úterý 31. května 2016

Windows aplikace (nejen) pro školství - 27. díl

Hravouka

Cena: zdarma
Odkaz ke stažení:https://www.microsoft.com/store/apps/9nblggh5fqxf

Hravouka je didaktická hra, která zábavnou formou hry představuje části předmětu prvouka. Vezměte myšku na procházku ven z nory, objevujte přírodu a učte se zábavným způsobem. Hru doplňuje kvalitní zvukový doprovod a především pěkně grafické zpracování.
Cool Math Duel

Cena: zkušební verze zdarma, plná verze 95 Kč
Odkaz ke stažení: https://www.microsoft.com/store/apps/9wzdncrdlsr5

Dokonalé využití tabletu ve výuce matematiky pro dva žáky najednou. Hra procvičuje matematické dovednosti formou rozdělené obrazovky, kde každý žák má svou vlastní polovinu, ve které se mu zobrazí příklad a výsledek. Žáci tak mohou formou této mini matematické soutěže v jedné lavici a na jednom zařízení procvičovat početní příklady.
Math Masters

Cena: zdarma
Odkaz ke stažení: https://www.microsoft.com/store/apps/9nblggh5zb5k

Další z řady matematických her, kterých najdete na Windows Store mnoho a tak je jen na Vás, které z nich dáte přednost. Math Masters je spíše určena pro žáky 1. stupně ZŠ s postupným navyšováním obtížnosti, je pěkně graficky zpracována a ovládání je uzpůsobeno i na menší tablety.
Brain Training

Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci
Odkaz ke stažení: https://www.microsoft.com/store/apps/9nblggh4pnkm

Chcete si zkusit, jak jste na tom s krátkodobou pamětí? Nebo se chcete procvičovat a zlepšit? Pak právě pro Vás je aplikace s příhodným názvem Brain Training. V ní postupujete po jednotlivých úrovních ke stále těžším a náročnějším úlohám.
pondělí 30. května 2016

333 tipů pro Windows 10 (31-35)

31.     Jak nastavit malé ikony na hlavním panelu?


Na hlavním panelu systému Windows 10 jsou zobrazeny spuštěné aplikace a připnutí zástupci. Oproti např. systému Windows XP a jeho hlavnímu panelu jsou ikony o dost větší. Pokud byste chtěli zobrazit ikony v malé velikosti, lze to samozřejmě provést, a to takto:
1.       Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a v nabídce zvolte Vlastnosti
2.       Na záložce Hlavní panel zaškrtněte volbu Použít malá tlačítka na hlavním panelu, klikněte na tlačítko OK a změny jsou ihned provedeny a viditelné.
S aktivací tohoto nastavení se také sníží výška hlavního panelu, takže např. v pravé části v oznamovací oblasti je namísto data a času zobrazen pouze čas.
 


32.     Jak na hlavním panelu zobrazit název dne?

Oznamovací oblast hlavního panelu je standardně umístěna v pravém dolním rohu obrazovky a kromě spuštěných ikon aplikací obsahuje i informace o aktuálním datu a času. Pokud chcete v této oblasti zobrazit i název dne, bude nutné hlavní panel rozšířit o jeden řádek. To provedete tak, že myší najedete na horní okraj panelu a až se kurzor změní na dvojšipku, chytnete jej a táhnete myší směrem nahoru. Již zvětšení o jeden krok zobrazí požadovanou informaci o dnu v týdnu.

33.     Jak v oznamovací oblasti zobrazit název měsíce?


V oznamovací oblasti hlavního panelu je kromě aktuálního času zobrazeno i datum a to ve zkráceném formátu. Pokud byste chtěli, aby byl název měsíce reprezentován textovou hodnotou namísto číselné, stačí změnit styl zkráceného formátu data. To provedete v Ovládacích panelech v panelu Oblast na kartě Formáty. Zde klikněte na tlačítko Další nastavení a na kartě Datum změňte krátký formát data z „d.M.rrrr“ na „d.MMMM.rrrr“. Jelikož se nová hodnota v nabízeném seznamu nezobrazuje (jedná se totiž o prosté zobrazení dlouhého formátu), je nutné jí do pole Krátký formát data vepsat nebo zkopírovat. Po kliknutí na tlačítko OK nebo Použít je změna ihned aktivní a v oznamovací oblasti bude měsíc vypsán slovně. Pozor však na to, že nastavená změna má vliv nejenom na oznamovací oblast, ale na celý operační systém a aplikace v něm používané, proto zvažte, zda vám tato změna nepřinese víc škody, než užitku.

