pondělí 15. února 2016

333 tipů pro Windows 10 (1-5)

1.     Jak používat tyto články?

Tipy jsou rozděleny do článku dle oblasti svých využití. Zároveň je každý tip psán s mírou co největší samostatnosti, takže není nutné (až na několik výjimek) číst tip předchozí. Výhodou je to, že si můžete např. dle obsahu nalistovat tip, který vás zajímá, a podle popsaného návodu jej hned provést. Proto se taky u některých tipu vyskytují doplňující informace opakovaně, je to tedy z toho důvodu, abyste měli po přečtení tipu komplexní informace.
Zejména v oblasti systémových tipu a pracovního prostředí bude nutné často pracovat s Ovládacími panely. Ve výchozím stavu jsou Ovládací panely zobrazeny dle kategorií. Pro vetší názornost, přehlednost a jednodušší postup jsou tipy využívající Ovládací panely popsány při zobrazení ikon panelu, nikoliv kategorií.  To provedete tak, že v Ovládacích panelech klepnete v pravém horním rohu na položku Zobrazit podle a vyberete možnost Velké ikony nebo Malé ikony. Případně si můžete požadované nastavení nalézt rychle přes vyhledávání v nabídce Start.
U systémových tipu se také pracuje s registrem systému (za pomoci nástroje Editor registru), což je jakési konfigurační jádro systému a nesprávným zásahem nebo neodbornou změnou v registru je možné systém dostat do neprovozuschopného stavu. Ačkoliv byly všechny tipy využívající registry pečlivě kontrolovány, dbejte vždy na přesný postup.
V celé knize jsou uvedeny desítky tipu, které vyžadují spuštění určité aplikace. Vždy jsou u těchto tipu popisovány plné cesty ke spuštění. Nicméně abyste nemuseli popisované nástroje hledat v nabídce Start, je možné rovnou v ní začít psát název nástroje či aplikace. Zadaný text se bude ihned vypisovat v nabídce Start, a pokud systém aplikaci či nástroj s takovým názvem nalezne, ihned je zobrazí a vy je máte možnost ihned spustit. Tento postup tak výrazným způsobem šetři váš čas.
Na závěr jedno důležité upozornění: Veškeré uvedené tipy a triky provádíte na vlastní zodpovědnost a nebezpečí.

2.     Jaké jsou novinky v systému Windows 10?

Všechny články pojednávají o tipech a tricích pro operační systém Windows 10. Ačkoliv se nesnaží být příručkou uživatele, je vhodné alespoň v základu si povědět něco o tom, co je v tomto systému nového nebo vylepšeného oproti předchozím verzím.
 • Vylepšené uživatelské rozhraní pro práci na tabletu i klasickém PC
 • Bezpečnější přihlašování pomocí funkce Windows Hello a 3D rozpoznávání obličeje uživatele
 • Podpora pro hraní her z konzole Xbox na počítací s Windows 10
 • Nový internetový prohlížeč Edge
 • Nové dotykové aplikace Office
 • Podpora přihlašování do systému a obchodu Windows Store pomocí úctu Office 365
 • Vylepšená podpora pro práci s více monitory s jiným rozlišením
 • Snadnější nákup a distribuce aplikací z Windows Store
 • Funkce Continuům, která z vašeho Windows 10 telefonu udělá mobilní počítač
 • Nová funkce pro práci s virtuálními plochami
 • Vylepšené přichytávání oken k okrajům obrazovky
 • Spouštění aplikací z Windows Store v režimu okna
 • a další

3.     Jaká edice Windows 10 je pro mně nejvhodnější?

Systém Windows 10 zachoval zjednodušení nabídky edic podobné, jako operační systém Windows 10. Zejména pro uživatele systému Windows 7 tak bude toto zpřehlednění velkým benefitem. Však si vzpomeňte na nabídku edic Windows 7:
 • Windows 7 Starter
 • Windows 7 Home Basic
 • Windows 7 Home Premium
 • Windows 7 Professional
 • Windows 7 Enterprise
 • Windows 7 Ultimate
 
A to ještě některé z těchto edic byly dostupné ve verzích s označením N a KN, které vznikly pro Evropskou unii a Koreu z důvodu jistých licenčních sporu a dodržování místních zákonu. Tyto verze např. neobsahovaly přehrávač Media Player a další vybrané technologie.
U Windows 10 je nabídka mnohem jednodušší, a to následovně:
 • Windows 10
 • Windows 10 Pro
 • Windows 10 Enterprise
 • Windows 10 Education
 
