středa 15. června 2022

33 letních novinek v Microsoft 365 a Teams pro školy

Vývoj nástrojů v rámci služby Microsoft 365 a jejich funkcí ani náhodou neusíná na vavřínech, a tak se již teď a v následujících týdnech můžete těšit na spoustu zajímavých novinek, které se pro vás chystají. Jaké to jsou?

1. Nová domovská stránka třídy

Pokud máte velice aktivní třídu/tým, mohou někdy důležité informace a dokumenty zapadnout. Proto do třídních týmů přibude funkce domovské stránky, na které veškeré důležité informace uvidíte na jednom místě. A samozřejmě učitel si může tuto stránku upravit dle potřeby.

Dostupnost: srpen2. Trenér čtení


O funkci Pokrok ve čtení již bylo napsáno mnoho, např. zde: O technologiích (nejen) ve školách....: Výuka čtení, v Teamsech vše změní! (klatovsky.cz). Funkce samotná během posledních měsíců dostala mnoho nových funkcí a nyní přichází další, poměrně zásadní - Trenér čtení. Tato funkce umožňuje studentovi automaticky procvičovat slova, která jsou pro něj obtížná a se kterými měl při čtení potíže. Ano, sice učitelé již nyní mají díky funkci Insights v rámci Pokroku ve čtení možnost studentovi vygenerovat nové zadání na základě pro něj složitých slov, ale téhle funkce má možnost student začít procvičování sám. Navíc má možnost si slovo poslechnout, rozdělit do slabik nebo ukázat obrázkový výraz slova. A učitel pak i sám vidí, jaká slova student procvičoval a s jakým výsledkem. 

Dostupnost: Probíhá nasazování3. Vylepšené časové pasáže

V rámci Pokroku ve čtení a vytváření zadání je možné nastavit i časový limit pro přečtení. Pokud student nestihne přečíst text v požadovaném čase, již nebudou slova označena jako vynechaná, ale v přehledu pro učitele bude vidět, kde studentovi vypršel časový limit. Tím je i zajištěno, že nebude docházet ke zkreslení hodnot správných slov a počtu slov za minutu.

Dostupnost: červenec
 

4. Zadání i pro velké

Pokud jste z větší školy či využíváte zadání v Teamsech ve větším rozsahu, tak vám zcela jistě přijde vhod navýšení počtu studentů, pro které můžete vytvořit zadání, na 1000.

Dostupnost: Probíhá nasazování

5. Hodnotící kritéria na mobilu

Jestliže jste si při vytváření zadání v Teamsech oblíbili využívání hodnotících kritérií, tak nově je budete moci vytvářet a editovat i v mobilní verzi Teamsů. A studenti navíc si je budou moci na mobilech přečíst mnohem snadněji. 

Dostupnost: již dostupné


6. Vylepšený přehled hodnocení

Vidět výsledky studentů je důležité, ale vidět je přehledně a vyznat se v tom, je ještě důležitější. Proto do výsledků zadání a do známek přibude mnoho dalších detailů jako jsou trendy, kategorie, skupinová zadání, hodnoticí kritéria, srovnání výsledků s průměrem třídy.

Dostupnost: červenec


7. Podpora potřebným

Při výuce ve třídě učitel asi relativně snadno pozná, kdo potřebuje s látkou více či méně pomoci . U hybridního způsobu výuky a zpracovávání úkolů online to už tak snadné být nemusí. Proto v rámci komponenty Insights budete mít informace o tom, kdo ze studentů se zapojuje méně do konverzací, kdo pracuje méně ve školním online sešitu, kdo méně využívá společné dokumenty či nereaguje na zprávy. To vám tak dává mít mnohem větší přehled o třídě a zapojení jednotlivých žáků do výuky. 

