středa 20. září 2023

Průvodce Bingem (nejen) pro učitele

Během posledních měsíců se čím dál větší popularitě těší Bing - donedávna "pouze" vyhledávač od Microsoftu, který však na začátku roku dostal výraznou posilu v podobě funkce chatbota, založeného i na ChatGPT 4. Když k tomu přidáte ještě třeba mobilní aplikaci, nástroj pro generování obrázků na základě i česky psaných promptů nebo panel, který vám kdykoliv pomůže s napsáním textu nebo souhrnu obsahu stránky, článku nebo PDF dokumentu, je zřejmé, že nastal čas si jednotlivé služby a nástroje trochu popsat a ukázat. 

1.  Chatbot Bing

Chatbot Bing je dostupný v rámci webu na adrese bing.com/chat. Pro maximální využití se můžete přihlásit se soukromým Microsoft účtem (pokud jej nemáte, můžete si jej zřídit zde a mít tak Office Online, OneNote, OneDrive, Forms, Teams a další služby i pro své soukromé účely nezávisle na škole), školním účtem nebo dokonce pro základní využití není potřeba se přihlašovat vůbec. A co chatbot Bing vlastně umí? Asi není potřeba detailně představovat, co všechno chatboti postavené na velkých jazykovým modelech umí - zásadní výhodou je, že na položený dotaz dostanete rovnou odpověď a nemusíte ji hledat na nalezených webových stránkách. Výhodou Bingu je, že uvádí pro své odpovědi relevantní odkazy, a tak si každý může ověřit, z jaké stránky konkrétní informaci vzal. Možnosti jsou téměř neomezené.A tak se ptát můžete např. takto:
  • můžeš mi vygenerovat písemku na zeměpis o české republice pro 2. stupeň základní školy s 10 otázkami a uveď správné i špatné odpovědi. Výsledek naformátuj do tabulky tak, aby v prvním sloupci byla otázka, ve druhém správná odpověď a v dalších sloupcích špatné odpovědi
  • můžeš mi vygenerovat kód v Pythonu, který po klesnutí v teploty v místnosti pod 20 stupňů mi pošle email
  • jak se dá využít Minecraft ve výuce
  • můžeš mi vygenerovat osnovu kurzu na kybernetickou bezpečnost
  • zobraz mi ve formě emotikonů obsah 10 nejpopulárnějších filmů za rok 2023 a neuváděj jejich název
  • jaké jsou přínosy a rizika umělé inteligence ve vzdělávání
  • ...



Jakmile se zeptáte na otázku (mimochodem, není potřeba otázky vypisovat na klávesnici, ale můžete je jak diktovat, tak si nechat odpovědi předčítat - oboje samozřejmě v češtině a to pomocí ikonky mikrofonu ve vyhledávacím poli chatbota případně pomocí klávesové zkratky Windows + H v systému Windows 11). 

U nalezených odpovědi se dost často zobrazí i relevantní obrázek a s výslednou odpovědí máte několik možností, jak naložit:
  • dát palec nahoru nebo dolu podle toho, jak se vám odpověď líbí
  • zkopírovat odpověď do schránky 
  • exportovat odpověď ve formátu Word, TXT nebo PDF
  • vygenerovat jedinečný odkaz na odpověď, který můžete sdílet dál (odkaz na odpověď na obrázku je např. https://sl.bing.net/usCtj9v5QO)
  • pokračovat v diskuzi zahájené na počítači v mobilní aplikaci Bing.



Na konci odpovědí pak vidíte živé odkazy na skutečné stránky, odkud byly informace zjištěny. 



Samozřejmostí je možnost pokládat k odpovědím doplňující dotazy nebo si nechat přeformátovat odpověď např. do tabulky apod. 

Pokud by se vám při otevření webové stránky bing.com/chat zobrazila informace o tom, že chat Bing není dostupný kvůli nastavení bezpečného hledání na úroveň striktní, stačí klepnout na stránce Bingu na tři vodorovné čárky pod sebou a změnit nastavení dle potřeby. Správci školních sítí toto pak mohou samozřejmě nastavit i centrálně pomocí nástroje Intune. 