Jednou z verzí, ke které se ale běžný koncový zákazník příliš nedostane, je Windows 10 Enterprise. Jedná se o edici pro zákazníky s multilicenční smlouvou, jež obsahuje některé vybrané technologie, které se používají ve větších firemních prostředích, jako jsou DirectAccess, BranchCache a další. To jsou funkce (ač vylepšené), které byly dostupné i ve Windows 10.
Další, specifickou verzí je pak Windows 10 Education, která navíc kromě ostatních verzí obsahuje např. snadnou podporu pro upgrade z předchozí verze v edici Home na Windows 10 v edici Pro.
Pokud si uvědomíme, že Windows 10 Enterprise je edice pro velké společnosti, Windows 10 Education pro vzdělávací sektor a Windows 10 Pro zejména pro firemní zákazníky vyžadující doménové prostředí, skupinové politiky, šifrování disku apod., má běžný koncový zákazník o výběru edice naprosto jasno – pochopitelné si vybere edici nazvanou Windows 10 Home, která obsahuje vše, co běžný domácí uživatel potřebuje. Nicméně pokud zjistíte, že šifrování BitLocker je přesně to, co potřebujete, není problém si namísto Windows 10 Home pořídit Windows 10 Pro. Aby bylo ale dostatečně zřejmé, co jaká edice obsahuje, je pro vás připravena následující podrobná tabulka.
Funkce
Home
Pro
Enterprise
Education
Vylepšená nabídka Start
Antivirový program Windows Defender a bezpečnostní brána Windows Firewall
Rychlý start s podporou funkcí Hiberboot a InstantGo
Podpora šifrovacích čipu TPM
Funkce spořiče baterie
Virtuální plochy
Vylepšené přichytávání oken do kvadrantu
Vylepšené přichytávání oken mezi více monitory
Funkce Continuum pro snadný přechod mezi režimy tablet/PC
Nový internetový prohlížeč Edge
Šifrování zařízení
Připojení do domény
 
Skupinové politiky
 
Šifrování Bitlocker
 
Vzdálená plocha
 
Virtualizační Hyper-V klient
 
Přiřazený přístup
 
Direct Access
  
Windows To Go
  
AppLocker
  
BranchCache
  
Side-loading firemních aplikací
Správa mobilních zařízení (MDM)
Připojení do domény Azure Active Directory
 
Windows Store pro organizace
 
Snadný upgrade z edice Pro na edici Enterprise
 
 
Snadný upgrade z edice Home na edici Education
  
Microsoft Passport
Enterprise Data Protection
 
Credential Guard
  
Device Guard
  
Windows Update for Business
 
Current Branch for Business
 
Long Term Servicing Branch
  
 
     
     
     
     
     
 
 
 
 

4.     Mám instalovat 32bitovou nebo 64bitovou verzi?

Mnoho uživatelů při výběru operačního systému, ať již jako součást počítače/notebooku nebo jako samostatné licence, řeší kromě výběru edice také výběr mezi 32bitovou a 64bitovou verzí operačního systému. 64bitová verze operačního systému Windows se objevila již u Windows XP, do povědomí uživatelů se ale dostala až se systémem Windows Vista a svého rozmachu dosáhla až u Windows 7, kde celosvětové více než polovina instalací operačního systému Windows 7 jsou 64bitové edice. Doby, kdy se uživatel této edice obával z důvodu neexistujících ovladačů, jsou naštěstí pryč. Pro běžného uživatele je hlavním rozdílem a výhodou to, že 64bitová verze operačního systému Windows umí využít víc jak 3 GB operační paměti. Pokud tedy plánujete, že bude mít v počítací více než 3 GB operační paměti, tak instalujte určitě 64bitovou verzi, pokud ne, tak 64bitovou edicí nic nezkazíte a máte tak zajištěnou podporu i do budoucna pro případné rozšíření operační paměti. Operační paměti totiž není (skoro) nikdy dost.
 

5.     Jaké jsou minimální systémové požadavky na instalaci Windows 10?

Tak jako každý softwarový produkt, i Windows 10 mají své systémové požadavky pro bezproblémový běh. Jak je ale v knize několikrát zmíněno, Windows 10 jsou stejně nebo dokonce méně náročné než předchozí Windows 7. Jaké tedy jsou požadavky pro běh tohoto systému?
 • 1GHz nebo rychlejší procesor
 • 1 GB operační paměti pro 32bitovou instalaci, 2 GB pro 64bitovou
 • 16 GB volného místa na disku (32bit), 20 GB volného místa na disku (64bit)
 • Grafický adaptér s podporou DirectX 9 a WDDM 1.0
 • Rozlišení obrazovky minimálně 800x600
 
Jak je vidět, jsou to požadavky opravdu nenáročně a téměř každý dnešní, běžně používaný počítač, např. pro přístup na Internet apod., je bude zřejmě bez problému splňovat. Jen u operační paměti bych doporučil pro ideální běh systému instalovat dvojnásobné hodnoty, tedy 2 GB, resp. 4 GB.

Žádné komentáře:

Okomentovat