středa 31. května 2017

333 tipů pro Microsoft Office 2016 (291-295)

291.     Co je to funkce Než odešlete?

Funkce nazvaná Než odešlete je zajímavou vlastností aplikace Outlook, která však vyžaduje, aby váš poštovní server byl založen na Exchange Serveru 2010 a novějším a byla administrátorem povolena. Tato funkce umí ještě před samotným odesláním emailové zprávy zkontrolovat a upozornit na tyto chyby a stavy:
·         Zadaná špatná adresa příjemce
·         Příliš velká zpráva k odeslání
·         Adresát má plnou schránku
·         Příjemce má nastaveny automatické odpovědi (je na dovolené apod.)
Její konfigurace se provádí v nabídce SouborMožnostiPošta, kde se zhruba v polovině nachází tlačítko Možnosti upozornění Než odešlete.
 

292.     Co to jsou rychlé kroky?

Rychlé kroky jsou novinkou od Outlooku 2010 a umožňují vám zautomatizovat a zrychlit nejčastější operace, které v Outlooku provádíte, a najdete je na kartě Domů ve skupině Rychlé kroky. Ve výchozím nastavení jsou k dispozici tyto rychlé kroky:
 

Předat nadřízenému - předá zprávu vašemu nadřízenému (za předpokladu, že používáte Exchange server, kde je možné tyto pracovní vztahy nastavit).
Týmový e-mail - předá zprávu ostatním členům vašeho týmu (za předpokladu, že používáte Exchange server, kde je možné tyto pracovní vztahy nastavit).
Hotovo - přesune zprávu do zvoleného adresáře a označí ji jako přečtenou.
Odpovědět a odstranit - otevře odpověď na zprávu a původní zprávu smaže.
Vytvořit nový – slouží k vytvoření nového rychlého kroku.
Správu rychlých kroků můžete provádět klepnutím pravého tlačítka myši na libovolný již vytvořený rychlý krok případně na symbol čtverečku v pravém dolním rohu skupiny příkazů Rychlé kroky.

293.     Jak nastavit upozornění na nový email?

Možnosti aplikace Outlook v oblasti upozorňování na nový email jsou opravdu pestré - od nepatrné změny ikony na hlavním panelu přes upozorňující okno doplněné o zvukovou výstrahu. Všechna tato nastavení se provádí v nabídce Soubor – Možnosti – Pošta v sekci Doručení zprávy.
 

294.     Jak napsat nový email?

Tato operace je zcela jistě nejčastější, kterou budete v Outlooku provádět. Stačí v dolním levém rohu klepnout na položku Pošta (pokud tam již nejste) a v horní části pod tlačítkem soubor na kartě Domů na příkaz Nový e-mail. Otevře se nové okno pro jeho napsání, včetně položek pro adresu příjemce, předmět či text samotné zprávy. Případně lze využít klávesovou zkratku Ctrl + Shift +M, která otevře stejné okno z jakéhokoliv místa v aplikaci Outlook.

295.     Jak nastavit kontrolu pravopisu před odesláním zprávy?

I v Outlooku existují automatické opravy a kontrola pravopisu, a dokonce je možné si nechat zkontrolovat pravopis před samotným odesláním zprávy. Aby se tato činnost prováděla vždy a automaticky, je nutné zaškrtnout v nabídce SouborMožnostiPošta sekce Vytváření zpráv položku Před odesláním vždy zkontrolovat pravopis.

Windows aplikace (nejen) pro školství - 33. díl

V tomto díle se zaměřím na aplikace, při kterých je možné využívat dotykové pero a plně tak využít možnosti systému Windows 10 a funkce Windows Ink.

Color by Disney

Odkaz ke stažení

Aplikace pro pokročilé fanoušky omalovánek nabízí mnoho předpřipravených kreseb ze známých filmů a pohádek z dílen Disney a Pixar. Sami tvůrci označují tuto aplikaci zaměřenou na dospělé, protože se jedná o skutečně propracované obrázky. A pokud jste fanoušky  Ledového království, Lvího krále, Příšerek s.r.o., bude toto Vaše aplikace č.1.


Zen: Coloring book for adults

Odkaz ke stažení

U pokročilých chvíli ještě zůstaneme, pokud nejste fanoušky kreslených pohádek, i pro Vás má Windows Store vhodnou aplikaci, při které si můžete vybarvovat složitější kresby a skvěle tak relaxovat.


Plumbago

Odkaz ke stažení

Pro digitální zápisky je tu primárně aplikace OneNote. Pokud jste však konzervativnější a máte radši klasické poznámkové bloky, může být Plumbago tím ideálním nástrojem pro vstup do světa digitálních poznámek. Zápisky v Plumagu co nejvěrněji kopírují Váš papírový zápisník a zároveň podporují moderní funkce jako jsou cloudová synchronizace nebo sdílení do Wordu a OneNotu.


Pixel Art Studio


Pixel Art je jedním z druhů grafického umění, který je, jak již z názvu vyplývá, zaměřen na pixelovou grafiku. Aplikace nabízí mnoho pokročilých nástrojů, bohaté možnosti exportu, stínování a mnoho dalšího. Co bude první Pixel Art, který nakreslíte? 
pondělí 29. května 2017

333 tipů pro Windows 10 (291-295)

291.     Jak zapnout vzdálenou plochu?


Vzdálená plocha umožňuje se připojit k danému počítači po síti a pracovat s ním, jako kdyby daný uživatel seděl u počítače fyzicky. Stačí znát plný název počítače nebo jeho IP adresu a je možné se k němu připojit. Technicky je to proces poměrně náročný a komplikovaný o nastavení firewallu, možnosti veřejné IP adresy apod., nicméně pokud některý uživatel chce vzdálenou plochu využít, zřejmě bude umět nastavit i tyto vlastnosti. Ve výchozím stavu je ale možnost se připojit k počítači se systémem Windows 10 vypnuta a je nutné ji povolit a to v Ovládacích panelech v panelu Systém. Zde klikněte v levé části na příkaz Nastavení vzdáleného přístupu a v dolní části okna povolte Vzdálenou plochu, případně vyberte uživatele, kteří se k počítači mohou vzdáleně připojit. Klientské operační systémy Windows umožňují připojení pouze jednoho uživatele najednou, tzn., že pokud se někdo vzdáleně přihlásí k počítači, stávající přihlášený uživatel bude automaticky odhlášen.