Dostupnost: nyní (v rámci Public Preview)


8. Propojení s Moodle

Moodle asi není potřeba nijak extra představovat. Po představených možnostech propojení třeba s Canvou nebo Blackboardem přichází na řadu právě Moodle. Díky tomuto propojení bude možné např. v Moodle vytvořit rovnou tým kurzu v Teamsech či vytvářet a spravovat online schůzky opět přímo v Moodle. Detailní informace o tom, jak tato propojení nastavit najdete zde - Set up and configure the Moodle plugin | Microsoft Docs

Dostupnost: léto


9. Lepší umístění obrazu

Při online schůzkách a sdílení obsahu se někdy může hodit mít váš obraz na jiné straně. Nebo větší či menší. Díky této nové funkci máte jako prezentující možnost si přesně toto nastavit.

Dostupnost: již dostupné


10. Automatické rozpoznání hudby

Již dříve do Teamsů přibyla funkce, která eliminovala ruchy na pozadí, a tak jste si klidně při schůzce mohli otevřít brambůrky a jíst je tak, že to nikdo neslyšel. Nyní je do Teamsů přidána funkce detekce hudby a vy se tak můžete rozhodnout, zda tuto hudbu chcete eliminovat (jste např. na online schůzce v restauraci) nebo naopak zvýraznit a zkvalitnit její přenos. (online hodina výuky na hudební nástroj).

Dostupnost: již dostupné11. Režim Společně pro každého

S režimem Společně jsme si asi v rámci schůzek užili opravdu hodně. Doposud si však režim společně zapínal každý sám, dle potřeby a toho, jak mu to vyhovovalo. Nově je možné zapnout tento režim pro každého, takže se třída uvidí vždy celá a navzájem. A také je možné ručně přesazovat ty, kterým se automatické rozsazení nelíbí. 

Dostupnost: Probíhá nasazování
12. Ať je mezi námi jasno

Po zrcadlení obrazu z kamery přichází do Teams další dvě nové funkce - možnost upravit jas obrazu webkamery a přidat jemné zaostření, takže všichni budeme na online schůzkách zase o něco čitelnější a hezčí.

Dostupnost: Probíhá nasazování13. Sdílení zvuku i z webu

Pokud děláte online schůzku z webového klienta Teams, máte nyní možnost sdílet i zvuk přehrávaný v počítači.

Dostupnost: Již dostupné


14. Pravítko je zpět - i se stupni!

V rámci nové aplikace Whiteboard je již dostupné pravítko, a to včetně úhloměru.

Dostupnost: Již dostupné


15. Vkládání online obrázků

Pro vkládání obrázků do vašich tabulí v rámci aplikace Whiteboard je možné využít nejen obrázky, které máte uložené u sebe na zařízení, ale využít i hledání online obrázků přímo z internetu.

Dostupnost: Probíhá nasazování


Dostupnost: Probíhá nasazování


16. Lepší sdílení tabulí

Vylepšeno také bylo sdílení tabule s ostatními uživateli a to tak, aby odpovídalo stylu, který znáte z dokumentů Office nebo OneDrive. Máte tak možnost přímo nastavit, komu a s jakým jak bude tabule sdílena.

Dostupnost: Probíhá nasazování

17. Na tabuli přehledně

Pokud jste nasdíleli někdy tabuli celé třídě, víte, jak to často dopadlo. Pro větší přehlednost bude nyní možné vidět na tabuli kurzory a jména jednotlivých žáků, takže už budete přesně vědět, kdo a kde je, případně co kreslí. 

Dostupnost: Probíhá nasazování


18. Staré tabule na nových schůzkách

To, že můžete využívat při schůzkách pro podporu spolupráce i tabuli Whiteboard, není nic nového. Co je nového, je využití starších tabulí, které jste již někdy v minulosti použili a teď je chcete v rámci schůzky znovu použít. Při sdílení obsahu v rámci schůzky si tak budete moci vybrat mezi vytvořením nové tabule a využitím již existující.

Dostupnost: Probíhá nasazování


19. Nové šablony pro školy

V rámci aplikace Whiteboard budou dostupné nové šablony určené přímo pro školy.

Dostupnost: červen


20. Nový přehled výsledků pro studenty

Pokud využíváte jako součást testů a zadání i aplikaci Microsoft Forms, studenti budou mít nově možnost detailnějšího přehledu jejich výsledků. Jedná se zejména o přehledněji zobrazené správné a špatné odpovědi a poznámky od učitele. 

