středa 7. října 2015

16 důvodů pro nasazení Office 2016

1.    Online spolupráce

Jednou z největších novinek v Office 2016 je online spolupráce více osob na jednom dokumentu. Čím dál častěji se totiž v rámci aktivit na počítači setkáváme s tím, že na daném souboru pracuje tým osob. Dosud taková spolupráce byla poměrně obtížná s požadavkem na obezřetné chování všech spoluautorů. Jakmile máte soubor uložený na úložišti OneDrive, OneDrive pro firmy nebo SharePoint, může Vás více na takovém dokumentu pracovat naprosto bez problémů. Jakmile se někdo připojí k editaci dokumentu, který máte právě otevřen, okamžitě jste o tom informováni v pravém horním rohu a stejně tak jste informováni o tom, když jiný účastník editaci dokumentu ukončí. A cokoliv, co připojená osoba do Vámi otevřeného dokumentu právě píše, je zobrazeno pomocí ikony vlaječky, takže je vše přehledné a efektivní.2.    Psaní matematických vzorců

Zejména pro výuku matematiky se bude hodit nová funkce, kterou najdete ve Wordu, Excelu a PowerPointu a která slouží k rozpoznávání ručně napsaných matematických vzorců. Čím dál častěji je možné se setkat s tablety nebo tablety s perem a je tak logické, že uživatel namísto vyťukávání vzorce na klávesnici by jej raději psal rukou. A to je to, co tato funkce umožňuje – napište požadovaný matematicky vzorec ručně a aplikace Office 2016 se již samy postarají o převedení do digitálního formátu.

3.    Využití posledních dokumentů jako emailové přílohy

Jednou z běžných operací, kterou uživatelé dělají den co den je ta, že dopíšete nějaký dokument ve Wordu, vytvoříte sešit v Excelu nebo uděláte prezentaci v PowerPointu a následně takto vytvořený soubor chcete poslat emailem. Otevřete si tedy Outlook, napíšete zprávu a při vkládání přílohy najednou přemýšlíte, kam jste ten naposledy zpracovávaný soubor vlastně uložili. To je s příchodem Office 2016 minulostí, protože při vkládání souborů jako přílohy se Vám nově zobrazí nabídka naposledy otevřených souborů.

4.    Snadné sdílení souborů

Dostat informace k těm správným lidem je dnes zásadní. Pokud potřebujete rychle sdílet s ostatními Vámi aktuálně zpracovávaný dokument,(který je uložen v prostředí OneDrive nebo SharePoint) můžete tak učinit přímo v prostředí dané aplikace, protože se v pravém horním rohu vždy nachází tlačítko Sdílet. Následně v nově otevřeném panelu stačí vyhledat daného uživatele, se kterým chcete dokument sdílet. Nebo stačí zadat prostě jeho emailovou adresu. Pak jen je potřeba nastavit, jakou úroveň přístupu (čtení x zápis) chcete nastavit a klepnout na tlačítko Sdílení. Dokument je ihned nasdílen vybraným osobám s nastaveným oprávněním. Kdykoliv v budoucnu je pak samozřejmě možné již dříve vytvořené nastavení sdílení změnit dle potřeby.5.    Řekněte mi….

Již poměrně dlouho probíhá výuka aplikací Office ve stylu: „Na kartě Domů najdete příkazy pro formátování dokumentu“ apod. Není ale důležitější vědět, jak se daná funkce využívá a jak ji vhodně použít, než se „učit“, kde se daná funkce nachází, popř. zdlouhavě přemýšlet, kde ji najdete. A přesně s tím Vám pomůže funkce „Řekněte mi, co chcete udělat“, která se nachází za poslední kartou na pásu karet. Zde stačí zadat pouze prvních pár písmen operace, kterou chcete provést a aplikace Vám ihned zobrazí seznam všech příkazů, které vyhovují zadanému slovu.