292.     Jak vymazat poslední adresu z klienta vzdálené plochy?


Pokud používáte pro připojení k jiným počítačům vzdálenou plochu, v klientovi pro toto připojení se automaticky ukládá adresa naposledy připojeného počítače. Pokud nechcete, aby ostatní věděli, na jaký počítač jste se naposledy přihlásili, stačí smazat po skončení připojení soubor Default.rdp, který se nachází v adresáři Dokumenty pod daným uživatelským účtem. Ve výchozím nastavení je označen jako skrytý, proto si buď musíte povolit zobrazování skrytých souborů nebo složek, popř. použít jiný souborový manažer než Průzkumník.


293.     Bezproblémové řešení problémů


Jednou z vylepšených funkcí systému Windows je nástroj Poradce při potížích. Je určen zejména začínajícím uživatelům, ale samozřejmě může pomoci i pokročilejším a najdete jej v Ovládacích panelech. Pomocí jeho průvodců můžete řešit problémy s nekompatibilními aplikacemi, odstraňovat problémy s hardware, s připojením k Internetu nebo řešit problémy s výkonem.  Po výběru oblasti, se kterou máte problém, nástroj nejdříve zanalyzuje stávající stav a na základě několika otázek o funkčnosti/nefunkčnosti jednotlivých částí vám nabídne řešení, které samozřejmě na konci za vás i provede.

294.     Jak řešit problémy na dálku


Již od Windows 7 je v systému nástroj s názvem Záznam postupu. Slouží k tomu, když chcete s nějakým IT odborníkem řešit na dálku váš problém a nemáte dostatečné znalosti pro přesné popsání problému. Tento nástroj zaznamená veškeré vaše kroky vedoucí k zobrazení problému a to včetně snímků obrazovek. To znamená, že IT odborník, kterému informace následně zašlete, vidí mj. přesný postup toho, co jste na počítači přesně prováděli za operace.

Postup záznamu problému je následovný:
1.       Spusťte si nástroj Záznam postupu – klikněte na nabídku Start, v dolní části pro vyhledávání zadejte „psr“ (z anglického Problem Steps Recorder) a klikněte na nalezený výsledek.
2.       Zobrazí se okno nástroje, kde nejdůležitějším tlačítkem je samozřejmě Zahájit záznam.
3.       Po kliknutí na toto tlačítko začne zahájení záznamu, proveďte běžný postup toho, co vyvolá chybu, kterou chcete řešit.
4.       Jakmile je chyba zobrazena, klikněte na tlačítko Ukončit záznam, otevře se okno pro uložení zaznamenaného postupu. Vyberte proto místo a název, pod kterým chcete soubor uložit a poté jej jakoukoliv formou (nejčastěji emailem) pošlete vašemu IT specialistovi, on již bude vědět, co s ním provést.


295.     Jak si nechat vzdáleně pomoci s problémem?Pokud řešíte nějaký problém a máte možnost si nechat poradit od někoho zkušenějšího, kdo je v té chvíli také u počítače, máte možnost využít nástroj Vzdálená pomoc systému Windows. Spustíte je, když v nabídce Start zadáte alespoň počáteční písmena věty „Pozvat někoho, aby se připojil…“. Většinou bude stačit zadat první slovo a systém nástroj nalezne. Po jeho spuštění máte na výběr, zda chcete o pomoc požádat, nebo naopak ji nabídnout. V tomto případě samozřejmě potřebujeme pomoci, zvolíme tedy první variantu. Aby bylo možné se do vašeho počítače připojit, je nutné, aby druhá strana dostala od vás pozvánku. Nejjednodušším způsobem je pomocí tzv. Snadného připojení, které vám vygeneruje dvanáctimístný kód, který předáte druhé straně (telefonicky, emailem, po chatu) a ona jej zadá do průvodce. V ideálním případě by mělo být vše propojeno a uživatel po vašem schválení vidí na svém počítači vaší pracovní plochu. Zároveň můžete spolu chatovat a řešit problém. Uživatel vás také může požádat o možnost ovládání vašeho počítače, opět až po vašem schválení může skutečně váš počítač ovládat. Vzdálenou pomoc můžete také kdykoliv ukončit. Jedná se o velice užitečný nástroj, a pokud máte někoho, kdo vám je ochoten s problémem pomoci, určitě tento nástroj využijte. 

středa 24. května 2017

333 tipů pro Microsoft Office 2016 (286-290)

286.     Jak využívat pokročilé vyhledávání?

Pokud byste však přímo vyžadovali prohledávání např. pouze v předmětech zprávy, lze tak učinit po klepnutí do pole Prohledat na kartě Hledání ve skupině příkazů Upřesnit. Jak vidíte na obrázku, je možné hledat pouze mezi odesílateli, v předmětu zprávy, ve zprávách s přílohou apod. a napříč všemi složkami, nebo naopak pouze v aktuální složce.