Dostupné: červenec

21. Pošlete a připomeňte to

Doposud v případě sdílení kvízu v Microsoft Forms bylo možné využít QR kód, odkaz, embed kód či otevření poštovní aplikace a poslání odkazu z ní. Ne vždy ale mají všichni uživatelé nakonfigurovanou poštovní aplikaci, a proto je možné nyní poslat e-mailovou pozvánku i přímo z webové aplikace Forms. 

Navíc, pokud takhle pošlete pozvánku, budete mít rychlý přehled o tom, kdo již kvíz vyplnil a kdo ještě ne a budete mít hlavně možnost to těm zbývajícím uživatelům ještě jednou připomenout.

 

Dostupné: červenec


22. Vytváření i hodnocení zadání na tabletech

V rámci funkce Pokrok ve čtení bude možné vytvářet taková zadání i na tabletech iPad a Android. 

Dostupnost: červenec


23. Hromadné mazání v Poznámkových blocích

Jednou z nejžádanějších funkcí pro Poznámkové bloky třídy ve OneNote byla možnost hromadně mazat jednotlivé oddíly poznámkového bloku, což bude nyní možné přímo ve správě bloku.

Dostupnost: srpen
24. OneNote v novém

O sloučení klasické desktopové a moderní verze aplikace OneNote již také bylo napsáno mnoho. Toto sloučení je stále v procesu a jednou z viditelných změn je i vizuální stránka nové verze.

Dostupnost: již dostupné v rámci Office Insider25. Kreslení ve OneNote ještě lépe

OneNote byl pro zápis poznámek pomocí digitálního pera přímo stvořen. A tak i v této oblasti dochází k dalším vylepšením, mezi ty nejčastější patří převod ručně kreslených tvarů do těch opravdových či vylepšené pravítko. OneNote se tak z pohledu panelu pro kreslení sjednocuje s aplikacemi Word, Excel a PowerPoint.

Dostupnost: již dostupné v rámci Office Insider26. Zahoďte klávesnice, diktujte

Pro někoho to možná bude jen další z novinek a tipů, ale jeho rozsah a dopad poznáme až časem. Do aplikací Office totiž přichází vestavěná podpora pro diktování textu v češtině. A podobně, jako si dnes mnoho uživatelů zvyklo SMS zprávy diktovat a ne psát, tak i využívání diktování při psaní textu na počítači může být poměrně zásadní změnou. 

Dostupnost: nyní
27. Šablony pro školství podruhé

Aby těch šablon pro školy nebylo málo, tak kromě těch, co budou dostupné v rámci aplikace Whiteboard, tak nové šablony najdete i ve Forms. Je jedno, zda budete chtít vytvořit zpětnou vazbu, kvíz, registrační dotazník nebo akademický průzkum, na všechny tyto oblasti ve Forms budete mít i šablony.

Dostupnost: červen


28. Z běžných písemek vytvořte ty online

Další velice zajímavou funkcí je možnost převedení testů/kvízů v digitální podobě do těch v Microsoft Forms. Pokud tedy máte plno písemek ve Wordu nebo PDF, je toto funkce přímo pro vás. 

Dostupnost: červen


29. Vytvářejte testy i na mobilu

A u testů zůstaneme ještě jednou - nejenom, že je pochopitelně možné je na mobilu vyplňovat, ale nově je možné je i na mobilu vytvářet, hodnotit a komentovat. 

Dostupnost: nyní30. Více obrázků v asistivní čtečce

Asistivní čtečka je skvělý doplněk (nejen) pro žáky se speciálními potřebami. Umí vám text přečíst, rozdělit do slabik, opticky zvýraznit, invertovat barvy nebo dokonce u mnoha slov ukázat jejich význam formou obrázku. A právě tato databáze obrázků se rozrostla o cca dalších 5000 exemplářů.

Dostupnost: červenec


31. Pište texty v černé

Čím dál více uživatelů pracuje na zařízeních nastavených na tmavý režim. A tak se i webová verze Wordu dočkala svého temného režimu, který je tolik populární.

