úterý 20. září 2022

11 novinek ve Windows 11 22H2

Jak už asi víte, Microsoft vydává 1x ročně velké aktualizace operačního systému Windows 11 a nyní je ten čas, kdy vychází verze označovaná jako 22H2 (velká aktualizace z druhé poloviny roku 2022). Ta je nyní uvolněna pro všechny uživatele s kompatibilním zařízením, a to skrze Windows Update, pro firemní a školní zákazníky pak přes VLSC, WSUS a WUfB.

Tak a teď už pojďme na ty nejzajímavější novinky (některé z nich budou dostupné až postupně, během října):

1. Průzkumník a záložky

Aplikace Průzkumník dostala tolik očekávané záložky, které znáte třeba z webových prohlížečů. Pokud chcete pracovat se soubory v jiných složkách, již není potřeba se přepínat mezi složkami nebo mít otevřeno více oken aplikace Průzkumník, vše teď zvládnete v jednom okně se záložkami. Průzkumník také nyní zobrazuje náhledy obsahu složek.2. Složky a Start

A u složek ještě zůstaneme. Ty je totiž nově možné vytvářet i přímo v nabídce Start. Chcete si vytvořit složku Office a do ní dát aplikace Word, Excel a PowerPoint? Žádný problém.


3. Připnuté dle potřeby

Od verze 22H2 máte také možnost ovlivnit, jakou část v nabídce Start budou zabírat Připnuté a Doporučené položky. Chcete více aplikací a méně doporučených dokumentů? Máte je mít!
4. Spravujeme přehledně a moderně

Správce úloh v této aktualizaci dostal nový graficky design, který více ladí s prostředím Windows 11 a to včetně podpory pro tmavý režim. 5. Integrace OneDrive

Pokud používáte na svém zařízení aplikaci OneDrive, po otevření této složky v Průzkumníkovi díky lepšími propojení máte možnost vidět, kolik místa na OneDrive vám ještě zbývá.6. Živé titulky

Pro jakékoliv mluvené slovo, které máte možnost skrze počítač slyšet, je možné zapnout titulky, a to pomocí klávesové zkratky Windows + Ctrl + L. Ty jsou zatím dostupné jen v angličtině. Ale víte o tom, že je možné ve Windows 11 texty i diktovat, a to už i v češtině? Tak si zkuste klávesovou zkratku Win + H.7. Nový editor videa - Clipchamp

Ve Windows 11 22H2 se také setkáte s jednou předinstalovanou aplikací a tím je Clipchamp. Nový a moderní editor videa, který podporuje vše, co si můžete přát. Více zvukových i video stop, obraz v obraze, práce s klíčováním a zeleným plátnem, fotobanka, export v různých formátech a mnoho dalších skvělých funkcí. A co víc, je dostupný i jako webová aplikace.


8. Účty a rodina

V Nastavení systému Windows 11 máte možnost si nyní detailně prohlídnout nastavení týkající se vašeho osobního účtu Microsoft i rodinného sdílení, a to včetně nové aplikace Rodina.
9. Přesunujeme položky na hlavní panel

Pokud chcete přetahovat na hlavní panel položky a zástupce metodou drag & drop, tak od této verze již můžete.


10. Nové možnosti přichytávání oken

Již první verze Windows 11 přišla s nabídkou možností rozložení uchycení oken. Stačilo chvíli počkat kurzorem na ikoně maximalizace a zobrazila se nabídka pro rychlé uchycení doprava, doleva či do jednotlivých kvadrantů. Nyní s 22H2 je možné tuto nabídku o něco rychleji vyvolat chycením okna aplikace a přesunutím doprostřed horního okraje obrazovky.


11. Mnoho detailů a drobností v Nastavení

  • Možnost přímého přechodu do nastavení Bluetooth z centra rychlých akcí
  • Plovoucí panel s ukazatelem hlasitosti, jasu, kamery apod.
  • Aktivní ikona upozorňující na to, když vysíláte obraz na jiné zařízení
  • Nový dialog pro tisk obrázků
  • Snížené hodnoty pro přechod do režimu spánku
  • Graficky přepracovaná část Prostorů úložišť
  • Položka Tiskárny a skenery ukazuje nyní více informací o zařízení
  • a mnoho dalších...
Pozor, pokud se vám tato aktualizace na počítači nezobrazuje a váš počítač ale splňuje minimální požadavky pro provoz Windows 11, nezoufejte. Při kontrole dostupnosti se totiž nekontroluje pouze HW požadavky, ale i kompatibilita se stávajícími aplikace a ovladači, a tak se může stát, že je aktualizace 22H2 na vaše zařízení pozastavena tzv. Compatibility Hold. Jakmile bude tato nekompatibilita vyřešena, aktualizace na 22H2 se vám ve Windows Update objeví.