6.    Vkládání příloh emailu z cloudu

Jednou z dalších novinek, kterou v Outlooku najdete, je možnost vkládat přílohy z webových úložišť typu OneDrive nebo Sharepoint. Jakmile kliknete na tlačítko Připojit soubor, v dolní části pod seznamem naposledy otevřených souborů tak máte prostor pro otevření webových úložišť a vložení vybraného "souboru". Ve skutečnosti se totiž nepřikládá soubor jako takový, ale pouze odkaz na soubor s tím, že si ještě před odesláním můžete vybrat, s jakým oprávněním danou "přílohu" příjemci pošlete.

7.    Úspora místa v Outlooku

V Outlooku v rámci uchovávání zpráv v lokálním počítači je možné nastavit, za jak velký časový úsek chcete synchronizovat emaily offline, tj. že budou uložené ve vašem počítači i v případě nedostupnosti připojení k internetu. Jenže v některých případech je možné i za pouhý měsíc „nasbírat“ pomocí emailů několik GB dat, což zejména u tabletů a dalších zařízení s menším diskovým prostorem, může být problém. Proto je možné nově si nastavit i menší hodnoty, než měsíc, konkrétně 1,3,7 a 14 dní. Pomocí této funkce si tak můžete ušetřit poměrně dost místa na disku a přesto si zachovat offline přístup k posledním emailům.

8.    Záznam videa

Již několik verzí se v aplikacích sady Office můžete setkat s funkcí pro vytvoření snímku obrazovky. PowerPoint 2016 se posunul zase o něco dále, když do své nabídky médií, které umí zaznamenat, přidal i video a to v podobě zaznamenávání dění na obrazovce. Pokud tedy chcete vytvořit v PowerPointu nějaký interaktivní návod, manuál, výukový materiál apod., máte tak nyní skvělou možnost, jak toho snadno a rychle docílit.

                        

9.    Nové typy grafů

V rámci aplikací Office se můžete setkat se šesti novými typy grafů, přičemž mezi ty graficky nejzajímavější patří např. stromová mapa, kterou vidíte na obrázku. Mezi další patří např. vícevrstvý prstencový, histogram, krabicový a vodopádový. Všechny je najdete mezi ostatními v nabídce Vložení – Grafy.

10.                       Předpovídání budoucnosti

Kdo z nás by nechtěl vědět, jak to bude vypadat v budoucnosti. S pomocí Excelu to je možné. Pokud Excelu poskytnete dostatek údajů z minulosti, pomocí nové funkce prognózy Vám spočítá a graficky ukáže, jak by se daná řada čísel měla vyvíjet právě do budoucna. Podobné funkce již v Excelu sice byly a to v podobě spojnic trendu, nicméně nová funkce prognóz jde mnohem dále, protože do výpočtu umí zapracovat např. i sezonní výkyvy apod.

11.                       Inteligentní vyhledávání

Někdy se Vám může při psaní dokumentu stát, že narazíte na slovo, místo, výraz apod., o kterém si nejste jisti z pohledu jeho významu, resp. se o něm chcete dovědět něco více. A to je právě to, co umí inteligentní vyhledávání. Stačí označit vybrané slovo a z kontextové nabídky vybrat funkci Inteligentní vyhledávání, která Vám daný výraz vyhledá na Wikipedii nebo rovnou na internetu.

12.                       Více vstupních zdrojů

To, že je Excel mocná aplikace na data a čísla, není asi nutné zdůrazňovat. Aby bylo ale s čísly možné pracovat, je nejprve zapotřebí je do Excelu dostat. A během tří let od vydání poslední verze Excelu se toho ve světě internetu a čísel změnilo poměrně dost a Excel na to skvěle zareagoval a to jak z pohledu načítání externích dat z jiných zdrojů, tak i pokládání nových dotazů. Nově tak můžete vkládat data z webu Azure Marketplace, Analysis Services a dalších. A také nabídka zdrojů na dotazy je velice pestrá a zahrnuje i takové vychytávky jako jsou Active Directory, Facebook, Salesforce a další.