Dostupnost: probíhá nasazování


32. Matematika na webu i iPadu

Pomocník pro matematiku, který vám pomůže s vykreslením grafu funkce nebo řešením rovnice včetně postupu bude dostupný jak v desktopové verzi, tak na iPadu. 

Dostupnost: červenec


33. Zvolte si místo pro ukládání

Pokud vám nevyhovuje výchozí složka pro stahované soubory v Teams, je možné si ji změnit dle potřeby, případně se nechat pokaždé dotázat, kam se má soubor uložit.

Dostupnost: létopátek 20. května 2022

10 jarních novinek v Microsoft Teams pro školy

Ač se to na první pohled nemusí zdát, i nadále do nástroje Microsoft Teams přichází nové a nové školní funkce a jejich vylepšení, které jejich používání udělá zase o něco efektivnější, případně přináší nové možnosti. A není od věci, že většina z nich se týká standardní části Teams, ne volání nebo online hodin. I to je důkazem toho, že Teams je naprosto stejně silným nástrojem jak pro distanční, tak hybridní nebo prezenční výuku. Tak se na ty novinky pojďme podívat:

1. Zadání za žáka

Poměrně hodně žádanou funkcí bylo, ať může vyučující udělat něco v rámci zadání jménem žáka, a to je nyní možné. Může se jednat o malou pomoc v roli učitele nebo vidíte, že ták má práci hotovou a jen ji zapomněl odezvat. A možností využití je samozřejmě mnohem více. Stačí si otevřít zadání žáka a v pravé části okna klepnout na položku Provést akci v zobrazení pro studenty.

2. Upozornění na pozdní odevzdání

Po vytvoření zadání máte nyní možnosti si nastavit, že chcete být upozorňováni na pozdní odevzdání od studentů. Stačí v otevřeném přehledu zadání klepnout v pravém horním rohu na tři tečky a nastavit si požadovanou volbu.

3. Nastavení notifikací na vše ohledně zadání

Tak jak si detailně můžete nastavit, zda chcete být upozorňováni na nový chat, schůzky, hovory nebo schvalování, tak je nyní možné si detailně nastavit, zda chtějí být zejména studenti upozorňováni na zadání a jeho vytvoření, změnu, vrácení apod. Vše se přizpůsobuje přímo v Nastavení (tři tečky v pravém horním rohu aplikace) - Oznámení - Zadání4. Větší přehled při opravách

Pokud součástí odevzdaného zadání byla například fotka vypracovaného pracovního listu, referát nebo prezentace, určitě se hodí mít co největší prostor na to, aby byl vidět obsah takového materiálu. Proto si nyní při prohlížení odevzdané práce můžete hodnotící panel minimalizovat pomocí ikony v pravém dolním rohu a nerušeně se kochat prací studenta.


5. Vrácení jasné jako nikdy před tím

Jestliže jste chtěli dříve studentovi vrátit práci k přepracovaní, museli jste to okomentovat a vysvětlit v rámci slovního hodnocení, které navíc muselo být poslané před vypršením termínu tak, aby student měl čas práci předělat. 

Nově dostalo tlačítko Odeslat zpět novou funkci, a to pod ikonou šipky dolů. V zobrazené nabídce se pak nachází jednoznačně pojmenované tlačítko Vrátit k opravě.


6. Jedno video řekne víc než 1000 slov

Také z jednou dalších nejvíce žádanou funkcí byla možnost odevzdat hodnocení práce studenta jako video. Zejména u menších dětí dává mnohem větší smysl jim na video rychle natočit vaše hodnocení práce, co se jim povedlo a co třeba méně, než to dlouze sepisovat do textu. Proto je nyní možné v hodnotícím panelu rovnou klepnout na ikonu kamery a okamžitě nahrát vaše hodnocení práce.


7. Pokrok ve čtení poprvé


O skvělé funkci Pokrok ve čtení, která slouží k procvičování čtení nejen českého textu jsem vám psal již v tomto článku: O technologiích (nejen) ve školách....: Výuka čtení, v Teamsech vše změní! (klatovsky.cz). A i tato samotná funkce se neustále vyvíjí a přináší nové možnosti.