287.     Jak nastavit emaily jako konverzaci?

Jednou z možností, jak lze zobrazovat doručné zprávy, je forma tzv. konverzace. Při takto zapnutém zobrazení se zprávy neřadí tak, jak je běžné (dle data doručení), ale seskupují se do jedné položky zprávy od stejného příjemce se stejným předmětem. Toto zobrazení je z hlediska získávání a čtení zpráv mnohem přehlednější. Pokud si chcete zapnout zobrazení emailů ve formě konverzace, je tak možné učinit klepnutím pravým tlačítkem myši na oblast Podle, která se nachází nad seznamem emailových zpráv. Ze zobrazené nabídky potom vyberte možnost Zobrazit jako konverzace.
 

288.     Jak využít propojení se sociálními sítěmi?

V Outlooku je také jednou z funkcí propojení se sociálními sítěmi, který slouží k zobrazování informací o vašem kontaktu. Stačí, když si otevřete zprávu od vybraného kontaktu a v dolní části této zprávy se nachází položka Další informace o uživateli. Po klepnutí na tuto oblast se panel rozbalí a kromě možnosti zobrazení společných událostí v kalendáři, zobrazení emailů s přílohou od tohoto uživatele apod. je také možné si zobrazit její status a novinky ze sociálních sítí. Mezi podporované sítě patří samozřejmě Facebook, mezi dalšími jsou jimi LinkedIn nebo MySpace.

289.     Jaké nastavit podrobné možnosti odpovědí na email?


Veškerá nastavení týkající se zpráv odpovídajících na doručenou zprávu naleznete v nabídce Soubor – Možnosti – Pošta v sekci Odpovědi a zprávy předané dál. Je zde možné např. nastavit, zda chcete v odpovědi nebo předávané zprávě zahrnout i text původní zprávy apod.
 

290.     Jak nastavit Outlook jako výchozí aplikaci pro email?


Ačkoliv ve výchozím stavu je při každém spuštění Outlooku kontrolováno, zda se jedná o výchozí aplikaci pro emailovou komunikaci, je možné, že jste tuto kontrolu vypnuli a nyní chcete opět nastavit Outlook jako výchozí aplikaci. To provedete v nabídce Soubor – Možnosti – Obecné, kde se úplně dole nachází zaškrtávací pole Nastavit aplikaci Outlook jako výchozí pro e-mail, kontakty a kalendář. 

pondělí 22. května 2017

Nastavte si v Office 365 OneDrive s kapacitou 5TB

Ve výchozím nastavení je v rámci služby Office 365 Education nastavena kapacita každého OneDrive úložiště pro všechny uživatele na 1 TB. Pro naprostou většinu studentů a uživatelů se jedná o dostačující kapacitu, kterou v rámci svých aktivit ani zdaleka nevyužijí.

Mohou však nastat situace, kdy je potřeba tuto kapacitu v některých případech navýšit a jak již asi tušíte, Office 365 Education toto samozřejmě umožňuje.

Jak na to?
  1. Otevřete si administrační centrum služby OneDrive na adrese https://admin.onedrive.com/?v=StorageSettings
  2. Zadejte požadovanou hodnotu nové velikosti úložiště, maximální velikostí je 5120 GB, tj. 5 TB.
  3. Klikněte na tlačítko Uložit.

Takto nastavená velikost úložiště OneDrive bude aktivní pro všechny stávající i následně nově vytvořené uživatele.Ne vždy však chcete, aby každý uživatel ve škole měl k dispozici takovou kapacitu a většinou právě naopak, tuto vyšší kapacitu chcete povolit jen vybraným uživatelům. To je možné pomocí následujícího PowerShell příkazu:

Set-SPOSite -Identity https://contoso-my/sharepoint.com/personal/jmenouzivatele_domena_cz -StorageQuota 5242880


333 tipů pro Windows 10 (286-290)

286.     Jak restartovat proces explorer?

Někdy se může stát, že vám nereaguje na myš či klávesnici pracovní prostředí, ale operační systém „nezamrzl“, můžete například pohybovat myší apod. Řešením často v těchto situacích bývá restartování procesu explorer.exe, který tvoří jakési jádro systému a pracovní plochy. Restartování procesu explorer.exe se také hodí v případě některých tipů, které vyžadují zásah do registru. Pokud totiž restartujete pouze tento proces, změny provedené v registru se projeví i bez nutnosti restartu celého počítače. Tento proces restartujete tak, že si spustíte Správce úloh (klávesová zkratka Ctrl+Shift+Esc) a na záložce Podrobnosti najdete explorer.exe. Vyberte jej a v dolní části klikněte na tlačítko Ukončit proces. Tím dojde ke zmizení ikon, hlavního panelu apod. Nyní stačí ve Správci úloh kliknout vlevo nahoře na nabídku SouborNová úloha (spustit) a v otevřeném okně napište příkaz explorer  a klikněte na OK. Tím je proces explorer opět spuštěn. Jen pro informaci, tento proces nemá nic společného s webovým prohlížečem Internet Explorer.387.     Jak nastavit vyhledávání aktualizací i pro další aplikace?


Komponenta pro aktualizace systému se jmenuje Windows Update a jak je již z názvu patrné, týká se primárně aktualizací operačního systému jako takového. Nicméně je možné tuto službu povýšit na Microsoft Update, který se bude starat o to, aby všechny vaše aplikace od společnosti Microsoft (např. sada Microsoft Office) byly vždy aktuální.  Ačkoliv se služba bude i nadále jmenovat Windows Update, bude vám po tomto povýšení nabízet i aktualizace pro další produkty. Stačí, když v panelu Windows Update kliknete na položku Získat aktualizace pro další produkty společnosti MicrosoftDalší informace. Spustí se jednoduchý průvodce, ve kterém je nutné souhlasit s podmínkami použití a po jejich souhlasu a instalaci služby Microsoft Update se již budou vyhledávat i aktualizace pro další produkty.
Úspěšnost instalace a přítomnost služby Microsoft Update si také můžete zjistit v panelu Windows Update v položce Obdržíte aktualizace. V případě korektní instalace zde bude zobrazen text: Pro systém Windows a další produkty od Microsoft Update.


