úterý 24. dubna 2012

SkyDrive: Revoluce přichází

O tom, že bude neustále vzrůstat důležitost internetových úložišť a synchronizačních nástrojů jsme vám na našich portálech již psali. Jedním z těch, které nabízejí velkou kapacitu a zajímavou funkcionalitu je služba SkyDrive, která se v těchto dnes dočkala naprosto zásadní obměny a vylepšení. Pojďme se společně na všechny tyto změny společně podívat.


Na nové verzi a funkcích služby SkyDrive se pracuje již relativně dlouho a během posledního roku se objevilo několik menších vylepšení a nových funkcí, jako jsou podpora HTML5 a mobilních aplikací, vylepšená spolupráce a nové funkce v rámci Office Web Apps a další novinky, o kterých jsme vám také pochopitelně psali.
V rámci velké aktualizace, která proběhla v těchto dnech, jsou do služby SkyDrive přidány zejména tyto nové funkce a vlastnosti:
  • Aplikace SkyDrive – jedná se o synchronizační aplikaci, která vám umožňuje prohlížet a spravovat vaše SkyDrive úložiště přímo z operačního systému Windows v rámci aplikace Průzkumník. Tato aplikace je dostupná pro operační systémy Windows 8, Windows 7 a Windows Vista, a to ve 106 jazykových mutacích.
  • Přenášení dat přes úložiště SkyDrive – díky této funkci můžete snadno přistupovat, procházet a stahovat soubory ze vzdálených počítačů, které mají nainstalovánu aplikaci SkyDrive.
  • Nové možnosti úložiště SkyDrive – každý z uživatelů má teď na výběr několik různých velikostí úložiště SkyDrive tak, aby přesně odpovídalo jeho požadavkům a nárokům.
  • SkyDrive i pro ostatní zařízení – zároveň byla vydána aktualizace aplikace SkyDrive pro systémy Windows Phone a iOS, které přinášejí nové možnosti správy a sdílení, stejně tak vychází i nová verze pro operační systém Max OS X Lion.
Novou aplikaci SkyDrive si můžete stáhnout zde, nicméně toto bylo pouze základní představení novinek, my vám pochopitelně přinášíme i jejich podrobný popis. Pokud někteří z vás máte raději představování novinek ve formě videa, tady je:


Aplikace SkyDrive
V únoru byla představena aplikace SkyDrive ve stylu Metro pro připravované Windows 8 a také funkce nazvaná Fetch, která vám umožňuje vzdálený přístup nebo streamování videa z připojeného počítače. Pokud se na tuto funkci podíváte podrobněji, zjistíte, že tak můžete přistupovat odkudkoliv k jakýmkoliv souborům na svém počítači.

Jedním z nejčastějších požadavků stávajících uživatelů byla možnost přístupu k úložišti v prostředí aplikace Průzkumník, což je přesně to, co tato aplikace nyní umožňuje. Výhody takového propojení jsou celkem jasné, a to zejména možnost snadného přetažení souborů do vašeho úložiště (až do velikosti 2GB), přístup k vašim souborům na úložišti SkyDrive, i když jste offline, a dostupnost všech funkcí aplikace Průzkumník pro správu vašich souborů. Soubory uložené na úložiště SkyDrive jsou lokálně uložené na vašem disku což znamená, že jakákoliv aplikace, která umí ukládat soubory do lokálních složek (což jsou víceméně všechny), je od této chvíle umí ukládat i na váš SkyDrive.
Při návrhu aplikace SkyDrive bylo vymezeno několik cílů, kterých chtěli vývojáři dosáhnout.  Prvním z nich bylo získání této aplikace a přístupu k úložišti co možná nejrychleji a nejsnadněji, druhým pak fakt, aby o běhu aplikace a procesu synchronizace věděl uživatel možná co nejméně a vše probíhalo zcela automaticky a na pozadí. A do třetice aby vše fungovalo tak, jak má, včetně automatických aktualizací, bez obtěžujících potvrzujících dialogových oken apod.

Stažení aplikace SkyDrive tedy trvá pouze několik vteřin, protože velikost instalačního souboru nepřevyšuje 5MB a na většině počítačů celá instalace proběhne do 10 vteřin.