A pozor, učitelé, jejichž škola má licenci Microsoft 365 A3 nebo A5 mají k dispozici ještě jednu speciální variantu a tou je Bing Enterprise. Jedná se o vysoce zabezpečený model chatbota, který neukládá historii vyhledávání a hlavně se zpětně na zadaných promptech model dále neučí. Pokud tedy potřebujete při práci s chatbotem pracovat s citlivými údaji (třeba jména žáků pro generování personalizovaných testů nebo formativního hodnocení), je tohle naprosto zásadní funkce. Pokud jako učitelé máte licenci A3/A5 a stejně Bing ve variantě Enteprise nevidíte, řekněte vašemu správci IT, ať jej zapne na aka.ms/turnonbce.



2. Práce s obrázky

Chatbot Bing umí kromě textu pracovat i s obrázky. Můžete mu nahrát obrázek a nechat si popsat, co a kde je třeba daná budova umístěna. Výsledky asi nebudou z počátku stoprocentní, ale tím, jak se model neustále učí, se bude i zlepšovat. Obrázky do chatu nahrajete pomocí ikony v levém dolním rohu vyhledávacího panelu.


Co asi bude ale ještě více využíváno, je integrace obrazového modelu DALL-E (pozor, někteří uživatelé již mají aktivní i verzi DALL-E 3), který umí na základě zadaného promptu vygenerovat obrázek. Stačí jen Bingu říct, co chcete vygenerovat. Tato funkce funguje zatím pouze pro soukromé Microsoft účty a učitelské účty, nikoliv pro studenty. I zde opět výsledky závisí zejména na vaší kreativitě, jak dokážete popsat, co po Bingu chcete vytvořit.


3. Mobilní aplikace

Zcela logické je, že kromě webové verze existuje i mobilní aplikace Bing, kterou si můžete stáhnout v příslušných katalozích mobilních platforem. Umí vše, co bylo popsáno výše, a tak můžete mít Bing vždycky při ruce.



4. Klávesnice SwiftKey

Pokud nedáte mobil z ruky a aplikaci Bing máte staženou, a přesto byste využívání chatbota posunuli rádi ještě na vyšší úroveň, je možné jen "integrovat" do jakékoliv aplikace v telefonu. Jednou z možností mobilních platforem je kromě stažení aplikací i možnost stažení nových klávesnic. A právě ta od Microsoftu s názve SwiftKey se těší jednomu z nejlepších hodnocení, a to i právě díky tomu, že má chatbota Bing integrovaného přímo v sobě. Píšete si v oblíbeném komunikátoru s přáteli a potřebovali byste odpověď od Bingu? Žádný problém, díky SwiftKey máte vše na dosah prstů.



5. Edge Copilot

Pojďme se ale vrátit ještě chvíli k počítači. Pokud využíváte prohlížeč Edge a máte jeho aktuální verzi, možná jste si všimli, že se v pravém horním rohu nachází ikona Bingu. Co to je a co vlastně dělá? Jedná se o tzv. Edge copilot - pomocníka, který vám na jakékoliv stránce dává možnost rychlého přístupu k Bingu bez nutnosti otevírání nového okna nebo záložky. V postranním okně tak na záložce Chat máte možnost se Bingu na cokoliv zeptat tak, jak jste zvyklí. Ale pozor - dostupná je zde další zásadní funkce a tou je možnost se Bingu ptát s ohledem na kontext stránky (pokud to povolíte přes tři tečky v panelu Nastavení oznámení a aplikací - Povolení přístupu k libovolné webové stránce nebo PDF). 


Můžete tak mít například v prohlížeči otevřený dlouhý článek, který se vám nechce číst a jen si řeknete o souhrn článku. Nebo si otevřete diplomovou práci v PDF v rozsahu několika desítek stran a opět se ptáte Bingu na otázky spojené s obsahem práce. 


Druhou záložkou je pak Napsat - zde si můžete Bingu pomocí několika přepínačů říct o vygenerování textu na určité téma. A vy si jen určité v jakém tónu, formátu či délce. 


čtvrtek 17. srpna 2023

Jak využívat živé hlasování ve Forms nebo přímo v PowerPointu.

Forms jakožto součást Office 365/Microsoft  asi není potřeba představovat. Školy jej využívají ke tvorbě dotazníků, formulářů, registrací, zpětné vazbě či tvorbě kvízů a písemek, co se samy opravují.