288.     Jak zobrazit nainstalované aktualizace?


Pokud si chcete zobrazit všechny dosud nainstalované aktualizace, je to možné v panelu Windows UpdateOvládacích panelech. Zde klikněte v levé části na položku Zobrazit historii aktualizací a zobrazí se seznam všech nainstalovaných aktualizací včetně názvu, stavu, důležitosti a data instalace.


289.     Jak odinstalovat aktualizaci?


Ačkoliv jsou všechny vydané aktualizace prostřednictvím Windows Update podrobně testovány, na světě existuje obrovské množství různých kombinací HW a SW vybavení, takže se může stát, že některá aktualizace bude způsobovat problémy při využívání počítače. V tom případě je tedy dobré vědět, jak je možné aktualizaci odinstalovat. Můžete tak provést v panelu Programy a funkceOvládacích panelech. Zde v levé části okna klikněte na položku Zobrazit nainstalované aktualizace a namísto nainstalovaných aplikací se zobrazí nainstalované aktualizace. Nyní stačí vybrat tu, o které si myslíte, že způsobuje problémy (popř. to víte z jiných zdrojů) a kliknout na tlačítko Odinstalovat.


290.     Táhni a pusť i na příkazovou řádkuPokud často pracujete s příkazovou řádkou a potřebujete do příkazu zadat celou cestu k určitému souboru, jedná se o poměrně náročný časový úkol, zejména pokud je soubor uložen v hlubší adresářové struktuře. Naštěstí je možné využít metody přetahování pomocí myši tzv. táhni a pusť (drag & drop), která vám umožňuje okamžitě vložit plnou cestu k souboru. Stačí, když napíšete do příkazové řádky požadovaný příkaz a poté pouhým přetažením myši přetáhnete soubor nebo zástupce do oblasti příkazové řádky. 

středa 17. května 2017

333 tipů pro Microsoft Office 2016 (281-285)

281.     Jak změnit vlastnosti účtu?

Pokud z nějakého důvodu chcete změnit vlastnosti emailového účtu, je tak možné učinit v nabídce Soubor – Informace, kde se v horní části nachází rozbalovací nabídka pro výběr aktivního účtu a hned pod ní velké tlačítko Nastavení účtu. Po kliknutí na toto tlačítko se zobrazí další nabídka, kde zvolte první položku a otevře se okno Nastavení účtu, kde na záložce E-mail je vidět seznam všech účtů. Kliknutím na tlačítko Změnit máte možnost změnit typ zabezpečení, šifrování, adresy POP3/IMAP a SMTP serverů apod.

282.     Jak smazat nepotřebný účet?

Pokud již z nějakých důvodů nepotřebujete pracovat s určitou emailovou schránkou v aplikaci Outlook, je možné tento účet odstranit. Odstraní se tím samozřejmě pouze účet z aplikace Outlook, vaše emailová schránka zůstane zachována. Důležité je si jen uvědomit, zda se nejedná o POP3 účet a zda nemáte všechny zprávy stažené do aplikace Outlook. Po zrušení účtu v Outlooku a následném přihlášení přes webové rozhraní emailové schránky byste totiž nalezli jen prázdnou složku Doručená pošta. U ostatních účtů se takového problému obávat nemusíte. Smazání účtu provedete stejným postupem jako v předchozím tipu, kde v okně Nastavení účtu na záložce Email vyberte účet, který chcete smazat a klikněte na tlačítko Odebrat.

283.     Jaká je maximální velikost poštovní schránky?

Maximální velikost poštovní schránky je vlastnost, která s aplikací Outlook nemá nic společného a je závislá na kapacitě, kterou vám přidělil poskytovatel vaší emailové schránky (Seznam.cz, Centrum, Microsoft (Hotmail), Google (Gmail) apod.). V dnešní době ale všichni větší poskytovatelé emailových účtů nabízejí schránky o kapacitách v řádu GB, takže se při běžném používání nemusíte vyčerpání kapacity obávat. U serverů typu Exchange je tato volba závislá na administrátorovi takového serveru a stav a kapacitu vaší schránky je možné vidět v nabídce SouborInformace.

284.     Jak vložit snímek obrazovky do emailu?

I do poštovní zprávy lze podobně jako v jiných aplikacích sady Office vložit tzv. snímek obrazovky. Jedná se o přesný otisk aplikace nebo celé obrazovky, kterou v té chvíli vidíte u sebe na počítači. Tato funkce má využití v případě, že potřebujete od někoho, aby pomocí emailu vyřešil váš problém, a bylo by moc složité vysvětlovat, co u sebe na obrazovce vidíte nebo jaká se zobrazuje chybová hláška. Proto stačí v režimu psaní emailové zprávy klepnout na kartu Vložení a ve skupině Ilustrace na položku Snímek obrazovky. Ze zobrazené nabídky si pak jen vyberte, který snímek chcete do emailu vložit, případně si vytvořte vlastní výřez.
 