Po instalaci se zobrazí ikona aplikace v oznamovací oblasti hlavního panelu (nejčastěji v pravém dolním rohu u hodin). Jako první proběhne stahování dat z úložiště SkyDrive na váš lokální počítač, aby práce se soubory byla ještě rychlejší nebo aby bylo možné k datům přistupovat offline. A pochopitelně tato složka se zcela automaticky synchronizuje se vším, co na úložišti nebo ostatních připojených zařízeních provedete. Pokud tedy přejmenujete soubor přes aplikaci SkyDrive na svém telefonu, soubor se okamžitě přejmenuje i v této složce. A stejně tak probíhá vše plně automaticky v případě vytvoření či smazání souborů či vytváření složek.


Jestliže se řadíte mezi pokročilé uživatele synchronizačních služeb, určitě víte o tom, že v rámci předchozí verze s názvem Windows Live Mesh bylo možné synchronizovat vybrané adresáře na různých diskových oddílech apod. Jenže tato nejednotnost vedla k mnoho synchronizačním problémům. Proto, aby vše fungovalo bez nějakých zásahů uživatele a zcela bezproblémově, je nyní složka SkyDrive vždy ve stejném umístění.

Nicméně i tak v žádném případě uživatelé nepřicházejí o možnost pokročilých konfigurací a funkcí, protože je možné si jednotlivé složky v úložišti SkyDrive přidat např. do knihoven Dokumenty a Obrázky. A naprostou třešničkou je pak možnost nastavit si složky v úložišti SkyDrive jako svou výchozí složku Dokumenty či Obrázky, což znamená, že SkyDrive se tak stane víceméně vaším primárním úložištěm.

Získávání souborů přes SkyDrive
Jak už bylo zmíněno, díky této nové funkci můžete mít přes web SkyDrive.com přístup ke všem svým souborům v připojených počítačích. Pokud si tedy něco zapomenete na vzdáleném počítači, tento soubor nemusí být ani zahrnut do úložiště SkyDrive, a přesto k němu budete mít vzdáleně přístup. Z hlediska bezpečnosti je samozřejmě nutné takový přístup k datům ověřit na více úrovních zabezpečení, proto při takovém přístupu bude nutné zadat bezpečností kód, který vám přijde na mobilní telefon nebo emailovou adresu.


Nové kapacity
S představením zcela nových funkcí služby SkyDrive byly také představeny zcela nové možnosti dostupných a nabízených kapacit tohoto úložiště tak, aby plně vyhovovaly každému.
Jako základní kapacita dostupná pro všechny uživatele byl zvolen prostor o kapacitě 7GB. V dnešní době nejsou cloudová úložiště jen o honbě za vysokými čísly, ale také o přidané hodnotě, doplňkových funkcích apod. a těch má SkyDrive více než dost. Možná se ptáte, proč zrovna 7GB. To je totiž kapacita, která je dostačující pro naprostou většinu stávajících uživatelů služby SkyDrive, jak se můžete přesvědčit na následujícím obrázku. 7GB dat je prostor, kam se vám vejde víc než 20 000 běžných dokumentů ze sady Office nebo 7000 fotek.


Pokud by přesto někomu z vás tato kapacita nestačila, není problém si ji za malý poplatek navýšit, a to o 20GB, 50GB nebo dokonce o 100GB. Nicméně pro stávající uživatele služby SkyDrive, kteří k 1. dubnu letošního roku využívali více jak 4GB z tohoto úložiště, máme skvělou zprávu, vám kapacita 25GB automaticky zůstává a stejně tak uživatelé, kteří tuto službu využívali před tím, a to i s menší kapacitou, mají v těchto dnes poslední možnost se přihlásit do služby SkyDrive a požádat o zachování původní kapacity.

SkyDrive pro ostatní zařízení

Aplikace SkyDrive pro mobilní zařízení se systémem Windows Phone a iOS byla od prosince 2011 nainstalována na více jak 2 miliony telefonů, jejichž majitelé tak mají přístup ke svým datům na tomto úložišti vždy a všude.

V souvislosti s uvedením i nové mobilní verze tak mohou nyní uživatelé mazat, přejmenovávat a přesouvat soubory v rámci úložiště a mají také plný přístup k možnostem sdílení. Aplikace SkyDrive byla vydána i ve verzi pro iPad se stejnými funkcemi jako verze pro iPhone a s přidanou podporou pro displeje Retina. Kromě toho jsou v těchto aplikacích i další vylepšení jako zobrazení volného prostoru, podpora pro zobrazení na šířku a další.


