pátek 15. října 2021

Výuka čtení, v Teamsech vše změní!

Asi každý pedagog se mohl v posledních měsících přesvědčit o tom, že Teamsy zdaleka nejsou jen nástroj na vyřešení online hodin se žáky. Stále více a více učitelů je denodenně používá jako nástroj pro podporu běžné prezenční, případně hybridní výuky a jednou z posledních novinek, která do Teams přibyla, je funkce, na kterou jsme v oblasti využívání počítačů ve výuce čekali poměrně dost dlouho - podpora při procvičování čtení psaného textu. A hned na začátek dodám, že s plnou podporou češtiny! Samozřejmě se ale nástroj Pokrok ve čtení dá skvěle využít i pro podporu výuky cizích jazyků. Kromě češtiny je podporováno pochopitelně i několik desítek cizích jazyků.

Asi vás nepřekvapí, že je tato funkce (podobně jako pro výuku programování) součástí Zadání. A to z toho důvodu, že daná funkce i automaticky žáka "hlídá", kontroluje jeho čtení a zobrazuje i výsledky. Ostatně nejlepší asi bude, když se na to rovnou podíváme:

1. V sekci Zadání daného týmu vytvořte nové zadání a vyplňte potřebné položky. V části Připojit vyberte položku Pokrok ve čtení.


2. Nahrajte do Zadání dokument ve formátu Word nebo PDF s úryvkem, který mají žáci číst. Po nahrání můžete zadat také počet pokusů a citlivost na výslovnost či zda má být součástí zadání i nahrávka studenta (student si pochopitelně musí tuto volbu zapnout také). Klepněte na Další, dokument je přiložen k zadání a přes tlačítko Zadat jej pošlete žákům. Tím je vše ze strany učitele hotovo a míček je na straně žáka.
3. Žák si otevře vytvořené zadání a klikne v položce Moje práce na název přiloženého dokumentu. Otevře se přípravné okno se zobrazeným počtem pokusů a nastavením mikrofonu a případně i kamery. Po stisknutí tlačítka Spustit může žák začít číst úryvek. Jakmile žák celý text přečte, stačí klepnout na tlačítko Přečteno, režim čtení se vrátí do předchozí obrazovky a pokud chce žák tento pokus odevzdat, stačí klepnout na Použít tuto nahrávku. Ta se nahraje do zadání a je možné ji standardním způsobem odevzdat.

4. To, co je tím zásadním ve využívání nástroje Pokrok ve čtení je fakt, že pochopitelně mezi žákem a pedagogem nekoluje jen samotná nahrávka, ale že Teamsy umí vyhodnotit, jak žák text přečetl. A kontroluje se toho poměrně hodně - od nepřesné výslovnosti a vynechaných slov, až po naopak slova vložená, která v textu nejsou. Učitel si může pochopitelně přehrát zvukový záznam (a případně podívat i na video), aby se ujistil ve správnosti ohodnocení a následně poslal zadání opravené zpět. neděle 10. října 2021

Jsou Teams připraveny na novou informatiku? Víc, než si myslíte!

O nové informatice toho bylo (a zcela ještě bude) napsáno dost. Jedno je jisté - v rámci hodin informatiky se mnohem více bude výuka zaměřovat na podporu logického myšlení, algoritmizace a programování. 

A podobně, jako je nástroj Microsoft Teams skvělým doplňkem běžné prezenční či hybridní výuky (komunikace se žáky, zadávání úkolů, hlasování, zpětná vazba, pochvaly a mnoho dalších funkcí), tak i svými dalšími funkcemi je připraven na podporu již zmíněného programování a to konkrétně v části zadávání úkolů. Jak přesně? Jednou z možností připojení podpůrných souborů a zdrojů je v nabídce při tvorbě zadání položka MakeCode a na tu se v tomto článku podíváme, protože právě díky ní máte možnost skvěle procvičovat se žáky zmiňované programování. A to nejen v jazyku MakeCode.