285.     Jak najít potřebný email?

Čím více budete mít ve své poštovní schránce emailových zpráv, tím horší bude orientace v nich. Proto je v Outlooku zabudována naprosto zásadní funkce – vyhledávání. Stačí jen ve složce, v níž chcete email hledat (Doručená pošta, Odeslaná pošta….), zadat nad seznam zpráv do pole Prohledat hledaný text. Je jedno, zda se jedná o jméno odesílatele, předmět emailu nebo část obsahu nějaké zprávy, Outlook umí hledat ve všech těchto oblastech. Vyhledávání zpráv je v Outlooku také možné spustit pomocí klávesové zkratky Ctrl + E.

středa 10. května 2017

333 tipů pro Microsoft Office 2016 (276-280)

276.     Jak můžu spustit Outlook?

Po instalaci balíku Microsoft Office 2016 se zástupci všech nainstalovaných programů umístí do nabídky Start, kde je můžete kliknutím na příslušnou ikonu spustit.
Druhou možností je v nabídce Start zadat příkaz outlook a potvrdit jej stiskem klávesy Enter. Tento postup je také vhodný v případě, že nemůžete ani na pracovní ploše počítače, ani v nabídce Start zástupce pro spuštění této aplikace najít. Pozor, aplikace Outlook není součástí všech edic sady Microsoft Office 2016, viz tip č. 3.
 

277.     Jak nastavit emailový účet POP3/IMAP?

Každý poštovní server, který vám poskytuje služby emailové komunikace, je založen na určitém protokolu. Mezi nejrozšířenější protokoly patří právě POP3 nebo IMAP. Služby založené na těchto protokolech poskytují například i Seznam.cz, Centrum.cz a další známí poskytovatelé emailových schránek. Proces přidání takového účtu do aplikace Outlook, aby bylo možné v ní s emailovou schránkou (např. ze Seznam.cz) pracovat, je jednoduchý. Stačí klepnout na tlačítko SouborInformacePřidat účet. Otevře se jednoduchý průvodce, ve kterém v prvním okně zvolíte poslední položku – Ruční nastavení nebo další typy serveru, ve druhém okně vyberete třetí položku POP nebo IMAP. Ve třetím kroku již zadáte údaje o své e-mailové schránce. Údaje, které možná znát nebudete, jsou POP3 a SMTP server. POP3 se používá pro přijímání pošty, SMTP pro odesílání. Proto adresu POP3 serveru by vám měl sdělit váš poskytovatel emailových služeb (pro Seznam.cz je to pop3.seznam.cz) a adresu SMTP serveru váš poskytovatel připojení k internetu. Často se stává, že z důvodu usnadnění nabízí poskytovatel poštovních služeb i SMTP server a nejinak je tomu u Seznam.cz. Vzorovou konfiguraci vidíte na obrázku. Základním rozdílem mezi POP3 a IMAP účtem je ten, že v případě POP3 si stahujete zprávy z poštovního serveru do Outlooku na vašem počítači a při práci s IMAP účtem je Outlook připojen k serveru a pouze zobrazuje to, co vaše poštovní schránka na serveru obsahuje.
 

278.     Jak ponechat kopii zprávy na serveru POP?

Nevýhodou POP3 řešení je fakt, že pokud si večer doma stáhnete emaily a druhý den ráno se v práci do schránky podíváte, emaily tam neuvidíte, protože jsou staženy do vašeho domácího počítače. Naštěstí existuje v Outlooku v nastavení POP3 účtu volba Zachovat na serveru kopie zpráv, která je navíc ve výchozím nastavení povolena, takže své zprávy uvidíte z jakéhokoliv počítače. Pokud byste ale zjistili, že vám zprávy ze serveru „mizí“, k nastavení této položky se dostanete pomocí tlačítka Další nastavení (viz obrázek v minulém tipu) při vytváření účtu POP3, kde se na záložce Upřesnit tato volba nachází, popř. je možné tuto volbu nastavit kdykoliv později ve vlastnostech účtu.

 

279.     Jak nastavit emailový účet ze serveru Exchange?

Exchange Server je produkt společnosti Microsoft a je využíván zejména ve firemním prostředí. Oproti IMAP a POP3 službách nabízí mnohem více služeb, možností a nastavení, ale jedná se o placený produkt (pro školy je ale např. zdarma v rámci služby Office365). Pokud tedy vaše organizace má takový Exchange server, stačí v průvodci v prvním kroku zadat vaši emailovou adresu, jméno a heslo. Veškerá další konfigurace se provede sama.

280.     Jak nastavit emailový účet Outlook.com?


Emailová služba Outlook.com (dříve Hotmail) je zdarma dostupný email pro veřejnost od společnosti Microsoft. Tato služba nepracuje primárně ani na protokolu POP3 (i když lze jej také nastavit), IMAP nebo Exchange, ale využívá svůj vlastní protokol EAS. Naštěstí je jednou z novinek Outlooku 2016 vestavěná podpora pro tento účet (dříve bylo nutné si do Outlooku nejprve doinstalovat doplněk Outlook Hotmail Connector). Nyní tedy stačí při přidávání účtu zadat pouze základní informace o vašem účtu, podobně jako v případě Exchange účtu. Účet Outlook.com je svou podobou velice blízký účtům běžícím na serverech Exchange, pokud se tedy nechcete omezovat pouze na práci s emailem, ale chcete zdarma také využívat kalendář nebo kontakty, je zřízení Outlook.com účtu nejjednodušší volbou.

pondělí 8. května 2017

333 tipů pro Windows 10 (276-280)

276.     Jak nainstalovat nové ovladače z Windows Update?


Důležitou vlastností je v systému Windows 10 možnost instalace certifikovaných ovladačů přes aktualizace Windows Update. Zejména při nové instalaci systému v případě běžných počítačů a notebooků jsou Windows 10 schopny si pro téměř všechny zařízení stáhnout a nainstalovat ty správné. Navíc, v případě vydání nového ovladače je vám nabídnuta možnost aktualizace, opět přes službu Windows Update. Odpadá tak sledování webů výrobců daného hardware a zjišťování, zda nevyšla nová verze. Aktualizace ovladačů se řadí do skupiny volitelných aktualizací a najdete je v Nastavení – Aktualizace a zabezpečení.


