pondělí 11. listopadu 2019

Jak si zapnout Teamsy i pro studenty?

Mnozí z Vás, kteří chcete začít využívat nástroj pro komunikaci Teams zjistíte, že pokud si chce Teams spustit učitel, je vše v pořádku a vše funguje, tak jak má. Pokud však to samé chce udělat student, zobrazí se mu hláška s informací o tom, že je potřeba kontaktovat správce Office 365, aby jim Teams povolil/zapnul. Ve výchozím stavu je totiž přístup žákům/studentům k Microsoft Teams vypnut, aby škola měla prostor se s Microsoft Teams naučit, případně si prostředí pro žáky a studenty předpřipravit. Jak tedy na to?


 1. Ve správě Office 365 přejděte do položky Nastavení - Služby a doplňky
 2. Najděte nástroj Microsoft Teams
 3. Ověřte, zda máte v části Nastavení podle typu uživatele/licence povoleno pro položku Vzdělávání - student zapnutou službu Microsoft Teams, pokud ne, zapněte ji. Po chvíli by Microsoft Teams měly být dostupné pro všechny žáky a studenty. 


úterý 6. srpna 2019

Česká republika má vicemistra světa v PowerPointu 2016!

Minulý týden se v New Yorku konalo mistrovství světa v aplikacích sady Office, nazvané Microsoft Office Specialist World Championship. Pokud Vás zajímají další informace, najdete je na oficiální stránce akce. Na této akci mezi sebou porovnávají své dovednosti a znalosti stovky nejlepších studentů z celého světa, kteří jsou většinou vítězové různých národních kol a soutěží.


U nás takovou soutěží je Office Arena a právě vítěz ročníku 2019, Ondřej Cach ze SPŠE v Pardubicích, jel Českou republiku reprezentovat. Česká výprava však nebyla pouze Ondra, ale také i jeho kolega-student Marek ze Smíchovské střední průmyslové školy. Ta je dlouhodobě leaderem ve využívání certifikací Microsoft Office Specialist ve svém vzdělávacím procesu a soutěže se účastní dlouhodobě a nutno podotknout, že velice úspěšně. Například v roce 2013 si její student Jan Houžvička přivezl dokonce první místo, o čemž si můžete přečíst například zde.


Ondra, jakožto vítěz letošního i loňského ročníku Office Areny se i pod mým dohledem na akci velice pečlivě připravoval a v poslední fázi byl připraven natolik, že testy Microsoft Office Specialist 2016 skládal na 1000 bodů z 1000 možných. Nicméně skládání certifikací v klidu v testovací místnosti je zcela odlišně od napětí, tlaku a stresu, který na Vás působí při samotném finále.

Studenti si mohou vybrat, v rámci jakých kategorií budou chtít soutěžit a na tu se pak pečlivě připravují. Pro letošní ročník byl v nabídce Word 2013, Excel 2013, PowerPoint 2013, Word 2016, Excel 2016 a PowerPoint 2016. Verze 2019/365 nebyly pro tento ročník dostupné z důvodu, že zkoušky na Word a Excel byly k dispozici až v červnu a PowerPoint uvolněn pro veřejnost až během samotné akce. Příští rok však tyto verze samozřejmě součástí budou a přibude i jedna nová, týmová kategorie.

Časově je na samotný test stejná doba, jako na klasickou certifikační zkoušku Microsoft Office Specialist, tedy 50 minut. Ale úkolů, které během nich musí studenti zvládnout, je mnohem více. I Ondra nestihl všechny testové otázky, což ho asi stálo první místo a potvrdil, že z pohledu přípravy se měl víc zaměřit na práci pod časovým stresem. Finálové testy pravděpodobně pracují se systémem "víš a tím pádem všechno zvládneš" nebo "nevíš, začneš hledat, kde daná funkce je a tím ztratíš drahocenný čas".