1. Otevřete si okno pro vytvoření nového zadání, zadejte veškeré potřebné informace a v položce Připojit vyberte MakeCode.2. V nově zobrazeném okně si vyberte, jaký typ projektu chcete vytvořit, zadejte název souboru a klepněte na Připojit.
3. Ověřte si, že je soubor připojen a že je nastaveno, že žáci upravují vlastní kopii. Následně jen zbývá úkol zadat.

Následně je zapotřebí aktivita na straně žáka - ten si úkol otevře, klikne na soubor přiložený k zadání, vypracuje a odevzdá. Mimochodem, všimněte si, že není potřeba úkol vypracovávat pouze v rámci blokového jazyka MakeCode, ale je možné se přepnout i do JavaScriptu nebo dokonce Pythonu, čímž se dostáváme k využití i na úrovni středních škol. 

Každopádně po odevzdání se opět celá práce vrací k vyučujícímu, který si ji otevře a standardně ohodnotí, případně ji může rozbalovací funkcí tlačítka Odeslat zpět vrátit k přepracování. 


Poznámka: Pokud tuto funkci ve svých Teamsech nevidíte, je potřeba, aby jí váš správce Office 365 v Teams Admin centru zapnul a to konkrétně v položce Zadání.úterý 5. října 2021

Jak stáhnout a nainstalovat Windows 11?

Dnes, 5.10.2021, je ten den, kdy oficiálně vychází Windows 11 (a také Office 2021 a mnoho produktů z řady Surface). My se teď společně podíváme na to, jakým způsobem můžete na Windows 11 přejít.

Pro běžné uživatele bude situace následující - v rámci jednotlivých vln pro nasazení Windows 11 se na kompatibilních počítačích v následujících dnech a týdnech objeví možnost upgradu přímo skrze Windows Update. Je samozřejmě zapotřebí, aby váš počítač splňoval technické požadavky. Nicméně i tak se může stát, že se vám upgrade na Windows 11 nenabídne. Proč? Protože kromě technických požadavků Microsoft kontroluje i kompatibilitu s ovladači a případně i aplikacemi, které v počítači máte nainstalovány a pokud najde nějaký problém, vytvoří se tzv. safeguard hold, tj. pozastavení nabízení Windows 11 na váš počítač, dokud nebude problém vyřešen. 


Jak zjistit, že je váš počítač kompatibilní? Pomocí nástroje Kontrola stavu osobního počítače. Ten vám po instalaci zobrazí detailní informace a výsledek možného přechodu na Windows 11. Pokud máte od nástroje "zelenou", můžete si Windows 11 nainstalovat a buď počkáte, až se vám sám nabídne v rámci Windows Update, nebo pokud se nemůžete dočkat a patříte mezi tzv. early adopters, máte možnost přejít na Windows 11 hned dnes, tj. v den vydání. Možnosti pro instalaci máte v základu tyto:

1. Stažení Pomocníka pro instalaci systému Windows 11 - a následně pomocí kroků v průvodci a výběrem toho, jak bude upgrade postupovat a co všechno chcete zachovat, můžete na Windows 11 přejít. Podmínkou je licence na Windows 10 a nainstalovaná verze Windows 10 alespoň 2004 a 9 GB volného místa na disku.


2. Vytvoření instalačního média pro Windows 11 - tento průvodce pro změnu slouží pro vytvoření spouštěcího instalačního USB média pro čistou instalaci na vašem počítači, případně pro instalaci na jiném počítači.

3. Poslední možností je stažení čistého ISO souboru, se kterým si můžete naložit dle potřeby a slouží zejména pro technické správce, pro hromadné instalace apod. 

Důležité je, že veškeré tyto možnosti jsou v den vydání dostupné a to na jedné stránce - Stažení systému Windows 11. Vyberte si tedy možnost, která vám vyhovuje nejvíce a užijte si Windows 11.

pondělí 4. října 2021

Jak správně vrátit v Teams práci k přepracování?

Funkce Zadání v Microsoft Teams získává čím dál více na popularitě a je to jen další ukázka toho, jak je možné Teams využívat i pro běžnou prezenční či hybridní výuku. To, jak zadání vytvořit a odeslat je věc asi jasná, my se dnes podíváme na jednu novou funkci a tou je odeslání práce žákovi zpět k přepracování.

