středa 20. září 2023

Průvodce Bingem (nejen) pro učitele

Během posledních měsíců se čím dál větší popularitě těší Bing - donedávna "pouze" vyhledávač od Microsoftu, který však na začátku roku dostal výraznou posilu v podobě funkce chatbota, založeného i na ChatGPT 4. Když k tomu přidáte ještě třeba mobilní aplikaci, nástroj pro generování obrázků na základě i česky psaných promptů nebo panel, který vám kdykoliv pomůže s napsáním textu nebo souhrnu obsahu stránky, článku nebo PDF dokumentu, je zřejmé, že nastal čas si jednotlivé služby a nástroje trochu popsat a ukázat. 

1.  Chatbot Bing

Chatbot Bing je dostupný v rámci webu na adrese bing.com/chat. Pro maximální využití se můžete přihlásit se soukromým Microsoft účtem (pokud jej nemáte, můžete si jej zřídit zde a mít tak Office Online, OneNote, OneDrive, Forms, Teams a další služby i pro své soukromé účely nezávisle na škole), školním účtem nebo dokonce pro základní využití není potřeba se přihlašovat vůbec. A co chatbot Bing vlastně umí? Asi není potřeba detailně představovat, co všechno chatboti postavené na velkých jazykovým modelech umí - zásadní výhodou je, že na položený dotaz dostanete rovnou odpověď a nemusíte ji hledat na nalezených webových stránkách. Výhodou Bingu je, že uvádí pro své odpovědi relevantní odkazy, a tak si každý může ověřit, z jaké stránky konkrétní informaci vzal. Možnosti jsou téměř neomezené.A tak se ptát můžete např. takto:
 • můžeš mi vygenerovat písemku na zeměpis o české republice pro 2. stupeň základní školy s 10 otázkami a uveď správné i špatné odpovědi. Výsledek naformátuj do tabulky tak, aby v prvním sloupci byla otázka, ve druhém správná odpověď a v dalších sloupcích špatné odpovědi
 • můžeš mi vygenerovat kód v Pythonu, který po klesnutí v teploty v místnosti pod 20 stupňů mi pošle email
 • jak se dá využít Minecraft ve výuce
 • můžeš mi vygenerovat osnovu kurzu na kybernetickou bezpečnost
 • zobraz mi ve formě emotikonů obsah 10 nejpopulárnějších filmů za rok 2023 a neuváděj jejich název
 • jaké jsou přínosy a rizika umělé inteligence ve vzdělávání
 • ...Jakmile se zeptáte na otázku (mimochodem, není potřeba otázky vypisovat na klávesnici, ale můžete je jak diktovat, tak si nechat odpovědi předčítat - oboje samozřejmě v češtině a to pomocí ikonky mikrofonu ve vyhledávacím poli chatbota případně pomocí klávesové zkratky Windows + H v systému Windows 11). 

U nalezených odpovědi se dost často zobrazí i relevantní obrázek a s výslednou odpovědí máte několik možností, jak naložit:
 • dát palec nahoru nebo dolu podle toho, jak se vám odpověď líbí
 • zkopírovat odpověď do schránky 
 • exportovat odpověď ve formátu Word, TXT nebo PDF
 • vygenerovat jedinečný odkaz na odpověď, který můžete sdílet dál (odkaz na odpověď na obrázku je např. https://sl.bing.net/usCtj9v5QO)
 • pokračovat v diskuzi zahájené na počítači v mobilní aplikaci Bing.Na konci odpovědí pak vidíte živé odkazy na skutečné stránky, odkud byly informace zjištěny. Samozřejmostí je možnost pokládat k odpovědím doplňující dotazy nebo si nechat přeformátovat odpověď např. do tabulky apod. 

