte s jednou předinstalovanou aplikací a tím je Clipchamp. Nový a moderní editor videa, který podporuje vše, co si můžete přát. Více zvukových i video stop, obraz v obraze, práce s klíčováním a zeleným plátnem, fotobanka, export v různých formátech a mnoho dalších skvělých funkcí. A co víc, je dostupný i jako webová aplikace.


8. Účty a rodina

V Nastavení systému Windows 11 máte možnost si nyní detailně prohlídnout nastavení týkající se vašeho osobního účtu Microsoft i rodinného sdílení, a to včetně nové aplikace Rodina.
9. Přesunujeme položky na hlavní panel

Pokud chcete přetahovat na hlavní panel položky a zástupce metodou drag & drop, tak od této verze již můžete.


10. Nové možnosti přichytávání oken

Již první verze Windows 11 přišla s nabídkou možností rozložení uchycení oken. Stačilo chvíli počkat kurzorem na ikoně maximalizace a zobrazila se nabídka pro rychlé uchycení doprava, doleva či do jednotlivých kvadrantů. Nyní s 22H2 je možné tuto nabídku o něco rychleji vyvolat chycením okna aplikace a přesunutím doprostřed horního okraje obrazovky.


11. Mnoho detailů a drobností v Nastavení

  • Možnost přímého přechodu do nastavení Bluetooth z centra rychlých akcí
  • Plovoucí panel s ukazatelem hlasitosti, jasu, kamery apod.
  • Aktivní ikona upozorňující na to, když vysíláte obraz na jiné zařízení
  • Nový dialog pro tisk obrázků
  • Snížené hodnoty pro přechod do režimu spánku
  • Graficky přepracovaná část Prostorů úložišť
  • Položka Tiskárny a skenery ukazuje nyní více informací o zařízení
  • a mnoho dalších...
Pozor, pokud se vám tato aktualizace na počítači nezobrazuje a váš počítač ale splňuje minimální požadavky pro provoz Windows 11, nezoufejte. Při kontrole dostupnosti se totiž nekontroluje pouze HW požadavky, ale i kompatibilita se stávajícími aplikace a ovladači, a tak se může stát, že je aktualizace 22H2 na vaše zařízení pozastavena tzv. Compatibility Hold. Jakmile bude tato nekompatibilita vyřešena, aktualizace na 22H2 se vám ve Windows Update objeví. 


středa 31. srpna 2022

Nový školní rok s časovanými kvízy ve Forms

Po možnosti nahrávání souborů do formuláře a po možnosti vytváření složek byl třetím nejčastějším požadavkem učitelů z pohledu funkcionality přidání možnosti časovaných kvízů/testů. Již dlouho bylo možné zadávat od kdy do kdy je formulář/kvíz dostupné, ale takové to klasické "otevřete si test a máte na něj 20 minut" tam chybělo. A to se s příchodem nového školního roku mění. 

Jako obvykle se vše nachází v nastavení kvízu pod třemi tečkami v pravé horní časti, kde se nachází volba Nastavení a v ní nová položka Nastavit dobu trvání v minutách. Vše ostatní zůstává tak, jak jste zvyklí.


Jakmile student test otevře, v horní části se mu zobrazuje odpočet, který je možné kliknutím minimalizovat. 

Minutu před vypršením limitu je student ještě jednou upozorněn a v čase vypršení se test automaticky odešle s odpověďmi, které student měl zaškrtnuté v čase vypršení. 


středa 15. června 2022

33 letních novinek v Microsoft 365 a Teams pro školy

Vývoj nástrojů v rámci služby Microsoft 365 a jejich funkcí ani náhodou neusíná na vavřínech, a tak se již teď a v následujících týdnech můžete těšit na spoustu zajímavých novinek, které se pro vás chystají. Jaké to jsou?

1. Nová domovská stránka třídy

Pokud máte velice aktivní třídu/tým, mohou někdy důležité informace a dokumenty zapadnout. Proto do třídních týmů přibude funkce domovské stránky, na které veškeré důležité informace uvidíte na jednom místě. A samozřejmě učitel si může tuto stránku upravit dle potřeby.