Doposud měli učitelé k dispozici "pouze" tlačítko Odeslat zpět, které fungovalo tak, že odeslalo ohodnocenou/okomentovanou práci zpět žákovi a pokud se tak stalo před vypršením termínu pro odevzdání, žák mohl práci (pokud na to byl upozorněn), opravit a předělat.

Nově se však učitelům nabízí možnost vrátit práci k přepracování přímo a to následujícím způsobem:

1. Otevřete si v zadání práci studenta, kterou chcete vrátit zpět k přepracování. 

2. Dopište komentář, případně průběžné hodnocení a rozbalte si nabídku u tlačítka Odeslat zpět a vyberte položku Vrátit k revizi. Tím žákovi vrátíte práci rovnou k revizi a v tomto stavu ji vidíte i v přehledu odevzdaných prací. 
3. Žák dostane přímou notifikaci o tom, že mu byla práce odeslána zpět k přepracování a po novém vypracování má možnost ji poslat opravnou pomocí tlačítko Odevzdat znovu. Tím je proces znovuodevzdání zadání dokončen.
sobota 2. října 2021

Jak řadit formuláře/písemky v Microsoft Forms do složek?

Mnoho pedagogů (nejen) během posledních měsíců poznalo sílu online prostředí Office 365 a specificky pak i služby Forms - nástroje pro tvorbu formulářů, dotazníků, testů či písemek. A nebylo výjimkou, že během těch pár měsíců se jich ve vašich účtech nahromadilo několik stovek. Pro někoho pak může být následná práce a přehlednost poměrně omezují a to i přesto, že v pravém horním rohu přehledu všech formulářů existuje vyheldávací pole, pomocí kterého je možné libovolný test opravdu rychle vyhledat.

V těchto dnech je však do školních Office 365 nasazována právě tato funkce (po které uživatelé opravdu hlasitě volali) a tak byste již měli mít možnost uspořádávat formuláře do složek, resp. kolekcí, jak se nová funkce jmenuje. Pojďme se tedy detailněji podívat, jak na to:

1. Otevřete si službu Microsoft Forms a to buď skrze přihlášení do vašeho účtu Office 365 na adrese office.com nebo přímo na stránce forms.office.com

2. Klepněte v dolní části okna na položku Všechny moje formuláře


3. V horní části okna nad přehledem všech formulářů klepněte na položku Nová kolekce, zadejte název kolekce, např. Písemky na Zeměpis, Písemky 6.A apod. a klepněte na Vytvořit.


4. Následně již stačí najet u vybraného formuláře na ikonu 3 teček a vybrat volbu Přesunout do kolekce - Název kolekce.


5. Vybraný formulář/test je přesunut do nové složky/kolekce a takto můžete pokračovat i u ostatních formulářů.

Nezapomeňte, že pro vás jsou připraveny další cenné materiály týkajících se Microsoft Forms a to zejména:

pátek 25. června 2021

Vše, co potřebujete vědět o Windows 11

Asi téměř nikomu pohybujícím se ve světě IT neuniklo, že Microsoft 24.června 2021 představil nový operační systém Windows 11. A když je nový, tak v něm asi budou nějaké novinky. Přesně tak! A není jich málo. Na úvodní seznámení jich bude stačit překvapivě 11, zbytek si představíme někdy příště.
Co je nového ve Windows 11?

① Přepracovaná nabídka Start – novinka, která je vidět na první pohled. Zejména umístění nabídky Start doprostřed dává tušit, že toto bude jedna z největších změn pro uživatele. Její součástí je i ještě lepší vyhledávání a zobrazení vašich posledních souborů i ze zařízení Android nebo iOS.

② Nové grafické rozhraní – sjednocení grafického vzhledu a jeho „učesání“ je další, na první pohled viditelnou novinkou.

③ Vylepšený systém aktualizací – aktualizace pro Windows 11 budou v průměru o 40 procent menší a ještě více jich bude probíhat na pozadí.

④ Nový Microsoft Store – z něj se stává nyní centrální hub pro veškeré vaše aplikace, ale i obsah, který potřebujete a chcete. Hry, seriály, aplikace nebo filmy to vše na vás v Microsoft Store čeká. A jména partnerů jako Disney+ jsou toho důkazem. A není to jen o šířce nabídky, ale také o její bezpečnosti. Cokoliv, co si s Microsoft Store stáhnete prochází kontrolou pro zajištění vaší bezpečnosti.

