neděle 28. ledna 2018

10 velkých lednových novinek od Microsoftu (nejen) pro učitele

Tak jako každý rok se i letos v lednu v Londýně konala výstava technologií pro školství BETT 2018. A podobně jako v minulých letech, i letos byla spojena s představením mnoha novinek, které můžete nebo brzy budete moci ve svých školách využívat. Pojďme na to.

 1. Vylepšená podpora pro žáky se speciálními potřebami – doplňky Výukové nástroje, které jsou dostupné pro aplikace Word, OneNote a další se dočkaly nových funkcí jako je diktování textu hlasem a podpory nových jazyků. Navíc funkce moderní čtečky bude dostupná i na další platformy a aplikace jako jsou Word a OneNote na MacOS, iPhone, Outlook Desktop nebo OneNote pro iPad.

 2. Nové funkce poznámkových bloků pro školy – jednou z nejžádanějších funkcí od učitelů pro OneNote byla možnost zamknout stránku studenta s domácím úkolem poté, co tento úkol učitel ohodnotí. A jak asi tušíte, tato funkce je zde a můžete ji začít ve svých poznámkových blocích ve OneNote využívat.

 3. Aplikace Teams je nyní dostupná pro plaformy iOS a Android včetně plné podpory domácích úkolů. Navíc byla nové přidána i funkce pro rychlé přeložení konverzace do/z jiného jazyka. Navíc do Teamsů přibydou další zajímavé funkce jako využití týmu jako šablony pro nový tým, hodnocení na škále 0-100, snadné pozvání studentů do týmu a další.

 4. PowerPoint nyní umožňuje učitelům snadno a efektivně nahrávat jejich poznámky, kresby digitálním perem a video a okamžitě je publikovat do kanálů tříd v aplikaci Teams.
 5. Podpora výuky chemie pro Minecraft – Minecraft již dávno není „jen“ hrou. Je to fenomén a je to především výukový nástroj pro téměř všechny předměty. K nim se nyní nově přidala i chemie a tak máte možnost si snadno vytvořit nové sloučeniny nebo naopak zjistit, jaké prvky se nachází v půdě, po které právě v Minecraftu chodíte.

 6. Nové STEM lekce vytvořené v partnerství se společností LEGO – Microsoft je průkopníkem STEM aktivit a podpoře a tvorbě nových lekcí, které si může zkusit každý, se věnuje již několik let. Díky novému partnerství s Legem se tak nabídka STEM příprav do hodin obohatila o nové, zajímavé aktivity. Stáhnout si je můžete zde.
 7. Nové funkce ve Swayi –Sway je jednoduchý nástroj pro tvorbu prezentací a dokumentů ve formě webových stránek. Mnoho škol jej využívá i pro tvorbu školních online zpravodajů. A právě (nejen) pro ně byla do Swaye přidána podpora pro vkládání loga školy do takto vytvářeného zpravodaje.

  Sway 1.png
 8. Forms jsou ještě lepší – Microsoft Forms jsou nástrojem pro vytváření online dotazníků, formulářů a kvízů. Nově do nich přibylo mnoho zajímavých novinek, které jistě využijete:
  - Nové typy otázek jako jsou řazení nebo hodnocení
  - Snadnější spolupráce a sdílení formulářů skrze Microsoft Teams nebo skupiny Office 365
  - Již brzy přibude možnost vkládat formuláře z Microsoft Forms do PowerPointu.
 9. Podpora matematiky ve OneNote Online – aplikace OneNote pro Windows 10 již dlouho podporu matematiky má. V čem spočívá? Po zadání rovnice (a to i včetně rukopisu) se rovnice převede do elektronické podoby. A nyní nastupuje právě podpora matematiky, která umožňuje takovou rovnici vypočítat a to včetně postupu!

  OneNote 1.png
 10. Nová zařízení s Windows 10 – společnosti jako Lenovo, HP a další představily nová zařízení pro školy se systémem Windows 10. Jejich cena začíná na 189 USD (přesná česká cena ještě není známa) a to znamená, že pořizovací cena takových zařízení již ve většině případů nebude pro školy problémem. A díky podpoře Intune for Education je i následná správa takových zařízení velice snadná.


 The Lenovo 100e, a brand-new Intel Celeron Apollo Lake powered PC


čtvrtek 11. ledna 2018

Malování 3D dostalo nové funkce

Malování 3D dostalo v nové verzi možnost upravovat objekty i v režimu volného prohlížení. Tvorba a úprava 3D objektů je tak mnohem snazší a rychlejší. Už jste si zkusili nakreslit Váš první 3D objekt?


čtvrtek 4. ledna 2018

Microsoft Teams - aktualizovaná stručná příručka je zde

Chcete zlepšit (nejen) u vás ve škole elektronickou komunikaci a spolupráci? Využijte Microsoft Teams. Nevíte jak? Proto je pro vás připravena aktualizovaná příručka pro učitele, která vás provede prvními kroky v Teamsech. 

Příručka ke stažení zde