Dostupnost: srpen2. Trenér čtení


O funkci Pokrok ve čtení již bylo napsáno mnoho, např. zde: O technologiích (nejen) ve školách....: Výuka čtení, v Teamsech vše změní! (klatovsky.cz). Funkce samotná během posledních měsíců dostala mnoho nových funkcí a nyní přichází další, poměrně zásadní - Trenér čtení. Tato funkce umožňuje studentovi automaticky procvičovat slova, která jsou pro něj obtížná a se kterými měl při čtení potíže. Ano, sice učitelé již nyní mají díky funkci Insights v rámci Pokroku ve čtení možnost studentovi vygenerovat nové zadání na základě pro něj složitých slov, ale téhle funkce má možnost student začít procvičování sám. Navíc má možnost si slovo poslechnout, rozdělit do slabik nebo ukázat obrázkový výraz slova. A učitel pak i sám vidí, jaká slova student procvičoval a s jakým výsledkem. 

Dostupnost: Probíhá nasazování3. Vylepšené časové pasáže

V rámci Pokroku ve čtení a vytváření zadání je možné nastavit i časový limit pro přečtení. Pokud student nestihne přečíst text v požadovaném čase, již nebudou slova označena jako vynechaná, ale v přehledu pro učitele bude vidět, kde studentovi vypršel časový limit. Tím je i zajištěno, že nebude docházet ke zkreslení hodnot správných slov a počtu slov za minutu.

Dostupnost: červenec
 

4. Zadání i pro velké

Pokud jste z větší školy či využíváte zadání v Teamsech ve větším rozsahu, tak vám zcela jistě přijde vhod navýšení počtu studentů, pro které můžete vytvořit zadání, na 1000.

Dostupnost: Probíhá nasazování

5. Hodnotící kritéria na mobilu

Jestliže jste si při vytváření zadání v Teamsech oblíbili využívání hodnotících kritérií, tak nově je budete moci vytvářet a editovat i v mobilní verzi Teamsů. A studenti navíc si je budou moci na mobilech přečíst mnohem snadněji. 

Dostupnost: již dostupné


6. Vylepšený přehled hodnocení

Vidět výsledky studentů je důležité, ale vidět je přehledně a vyznat se v tom, je ještě důležitější. Proto do výsledků zadání a do známek přibude mnoho dalších detailů jako jsou trendy, kategorie, skupinová zadání, hodnoticí kritéria, srovnání výsledků s průměrem třídy.

Dostupnost: červenec


7. Podpora potřebným

Při výuce ve třídě učitel asi relativně snadno pozná, kdo potřebuje s látkou více či méně pomoci . U hybridního způsobu výuky a zpracovávání úkolů online to už tak snadné být nemusí. Proto v rámci komponenty Insights budete mít informace o tom, kdo ze studentů se zapojuje méně do konverzací, kdo pracuje méně ve školním online sešitu, kdo méně využívá společné dokumenty či nereaguje na zprávy. To vám tak dává mít mnohem větší přehled o třídě a zapojení jednotlivých žáků do výuky. 

Dostupnost: nyní (v rámci Public Preview)


8. Propojení s Moodle

Moodle asi není potřeba nijak extra představovat. Po představených možnostech propojení třeba s Canvou nebo Blackboardem přichází na řadu právě Moodle. Díky tomuto propojení bude možné např. v Moodle vytvořit rovnou tým kurzu v Teamsech či vytvářet a spravovat online schůzky opět přímo v Moodle. Detailní informace o tom, jak tato propojení nastavit najdete zde - Set up and configure the Moodle plugin | Microsoft Docs

Dostupnost: léto


9. Lepší umístění obrazu

Při online schůzkách a sdílení obsahu se někdy může hodit mít váš obraz na jiné straně. Nebo větší či menší. Díky této nové funkci máte jako prezentující možnost si přesně toto nastavit.

Dostupnost: již dostupné


10. Automatické rozpoznání hudby

Již dříve do Teamsů přibyla funkce, která eliminovala ruchy na pozadí, a tak jste si klidně při schůzce mohli otevřít brambůrky a jíst je tak, že to nikdo neslyšel. Nyní je do Teamsů přidána funkce detekce hudby a vy se tak můžete rozhodnout, zda tuto hudbu chcete eliminovat (jste např. na online schůzce v restauraci) nebo naopak zvýraznit a zkvalitnit její přenos. (online hodina výuky na hudební nástroj).