Jak již z názvu článku vyplynulo, Ondrovo obavy byly víceméně liché, protože druhé místo (navíc při jeho první účasti) je více než úžasný výsledek. A jak vypadalo samotné vyhlášení? Však se podívejte sami na následující video.Studenti samozřejmě do New Yorku nejeli jen na 50 minutovou certifikaci, ale součástí celého mistrovství byl i doprovodný program, který se skládal z networkingových akcí až po zajímavé motivační a odborné přednášky. Na konferenci vystoupil (a na závěrečném ceremoniálu) mimo jiné i Anthony Salcito, viceprezident Microsoftu pro oblast vzdělávání a jeho přednáška byla opět více než zajímavá. A to i z důvodu, že byl v pro něj velice známém prostředí. Sám totiž pochází z New Yorku a v hlavním sále hotelu Marriot, kde se akce konala, v počátcích své kariéry v Microsoftu mnohokrát (i s Billem Gatesem) přednášel. Hotel je umístěn v samém centru New Yorku, na Times Square a vzhledem k tomu, že zejména v USA a v asijských zemí se tyto certifikace, potažmo celé mistrovství, těší velkému zájmu, byly informace o akci či o certifikacích promítány na jednom z největších billboardů na samotném Times Square!


Vítězové jednotlivých kategorií si odnesly velice hodnotné ceny v tomto pořadí:
1. místo - 7000 dolarů, Surface Laptop a další věcné ceny
2. místo - 3500 dolarů, Xbox One X a další věcné ceny
3. místo - 1500 dolarů, Surface Go a další věcné ceny
Nezbývá, než Ondrovi ještě jednou pogratulovat ke skvělému výsledku, reprezentaci sebe i České republiky a přát si, aby takových úspěchů bylo více. Ondro, díky!

pondělí 5. srpna 2019

Certifikace Microsoft Office Specialist 2019/365 jsou zde!

Certifikace Microsoft Office Specialist (MOS) asi není potřeba dlouho představovat. Jedná se o celosvětově platnou certifikaci, která ověřuje znalosti a dovednosti v aplikacích sady Office. Mnoho českých škol je využívá jako ověřování pochopení látky studenty a nahrazují jimi vlastní písemky a další způsoby testování. Pro školu a studenty má tato certifikace několik základních a zásadních výhod:

 • certifikace má celosvětovou platnost
 • uznává jí mnoho vysokých škol po celém světě
 • je možné jí nahradit praktickou část maturitních zkoušek
 • student se po dokončení testu dozví ihned výsledek
 • certifikace probíhají v reálném prostředí aplikací Office, nejedná se o nějaké testování typu výběru ze správné otázky

Veškeré informace o certifikacích Microsoft Office Specialist naleznete zde: https://www.microsoft.com/en-us/learning/certification-overview-mos.aspx, pokud máte jakékoliv další otázky, ptejte se např. v komentáříchPro ty z Vás, kteří už máte dřívější verze těchto certifikací, případně se na certifikace MOS teprve chystáte, tak vězte, že nyní máte dostupné pro testování i verze 2019/365.

Plán uvolňování jednotlivých certifikací je následovný

Word 2019/365 - k dispozici od června
Excel 2019/365 - k dispozici od června
PowerPoint 2019/365 - k dispozici od července
Outlook 2019/365 - k dispozici od září
Access 2019/365 - k dispozici od listopadu
Word Expert2019/365 - k dispozici od září
Excel Expert 2019/365 - k dispozici od září

No a pokud se chcete podívat na to, jakým způsobem se využívají certifikační zkoušky MOS na jedné z českých škol, podívejte se na následující video:
pátek 12. července 2019

Jaké bylo otevření prvního evropského Microsoft Store?

To, že se v Evropě chystá otevření nového a vlastně i prvního Microsoft Store, se vědělo poměrně dlouho. Také se vědělo, že bude v Londýně a v průběhu minulých měsíců se jen čekalo na potvrzení finálního data otevření, které bylo nakonec stanoveno na 11. července 2019.

Není to zdaleka první "flagship" store na světě, podobně najdete například v USA (jeden z těch nejznámějších například v New Yorku na 5. Avenue), v australském Sydney, v Kanadě či možná pro někoho překvapivě i v Puerto Ricu. Celkově má Microsoft po celém světě více jak 80 obchodů.

Pro tyto obchody je důležité místo, na kterých se nachází, protože pochopitelně taková vlajková loď musí být co nejvíce vidět. A tak bylo zvoleno jedno z nejexponovanějších londýnských míst, Oxford Circus. Zde a v okolí se nachází obrovské množství obchodů známých značek. Na samotném Oxford Circus jsou to obchody značek jako jsou Nike či H&M, v okolí na Regent Street má své obchody třeba Hamley´s či třeba Apple.