Jednou z nich je funkce Insights, která vám ukáže detailní výsledky čtení studenta ale i s historickými daty. Takže je vidět, zda se student zlepšuje v oblastech jako je přesnost nebo rychlost čtení. Stačí klepnout v horní části odevzdané práce studenta na položku Insights a hned vidíte vše potřebné.

Součástí Insights je navíc i přehled slov, které studentovi dělají největší obtíže s možností rovnou vygenerovat zadání na procvičování těchto těžších slov. 


8. Pokrok ve čtení podruhé


Teď se podíváme na druhou stranu, a to konkrétně na to, co od vás student vlastně dostane v rámci opraveného pokroku ve čtení. To je možné detailně nastavit pro změnu v levé dolní části okna, kde je položka Upravit. Po klepnutí na ni si můžete detailně nastavit, co bude studentovi posláno jako součást hodnocení. Zajímavou možností může být poslední volba, ve které si sestavu můžete navolit přesně podle vašich potřeb. 


9. Textový přepis z online schůzek


To, že můžete nahrávat schůzky, pedagogické rady nebo online hodiny asi víte. A možná víte, že součástí byl i textový přepis schůzky, tedy to, co se na ní povídalo. Bez podpory češtiny to ale nedávalo pochopitelně smysl, a to se teď mění. Stačí v rámci schůzky klepnout tři tečky v horní části okna a vybrat položku Spustit přepis. V nově zobrazeném okně pak klepněte znovu na tři tečky a vyberte jazyk přepisu. 


10. Zrdcadlo, zrcadlo...


Mnoho učitelů při online nebo hybridních hodinách využívá standardní notebook s webovou kamerou namířenou na tabuli. To ale v mnoha případech vede k převrácenému obrazu, který je téměř v tu chvíli nepoužitelný. Proto je možné v nastavení vide při schůzce klepnout na Více (tři tečky) - Nastavení zařízení a zde povolit volbu Zrcadlit moje video


pondělí 16. května 2022

Studenti, certifikujte své znalosti zdarma.

To, že Microsoft nabízí na většinu svých technických produktů i možnost certifikace, je asi známá věc. Ať se jedná o správu počítačů, Azure, databáze nebo dovednosti v Microsoft Office, téměř na každou oblast je dostupná i příslušná certifikace, která prokazuje vaše nabyté znalosti a dovednosti. Jednou ze skupin zkoušek, které by se daly označit jako vstupní do světa technických certifikací, jsou Microsoft Fundamentals. V tuto chvíli jsou dostupné v této kategorii následující zkoušky:

Až donedávna platilo, že všechny tyto zkoušky byly placené, v ceně cca 99 USD, resp. jejich lokální ekvivalent. A právě v této oblasti byla oznámena zásadní změna a tou je možnost skládat tyto zkoušky a získat příslušné certifikace pro studenty zdarma. A vás bude určitě zajímat, jak na to:

1. Zaregistrujte se na portálu Microsoft Learn a vytvořte si studentský profil

2. Vyberte si a rozmyslete si, jaké zkoušky chcete konat. Důležitým benefitem je i fakt, že studenti nezískají "pouhou" zkoušku zdarma, ale získají i přípravné materiály, kurzy a dokonce i testy nanečisto. 

3. Jakmile máte vytvořený profil na Learn, vybranou zkoušku z oblasti Fundamentals a prošli jste si i nabízené online kurzy zdarma, jste pravděpodobně připraveni na složení zkoušky - to můžete provést na tomto odkazu. Na něm ověříte status akademického studenta (skrze školní e-mailovou adresu, ISIC kartu apod.) a získáte jednak voucher a jednak přístup k testu nanečisto, ve kterém se nachází 150 otázek a simuluje oficiální zkoušku. Detailní postup toho, jak provést ověření nároku naleznete zde. Tato certifikační aktivita pro studenty je spravována společností Cloud Ready. Nemusíte se tedy bát, až budete přesměrováni na tyto stránky. 