Díky nové funkci Prezentovat je možné Forms nyní využívat i jako online nástroj pro sběr odpovědí, kdy jsou rovnou v živém čase vidět výsledky. A to buď ve formě webové stránky nebo přímo jako součást prezentace. A tak tuto funkci můžete skvěle využít při hodině, konferencích nebo webinářích. Jdeme na to.

1. Živé hlasování ve Forms

Vytvořte si kvízovou otázku tak, jak jste běžně zvyklí ale namísto vygenerování odkazu a následně jeho distrubuci respondentům klepněte v horní části na tlačítko Prezentovat. Vytvořený kvíz se zobrazí v režimu webové stránky přes celou obrazovku s možnostmi odpovědí a především QR kódem, takže je možné na otázku rychle odpověd třeba skrze mobilní telefon. Ten zásadní rozdíl je ale v tom, že při využití této funkce vidíte vy a případně i audience výsledky v reálném čase. 



2. Živé hlasování v PowerPointu

Co je možná ale pro někoho ještě zásadnější je, že tuto funkci můžete využít i přímo v aktuální verzi PowerPointu a mít tak toto živé hlasování jako součást prezentace bez nutnosti se přepínat někam jinam. A tak pokud chcete třeba na začátku hodiny, při výkladu nebo na konci hodiny zjistit třeba pochopení žáků daného tematu.

Stačí, když si v PowerPointu vložíte nový snímek a klepnete na položku Vložení - Forms. V pravé části okna se zobrazí seznam vašich formulářů, takže si jen vyberte ten, který chcete použít. PowerPoint se následně zeptá, v jakém režimu chcete formulář vložit, zde je potřeba vybrat první možnosti - Present for Interactive meetings. Následně je do snímku vložený formulář úplně ve stejné podobě jako v případě webových Forms v předchozím příkladě. Stačí jen prezentaci spustit, až dojdete na vybraný snímek, tak žáci/posluchači namíří své telefony a odpovědi se začnou ihned sbírat a především zobrazovat živě jako součást snímku. 



 



čtvrtek 1. června 2023

Zajímavé jarní novinky v Microsoft Forms

Je to již nějakou dobu, co jsem naposledy psal o novinkách v Microsoft Forms a tak vás asi nepřekvapí, že se v tomto populárním nástroji pro dotazníky, kvízy, testy či zpětnou vazbu objevilo zase poměrně dost zajímavých funkcí. 

1. Úprava odpovědí i po odeslání

Jako autor formuláře máte možnost povolit, zda chcete respondentům nechat upravit vyplněné informace i po odeslání. Asi tuto funkci nebudete příliš využívat při testech, ale jakákoliv registrace nebo přihláška, kde si respondent může některé věci rozmyslet nebo třeba opravit své telefonní číslo, to zcela jistě přijde vhod.

Pokud chcete toto ve svých formulářích povolit, stačí přejít do nastavení formuláře a zaškrtnout položku Povolit respondentům upravovat odpovědi. Aby bylo možné odpověď uložit, je potřeba se samozřejmě přihlásit a to buď soukromým účtem Microsoft nebo školním Office 365 účtem. Pozor, pokud je u formuláře nastaveno, že může odpovědět kdokoliv, vyplněný formulář zůstává pro vlastníka i nadále anonymní, přihlášení slouží opravdu jen k uložení odpovědi.






2. Multimediální formuláře

Velkou proměnou prošly i styly formuláře. Nově můžete vybírat z mnoha grafických stylu, u některých se setkáte i s animovanými prvky a dokonce i třeba hudbou na pozadí. Navíc se u takto naformátovaných formulářů nezobrazí rovnou otázky, ale jakási úvodní stránka, kde se mohou respondenti dozvědět důležité detaily o formuláři. A asi vás nepřekvapí, že vzhled těchto stylů generuje umělá inteligence.