Dostupnost: již dostupné11. Režim Společně pro každého

S režimem Společně jsme si asi v rámci schůzek užili opravdu hodně. Doposud si však režim společně zapínal každý sám, dle potřeby a toho, jak mu to vyhovovalo. Nově je možné zapnout tento režim pro každého, takže se třída uvidí vždy celá a navzájem. A také je možné ručně přesazovat ty, kterým se automatické rozsazení nelíbí. 

Dostupnost: Probíhá nasazování
12. Ať je mezi námi jasno

Po zrcadlení obrazu z kamery přichází do Teams další dvě nové funkce - možnost upravit jas obrazu webkamery a přidat jemné zaostření, takže všichni budeme na online schůzkách zase o něco čitelnější a hezčí.

Dostupnost: Probíhá nasazování13. Sdílení zvuku i z webu

Pokud děláte online schůzku z webového klienta Teams, máte nyní možnost sdílet i zvuk přehrávaný v počítači.

Dostupnost: Již dostupné


14. Pravítko je zpět - i se stupni!

V rámci nové aplikace Whiteboard je již dostupné pravítko, a to včetně úhloměru.

Dostupnost: Již dostupné


15. Vkládání online obrázků

Pro vkládání obrázků do vašich tabulí v rámci aplikace Whiteboard je možné využít nejen obrázky, které máte uložené u sebe na zařízení, ale využít i hledání online obrázků přímo z internetu.

Dostupnost: Probíhá nasazování


Dostupnost: Probíhá nasazování


16. Lepší sdílení tabulí

Vylepšeno také bylo sdílení tabule s ostatními uživateli a to tak, aby odpovídalo stylu, který znáte z dokumentů Office nebo OneDrive. Máte tak možnost přímo nastavit, komu a s jakým jak bude tabule sdílena.

Dostupnost: Probíhá nasazování

17. Na tabuli přehledně

Pokud jste nasdíleli někdy tabuli celé třídě, víte, jak to často dopadlo. Pro větší přehlednost bude nyní možné vidět na tabuli kurzory a jména jednotlivých žáků, takže už budete přesně vědět, kdo a kde je, případně co kreslí. 

Dostupnost: Probíhá nasazování


18. Staré tabule na nových schůzkách

To, že můžete využívat při schůzkách pro podporu spolupráce i tabuli Whiteboard, není nic nového. Co je nového, je využití starších tabulí, které jste již někdy v minulosti použili a teď je chcete v rámci schůzky znovu použít. Při sdílení obsahu v rámci schůzky si tak budete moci vybrat mezi vytvořením nové tabule a využitím již existující.

Dostupnost: Probíhá nasazování


19. Nové šablony pro školy

V rámci aplikace Whiteboard budou dostupné nové šablony určené přímo pro školy.

Dostupnost: červen


20. Nový přehled výsledků pro studenty

Pokud využíváte jako součást testů a zadání i aplikaci Microsoft Forms, studenti budou mít nově možnost detailnějšího přehledu jejich výsledků. Jedná se zejména o přehledněji zobrazené správné a špatné odpovědi a poznámky od učitele. 

Dostupné: červenec

21. Pošlete a připomeňte to

Doposud v případě sdílení kvízu v Microsoft Forms bylo možné využít QR kód, odkaz, embed kód či otevření poštovní aplikace a poslání odkazu z ní. Ne vždy ale mají všichni uživatelé nakonfigurovanou poštovní aplikaci, a proto je možné nyní poslat e-mailovou pozvánku i přímo z webové aplikace Forms. 

Navíc, pokud takhle pošlete pozvánku, budete mít rychlý přehled o tom, kdo již kvíz vyplnil a kdo ještě ne a budete mít hlavně možnost to těm zbývajícím uživatelům ještě jednou připomenout.

 

Dostupné: červenec


22. Vytváření i hodnocení zadání na tabletech

V rámci funkce Pokrok ve čtení bude možné vytvářet taková zadání i na tabletech iPad a Android. 

Dostupnost: červenec


23. Hromadné mazání v Poznámkových blocích

Jednou z nejžádanějších funkcí pro Poznámkové bloky třídy ve OneNote byla možnost hromadně mazat jednotlivé oddíly poznámkového bloku, což bude nyní možné přímo ve správě bloku.

Dostupnost: srpen
24. OneNote v novém

O sloučení klasické desktopové a moderní verze aplikace OneNote již také bylo napsáno mnoho. Toto sloučení je stále v procesu a jednou z viditelných změn je i vizuální stránka nové verze.