⑤ Spouštění Android aplikací  - díky partnerství s Amazon AppStore bude možné i Android aplikace z tohoto obchodu spouštět na vašem počítači.

⑥ Integrovaný komunikátor Teams – situace posledních měsíců ukázala, jak je důležité zůstat stále ve spojení. A proto funkce chatu z Teamsů dostane výsostní umístění přímo na hlavním panelu, odkud tak budete mít okamžitý přístup ke komunikaci se svými blízkými.

⑦ Vylepšená podpora pro hráče her – počítač s Windows je jednou z nejlepších voleb pro hráče her a s novou verzí tomu nebude jinak. Ba naopak, podpora technologií jako DirectX 12 Ultimate nebo AutoHDR a další jsou toho důkazem. Ještě více vhod než kdy jindy přijde GamePass – předplatné, které vám dává aktualizovanou knihovnu více jak 100 her, které si můžete kdykoliv zahrát.


⑧ Podpora pro informační widgety – mít přehled a informace, to je to, oč dnes běží. Díky staronové funkci widgetů bude možné mít přehled o počasí, zprávách ale i vašich personalizovaných zdrojích informací tak, abyste je měli kdykoliv na dosah, když to potřebujete.  

⑨ Snadnější umístění oken na obrazovce – pryč jsou doby, kdy uživatelé standardně pracovali s jednou otevřenou aplikací. Dnes jich mají otevřených najednou více a i zde Windows 11 přináší několik novinek, zejména co se rychlého uspořádání oken na obrazovce týče. Jednoduchým gestem si budete moci vybrat z několika předdefinovaných rozložení a aplikovat je na vaše okna na ploše.


⑩ Vylepšená podpora pro více monitorů – kdo nepracuje s více aplikacemi na jedné obrazovce, má asi více monitorů. A i právě toto populární rozložení získává vylepšené funkce a aplikace si nyní budou pamatovat, jaké umístění a na kterém monitoru mají, což se hodí například při využívání dokovacích stanic či obyčejného připojování projektoru.

⑪ Přepracované rozhraní pro dotyková zařízení – dotyková zařízení jsou rozšířena jako nikdy předtím. A je pochopitelné, že na to Windows reagují vylepšenou podporou, automatickou změnou rozložení při odpojení klávesnice, novými gesty či klávesnicí, kterou můžete znát i z mobilních telefonů.

  

Kdy bude možné si Windows 11 vyzkoušet?

Během příštího týdne by měl být systém k vyzkoušení skrze Windows Insider program. A v rámci kanálu Dev omezeně dokonce i na počítačích, které jinak specifikace Windows 11 nesplňují. 

Kolik bude Windows 11 stát?

Po vydání Windows 11 bude možné z kompatibilních počítačů s Windows 10 zdarma přejít na Windows 11. Tato doba bude pravděpodobně omezena, ale bude trvat minimálně rok od uvedení Windows 11.

Jak často budou vycházet nové velké aktualizace Windows 11?

1x ročně 

Půjde na můj počítač Windows 11 nainstalovat?

Microsoft uvolnil nástroj PC Health Check, který vám ukáže, zda je vaše zařízení s Windows 11 kompatibilní. Jaké jsou hardwarové požadavky na počítač podporující Windows 11? (aktualizováno)

 • Procesor: podporovaná generace, dvoujádrový s rychlostí  >= 1 GHz
 • RAM >= 4 GB
 • Úložiště: >= 64 GB
 • Bezpečnost: TPM verze >= 2.0 a podpora SecureBoot 

Podporuje můj procesor Windows 11?

Protože zejména procesor a TPM čip budou dva největší otazníky každého uživatele s ohledem na přechod na Windows 11, připravil Microsoft kromě aplikace PC Health Check také kompletní seznam podporovaných procesorů, a to pro platformu Intel, AMD i Qualcomm.

A co naopak ve Windows 11 nebude?