3. Zpětná vazba v reálném čase

Poměrně zásadní funkcí je možnost prezentovat formulář. Co to přesně znamená a jak to využít? Představte si, že máte konferenci několika desítek účastníků a chcete zjistit zpětnou vazbu na nějakou otázku? Dřív bylo Forms také možné využít, ale pro odpovědi jste museli na záložku Odpovědi a nebylo nijak možné živé výsledky i prezentovat publiku. Druhou možností může třeba být situace, kdy chcete nechat publiku možnost pokládat otázky přednášejícím tak, aby otázky byly snadno viditelné. I to funkce Prezentovat umí. Možná někteří z vás znáte nástroj sli.do, který obdobné funkce má také a ty teď právě přichází díky funkci Prezentovat i do Microsoft Forms. Samozřejmostí je vygenerovaný QR kód, aby se účastníci dostali rychle k formuláři či pokládání otázek. Tuto funkci najdete v horním pravém rohu formuláře. 


pondělí 6. února 2023

Jak mít přehled o tom, co dělají v online prostoru vaše děti?

Každý z rodičů asi chce co nejbezpečnější prostředí pro děti, a to jak to fyzické, tak i to online. Často se můžete ale setkat s názory typu „já vůbec nevím, co to moje dítě na počítači dělá“ nebo „chtěl bych mít přehled o tom, kolik času na počítači/herní konzoli tráví, ale nevím jak“. A přitom řešení je relativně snadné a má ho téměř každý k dispozici – zdarma dostupný nástroj Microsoft Zabezpečení rodiny (Family Safety). Jedná se o online službu s propojením na počítače se systémem Windows, telefony s Androidem/iPhone a herní konzole Xbox. 

A co všechno je tedy možné vidět a hlídat a co můžete nastavovat?

  • Limity pro aplikace a hry (Windows, Xbox, Android)
  • Časové limity pro zařízení (Windows, Xbox)
  • Žádosti o prodloužení času u obrazovky
  • Souhrny aktivit v podobě webových přehledů nebo souhrnných e-mailů
  • Filtry pro aplikace, hry a weby

Výchozí stránkou pro službu Zabezpečení rodiny je tento odkaz: Microsoft Family Safety: Aplikace pro sdílení polohy a čas strávený u obrazovky | Microsoft 365. 

Abyste vše mohli maximálně využívat, je samozřejmě nutné nejprve vytvořit jednotlivé členy rodiny. Toho vytvoříte v části Vaše rodina pomocí tlačítka Přidat člena rodiny Může se samozřejmě stát, že dítě již účet Microsoft má, např. právě z Xboxu. Pak tedy není potřeba mu vytvářet nový účet, ale přidáte jej do vaší rodiny. K dispozici jsou dva typy oprávnění:

Člen rodiny a jeho oprávnění:

  • Podívat se na nastavení limitu času u obrazovky a využití času u obrazovky u dotyčného uživatele.
  • Filtrovat webovou aktivitu uživatele a nastavte mu věkové limity u aplikací a her.
  • Podívat se na aktivitu dotyčného na webu, v aplikacích a ve vyhledávání.
  • Zobrazovat si polohu členů rodiny na mapě a sledovat ji.
  • Požádat o více času u obrazovky nebo požádat o nákup v Microsoft Storu.

Organizátor a jeho oprávnění:

  • Podívat se na aktivitu člena rodiny v aplikacích, ve hrách a na webu, pokud se rozhodne sdílet aktivitu.
  • Nastavit filtry obsahu nebo limity pro dobu strávenou před obrazovkou.
  • Zobrazovat si polohu členů rodiny na mapě a sledujte ji.
  • Schvalovat nebo zamítat žádosti.

Logicky se tak nabízí nastavení, kdy rodiče jsou organizátoři a děti v roli členů. Následně stačí, když se s takto vytvořeným účtem přihlásí dítě do Xboxu, počítače s Windows nebo telefonem s Androidem (zde je nutné stáhnout aplikaci Microsoft Family Safety).


Poté již můžete nastavovat omezení a mít přehled o tom, jaké hry na zařízení hraje nebo kolik času na jednotlivých webových stránkách tráví. 

Jakmile kliknete na účet některého z dětí, otevře se jeho hlavní přehledová stránka, na které vidíte čas strávený na zařízení, jaké aplikace a hry otevíralo a kolik času s nimi trávilo, co hledalo na webech a případně i útratu za aplikace/hry.

V dolní části máte možnost toto protokolování zapnout/vypnout a nechávat si posílat i souhrnné týdenní e-maily s kompletním přehledem aktivit dítěte. 

Každou z výše uvedených části pak můžete jednotlivě rozkliknout a konfigurovat, případně si vybrat příslušnou položku z nabídky vlevo.