    

13.                       Vylepšené kontingenční tabulky

Kontingenční tabulky v Excelu je funkce, bez které si mnoho uživatelů nedokáže svoji práci ani představit. V Excelu 2016 bylo z pohledu vylepšení stávajících funkcí věnování kontingenčním tabulkám poměrně velké množství pozornosti. A tak se můžete těšit mj. i na tyto novinky:
  •         Automatická detekce vztahů
  •         Vytváření a úprava vlastních výpočtů
  •          Automatické souhrny dle času
  •          Vyhledávání v kontingenční tabulce
  •          Vylepšené přejmenovávání

14.                       Vkládání obrázku se správnou orientací

Někdy se Vám v dřívějších verzích Office mohlo stát to, že vložení obrázku do dokumentu neproběhlo z pohledu jeho orientace tak, jak jste si představovali a bylo zapotřebí obrázek ručně otočit. V Office 2016 při vkládání fotografií se kontroluje správná orientace a tak byste se s tímto problémem již neměli setkat.

15.                       Nové barevné motivy

V rámci dřívějších verzí aplikací sady Office bylo možné zvolit nějaké barevné téma – motiv, který se aplikoval na všechny aplikace v rámci dané sady. To je pochopitelně možné i v Office 2016, kde si ale nově můžete vybrat z tmavě šedého motivu. A to není vše, pokud si vyberete motiv „Barevný“, každá z aplikací bude mít takovou barvu, jaká jí přísluší, tj. Word bude modrý, Excel zelený, PowerPoint červený apod.

16.                       Geografické vizualizace

Excel umí velice přehledně reprezentovat data v podobě tabulek, pokročilých kontingenčních tabulek nebo grafů. Někdy je však vhodnější, zejména u geografických dat, jejich reprezentace na mapě. To, co dřív bylo nutné dělat pomocí jiných nástrojů nebo doplňků, umí nyní Excel jako vestavěnou funkci nazvanou 3D Map, kterou najdete na kartě Vložení. Stačí mít tabulku, ve které se mj. nachází i seznam míst a Excel je ihned správně umístí do mapy. Na vás pak jen je si vybrat, jaká data chcete vizualizovat a vybrat si styl mapy. Vše se dá krásně propojit i do působivých přeletů a videosekvencí.

neděle 4. října 2015

Windows aplikace nejen pro školství - 19. díl

Windows aplikace (nejen) pro školství – 19. díl

Essential Anatomy 3

První může být jen jeden. Tak přesně tak se dá charakterizovat pozice této aplikace mezi těmi, které se ve Windows Store týkají anatomie lidského těla. Prohlédněte si kompletní model lidského těla ve 3D zobrazení, ve kterém najdete více jak 4000 anatomických struktur od svalstva, nervové soustavy, žíly, tepny, dýchací soustavy a dalších. Pro zajímavá zobrazení si můžete vytvářet záložky, vyhledávat potřebné informace či zkoušet své znalosti ve vestavěných kvízech a testech.


Cena: 275 Kč, zkušební verze zdarma


2Day

Uživatelé Windows Phone tuto aplikaci zcela jistě znají. A protože plno úkolů mají v dnešní době i učitelé a studenti, je tu právě tato aplikace, která jim může s organizací úkolů pomoci. Ať již chcete snadnou správu nebo pokročilé GTD funkce, je 2Day to pravé.Odkaz: https://www.microsoft.com/store/apps/9wzdncrdkr7h
Cena: 109 Kč, zkušební verze zdarma

Duolingo

Fenomén poslední doby ve výuce cizích jazyků má název Duolingo. Jedna z nejlepších aplikací z celého Windows Store se může pyšnit hodnocením 4,9 bodů, což nevyžaduje žádný další komentář. Prostě ji vyzkoušejte a přidejte se k desítkám milionů dalších uživatelů z celého světa. A co víc, je kompletně zdarma a bez reklam, což ji činí ideálním nástrojem pro využití ve školství.

 Cena: Zdarma

Tour the Universe

Asi to ještě chvíli potrvá, než se budeme moci osobně vydat na toulky po vesmíru. A tak alespoň zkuste tuto aplikaci, která vám o planetách prozradí o dost více, než běžné učebnice. Získáte podrobné informace, detailní fotografie a především zajímavé videa a animace o jednotlivých událostech vztahujících se k dané planetě.

 


Cena: Zdarma