středa 7. března 2018

Infografika v Excelu? Jde to, a snadno!

V mém minulém článku jsem Vám psal o využití katalogu doplňků do aplikací sady Office, konkrétně o tvorbě komiksových postav pomocí nástroje Pixton. Nicméně Office Store toho nabízí mnohem více a aby nezůstalo jen u PowerPointu, podíváme se dnes společně na jeden zajímavý doplněk pro Excel, který Vám pomůže s tvorbou působivé infografiky. Čísla z buněk dostanou mnohem hezčí kabát a jejich vizualizace bude opravdu reprezentativní. Doplňkem, který nám s tím pomůže, je People Graph, a co více, pochází přímo z dílny Microsoftu.

Předpokládejme tedy, že máte nějakou jednoduchou tabulku v Excelu, kterou chcete vizualizovat.

Tabulka to může být opravdu snadná, např. taková, jakou vidíte na obrázku.
Jakmile ji máte připravenu, stačí opět přejít na kartu Vložení - Office Store. Zde stačí na záložce Store zadat do vyhledávácího pole název doplňku People Graph a kliknout na tlačítko Přidat. Možná trochu brzo (mohli jste zůstat překvapeni až do výsledného nastavení) uvidíte, čeho všeho je vlastně People Graph schopný, protože Vám na základě vlastních dat zobrazí jeden z možných výsledků vizualizace. 


Pochopitelně ale budete chtít využít vlastní data a tak stačí pouze přejít kurzorem myši do pravého horního roku okna doplňku, kde se Vám zobrazí dvě nové ikony.


Ta první slouží pro vybrání vlastních dat pro vizualizaci a pro zadání nadpisu infografiky. Nadpis je možné nicméně změnit kdykoliv později prostým klepnutím na jeho název. Mnohem důležitější je teď ale tlačítko Vybrat dataPo jeho stisknutí stačí vybrat na listu příslušná data a výsledek je ihned zobrazen.

Nyní přichází na scénu využití druhého tlačítka, pomocí kterého můžete měnit....


...typ infografiky......motiv infografiky a...

obrazec, který co nejlépe bude reprezentovat vložená data. A ještě než se zeptáte - ne, žádné další změny vzhledu, barev, grafiky nebo ikon bohužel možné nejsou.

I tak je ale People Graph velice zajímavým doplňkem, který Vám umožňuje prezentovat čísla v mnohem hezčí podobě, než na kterou jsou všichni zvyklí. Než si přečtou tento článek :)