34.     Jak aktualizovat přesný čas?


Systém Windows 10 je nastaven ve výchozí konfiguraci tak, aby se automaticky synchronizoval s časovým serverem time.windows.com. V případě, že máte s automatickou synchronizací času problém nebo se čas nezobrazuje správně, je možné ji provést ručně. Stačí, když kliknete v Ovládacích panelech na položku Datum a čas, přepnete se na záložku Čas v Internetu a klikněte na tlačítko Změnit nastavení. V zobrazeném okně klikněte na tlačítko Aktualizovat nyní, a pokud jste připojeni k internetu, měla by proběhnout synchronizace.

35.     Jak nastavit další časové pásmo?Windows 10 umožnují nastavit v systému další časová pásma, takže můžete mít okamžitě přehled o tom, jaký je čas na jakémkoliv místě na světě. Výhodné je to například pro často cestující uživatele do zahraničí, kteří tak mohou mít vždy přehled o tom, jaký čas je u nás. Další časová pásma nastavíte kliknutím levého tlačítka myši na oblast hodin na hlavním panelu a v zobrazeném okně vyberte příkaz Upravit datum a čas. Následně v dolní části klepněte na příkaz Přidat hodiny pro různá časová pásma a zde si nastavte a pojmenujte až další dvě pásma. Po kliknutí na tlačítko OK stačí opět kliknout na oblast hodin a čas v nastavených pásmech bude zobrazen.

středa 25. května 2016

333 tipů pro Microsoft Office 2016 (26-30)


26.     Jak využívat více jazykových verzí?

Od verze 2010 je v kancelářském balíčku Microsoft Office možné využívat i více jazykových verzí a jednoduše mezi nimi přepínat. Tak například pro přednášky a výuku můžete využívat české jazykové prostředí a pro vlastní práci a přípravu k certifikacím anglické. V případě, že chcete tuto vlastnost využívat, je nutné mít kromě standardní verze Office pořízen ještě tzv. jazykový balíček, který je nutné do systému nainstalovat. 

27.     Jak ovládat Office dotykem?

Jednou z funkcí systému Office již od verze 2013 je i vylepšená podpora pro dotykové ovládání. Důvod je prostý – čím dál větší popularita tabletů a obecně dotykových zařízení. Protože by však bylo poměrně těžké standardní aplikace Office ovládat (kvůli přesnosti) dotykem, můžete si v aplikacích Office vybrat mezi režimem ovládání myší a dotykem. Můžete tak učinit v panelu nástrojů Rychlý přístup po kliknutí na položku Režim dotykového ovládání/ovládání myší. Výsledkem je to, že se některé méně používané příkazy skryjí a ty zbývající posunou více od sebe, aby bylo možné se na ně prstem trefit.
Toto se však týká jen klasické desktopové verze, mobilní verze pro tablety vypadají odlišně a jsou již od počátku navrhovány pro dotykové ovládání.

28.     Jak rozšířit funkcionalitu aplikací?

Další zajímavou novinkou jsou Aplikace pro Office. Jedná se o doplňky třetích stran, které si můžete z Office Store do jednotlivých aplikací doinstalovat a to buď zdarma nebo za poplatek a které umožňují rozšířit podstatným způsobem funkcionalitu standardních aplikací. Najdete je na kartě Vložení – Doplňky.