V rámci londýnského Microsoft Store se nejedná o nějaký malý kamenný obchůdek, ale o obrovský, trojpodlažní prostor o rozloze více jak 2000 čtverečních metrů!

Práce na a v okolí obchodu probíhaly doslova do posledního dne, takto to třeba vypadalo večer před otevřením.


Nutno podotknout, že informace o otevření tohoto obchodu byly vidět po celém Londýně, asi nejvíce na autobusových zastávkách na digitálních panelech. Ty byly personalizované tak, že Vám třeba ukazovaly, jak daleko od obchodu ještě jste.Čtvrteční osudové ráno se začala tvořit fronta již od 7 hodin (otevření bylo naplánované na 11:00), vše bylo velice dobře organizované, pro návštěvníky ve frontách bylo připraveno občerstvení a všichni už se nemohli dočkat času otevření. Při otevíracím proslovu promluvilo několik významných představitelů Microsoftu, jako je např. generální ředitelka Microsoft UK Cindy Rose a další. Těsně před 11 hodinou začalo slavnostní odpočítávání a návštěvníci začali být vpouštěni po skupinkách dovnitř. A tak jsem (asi) jako první Čech do toho obchodu vstoupil. A nutno podotknout, že nebylo kam očima dříve skočit. Pojďme si tedy "projít" patro po patru.
V přízemí Vás asi jako první zaujme skutečné závodní auto McLaren Senna, které je nepřekvapivě propojeno s Xboxem a hrou Forza. A nejedná se o pouhé otáčení volantem a šlapáním na skutečné pedály, ale auto i jako takové se celé naklání dle směru jízdy - ten zážitek už asi opravdovější být nemůže :)
Najdete zde také stánky jednotlivých Surface zařízení (Book, Pro, Go a Laptop) ve všech možných barevných kombinacích. V přízemí se také nachází část pro virtuální a smíšenou realitu a tak si zde můžete například vyzkoušet brýle Microsoft Hololens.

V prvním patře na Vás hned u schodů čeká Surface Hub - interaktivní dotyková obrazovka, obrovská stěna plná všemožného příslušenství (klávesnice, myši, pera, obaly, sluchátka, stojany) a další stánky se zařízením Surface. Najdete zde ale také notebooky jiných výrobců. Součástí druhého patra je také učebna pro školy a další zájemce o různá školení, nejčastěji zaměřená na efektivní využívání moderních technologii v přírodovědných předmětech (STEM). Nachází se zde také část Answer Desk, kde můžete přijít (rovnou nebo ideálně po předchozí online rezervaci) vyřešit nějaký problém s vaším počítačem - opět, nemusí se jednat pouze o zařízení Surface.

Další patro nabízí jak polointerní prostory pro důležité schůzky se zákazníky a partnery tak i především obrovskou herní zónu. Ta je věnována pochopitelně Xboxu a Minecraftu. Najdete zde několik desítek Xboxů a herních koutků, kde si můžete vyzkoušet téměř jakoukoliv Xbox hru. A je jen na Vás, zda vám stačí ovladač a obrazovka, nebo usednete do speciálního herního křesla či dokonce do automobilového simulátoru s pedály. Míra zapojení je jen na Vás.

Pokud Vás zajímají moderní technologie, pokud Vás zajímá to, co Microsoft dělá (a asi ano, jinak byste tento blog nečetli), doporučuji Vám pokud budete v Londýně, se do Microsoft Store zcela jistě podívat, ten zážitek za to stoprocentně stojí. A pokud nemáte v nejbližší době cestu do Londýna, tak aspoň máte důvod a cíl, proč ji uskutečnit. Mimochodem, zaměstnanci Microsoft Store v Londýně mluví dohromady 45 jazyky, takže se tam domluví téměř každý.No a na závěr ještě pár fotek z otevírání - 10,9,8,7,.....

středa 19. června 2019

Generujte si matematické písemky přímo z OneNotu

Aplikace OneNote ve Windows 10 dostala zejména pro učitele matematiky velice zajímavou funkci a tou je generování matematických testů přímo na základě vložené rovnice v aplikaci OneNote. Tato funkcionalita využívá popsané vlastnosti Microsoft Forms v mém dřívějším článku, zde navíc obohacenou o možnost generování testů přímo z OneNotu, kde má učitel své přípravy na výuku.