277.     Jak aktualizovat ovladač zařízení?


Aktualizovat ovladač na novější verzi lze v případě potřeby provést trojím způsobem:
·         Pomocí Windows Update. Jsou zde nabízeny certifikované ovladače, které byly pro použití v systému Windows 10 podrobně testovány v laboratořích Microsoft. Oproti ovladačům přímo od výrobců je možné, že se ale ovladače v komponentě Windows Update zobrazí s určitým zpožděním, než na webu výrobce.
·         Pomocí instalačního balíčku staženého přímo od výrobce. Většina firem dává ovladače pro zařízení ke stažení ve formě instalačních balíčků, aby i běžný uživatel měl možnost nový ovladač bez problémů aktualizovat. Většinou se jedná o jednoduchou aplikaci, kterou stačí spustit, několikrát kliknout na tlačítko Další, restartovat počítač a ovladač je aktualizován.
·         Poslední, nepokročilejší možností je ruční aktualizace ovladače. Ovladač systému není totiž nic jiného, než obyčejný soubor s příponou inf, ve kterém jsou uloženy veškeré nutné informace pro fungování zařízení. Proto pokud se vám do ruky dostane ovladač v této formě, stačí si ve Správci zařízení zobrazit požadovanou komponentu, klepnout na ni pravým tlačítkem myši, vybrat příkaz Vlastnosti a zobrazit kartu Ovladač. Na ní pak stačí kliknout na tlačítko Aktualizovat ovladač. V novém okně stačí kliknout na možnost Vyhledat ovladač v počítači a v dalším okně průvodce nasměrovat na složku, ve které máte soubor ovladače uložen.
 

278.     Jak vrátit zpět původní ovladač?


Pokud zjistíte, že nový ovladač způsobuje více škody než užitku, máte možnost se vrátit k předchozí verzi a to opět ve stejném okně, jako v předchozím tipu. V tomto okně poté stačí kliknout na tlačítko Vrátit změny ovladače.


279.     Jak nainstalovat IIS do Windows 10?


IIS je zkratka pro Internetovou Informační Službu, která slouží pro provoz vlastního web serveru na počítači. Samozřejmě, že klasické weby, které navštěvujete, neběží na počítačích se systémem Windows 10 a nainstalovanou komponentou IIS, ale tato vlastnost se může hodit například programátorům pro testování nebo zkoušení nových funkcí systému apod. Stačí, když v Ovládacích panelech kliknete na položku Programy a funkce a v levé části okna na příkaz Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.
Nyní jen stačí najít položku Internetová informační služba a tuto položku včetně požadovaných komponent povolit.


280.     Jak zobrazit spuštěné služby systému Windows?
Aktuálně spuštěné služby můžete zobrazit po spuštění Správce úloh (Ctrl+Shift+Esc) na záložce Služby.

čtvrtek 4. května 2017

Nový Microsoft Store pro vzdělávání je dostupný v ČR

Windows Store, jedinečný katalog aplikací a her, je v systému Windows již od verze Windows 8. Přináší snadný způsob hledání, instalací a aktualizací a díky tomu je tak přístupný i těm uživatelům, kteří si třeba doposud na instalaci aplikace netroufli.

Aktuálně je v katalogu aplikací Windows Store přes 700 000 aplikací a poměrně velkou část z nich jsou ty, které patří do kategorie Vzdělávání. Proto je skvělou zprávou pro všechny školy používající systém Windows 10, že distribuce a správa aplikací je nyní mnohem snazší.

Nicméně až do příchodu Windows 10 bylo možné se do katalogu aplikací Windows Store přihlásit pouze s osobním účtem Microsoft. Ten je určen, jak již z názvu vyplývá, pro osobní použití. S příchodem Windows 10 se však tato situace radikálně změnila, protože do Store je možné se přihlásit i s účtem Office 365, což je služba, která je dostupná pro všechny školy zcela zdarma.

Přihlašování pomocí účtu Office 365 vyřešilo nutnost pamatovat si více uživatelských účtů a tak jen zbývalo, jakým snadným způsobem aplikace a hry pořízené školou snadno distribuovat žákům a studentům. A přesně to řeší služba Microsoft Store pro vzdělávání. Ano, jedná se o službu, webovou stránku či chcete-li portál, ve kterém můžete dělat přesně to, co od Microsoft Store pro vzdělávání očekáváte. Snadné hromadné pořízení aplikací a to jak těch zdarma, tak těch placených, ale především, jejich efektivní a flexibilní distribuci vybraným žákům a učitelům ve škole. Pojďme se tedy podívat na to, jak se s Microsoft Store pro vzdělávání pracuje.

Ještě, než se ale podíváme na to, jak Microsoft Store pro vzdělávání využívat, je zapotřebí si říct, co vše je pro bezproblémový chod, zapotřebí.

Požadavky pro provoz Microsoft Store pro vzdělávání :

IT administrátoři - internetový prohlížeč Edge, Internet Explorer 10 nebo aktuální verze prohlížečů Chrome nebo Firefox, účet Azure Active Directory (AAD)/Office 365

Uživatelé - Windows 10, verze 1511 nebo novější, účet Azure Active Directory (AAD)/Office 365


Nejprve je provést registraci do portálu Microsoft Store pro vzdělávání, přejděte na stránku Microsoft Store pro vzdělávání na adrese https://educationstore.microsoft.com/cs-cz/store


Klepněte v pravé části okna na odkaz Přihlásit se, v zobrazeném okně zadejte váš administrátorský účet Office 365. Zobrazí se okno s licenčními podmínkami po jejich odsouhlasení máte již před sebou základní pracovní prostředí portálu Microsoft Store pro vzdělávání.