29.     Jak nastavit výchozí formát pro ukládání souborů?

Ve výchozím nastavení jsou všechny soubory ukládány v novém formátu (docx, xlsx, pptx). V případě, že chcete toto nastavení změnit, nachází se v nabídce Soubor – Možnosti – Uložit položka Ukládat soubory v tomto formátu. Zde si můžete vybrat výchozí typ formátu pro ukládání.

30.     Jak nastavit interval pro automatické obnovení dokumentu?

Aplikace sady Microsoft Office ukládají automaticky rozpracovaný dokument každých 10 minut. V případě výpadku elektřiny apod. tak přijdete max. o 10 minut práce. I tento interval se dá změnit, a to v rozmezí 1 - 120 minut. Změnu provedete opět v nabídce Soubor – Možnosti – Uložit.

úterý 24. května 2016

100 vzdělávacích aplikací (nejen) pro školství z Windows Store

S přechodem na Windows 10 získáváte také přístup do Windows Store - jedinečného zdroje vzdělávacích aplikací. A abyste to měli co nejsnazší, vybral jsem těch 100 nejpoužívanějších aplikací v českých školách za vás. Stahujte na aka.ms/aplikace

pondělí 23. května 2016

333 tipů pro Windows 10 (26-30)

26.     Jaké jsou jednotlivé funkce Centra akcí?


Jak již z názvu vyplývá, Centrum akcí v sobě sdružuje nejčastěji prováděné akce, které na svém zařízení děláte. Není tak potřeba otevírat položky v Nastavení nebo Ovládacích panelech, vše je možné udělat rovnou. Druhou, zásadní funkcí je zobrazení upozornění od různých aplikací napříč celým systémem. Pojďme se tedy na ně společně podívat.

Režim tabletu – pokud zařízení disponuje dotykovou obrazovkou, je možné pomocí této položky aktivovat režim tabletu, který uzpůsobí prvky systému tak, aby lépe odpovídaly ovládání pomocí dotyku. V případě, že se jedná o konvertibilní zařízení, u které ho je možné odpojit klávesnici, tak se tento režim po odpojení aktivuje automaticky.
Připojit – slouží k připojení bezdrátových zvukových a video přenosových adaptérů. Tato funkce se nejčastěji používá pro připojení k adaptérům s technologií Miracast, která slouží pro bezdrátový přenos obrazu a zvuku.
Poznámka – poměrně často je potřeba si na počítači dělat rychlé poznámky. Někteří z nás k tomu využívají Poznámkový blok či podobné aplikace. Ve Windows 10 je však tato funkce spojena s aplikací pro poznámky přímo určenou – s aplikací OneNote. Jakmile tedy kliknete na tento příkaz, spustí se aplikace OneNote a vy si tak rychle můžete udělat vlastní poznámku. Výhodou je, že OneNote veškeré poznámky synchronizuje online s úložištěm OneDrive a tak jsou tyto zápisky pro vás dostupné na jakémkoliv zařízení, kde je internetový prohlížeč nebo aplikace OneNote.
Všechna nastavení – zobrazí nové prostředí pro nastavení a konfiguraci systému. Oproti systému Windows 8 se ve Windows 10 zde nachází mnohem více položek a funkcí, nově např. Windows Update a další.
Spořič baterie – aktivuje úsporný režim na zařízení s baterií, která v případě potřeby umožňuje prodloužit její výdrž. Ve výchozím nastavení je tento režim aktivován automaticky, pokud kapacita baterie klesne pod 20 %.
Síť VPN – slouží pro snadné a rychle připojení k virtuální podnikové síti (VPN)
Umístění – vypíná nebo zapíná možnost rozpoznání umístění zařízení. To se může hodit například v aplikacích pro práci s mapu, počasím nebo pro vyhledávací funkce.
Režim v letadle – umožňuje vypnout všechny bezdrátové adaptéry, takže použití tohoto zařízení bude i v letadle bezpečné.