Pojďme se tedy podívat, jak na to:

1. Otevřete si aplikaci OneNote a klepněte na typ rovnice, ze které chcete vytvořit podobné příklady a na kartě Kreslení klepněte na položku Matematika. V nově zobrazeném okně v pravé části aplikace pak vyberte možnost Vyřešit pro x (může se pochopitelně lišit dle typu zadané rovnice) a klepněte na nově zobrazené tlačítko Vygenerovat zkušební kvíz.
2. V zobrazeném okně zadejte, kolik příkladů chcete vygenerovat a klepněte na tlačítko Vygenerovat kvíz. Na pozadí se spustí Microsoft Forms, ve kterém se tento kvíz vytvoří a do aplikace OneNote se vloží odkaz na takto nově vytvořený matematický test. Ten si pochopitelně můžete předem otevřít a podívat se na vytvořené otázky. Následně tento odkaz Vámi vybranou formou pošlete žákům (email, Teams, QR kód).úterý 11. června 2019

Microsoft Teams slaví 2 roky a získávají další skvělé funkce pro školy

Ten čas letí opravdu rychle a jsou tomu již 2 roky, kdy spatřila světlo světa první verze aplikace Teams. Za tu dobu ji aktuálně používá více jak 500 000 organizací po celém světě. Docela pěkné číslo, ne?

Microsoft Teams si ale své místo našly nejenom v komerčních organizacích, ale také ve školách. Umožňují totiž velice snadno komunikovat se studenty moderními prostředky a způsoby a mít na jednom místě vše potřebné pro komunikaci se žáky, zadávání úkolů, diskuzi, odevzdávání a hodnocení prací a projektů a mnoho dalšího. Pokud se chcete dozvědět o Microsoft Teams v českých školách ještě více, podívejte se třeba na Večerní univerzitu  nebo na případovou studii z českobudějovického gymnázia.
A právě v této době byly oznámeny pro aplikaci Microsoft Teams zcela nové, pro školy poměrně zásadní, funkce. Některé z nich budete moci využít hned, některé se dostanou do produkčních prostředí v následujících týdnech. Jdeme na to!

1. Nový, přehledný design

Jakmile máte více tříd/týmů, může se stát orientace ve stávajícím rozložení v podobě seznamu, poměrně nepřehledná. Proto se týmy budou zobrazovat ve formě mřížky a jednotlivých dlaždic. Jinak vše zůstává samozřejmě tak, jak jste zvyklí. Pro ještě větší zapojení žáků pak můžete využít i nové pochvaly a odznaky2. Klasifikace je tu

I když udělování známek za odevzdané úkoly a projekty je již nyní součástí aplikace Microsoft Teams, při počtu žáků a tříd, které běžný učitel učí, se může stát známkování poměrně nepřehledné. Nová klasifikační kniha Vám ukáže v rámci třídy/týmu známky za všechny úkoly, na kterých studenti pracovali. 


3. Využijte to, co máte

Pracujte již se studenty ve formě Poznámkových bloků pro školy v aplikaci OneNote? A chtěli byste začít využívat nově Teamsy, ale nechce se Vám začínat úplně od znova? Nemusíte! Jen si naimportujte již stávající poznámkový blok pro školy do nového týmu a vše je ihned připraveno. pondělí 3. června 2019

Nepovídejte si s chatboty, vytvářejte je!

Asi jste to už odněkud slyšeli, že je mnohem lepší budoucnost vytvářet, než ji jen prožívat. A to, že umělá inteligence a chatboti do budoucnosti patří, je neoddiskutovatelný fakt. Oni tedy jsou už součástí našich životů i dnes, jen o tom ještě (možná) nevíte. A ono je tak i správně, protože to, že na druhé strany helpdesku či jiné formy podpory není skutečný člověk, ale chatbot, by mělo být poznat možná co nejméně.