Jak už to občas bývá, někdy je potřeba se v nových verzích softwaru obecně rozloučit s některými funkcemi. Ve Windows 11 tento osud zasáhl poměrně dost funkcí a nástrojů:

 • Cortana již nebude součástí prvního spuštění ani nebude připnuta na hlavní panel.
 • Pokud jste přihlášeni pomocí účtu Microsoft, není možné přenášet Tapetu plochy z nebo do zařízení.
 • Internet Explorer je zakázán. Microsoft Edge je doporučenou náhradou a zahrnuje režim IE, který může být v některých scénářích užitečný.
 • Panel matematického zadávání byl odebrán. Nástroj pro rozpoznávání matematiky se nainstaluje na požádání a obsahuje ovládání matematického zadávání a rozpoznávač. Matematické psaní v aplikacích jako OneNote není touto změnou ovlivněno.
 • Aplikace Novinky a zájmy na hlavním panelu byla odebrána. Místo toho zajistí její funkce widgety.
 • Je odebrán Rychlý stav ze zamykací obrazovky včetně souvisejících nastavení.
 • Režim S režim je dostupný pouze pro verzi Windows 11 Home.
 • Skype MeetNow byl nahrazen chatem.
 • Aplikace Výstřižky bude i nadále dostupná, ale starý design a funkce ve verzi Windows 10 byly nahrazeny těmi z aplikace dříve známé jako Snip & Sketch.
 • Nabídka Start se významně ve Windows 11 změnila, včetně následujících klíčových omezení a odstranění:
  • Pojmenované skupiny a složky aplikací již nejsou podporovány a velikost rozvržení nelze momentálně měnit.
  • Připnuté aplikace a weby nebudou migrovat při upgradování z Windows 10.
  • Živé dlaždice již nejsou dostupné. Pro přehledný a dynamický obsah si zobrazte novou funkci Widgety.
 • Tabletový režim byl odebrán a pro pozice s připnutou a odepnutou klávesnicí byly přidány nové funkce a možnosti.
 • I funkce hlavního panelu se změnily:
  • Lidé se již neobjevují na hlavním panelu.
  • Některé ikony se na hlavním panelu systému (systray) pro upgradovaná zařízení nemusí zobrazit, včetně předchozích přizpůsobení.
  • Zarovnání na spodní části obrazovky je jediným povoleným umístěním.
  • Aplikace již nemohou přizpůsobovat oblasti hlavního panelu.

 • Časová osa byla odebrána. Některé podobné funkce jsou dostupné v prohlížeči Microsoft Edge.
 • Dotyková klávesnice již nebude dokovat a odpojovat rozvržení klávesnice na obrazovce o velikostech 18 palců a větších.
 • Byla odebrána funkce Peněženka.
 • Následující aplikace nebudou při upgradu odebrány, ale již nebudou nainstalovány na nových zařízeních nebo při čisté instalaci Windows 11. Budou dostupné ke stažení z obchodu Store:

  • 3D Viewer
  • OneNote pro Windows 10
  • Malování 3D
  • Skype

pondělí 7. června 2021

10 (nejen) technologických tipů na léto

Je před námi léto a s ním i zasloužený odpočinek, protože ten poslední rok a půl byl i ve školství opravdu náročný a asi nikdo ho takový nečekal. Byla by však škoda si říci: „teď se konečně vrátíme k normálu“, protože v mnoha případech ten dřívější normální stav neodpovídal potřebám 21. století, ale nejenom jejich potřebám, ale i možnostem. A proto je před vámi skvělá šance změnit a vylepšit to, co jsme doposud za normální považovali, ale spíše než normální, by se dalo nazvat „zastaralé“

1. Udělejte si pořádek v online třídách

Je asi jasné, že s návratem prezenční výuky zcela zásadně klesne využití online hodin a schůzek, ale to vůbec neznamená, že musí klesnout využívání nástrojů jako jsou Teams a další. Online schůzky v Teamsech jsou jen jednou z mnoha částí, které můžete i pro prezenční výuku bez problému využít. Sdílené společné kalendáře, plánování projektů, zpětná vazba, dotazníky, zadávání úkolů, podpora pro matematiku, online aplikace Office a mnohé další je zcela snadné zapracovat a zapojit i do běžné, prezenční výuky.