27.     Jak změnit zobrazená nastavení v Centru akcí?

Výše uvedené příkazy jsou tím základním, co vám systém Windows 10 po čisté instalaci nabídne. Je ale možné, že některá z nich budete používat méně často nebo dokonce vůbec. Pak je tu tedy možno vybrané rychlé přístupy k nastavení přeskupit tak, aby více odpovídaly vašim potřebám. Stačí, když v Centru akcí klepnete na položku Všechna nastavení a přejdete do položky Systém – Oznámení a akce. Zde si pak již můžete dle svých potřeb upravit, jaké čtyři základní příkazy budou v prvním řádku matic jednotlivých nastavení.

28.     Jak změnit upozornění, která se budou v Centru akcí zobrazovat

Ve stejném místě jako v předchozím případě je pak možné upřesnit, od jakých aplikací chcete nechat zobrazovat v Centru akcí upozornění. Pokud například často pracujete s poštou, pak si můžete například vypnout právě toto upozornění a nechat si tak prostor pro jiné aplikace.

29.     Jak rychle přistupovat k systémovým nástrojům?


V systému Windows 10 můžete velice rychle přistupovat k pokročilým systémovým nástrojům pro upřesnění konfigurace systému. Stačí, když klepnete pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a zobrazí se tato nabídka. V případě potřeby je možné ji vyvolat i pomocí klávesové zkratky Win+X.

30.     Jak přesunout hlavní panel?Hlavní panel se zástupci, ikonami otevřených aplikací a oznamovací oblastí nemusí být vždy umístěn na dolní hraně obrazovky. Pokud jej chcete přesunout nahoru, doprava nebo doleva, stačí jej chytit levým tlačítkem myši na volném místě panelu a přetáhnout na požadované místo. Pokud by vám tento postup nefungoval, ujistěte se pomocí stisku pravého tlačítka myši na volné části panelu, že nemáte aktivní funkci uzamknutí panelu.

středa 18. května 2016

333 tipů pro Microsoft Office 2016 (21-25)

21.     Poběží mi Office 2016 i na tabletu nebo netbooku?

Netbooky (notebooky malých rozměrů) a ultrabooky jsou stále více populární zařízení, i když jsou postupně vytlačovány tablety. Z hlediska HW požadavků jsou téměř všechny dnes prodávané netbooky z hlediska HW dostačující, a to i v oblasti rozlišení displeje, protože Office 2016 jsou podporovány už od rozlišení 1024x576 bodů.
V oblasti tabletů záleží, jakou platformu využíváte. Situace je následující:
Systém Windows – je možné využívat sadu Office 2016 nebo sadu Office Mobile z Windows Store
Systém Android – je možné využívat verzi Office pro Android stažitelný z Google Play
Systém iOS – je možné využívat Office pro iOS stažitelný z AppStore

22.     Jak nainstalovat Microsoft Office 2016 na PC bez DVD mechaniky?

Toto bývá častý problém zejména majitelů netbooků, kde žádná CD/DVD mechanika není. V tom případě máte možnost si stáhnout instalátor Microsoft Office přímo z internetu nebo si jej na jiném počítači zkopírovat z instalačního DVD na USB flash disk. Navíc, většina pořizovaných licencí Office 2016 je elektronických, tj. že si vlastně zakoupíte pouze instalační klíč a instalační soubor jako takový si stáhnete dle pokynů přímo z webu.
Pro tablety je pak situace ještě snazší, vše se dá stáhnout přímo z katalogu aplikací jednotlivých platforem.

23.     Jak si vyzkoušet Office 2016?

U Microsoft Office 2016 máte možnost si stáhnout zkušební verzi, která je po instalaci plně funkční jeden měsíc, nebo si vyzkoušet odlehčené webové verze pod názvem Office Online. Zkušební verzi ke stažení naleznete na stránce http://office.com

24.     Lze převést zkušební verzi na plnou?

Pokud se během používaní zkušební sady Microsoft Office 2016 rozhodnete pro její zakoupení, máte možnost po získání produktového klíče jej zadat do systému a celý kancelářský balík tak bez nutnosti reinstalace povýšit na plnou verzi. Tato možnost se provádí v instalátoru ve volbě Zadat produktový klíč.