Pojďme se ale vrátit zpět k samotnému tématu. Co to vlastně ten chatbot je. Toto slovo vzniklo zkrácením slovního spojení chatovací robot a jedná se o program/aplikaci, která možná co nejpřesněji a nejpodobněji člověku odpovídá na naše otázky. Možná si říkáte, že takové programy jste už viděli před více než 10 lety, ale je tu jeden malý (a podstatný rozdíl). Tyto dřívější verze programů typu chatbot uměly odpovídat pouze na přesně zadané otázky a nic víc. Dnešní chatboti ve spojení s umělou inteligencí se ale snaží porozumět danému textu, analyzovat vaši otázku a na základě své znalostní databáze vám pak i co možná nejsprávněji odpovědět.

S chatbotem se tedy na mnoha místech můžete potkat jako koncový uživatel, ale jak jsem již psal, mnohem zábavnější je takového chatbota umět vytvořit. Co k tomu potřebujeme znát, jaké k tomu potřebujeme nástroje a jak takový proces vytvoření chatbota vlastně funguje? Asi nejlépe to symbolizuje následující obrázek.


1. Sběr podkladů - chatboti v dnešní době fungují tím, že se učí. Učit se mohou buď z vámi ručně zadaných otázek nebo z již dostupných zdrojů. Tím může být například webová stránka s nejčastějšími otázkami a odpověďmi (tzv. FAQ), již proběhlý a zaznamenaný chat v rámci podpory či dokonce soubory jako jsou manuály nebo produktové příručky.

2. Vytvoření chatbota - vytvořit chatbota si dnes může opravdu každý a nemusíte být žádný programátor. Z pohledu technického vybavení vám bude stačit jen služba Azure, kterou si ve formě Azure for Students, můžete zaregistrovat a zkoušet zcela zdarma.

3. Jakmile máte k dispozici zdroje a vytvořeného (zatím prázdného a nic odpovídajícího) chatbota, je na čase mu tyto zdroje "podstrčit).

4. A nakonec, abyste mohli chatbota používat nejenom v rámci prostředí Azure, ale i v rámci dalších nástrojů a služeb, je potřeba ho vypublikovat.

Tak jdeme na to.

Jestli máte nejprve posbíraná zdrojová data nebo vytvořeného chatbota anebo naopak je celkem jedno, začneme tedy vytvořením samotného chatbota.

1. Zaregistrujte se zdarma na stránce Azure for Students a získejte přístup k mnoha cloudovým technologiím. Pro registraci budete potřebovat opět zdarma dostupný školní účet Office 365 nebo soukromý účet Microsoft, kde ale budete muset ověřit (např. školní emailovou adresou nebo speciálním kódem), že jste opravdu student. Po dokončení registrace byste měli být přesměrováni do prostředí Azure.


2. Paradoxně toto prostředí teď ještě potřebovat nebudeme a přejdeme do služby QnA Maker, která právě slouží k vytvoření chatbota, který ale na pozadí využívá právě sílu a technologie Azure. Jakmile se do služby přihlásíte, uvidíte opět "pouze" prázdnou stránku bez jakékoliv vytvořené znalostní databáze. Klikněte tedy v horní části na tlačítko Create a knowledge base.


3.  Je potřeba v Azure vytvořit službu nazvanou QnA service a propojit jí se znalostní databází, kterou vytváříte v tomto prostřetí QnAMaker. Klikněte tedy na modré tlačítko Create a QnA service a budete okamžitě přesměrováni do prostředí Azure do části pro vytvoření této služby. Zde je potřeba vyplnit pár základních informací a hned se budete moci vrátit opět do QnA Makeru.
 • Název - zde zadejte název (bez diakritiky a mezer) služby, např. ChatbotDemo
 • Předplatné - zde máte možnost si vybrat z jakých vám dostupných předplatných v Azure chcete tuto službu "platit". V rámci Azure for Students máte tuto službu "zdarma", ponechte tedy volbu Azure for Students. 
 • Cenová úroveň - pro základní testovací účely stačí varianta F0
 • Skupina prostředků - zde si vybíráte, jakou skupinu prostředků v rámci Azure chcete pro tohoto chatbota využít. Pravděpodobně nebudete mít vytvořenou ještě žádnou, klepněte tedy na tlačítko Vytvořit nový a zadejte nový název skupiny prostředků. 
 • Umístění - zde si můžete vybrat, v jakém datovém centru bude tato služba vytvořena, pokud by se jednalo o reálné nasazení, vždy je nejlepší vybírat umístění, které je nejblíže ne vám, ale zákazníkům, kteří tuto službu budou využívat. 
 • Cenová úroveň hledání - vyberte úroveň F.
 • Poloha hledání - Západní Evropa
 • Název aplikace - zde musíte zadat název, který není ještě v rámci Azure použit. 
 • Umístění webu - Západní Evropa
 • App Insights - slouží pro monitorování a správu výkonu aplikací, pro tyto účely ji nevyužijeme
Jakmile máte toto všechno zadáno, klepněte na tlačítko Vytvořit a služba se začne vytvářet. Její vytvoření a nasazení do nové skupiny prostředků by mělo trvat ve většině případů maximálně několik desítek sekund. 
4. Nyní se můžete vrátit do služby QnA Maker na stránku pro vytvoření znalostní databáze a po klepnutí na tlačítko Refresh byste měli vidět tuto službu v seznamu nabízených prostředků. 