Doba strávená před obrazovkou – zde detailně vidíte rozpad stráveného času na jednotlivá zařízení a máte možnost zařízení vzdáleně zamknout (ve stylu „dnes si již hrál dost“). Na kartě Zařízení lze detailně nastavit, kolik času na jednotlivých zařízeních může trávit. Tento čas a rozvrh lze nastavit celkově na všechna zařízení najednou, nebo můžete například dát menší čas na herní konzoli, a naopak větší na počítač s Windows. 


V tomto okně se nachází také druhá záložka – Aplikace a hry. Zde je pro změnu možné nastavit limity na jednotlivé aplikace/hry, případně danou položku rovnou blokovat. 


Jak vidíte, omezení času a případných aplikací je věc poměrně snadná. 

Filtry obsahu - druhou hlavní částí Zabezpečení rodiny je pak také možnost mít přehled o tom, co dítě dělá na webu a hlavně opět mít možnost nastavit, co na webu může a co naopak ne. A samozřejmě mít o tom přehled. Filtrovat můžete nevhodné weby a hledání, a především můžete do seznamu přidávat, jaké weby může dítě navštívit a které naopak ne. Je na vás, zda se vydáte cestou přísnějších restrikcí a budete weby povolovat nebo se s dítětem domluvíte na nějakých kompromisech a pak na základě denních/týdenních reportů proberete výsledky jeho aktivity na webu. Důležité je, že pokud dítě potřebuje třeba kvůli studiu povolit web, který není mezi povolenými, dostanete ihned e-mail nebo notifikaci do mobilního telefonu, že dítě žádá o svolení a máte možnost ho na web vzdáleně ihned pustit. 


Jak bylo zmíněno, notifikace můžete dostávat i do mobilního telefonu, protože třeba při schválení návštěvy webu by nedávalo smysl, aby dítě čekalo, až se zrovna dostanete k přečtení daného e-mailu se žádostí o přístup. V mobilní aplikaci je možné samozřejmě vidět i všechny přehledy a mnoho dalších informací, které jsou vidět i na webu. 





A pokud máte placenou verzi balíčku Microsoft 365, máte i o něco lepší variantu Family Safety, která vás navíc třeba i upozorní, že dítě dorazilo do školy/domů apod. 

Do Wordu přichází funkce přepisu rozhovoru

V rámci sady aplikací Office/Microsoft 365 se objevují každý měsíc nové a zajímavé funkce. A Word v posledních týdnech a měsících dostal sadu tří, poměrně zásadních, funkcí pro práci s textem a hlasem, tak se na ně pojďme podívat.

1. Diktování textu

Mnoho uživatelů dnes zprávy na mobilních telefonech nepíše formou vyťukávání na klávesnici, ale diktuje je. A to buď ve formě zvukového souboru nebo formou rozpoznávání textu. A když tyto funkce umí mobil, je jasné, že není důvod, proč by je neměl umět počítač a nejpokročilejší textový editor na světě :) Funkce je to natolik zásadní, že má svou ikonu (stejně jako ostatní dvě) přímo na kartě Domů a to ve skupině příkazů Hlas. Stačí tedy klepnout na tlačítko Diktovat a namísto psaní textu na klávesnici je možné jej nadiktovat. A to včetně nových odstavců, teček, dvojteček nebo čárek. Stačí prostě říct, jaký interpunkční znak chcete vložit. Pokud budete text diktovat poprvé, ihned se bude šedě zobrazovat vámi diktovaný text, který možná na první pohled nebude zcela odpovídat, ale stačí dokončit větu či si dát malou pauzu a text se ihned upraví do finální podoby. Je tak zároveň skvělé vidět, co vlastně počítač slyší, a jak jej technologie upraví do finální podoby. 



Už dnes na domácí smart home asistenty mluvíme, mluvíme také na asistenty v autě, diktujeme zprávy na telefonu a možná je toto další krok k tomu, jak využívat hlas ještě více a efektivněji. Zejména těm, co neumí/nemohou/nechtějí psát na klávesnici a už vůbec ne všemi deseti, to může ušetřit velké množství času.