25.     Jak změnit barevné schéma aplikací?Již od verze 2007 lze u aplikací sady Microsoft Office změnit barevné schéma. Ve verzi 2016 je na výběr barevný, tmavě šedá a bílý. V případě potřeby je možné toto nastavení změnit v nabídce Soubor – Možnosti – Obecné.

pondělí 16. května 2016

333 tipů pro Windows 10 (21-25)

21.     Jak seskupit dlaždice?

Dlaždice jsou v nabídce Start zobrazeny v částech (skupinách) oddělených širším prostorem. Ten slouží pro vytvoření těchto skupin aplikací, které si můžete třídit dle vlastního výběru. Jak dlaždici přemístit, již víte, ale když dlaždici chytnete a přesunete právě do volného prostoru pod nebo vedle sávajících dlaždic, vytvoří se nová skupina dlaždic. Tu si pak můžete pojmenovat klepnutím na pole, které se nachází nad nově vytvořenou skupinou.

22.     Jak zobrazit všechny aplikace?


V nabídce Start se v základním zobrazení nezobrazují všechny nainstalované aplikace. Pokud si je chcete zobrazit, stačí klepnout v nabídce Start v dolní části okna na příkaz Všechny aplikace.

23.     Jak vypnout aktivní dlaždice?


Aktivní dlaždice funguje tak, že nezobrazuje pouze statický název, ale aktivně zobrazuje „obsah“ aplikace. Aplikace Pošta tak zobrazuje poslední emaily, aplikace Kalendář události na aktuální den, aplikace Fotky zobrazuje náhledy fotek apod. Pokud nechcete z nějakého důvodu tyto obsahy zobrazovat, stačí klepnout pravým tlačítkem na aktivní dlaždici a z nabídky v dolní části okna vybrat příkaz Vypnout aktivní dlaždici. Obdobným způsobem pak v případě potřeby aktivní dlaždici opět zapnete.


24.     Jaké jsou další možnosti práce s dlaždicemi?


V závislosti na tom, zda se jedná o vestavěnou aplikaci, doinstalovanou aplikaci, soubor, příkaz systému apod., se částečně mění i nabídka příkazů, které se zobrazí po klepnutí pravým tlačítkem myši na vybranou ikonu v nabídce Start. Většinou zde ale najdete kombinaci následujících příkazů:
Připnout na Úvodní obrazovku/Odebrat ze Startu – jestliže se např. jedná o nastavení či nástroj systému, který se v nabídce Start permanentně nevyskytuje, je možné jej pomocí tohoto příkazu do nabídky Start vložit. Ikona tohoto příkazu či nastavení se pak zobrazí jako poslední položka nabídky Start, odkud ji můžete prostým přetažením umístit tam, kam potřebujete. Stejným způsobem je pak možné takto připnutou ikonu z nabídky Start odepnout.
Připnout na hlavní panel – značnou část svojí doby práce s počítačem strávíte zřejmě na pracovní ploše. Abyste nemuseli při každém spuštění často používané aplikace otevírat nabídku Start a tam aplikaci spouštět či vyhledávat, je možné si ji přidat na hlavní panel pracovní plochy. Stačí, když na vybranou aplikaci klepnete pravým tlačítkem myši a opět z nabídky v dolní části okna vyberete příkaz Připnout na hlavní panel.
Odinstalovat – poměrně překvapivá funkce je možnost odinstalace aplikací přímo z nabídky Start. Opět stačí klepnout pravým tlačítkem myši na aplikaci a z nabídky vybrat příkaz Odinstalovat. Pokud se jedná o jednu z již předinstalovaných aplikací (např. Fotky, Fotoaparát, OneDrive apod.), je možné ji následně znovu nainstalovat z katalogu (obchodu) aplikací s názvem Store.
• Spustit jako správce – v některých případech je zapotřebí spustit aplikaci s vyšším oprávněním, než je standardní uživatelský účet. Může se jednat například o příkazový řádek, ve kterém chcete spustit nějaký příkaz, který zasahuje hlouběji do systému. V tom případě je možné klepnout pravým tlačítkem myši např. na již zmiňovaný Příkazový řádek v nabídce Start a z dolní nabídky vybrat příkaz Spustit jako správce.
• Otevřít umístění souboru – někdy se může hodit rychle otevřít umístění dané aplikace či příkazu ve struktuře složek a podsložek daného počítače a přesně to umí tento příkaz. Pokud jej vyberete, zobrazí se Průzkumník s otevřeným umístěním vybrané aplikace.