A stejně tak můžete využít i třídy a týmy, které jste si vytvořili. Pokud pro to nemáte specifický důvod, je silně doporučeno týmy archivovat, nikoli mazat. A někteří se možná rozhodnou ve stávajících (jen po patřičném přejmenování) pokračovat. I to je samozřejmě možné a vždy jen závisí na konkrétním způsobu, jak chcete se třídou pracovat dále.


No a pokud používáte online služby jako např. Office 365 a máte aktuálně žáky devátých tříd ZŠ nebo posledních ročníků SŠ, můžete jim ponechat jejich účty v tzv. absolventském režimu, případně jim říci, že si mohou vytvořit soukromý účet Microsoft a služby jako Office Online, OneDrive, Teams, Forms nebo OneNote používat i nadále zdarma.

2. Zvyšte bezpečnost vašich dětí

Bezpečné online hodiny se za poslední měsíce naučil dělat snad každý. Je vhodné dětem před prázdninami připomenout zásady bezpečného chování, a to třeba na stránkách projektu Kraje pro bezpečný internet (www.kpbi) nebo E-bezpečí (www.e-bezpeci.cz). A pokud jde o vaše vlastní děti, zkuste vyzkoušet Microsoft Family Safety – nástroj, který monitoruje chování vašich dětí na internetu a hlídá, aby na něm trávili jen tolik času, kolik dovolíte. A stejná omezení umí nastavit i pro mobilní telefony nebo herní konzole podporovaných platforem.3. Začněte pracovat se zpětnou vazbou

Během online výuky bylo díky vypnutým kamerám (ale dost často i při těch zapnutých) poměrně složitě vycítit, jaká nálada ve třídě panuje a v jakém rozpoložení jednotliví žáci jsou. Do Teamsů přibyla aplikace Reflect, která umí s touto zpětnou vazbou pracovat. Žáci mohou s vámi soukromě sdílet, jak na tom jsou a vy poté, i na základě historie jejich odpovědí snadno zjistíte, jak na tom jsou. A vězte, že ji využijete i v rámci prezenční výuky, protože žák se jen tak před třídou "nepřizná", že není úplně v pohodě.
4. Využijte poslední rok a půl ve svůj růst a prospěch

Množství novinek, které většina pedagogů za poslední rok a půl vstřebala, je neuvěřitelné. Je samozřejmě škoda, že se to stalo za takových nepříznivých podmínek, ale i tak jste se každý z vás o dost posunuli. Jak ti, kteří s online nástroji začínali, tak ti, kteří je znali a jen je začali používat na maximum a radili i ostatním. Tak toho využijte, začněte se dál rozvíjet a pracovat na těch silných základech, které nyní máte. Protože pro ty žáky, kteří jsou dneska ve školách, to je budoucnost (a samozřejmost).

Mnozí z vás také poznali, že díky vhodným licenčním programům (ať již od zřizovatele nebo pořízený samotnou školou) mohou stejné produkty jako ve škole, používat i učitelé a žáci na svých soukromých počítačích, tabletech nebo telefonech. I to dává obrovský prostor pro možné nové aktivity, tak se případně zeptejte u vás ve škole, zda Microsoft 365 máte a jak jej mohou využívat vy i žáci na doma. A je jedno, zda mají Windows, macOS, iPadOS nebo Android.5. Digitalizujte, co můžete (a co dává smysl)

Mnoho škol a pedagogů během posledních měsíců také poznala velké množství užitečných nástrojů. OneNote jako školní digitální sešit pro přípravy, OneDrive jakožto online úložiště pro vaše pracovní soubory, podklady, data a přípravy, Forms pro písemky, co se samy opravují nebo Teams, které není nutné asi představovat. A do toho přišla i mnohá další vylepšení, jako je schvalování čehokoliv elektronicky apod. Nedělejte tedy již papírové dotazníky a přihlášky, neschvalujte si věci papírově nebo mailem či nenoste soubory na flashkách, ale spolupracujte online a digitálně kde to jen jde. Ten ušetřený čas za počáteční „námahu“ při digitální transformaci za to stojí.6. Začněte spravovat zařízení efektivně