V horní části stránky se nachází hlavní menu, které slouží k práci s jednotlivými aplikacemi a službou Microsoft Store pro vzdělávání jako takovou, největší část okna zabírá představení jednotlivých kategorií i samotných aplikací.

Jako první krok je zapotřebí pochopitelně do repozitáře vašeho Microsoft Store pro vzdělávání přidat nějaké aplikace. To provedete klepnutím na jednu z ikon zobrazených aplikací, případně přes vyhledávací pole v pravém horním rohu.


Po klepnutí se zobrazí detailní informace o dané aplikaci (podobně, jako v klasickém Microsoft Store) a pokud ji chcete přidat do školního repozitáře, klepněte na Získat aplikaci

U placených aplikací je namísto toho tlačítko Koupit. Pokud na něj kliknete, zobrazí se okno pro zadání počtu pořizovaných licencí a po klepnutí na tlačítko Další jste přesměrováni na samotnou platbu, která probíhá platební kartou. Pokud jste zde ještě nic nekupovali, je zapotřebí zadat informace o kartě, při dalších nákupech můžete využít již dříve zadanou kartu.


A do třetice, pokud si zobrazíte aplikaci, kterou již máte pořízenou, zobrazí se tlačítko Koupit další.

Po zakoupení nebo získání aplikace zdarma až do jejího zobrazení v repozitáři může uběhnout až několik hodin, proto pokud ihned nevidíte aplikaci v seznamu pořízených, vyčkejte a zkuste to později znovu.Nyní, když máte aplikace pořízeny, stačí přejít do položky Spravovat - Aplikace a software a podívat se, jaké aplikace máte k dispozici a u placených vidíte, kolik ještě máte dostupných volných licencí.
Přiřazování aplikací je velice snadné, stačí klepnout na tři tečky na konci řádku a vybrat položku Přiřadit uživatelům. Zbylé tři položky (Zobrazit podrobnosti o licenci, Odebrat z privátního úložiště a Zobrazit podrobnosti o produktu) není potřeba představovat blíže, co dělají, vyplývá z jejich názvu.
Přiřazení uživatelům probíhá na základě účtu Office 365 (AAD), proto je zapotřebí nejprve mít u Vás ve škole zprovozněnou službu Office 365. Následně jen stačí zadat jména nebo emailové adresy osob do dialogového pole a klepnout na Přiřadit.


A to je vše. Aplikaci jste si přidali/zakoupili do vlastního školního Store a přiřadili jednotlivým uživatelům. A jak to vlastně vypadá z pohledu těchto uživatelů? 

Pokud jsou přihlášeni do počítače s Windows 10 pomocí účtu AAD/Office 365, jsou zároveň automaticky přihlášeni s tímto účtem i do katalogu aplikací Microsoft Store. A jakmile si jej spustí, uvidí kromě standardních záložek Domů, Aplikace a Hry i novou, přesně tak, jak vidíte na obrázku. 
Z ní si pak mohou přiřazené aplikace stahovat a instalovat dle potřeby.
A pokud se Vám nelíbí název Školní Store, je možné si ho samozřejmě změnit na libovolný jiný název a to v nastavení služby Microsoft Store pro vzdělávání

středa 3. května 2017

333 tipů pro Microsoft Office 2016 (271-275)

271.     Jak vytvořit v PowerPointu diplom?

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, velká část uživatelů používá PowerPoint i za zcela jiným účelem než jen pro tvorbu prezentace. Díky naprosté volnosti, co se týče umístění textu, grafiky, obrázků apod., je možné PowerPoint využít i pro vytváření diplomů. Autoři PowerPointu se v tomto směru snažili ulehčit uživatelům práci co nejvíce, a proto i mezi šablonami naleznete několik předpřipravených diplomů. Stačí si jen vybrat, stáhnout, upravit text a obrázky a samozřejmě vytisknout.

272.     Jak nastavit pozadí snímku?

Na každý snímek v rámci prezentace je možné nastavit libovolné barevné pozadí. Jako pozadí snímku můžete použít:
• Souvislou výplň – jedná se o jeden odstín barvy přes celý snímek.
• Přechodovou výplň – jedná se o barevný přechod dvou a více barev.
• Obrázek nebo texturu – umožňuje vložit na pozadí snímku vlastní obrázek.
• Vzorková výplň – slouží pro vložení vzorku jako pozadí snímku.

Než začnete pozadí snímku nastavovat, je nutné si uvědomit, že nejčastěji prezentaci tvoříte, protože chcete posluchačům předat nějaké informace. Pokud to ale s nastavením pozadí snímku přeženete, může se stát, že text na snímku nebude čitelný a vaše prezentace skončí velkým fiaskem. Proto jako v celém PowerPointu i zde jednejte s rozmyslem, uvidíte, že se vám to v dobrém od posluchačů vrátí.
Jak tedy pozadí nastavit?
1. Klepněte pravým tlačítkem myši na miniaturu snímku nebo na snímek jako takový a ze zobrazené nabídky vyberte příkaz Formát pozadí.
2. V zobrazeném panelu si vyberte jednu ze čtyř možností, které mohou tvořit pozadí vašeho snímku. Po výběru jedné z nich se zobrazí upřesňující informace ke každé volbě. U vzorku máte např. možnost vybrat již konkrétní vzorek, u obrázku odkázat PowerPoint na vybraný obrázek z vašeho počítače a u barevných pozadí vybrat zvolenou barvu.
3. Všimněte si, že při změně nastavení se okamžitě mění pozadí snímku, na kterém pozadí nastavujete. Máte tak možnost se s vybraným pozadím seznámit ještě před jeho potvrzením.
4. Pokud jste s výběrem a nastavením spokojeni, klepněte na tlačítko Zavřít a pozadí snímku je nastaveno. Protože ale nechceme, aby byla prezentace přehledem všech možných typů pozadí, a protože je vhodné zachovat celistvost prezentace, je vhodné nastavit stejné pozadí pro celou prezentaci. To provedete po nastavení pozadí stisknutím tlačítka Použít u všech.