25.     Co je to Centrum akcí?


Novou a velice důležitou součástí operačního systému Windows 10 je postranní panel nazvaný Centrum akcí. Ten slouží k zobrazení oznámení od systému jako takového nebo příslušných aplikací až po samotné rychlé změny v nastavení systému. Pojďme se tedy na něj podívat.


Tento panel si můžete zobrazit v jakémkoliv místě, aplikaci či prostředí systému Windows 10 a zobrazit se dá pochopitelně i na ploše. Centrum akcí vyvoláte prostým přesunem kurzoru do pravého spodního rohu obrazovky a klepnutím na příslušnou ikonu. Pokud máte radši využívání klávesových zkratek, je možné toto centrum vyvolat přes Win+A.

středa 11. května 2016

333 tipů pro Microsoft Office 2016 (16-20)

16.     Jak uložit soubor ve starší verzi?

Pokud víte, že příjemce vámi vytvářeného souboru má pouze starší verzi Microsoft Office a měl by problémy s otevřením nového formátu souborů, je možné v nabídce Soubor – Exportovat (nebo přes Soubor – Uložit jako) uložit vytvářený dokument ve formátu starší verze. S takto uloženým souborem již příjemce nebude mít z hlediska otevření žádný problém, ale některé funkce nemusí fungovat zcela stejně jako na vašem počítači ve vyšší verzi (např. objekty SmartArt).

17.     Jak otevřít soubor z novější verze?

Pokud jste naopak vlastníky starší verze Microsoft Office, např. 2003, a chcete otevírat bez problémů i nové formáty souborů, je možné pořídit si zdarma dostupný doplněk nazvaný Compatibility Pack, který slouží jako převodník novějších formátů do starších a umožní vám tyto nové soubory ve starších verzích aplikací otevřít. Je nutné ale počítat s možnými problémy z hlediska zobrazení pokročilých objektů.

18.     Lze prohlížet dokumenty Office i bez jejich instalace?

Pokud na svém počítači nemáte nainstalovaný kancelářský balík Microsoft Office nebo si jej z nějakých důvodů nechcete pořizovat, i tak je možné soubory Office na vašem počítači prohlížet, a to těmito způsoby:
·         Pomocí webových verzí aplikací pod názvem Office Online.
·         Pomocí zdarma dostupných prohlížečů těchto souborů nazvaných WordViewer, ExcelViewer a PowerPoint Viewer. Najdete je ke stažení na stránkách společnosti Microsoft.
·         Instalací některých z dalších dostupných kancelářských balíků, např. Libre Office.

19.     Existují i jiné kancelářské programy?

Microsoft Office je sice celosvětově nejrozšířenějším balíkem kancelářských aplikací, ale podobně jako i u jiných produktů existují i v této oblasti konkurenční produkty. Mezi ty nejznámější patří např. Libre (dostupný zdarma), Corel WordPerfect Office nebo Lotus Symphony. Ve světě produktů Apple je pak známý balík iWork.

20.     Jaké jsou požadavky pro běh Microsoft Office 2016?

Oficiální HW a SW požadavky pro běh systému Microsoft Office 2016 jsou obdobné, jako pro běh předchozí verze 2013. Dalo by se tedy říct, že pokud vám na počítači běží Microsoft Office 2013, nebo 2010, poběží vám i Microsoft Office 2016.

Procesor: 1 GHz
RAM: 1 GB (32bitová verze), 2 GB (64bitová verze)
Rozlišení obrazovky: minimálně 1024x576
Volné místo na pevném disku: 3 GB

Operační systém: Windows Server 2008R2, Windows Server 2012, Windows 7, Windows 8