Pokud by se vám při otevření webové stránky bing.com/chat zobrazila informace o tom, že chat Bing není dostupný kvůli nastavení bezpečného hledání na úroveň striktní, stačí klepnout na stránce Bingu na tři vodorovné čárky pod sebou a změnit nastavení dle potřeby. Správci školních sítí toto pak mohou samozřejmě nastavit i centrálně pomocí nástroje Intune. 
A pozor, učitelé, jejichž škola má licenci Microsoft 365 A3 nebo A5 mají k dispozici ještě jednu speciální variantu a tou je Bing Enterprise. Jedná se o vysoce zabezpečený model chatbota, který neukládá historii vyhledávání a hlavně se zpětně na zadaných promptech model dále neučí. Pokud tedy potřebujete při práci s chatbotem pracovat s citlivými údaji (třeba jména žáků pro generování personalizovaných testů nebo formativního hodnocení), je tohle naprosto zásadní funkce. Pokud jako učitelé máte licenci A3/A5 a stejně Bing ve variantě Enteprise nevidíte, řekněte vašemu správci IT, ať jej zapne na aka.ms/turnonbce.2. Práce s obrázky

Chatbot Bing umí kromě textu pracovat i s obrázky. Můžete mu nahrát obrázek a nechat si popsat, co a kde je třeba daná budova umístěna. Výsledky asi nebudou z počátku stoprocentní, ale tím, jak se model neustále učí, se bude i zlepšovat. Obrázky do chatu nahrajete pomocí ikony v levém dolním rohu vyhledávacího panelu.


Co asi bude ale ještě více využíváno, je integrace obrazového modelu DALL-E (pozor, někteří uživatelé již mají aktivní i verzi DALL-E 3), který umí na základě zadaného promptu vygenerovat obrázek. Stačí jen Bingu říct, co chcete vygenerovat. Tato funkce funguje zatím pouze pro soukromé Microsoft účty a učitelské účty, nikoliv pro studenty. I zde opět výsledky závisí zejména na vaší kreativitě, jak dokážete popsat, co po Bingu chcete vytvořit.


3. Mobilní aplikace

Zcela logické je, že kromě webové verze existuje i mobilní aplikace Bing, kterou si můžete stáhnout v příslušných katalozích mobilních platforem. Umí vše, co bylo popsáno výše, a tak můžete mít Bing vždycky při ruce.4. Klávesnice SwiftKey

Pokud nedáte mobil z ruky a aplikaci Bing máte staženou, a přesto byste využívání chatbota posunuli rádi ještě na vyšší úroveň, je možné jen "integrovat" do jakékoliv aplikace v telefonu. Jednou z možností mobilních platforem je kromě stažení aplikací i možnost stažení nových klávesnic. A právě ta od Microsoftu s názve SwiftKey se těší jednomu z nejlepších hodnocení, a to i právě díky tomu, že má chatbota Bing integrovaného přímo v sobě. Píšete si v oblíbeném komunikátoru s přáteli a potřebovali byste odpověď od Bingu? Žádný problém, díky SwiftKey máte vše na dosah prstů.5. Edge Copilot

Pojďme se ale vrátit ještě chvíli k počítači. Pokud využíváte prohlížeč Edge a máte jeho aktuální verzi, možná jste si všimli, že se v pravém horním rohu nachází ikona Bingu. Co to je a co vlastně dělá? Jedná se o tzv. Edge copilot - pomocníka, který vám na jakékoliv stránce dává možnost rychlého přístupu k Bingu bez nutnosti otevírání nového okna nebo záložky. V postranním okně tak na záložce Chat máte možnost se Bingu na cokoliv zeptat tak, jak jste zvyklí. Ale pozor - dostupná je zde další zásadní funkce a tou je možnost se Bingu ptát s ohledem na kontext stránky (pokud to povolíte přes tři tečky v panelu Nastavení oznámení a aplikací - Povolení přístupu k libovolné webové stránce nebo PDF). 


Můžete tak mít například v prohlížeči otevřený dlouhý článek, který se vám nechce číst a jen si řeknete o souhrn článku. Nebo si otevřete diplomovou práci v PDF v rozsahu několika desítek stran a opět se ptáte Bingu na otázky spojené s obsahem práce. 


Druhou záložkou je pak Napsat - zde si můžete Bingu pomocí několika přepínačů říct o vygenerování textu na určité téma. A vy si jen určité v jakém tónu, formátu či délce.