2. Čtení textu

Když už si ten text nadiktujete, tak by bylo dobré si ho i zkontrolovat. A to buď samozřejmě prostým čtením nebo opět s využitím hlasu, tentokrát ne vašeho, ale toho umělého - prostě si necháte text přečíst. K tomu opět na kartě Domů slouží příkaz Číst nahlas. A možná budete překvapeni, jak přirozeně čtení textu ve Wordu včetně intonace zní. 

3. Přepis rozhovoru

Obě výše uvedené možnosti pracovaly pouze s jedním zdrojem hlasu. A obě funkce jsou ve Wordu již pár měsíců. Tou novou funkcí, která se nyní ve Wordu objevila, je možnost přepisu rozhovoru. Stačí klepnout na tlačítko Přepsat a vybrat si, zda chcete nechat do textové podoby přepsat již zaznamenaný rozhovor v podobě zvukového souboru (Nahrát zvuk) nebo zda se jedná o rozhovor, který teprve teď bude probíhat (Spustit záznam). Po dokončení rozhovoru a jeho přepsání je možné si zvolit, zda se má vložit do dokumentu pouze text, nebo text s označenými řečníky, s časovými razítky nebo vše (text, časová razítka i řečníci). Čím kvalitněji a srozumitelněji budou řečníci mluvit, tím pochopitelně bude výsledek kvalitnější, nicméně není vždy potřeba, aby měl každý svůj vlastní studiový mikrofon, vždy samozřejmě záleží na účelu přepisu. V obrázku vidíte například rozhovor dvou řečníků, kteří mluvili na jeden vestavěný mikrofon v notebooku.




Funkce Přepisu je do desktopové verze postupně nasazována ve vlnách, nicméně ve webové verzi Wordu byste ji již měli vidět všichni.

úterý 3. ledna 2023

Zimní novinky v Microsoft Forms

Je to již delší dobu, kdy se v Microsoft Forms objevila z pohledu školství zásadní novinka - časované kvízy - o kterých jsem vám psal zde. A proto je vhodné se opět podívat na některé další novinky, které v poslední době do Microsoft Forms přibyly. 

1. Snadnější sdílení odkazu poštou a do Teams

Již před pár měsíci byla přepracována část Microsoft Forms, která generovala odkazy pro vyplnění tak, aby z ní bylo možné snadno poslat odkaz na formulář/kvíz či vygenerovat QR kód. Tato stránka se dočkala ještě většího zjednodušení, kdy je nyní zobrazeno jen jedno okno pro vytvoření a odeslání zprávy s odkazem a vy si jen pomoci zaškrtávacích polí vyberete, jestli chcete pozvánku poslat e-mailem nebo i do týmu.



2. Obrázky jako součást odpovědí

Po časovaných kvízech toto byl jeden z dalších častých požadavků učitelů - aby bylo možné jako součást odpovědi dávat obrázky. Ty bylo doposud možné použít jen u samotné otázky. Pokud chcete tedy místo textových odpovědí nabídnout obrázky, stačí klepnout na u odpovědi na ikonu obrázku a vybrat si ten, který potřebujete. 

3. Animované motivy

Součástí tvorby formuláře/kvízu je i možnost úpravy grafického vzhledu. To bylo doposud možné jen formou statického obrázku výběrem z nabídky, případně nahráním vlastního obrázku. Nově je možné formulář/kvíz obohatit o komplexní motiv, který může být dokonce i animovaný. 


4. Titulní stránky

Ještě větší formu personalizace nabízí titulní stránky formuláře. Formulář tak může začít hezkou "obálkou", kde bude představen jeho účel apod. a rovnou se tak nebudou respondentům zobrazovat po otevření odkazu otázky, ale jako první uvidí právě tuto titulní stránku. 





5. Šablony

Jestliže potřebujete vytvořit formulář, není nutné začínat úplně od začátku. V Microsoft Forms jsou pro vás připraveny desítky šablon, které stačí rovnou využít nebo si je upravit k obrazu svému.



6. Nové počty odpovědí

Nepředpokládám, že by se někdo z vás přiblížil i k dřívějším limitům, každopádně pokud byste potřebovali vytvořit formulář pro hodně velký projekt, můžete, protože maximální počet odpovědí byl navýšen na 5 milionů. A jen pro připomenutí, v rámci každého formuláře/kvízu může být až 200 otázek a v rámci vašeho účtu můžete mít 400 formulářů/kvízů a 400 hlasování.