Dostupnost: již dostupné v rámci Office Insider25. Kreslení ve OneNote ještě lépe

OneNote byl pro zápis poznámek pomocí digitálního pera přímo stvořen. A tak i v této oblasti dochází k dalším vylepšením, mezi ty nejčastější patří převod ručně kreslených tvarů do těch opravdových či vylepšené pravítko. OneNote se tak z pohledu panelu pro kreslení sjednocuje s aplikacemi Word, Excel a PowerPoint.

Dostupnost: již dostupné v rámci Office Insider26. Zahoďte klávesnice, diktujte

Pro někoho to možná bude jen další z novinek a tipů, ale jeho rozsah a dopad poznáme až časem. Do aplikací Office totiž přichází vestavěná podpora pro diktování textu v češtině. A podobně, jako si dnes mnoho uživatelů zvyklo SMS zprávy diktovat a ne psát, tak i využívání diktování při psaní textu na počítači může být poměrně zásadní změnou. 

Dostupnost: nyní
27. Šablony pro školství podruhé

Aby těch šablon pro školy nebylo málo, tak kromě těch, co budou dostupné v rámci aplikace Whiteboard, tak nové šablony najdete i ve Forms. Je jedno, zda budete chtít vytvořit zpětnou vazbu, kvíz, registrační dotazník nebo akademický průzkum, na všechny tyto oblasti ve Forms budete mít i šablony.

Dostupnost: červen


28. Z běžných písemek vytvořte ty online

Další velice zajímavou funkcí je možnost převedení testů/kvízů v digitální podobě do těch v Microsoft Forms. Pokud tedy máte plno písemek ve Wordu nebo PDF, je toto funkce přímo pro vás. 

Dostupnost: červen


29. Vytvářejte testy i na mobilu

A u testů zůstaneme ještě jednou - nejenom, že je pochopitelně možné je na mobilu vyplňovat, ale nově je možné je i na mobilu vytvářet, hodnotit a komentovat. 

Dostupnost: nyní30. Více obrázků v asistivní čtečce

Asistivní čtečka je skvělý doplněk (nejen) pro žáky se speciálními potřebami. Umí vám text přečíst, rozdělit do slabik, opticky zvýraznit, invertovat barvy nebo dokonce u mnoha slov ukázat jejich význam formou obrázku. A právě tato databáze obrázků se rozrostla o cca dalších 5000 exemplářů.

Dostupnost: červenec


31. Pište texty v černé

Čím dál více uživatelů pracuje na zařízeních nastavených na tmavý režim. A tak se i webová verze Wordu dočkala svého temného režimu, který je tolik populární.

Dostupnost: probíhá nasazování


32. Matematika na webu i iPadu

Pomocník pro matematiku, který vám pomůže s vykreslením grafu funkce nebo řešením rovnice včetně postupu bude dostupný jak v desktopové verzi, tak na iPadu. 

Dostupnost: červenec


33. Zvolte si místo pro ukládání

Pokud vám nevyhovuje výchozí složka pro stahované soubory v Teams, je možné si ji změnit dle potřeby, případně se nechat pokaždé dotázat, kam se má soubor uložit.

Dostupnost: létopátek 20. května 2022

10 jarních novinek v Microsoft Teams pro školy

Ač se to na první pohled nemusí zdát, i nadále do nástroje Microsoft Teams přichází nové a nové školní funkce a jejich vylepšení, které jejich používání udělá zase o něco efektivnější, případně přináší nové možnosti. A není od věci, že většina z nich se týká standardní části Teams, ne volání nebo online hodin. I to je důkazem toho, že Teams je naprosto stejně silným nástrojem jak pro distanční, tak hybridní nebo prezenční výuku. Tak se na ty novinky pojďme podívat:

1. Zadání za žáka

Poměrně hodně žádanou funkcí bylo, ať může vyučující udělat něco v rámci zadání jménem žáka, a to je nyní možné. Může se jednat o malou pomoc v roli učitele nebo vidíte, že ták má práci hotovou a jen ji zapomněl odezvat. A možností využití je samozřejmě mnohem více. Stačí si otevřít zadání žáka a v pravé části okna klepnout na položku Provést akci v zobrazení pro studenty.