5. Nyní si stačí jen ve třetím kroků QnA Maker průvodce pojmenovat vaší znalostní databázi a čeká nás čtvrtý krok, ve kterém je již možné naplnit znalostní databázi informačními zdroji pro chatbota. Jak jsem psal, podporovaných zdrojů je opravdu velké množství od webových adres, PDF/DOC/XLS/HTML/TXT souborů a kompletní dokumentaci včetně příkladů najdete na této stránce. Můžeme nechat pro první vytvoření chatbota tuto možnost zatím prázdnou a zkusíme ho naučit odpovídat pomocí ručně zadaných otázek, tj. v kroku 5 klepneme na tlačítko Create your KB. Znalostní databáze je vytvořena a jde se na učení vašeho prvního chatbota.


6. V nově zobrazené stránce klepněte na tlačítko + Add QnA pair pro zadání první otázky a odpovědi.  Můžu se třeba zkusit zeptat na některé otázky ohledně systému Windows. Ve sloupci Question tedy zadám otázku, ve sloupci Answer Odpověď. Všimněte si, že otázek můžete zadávat pro vaši odpověď více. Tak to ale přeci funguje i v běžném životě, že tu samou odpověď můžete dostat na různé položenou otázku. Naopak, u odpovědí můžete zadávat tzv. follow-up, což znamená, že po zobrazení odpovědi se zobrazí ještě odkaz/tlačítko, kde uživatel najde více informací. Jakmile máte zadanou alespoň základní sadu otázek a odpovědí, můžete nechat začít chatbota se učit a to klepnutím na tlačítko Save and train.  Pokud je otázek málo, chatbotovi to bude trvat pár desítek vteřin, pokud mu jako zdroj dodáte ale webovou stránku, kde je několik desítek otázek a odpovědí, jeho trénování může trvat pochopitelně déle

7. Jakmile je chatbot vytrénováním, je čas si ho vyzkoušet a to pomoci tlačítka Test. Nejprve mu můžete zkusit zadat jednu z přesných otázek, kterou jste ho učili. Pravděpodobně vám odpověděl správně, zkuste se ho teď ale zeptat na jednu z otázek ještě jinou, kterou "nezná". Na pozadí se bude snažit rozpoznat, kterou odpověď má k otázce přiřadit. Každá Vaše otázka má tzv. Confidence Score, které má rozmezí od 0-100 a udává, jak moc přesná byla položená otázka vzhledem k již zadaným a naučeným otázkám (největší přesnost je 100). Tuto hodnotu si můžete zobrazit po klepnutí na položku Inspect pod každou vámi zadanou otázkou a hodí se ke zjišťování, proč chatbot např. někdy neodpověděl tak jak má. Ne vždy nás totiž napadnou všechny možné formy otázek, jakými se mohou uživatelé na dotaz zeptat a toto je ideální způsob, jak případně zjistit a přidat do možných otázek nějakou další. 


8. Chatbot je vytvořen a naučen - gratuluji k vašemu prvnímu chatbotovi. Příště se podíváme na další možnosti, jako je publikování chatbota a propojení s Facebook Messengerem, takže chatbota budete moci např. využít i na facebookových stránkách, které spravujete.