Také zařízení ve školách zažily během posledního roku velkou revoluci, a to zejména co se jejich počtu týče. A pro školy se už nyní připravují další programy pro nákup zařízení. Co to znamená? Kromě snazší práce s digitálními technologiemi také výzvu pro správce IT techniky, jak tyto všechna zařízení efektivně zpracovat. Odpovědí je Microsoft Endpoint Manager (Intune), který je součástí balíčku Microsoft 365. Díky němu je možné zařízení s Windows, iOS, macOS, ipadOS nebo Android spravovat vzdáleně a pouze skrze internetový prohlížeč. Inventarizace, vzdálená instalace aplikací, centrální správa politik nebo vestavěného antiviru Defender ve Windows 10 je pak hračkou a je jedno, zda těch zařízení máte 10 nebo 500. Také obnova počítače do výchozího stavu při předávání zařízení jakožto zápůjčky novému uživateli je otázkou chvíle. 7. Zapojte se do komunity

Jedním z pozitivních bodů poslední doby byla ukázka toho, jak si učitelé vzájemné pomáhali. Jak ti, co znali dané technologie byli ochotni obětovat svůj čas a radit ostatním i z jiných škol. A možná si říkáte, kde se to naučili. Mnozí samostudiem, mnozí díky tomu, že jsou součástí skupin a komunit stejně nadšených učitelů, kteří nemusí být a často ani nejsou specialisté na IT, ale jen je baví využívání technologií ve svých předmětech. Jednou z takových komunit je i Microsoft Innovative Educator Expert a právě do té se můžete do 15. července zapojit i vy. Kritériem není, co umíte, ale co chcete umět. Více informací o MIEE najdete na aka.ms/MIEECZ


8. Přijeďte na letní školu

No a pokud chcete zažít, jak taková komunita vypadá, funguje a spolupracuje, je nejlepší možností se vydat na Letní školu moderních učitelů. Ta se letos koná již po jedenácté a díky velkému zájmu jsou opět v srpnu otevřeny 2 turnusy. Tak přijeďte načerpat nápady a inspiraci. Více informací najdete na www.letni-skola.cz


 

9. Připravte se na nový rok (a odpočiňte si)

Nebojte, nejprve si zasloužené odpočiňte. Ale i v novém roce jsou připraveny nové výzvy a to doslova – do škol budou mířit nová zařízení, bude se potřeba vyrovnat s výpadkem vzdělávání u některých žáků, přichází nová revize RVP informatiky, do běžných předmětů se budou více integrovat aplikace jako jsou Word, Excel, PowerPoint a další, a tak je potřeba sledovat tyto změny a trendy a být na ně připraven. Jak? No třeba právě díky komunitním skupinám nebo letní škole.


A s tím souvisí i výuka na středních školách. Dneska je doba cloudová, o tom není pochyb. Tak proč nezačnete učit věci jako databáze, sítě, správu klientských stanic nebo serveru v cloudu? Vždyť Azure je pro studenty zdarma a tak může mít k těmto zdrojům přístup kdokoliv a kdykoliv. A samozřejmostí jsou i nové technologie jako umělá inteligence nebo strojové učení. Je jasné, že dostupností technologie to nekončí, ale je potřeba se ji někde i naučit. A k tomu slouží portál Microsoft Learn, kde se veškeré tyto nové technologie můžete naučit. Opět zdarma. 
10. Neusněte na vavřínech 

Vy víte nejlépe, kolik času a úsilí jste museli věnovat tomu, abyste začali používat digitální technologie a abych jejich využití bylo smysluplné. Za to vám samozřejmě patří obrovský dík a jste zcela jistě pedagogičtí hrdinové distanční výuky. Ale pozor, asi nic se aktuálně nevyvíjí rychleji než právě ty technologie. A proto je potřeba neusnout na vavřínech zvládnuté online výuky a neustále se vzdělávat, zkoušet nové postupy a technologie, hledat správné (a nacházet slepé) uličky a nebát pracovat s chybou.

 

Díky moc všem a přeji vám krásné a pohodové léto.