273.     Jak zaznamenat dění na obrazovce ve formě videa.

Již několik verzí se v aplikacích sady Office můžete setkat s funkcí pro vytvoření snímku obrazovky. PowerPoint 2016 se posunul zase o něco dále, když do své nabídky médií, které umí zaznamenat, přidal i video a to v podobě zaznamenávání dění na obrazovce. Pokud tedy chcete vytvořit v PowerPointu nějaký interaktivní návod, manuál, výukový materiál apod., máte tak nyní skvělou možnost, jak toho snadno a rychle docílit. Stačí klepnout na kartě Vložení na položku Nahrávání obrazovky. PowerPoint Vám umožní vybrat část obrazovky, kterou chcete nahrávat a následně jen stačí v horní části okna vybrat, zda chcete zaznamenávat i ukazatel myši a zvukové vstupy. Po klepnutí na Nahrát se spustí odpočítávání.
Po té, co provedete požadovanou operaci pro nahrání stačí opět klepnout v horní části na stop (ikona čtverce) a vše, co bylo zaznamenáno se vloží jako video objekt do daného snímku.
 

274.     Jaké jsou nejčastější klávesové zkratky v PowerPointu?

V následujících tabulkách je zobrazen seznam některých základních klávesových zkratek a funkčních kláves tak, jak je uveden v nápovědě pro aplikaci PowerPoint 2016.

Přehled klávesových zkratek používaných při prezentování v zobrazení prezentace najdete v tématu Klávesové zkratky pro použití při předvádění prezentace v PowerPointu 2016.
Klávesové zkratky v průběhu prezentace
Požadovaná akce
Kombinace kláves
Spuštění prezentace od začátku
F5
Provedení další animace nebo zobrazení dalšího snímku
N, ENTER, PAGE DOWN, ŠIPKA VPRAVO, ŠIPKA DOLŮ nebo MEZERNÍK
Provedení předchozí animace nebo návrat k předchozímu snímku
P, PAGE UP, ŠIPKA VLEVO, ŠIPKA NAHORU nebo BACKSPACE
Přechod na snímek číslo
číslo+ENTER
Zobrazení prázdného černého snímku nebo návrat do prezentace od prázdného černého snímku
B nebo TEČKA
Zobrazení prázdného bílého snímku nebo návrat do prezentace od prázdného bílého snímku
W nebo ČÁRKA
Zastavení nebo opětovné spuštění automatické prezentace
So
Ukončení prezentace
ESC nebo POMLČKA
Smazání poznámek na obrazovce
E
Přechod na další snímek, je-li další snímek skrytý
I
Nastavení nového časování při zkoušce
Út
Použití původního časování při zkoušce
O
Použití kliknutí myší k přechodu na další snímky při zkoušce
Po
Znovu zaznamenat mluvený komentář a časování snímku
R
Návrat k prvnímu snímku
Stisknutí a podržení pravého a levého tlačítka myši po dobu 2 sekund
Změna ukazatele na pero
CTRL+P
Změna ukazatele na šipku
CTRL+A
Změna ukazatele na gumu
CTRL+E
Zobrazení nebo skrytí rukopisných revizí
CTRL+M
Okamžité skrytí ukazatele a navigačního tlačítka
CTRL+H
Zobrazení dialogového okna Všechny snímky
CTRL+S
Zobrazení hlavního panelu počítače
CTRL+T
Zobrazení místní nabídky
SHIFT+F10
Přechod na první nebo další hypertextový odkaz na snímku
TABULÁTOR
Přechod na poslední nebo předchozí hypertextový odkaz na snímku
SHIFT+TABULÁTOR
Aktivace vybraného hypertextového odkazu (ekvivalent kliknutí myší)
ENTER při vybraném hypertextovém odkazuPožadovaná akce
Kombinace kláves
Zastavení přehrávání média
ALT+Q
Přepínání mezi přehráváním a pozastavením
ALT+P
Přechod na následující záložku
ALT+END
Přechod na předcházející záložku
ALT+HOME
Zvýšení hlasitosti zvuku
ALT+ŠIPKA NAHORU
Snížení hlasitosti zvuku
ALT+ŠIPKA DOLŮ
Hledání dopředu
ALT+SHIFT+PAGE DOWN
Hledání dozadu
ALT+SHIFT+PAGE UP
Ztlumení zvuku
ALT+U

Outlook

275.     Jaké jsou novinky v aplikaci Outlook 2016?

I aplikace Outlook se ve verzi 2016 dočkala poměrně zajímavých změn, které tak dělají používání tohoto emailového klienta ještě intuitivnější. Mezi ty největší novinky patří např. tyto:
·                    Vkládání souborů z cloudového úložiště OneDrive
·                    Vkládání naposledy zpracovaných souborů jako příloh
·                    Podpora skupin z prostředí Office 365
·                    Možnost detailnějšího nastavení období pro offline synchronizaci
·                    a další