V tu chvíli je možné si vyzkoušet test nanečisto skrze prostředí MeasureUP či se rovnou zaregistrovat na zkoušku, kterou můžete konat jak v testovacím centru Pearson VUE (kterým může být třeba i vaše škola) nebo dokonce i u vás doma. Jen je zapotřebí splnit podmínky jako např. že během testu nesmí být s vámi nikdo v místnosti, nesmíte mít okolo sebe žádné jiné PC a obrazovky apod. 

Tak hodně štěstí u zkoušek!

pátek 1. dubna 2022

Jak správně odevzdávat soubory na OneDrive?

V rámci služby Office 365 je jednou z komponent i úložiště OneDrive. To nabízí každému uživateli (žákovi i učiteli) prostor o kapacitě 1 TB. Správce školy sám může v případě potřeby v centru pro správu OneDrive tuto velikost navýšit na 5 TB a pokud by i to bylo někomu málo, je možné přes technickou podporu požádat o navýšení na 25 TB. To už opravdu musí stačí každému, ne?

Každá složka vytvořená v úložišti OneDrive je ve výchozím stavu soukromá a nikdo jiný ji nevidí. Díky tomu, že je uložena v cloudu, nabízí pochopitelně snadné možnosti pro sdílení a to jak pouze pro čtení, tak i pro úpravy.

Sdílení pouze pro čtení slouží nejčastěji k tomu, když chcete s někým nasdílet soubory, které si má prohlédnout nebo stáhnout, ale nechcete, aby je mohl upravovat nebo něco do složky nahrávat.

Naopak, sdílení pro úpravy je přesně ten druhý případ - chci, aby jiný uživatel mohl v souboru nebo složce dělat změny a případně do složky něco nahrát. A když už jsme u toho nahrávání, tak se pochopitelně nabízí třeba odevzdávání domácích úkolů (pokud to z nějakého důvodu neděláte přes zadání v Teams). Nebo situace, kdy vedení školy chce od všech aktualizované životopisy, ale nechce se probírat několika desítkami přijatých e-mailů. 

Dalším důvodem, proč někdy kompletní sdílení pro úpravy není ideální může být fakt, že nechcete, aby ostatní viděli obsah složky (žáci nemají vidět úkoly ostatních či kolegové nemusí vidět životopisy všech ve škole) a nebo nechcete, aby mohli ostatní soubory vidět (a pak si stáhnout něčí úkol a vydávat ho za svůj).

A přesně pro tyto případy je v Teamsech funkce Požádat o soubory. Ta zajistí, že budou moci ostatní do složky nahrávat soubory, aniž by viděli obsah složky a mohli ho nějak měnit. A jak na to?

1. Vytvořte si na OneDrive složku, označte ji a v horní části vyberte položku Požádat o soubory


2. Vyberte "název" žádosti a klepněte na tlačítko Další


3. V nově zobrazeném okně máte možnost rovnou odkaz a žádost poslat emailem vybraným žákům, učitelům nebo skupinám, případně si jen zkopírovat odkaz, který použijete někde jinde

4. Jakmile si uživatel odkaz otevře, uvidí pouze vaši žádost a možnost nahrání souborů, nikoliv obsah složky.


5. Pokud je uživatel při nahrávání souboru přihlášen, automaticky se doplní jeho jméno a příjmení, pokud přihlášen není, zobrazí se pole pro zadání těchto informací. Ty se pak uloží před název souboru a tak nemáte ve složce Životopisy například soubory CV1 až CV30, ale Jmeno_Prijmeni_CV, s čímž už se dá pracovat mnohem snadněji.


6. A vy jen můžete snadno sledovat, jak se vám automaticky složka plní požadovanými soubory...Poznámka: Pokud tuto volbu ve svém školním OneDrive nevidíte, je potřeba, aby správce Office 365 nastavil v Centrum pro správu SharePointu správná nastavení - kde u složek musí být povolena volba: Zobrazovat, upravovat a nahrávat a u OneDrive povoleno sdílení pro všechny.

pondělí 14. března 2022

Nástroje Microsoftu (nejen) v ukrajinštině - jak na to?