2. Upozornění na pozdní odevzdání

Po vytvoření zadání máte nyní možnosti si nastavit, že chcete být upozorňováni na pozdní odevzdání od studentů. Stačí v otevřeném přehledu zadání klepnout v pravém horním rohu na tři tečky a nastavit si požadovanou volbu.

3. Nastavení notifikací na vše ohledně zadání

Tak jak si detailně můžete nastavit, zda chcete být upozorňováni na nový chat, schůzky, hovory nebo schvalování, tak je nyní možné si detailně nastavit, zda chtějí být zejména studenti upozorňováni na zadání a jeho vytvoření, změnu, vrácení apod. Vše se přizpůsobuje přímo v Nastavení (tři tečky v pravém horním rohu aplikace) - Oznámení - Zadání4. Větší přehled při opravách

Pokud součástí odevzdaného zadání byla například fotka vypracovaného pracovního listu, referát nebo prezentace, určitě se hodí mít co největší prostor na to, aby byl vidět obsah takového materiálu. Proto si nyní při prohlížení odevzdané práce můžete hodnotící panel minimalizovat pomocí ikony v pravém dolním rohu a nerušeně se kochat prací studenta.


5. Vrácení jasné jako nikdy před tím

Jestliže jste chtěli dříve studentovi vrátit práci k přepracovaní, museli jste to okomentovat a vysvětlit v rámci slovního hodnocení, které navíc muselo být poslané před vypršením termínu tak, aby student měl čas práci předělat. 

Nově dostalo tlačítko Odeslat zpět novou funkci, a to pod ikonou šipky dolů. V zobrazené nabídce se pak nachází jednoznačně pojmenované tlačítko Vrátit k opravě.


6. Jedno video řekne víc než 1000 slov

Také z jednou dalších nejvíce žádanou funkcí byla možnost odevzdat hodnocení práce studenta jako video. Zejména u menších dětí dává mnohem větší smysl jim na video rychle natočit vaše hodnocení práce, co se jim povedlo a co třeba méně, než to dlouze sepisovat do textu. Proto je nyní možné v hodnotícím panelu rovnou klepnout na ikonu kamery a okamžitě nahrát vaše hodnocení práce.


7. Pokrok ve čtení poprvé


O skvělé funkci Pokrok ve čtení, která slouží k procvičování čtení nejen českého textu jsem vám psal již v tomto článku: O technologiích (nejen) ve školách....: Výuka čtení, v Teamsech vše změní! (klatovsky.cz). A i tato samotná funkce se neustále vyvíjí a přináší nové možnosti.

Jednou z nich je funkce Insights, která vám ukáže detailní výsledky čtení studenta ale i s historickými daty. Takže je vidět, zda se student zlepšuje v oblastech jako je přesnost nebo rychlost čtení. Stačí klepnout v horní části odevzdané práce studenta na položku Insights a hned vidíte vše potřebné.

Součástí Insights je navíc i přehled slov, které studentovi dělají největší obtíže s možností rovnou vygenerovat zadání na procvičování těchto těžších slov. 


8. Pokrok ve čtení podruhé


Teď se podíváme na druhou stranu, a to konkrétně na to, co od vás student vlastně dostane v rámci opraveného pokroku ve čtení. To je možné detailně nastavit pro změnu v levé dolní části okna, kde je položka Upravit. Po klepnutí na ni si můžete detailně nastavit, co bude studentovi posláno jako součást hodnocení. Zajímavou možností může být poslední volba, ve které si sestavu můžete navolit přesně podle vašich potřeb. 


9. Textový přepis z online schůzek


To, že můžete nahrávat schůzky, pedagogické rady nebo online hodiny asi víte. A možná víte, že součástí byl i textový přepis schůzky, tedy to, co se na ní povídalo. Bez podpory češtiny to ale nedávalo pochopitelně smysl, a to se teď mění. Stačí v rámci schůzky klepnout tři tečky v horní části okna a vybrat položku Spustit přepis. V nově zobrazeném okně pak klepněte znovu na tři tečky a vyberte jazyk přepisu. 


10. Zrdcadlo, zrcadlo...


Mnoho učitelů při online nebo hybridních hodinách využívá standardní notebook s webovou kamerou namířenou na tabuli. To ale v mnoha případech vede k převrácenému obrazu, který je téměř v tu chvíli nepoužitelný. Proto je možné v nastavení vide při schůzce klepnout na Více (tři tečky) - Nastavení zařízení a zde povolit volbu Zrcadlit moje video