Nejen s ohledem na stávající situace je vhodné si připomenout, jakým způsobem můžete přepnout a využívat nástroje a služby Microsoft v cizím jazyce, není to nic těžkého a zvládne to opravdu každý:

1. Operační systém Windows

Do systému Windows si můžete rychle přidat jakýkoliv podporovaný jazyk a ten může mít uživatel nainstalovaný nezávisle na ostatních uživatelích. Pokud si tedy chcete přepnout systém Windows do ukrajinštiny, můžete tak udělat v Nastavení (Win + I) - Čas a jazyk - Jazyk a oblast - Přidat jazyk. Po odhlášení a přihlášení uživatele bude systém v novém jazyce. 

2. Office 365

Pokud si chcete do jiného jazyka přepnout celou službu Office 365, stačí po přihlášení na office.com klepnout na ikonu ozubeného kolečka a vybrat příkaz Změnit jazyk. V nově zobrazeném okně pak vyberte položku Jazyk zobrazení a nastavte si požadovaný jazyk. 

3. Teams

V případě, že chcete to jiného jazyka přepnout jen Teamsy, i to je možné. Stačí opět přímo v aplikaci Teams klepnout v pravém horním rohu na tři tečky a vybrat příkaz Nastavení. V nově zobrazeném okně si pak jen v dolní části vyberte, do jakého jazyka se chcete přepnout. 


A pochopitelně, pokud vám někdo pošle zprávu nebo příspěvek v cizím jazyce, je možné si jej nechat přeložit.


4. Aplikace Office

I samotné desktopové (nainstalované) aplikace Office si můžete rychle přepnout do jiného jazyka. Stačí v jakékoliv aplikaci (Word, Excel, PowerPoint) klepnout na Soubor - Možnosti a v části Jazyk klepnout na Přidat jazyk. Po nainstalování příslušného jazyka stačí aplikaci zavřít a při dalším spuštění již bude jazyk změněn.


5. Přeložení dokumentu

Aplikace Word (ale i Excel nebo PowerPoint) mají v sobě zabudovaný překladač textu. Díky němu je přeložení celého dokumentu hračka. Máte například nějaký školní dokument, který potřebujete pro určitou skupinu žáků v jiném jazyce? A je jedno, zda se jedná o školní řád nebo pracovní list. Za pár kliknutí jej máte celý přeložen. Stačí klepnout na kartu Revize, kde se nachází tlačítko Přeložit. Zde si pak jen můžete vybrat, zda se má přeložit vybraný text nebo rovnou celý dokument a to je vše.


6. Jak komunikovat cizojazyčně a v reálném čase?

Microsoft disponuje i nástroji, které umožňují překlad zpráv nebo dokonce hovorů. A to rovnou dokonce dvěma. 

Tím prvním je Skype, ve kterém si můžete po otevření aplikace otevřít kartu kontaktu a zde zapnout Překlad konverzace. Díky ní bude komunikace se studenty hračkou.Tou druhou je aplikace Microsoft Translator. Ta může fungovat i jako skvělý skupinový komunikátor, ve kterém si každý komunikuje svým rodným jazykem, ale ostatní text vidí pochopitelně v jazyce svém. Stačí si vytvořit skupinu, zvolit jazyk, nasdílet kód nebo QR kód a bezproblémová diskuze může začít. 


Microsoft Translator je možné použít i ve webové verzi na adrese translator.microsoft.com, kdy konverzaci začne učitel v češtině a žák ihned v reálném čase vidí ukrajinský překlad. A pro ty menší žáky je možné zapnout rovnou i mluvený výstup překladu, takže žák v ukrajinštině slyší, co zrovna učitel česky povídá. 

Vlevo na obrázku vidíte okno učitele, vpravo žáka. Navíc na konci hodiny je možné si stáhnout kompletní textový přepis hodiny.


7. Jak na překlad webových stránek?

Součástí aktuální verze prohlížeče Edge na Windows 10 a 11 je i možnost přeložit textový obsah webové stránky do jiného jazyka. Stačí, když na webové stránce klepnete pravým tlačítkem a vyberete příkaz Přeložit do jazyka: Během chvíle je text přeložen a mohou jej použít jak vaši zahraniční žáci, tak i vy, když potřebujete přeložit nějakou stránku do češtiny.