Ikdyž skoro 70 % uživatelů počítačů Mac používá i počítače se systémem Windows, vývojáři chtěli, aby i tito uživatelé měli přistup ke svým datům nezávisle na tom, na jaké platformě právě pracují. Proto také již Office for Mac 2011 podporuje práci se soubory na úložišti SkyDrive. Nicméně počínaje těmito zásadními změnami je dostupný i klient pro tento systém a uživatelé tak mohou spravovat soubory na úložišti taktéž offline. Integrace s aplikací Finder znamená, že jakákoliv aplikace na tomto počítači může ukládat nebo otevírat soubory na úložiště SkyDrive.

Stahovat tyto aplikace můžete zde: https://apps.live.com/skydrive

Windows 8 Release Preview

Další ukázková verze Windows 8 s názvem Release Preview bude dostupná první týden v červnu!

Seznamte se, edice Windows 8 přicházejí


V připravovaném klientském operačním systému Windows 8 došlo k výraznému zjednodušení edic tohoto produktu a to na pouhé čtyři. Po vydání finální verze Windows 8 se tedy můžete těšit na Windows 8, Windows 8 Pro, Windows 8 RT a Windows 8 Enterprise. Pojďme se nyní společně podívat na to, co na vás v každé edici čeká.

Začněme ale hezky popořadě a to tím, že Windows 8 je nyní oficiálním jménem tohoto klientského systému, zatímco u kódového jména Windows Serveru „8“ došlo k  přejmenování na Windows Server 2012.

Jak je již z názvů edic patrné, základní Windows 8 budou pro běžné uživatele tou nejlepší volbou, zatímco zákazníci z řad firem nebo škol zřejmě sáhnou po Windows 8 Pro a to zejména z důvodů možnosti připojení do domény. Nutno však podotknout, že v obou těchto edicích je plno zajímavých novinek, které v předchozích verzích systému Windows 7 nebyly dostupné nebo byly dostupné až ve vyšších Edicích.
Zcela novou verzí je Windows RT, která je nejnovějším přírůstkem v rodině Windows. Tato edice bude předinstalována na počítačích a tabletech s procesory ARM a díky své rychlosti a nízké náročnosti bude vhodná právě pro tyto mobilní zařízení napájené bateriemi. Zároveň tato edice jako jediná bude obsahovat aplikace sady Office Word, Excel, PowerPoint a OneNote a to ve verzích optimalizovaných pro dotyková zařízení.

Aby bylo jasné a zřejmé, co bude v každé edici za funkce a nástroje, máme pro vás následující tabulku:
Feature name
Windows 8
Windows 8 Pro
Windows RT
Upgrades from Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium
x
x
Upgrades from Windows 7 Professional, Ultimate
x
Start screen, Semantic Zoom, Live Tiles
x
x
x
Windows Store
x
x
x
Apps (Mail, Calendar, People, Messaging, Photos, SkyDrive, Reader, Music, Video)
x
x
x
Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote)
x
Internet Explorer 10
x
x
x
Device encryption
x
Connected standby
x
x
x
Microsoft account
x
x
x
Desktop
x
x
x
Installation of x86/64 and desktop software
x
x
Updated Windows Explorer
x
x
x
Windows Defender
x
x
x
SmartScreen
x
x
x
Windows Update
x
x
x
Enhanced Task Manager
x
x
x
Switch languages on the fly (Language Packs)
x
x
x
Better multiple monitor support
x
x
x
Storage Spaces
x
x
Windows Media Player
x
x
Exchange ActiveSync
x
x
x
File history
x
x
x
ISO / VHD mount
x
x
x
Mobile broadband features
x
x
x
Picture password
x
x
x
Play To
x
x
x
Remote Desktop (client)
x
x
x
Reset and refresh your PC
x
x
x
Snap
x
x
x
Touch and Thumb keyboard
x
x
x
Trusted boot
x
x
x
VPN client
x
x
x
BitLocker and BitLocker To Go
x
Boot from VHD
x
Client Hyper-V
x
Domain Join
x
Encrypting File System
x
Group Policy
x
Remote Desktop (host)
x

Jak vidíte, naprostá většina novinek je dostupná pro všechny uživatele, verze Pro obsahuje navíc některé firemní funkce. Za zajímavost například stojí:

•    bezpečnostní nástroj Windows Defender, který je ve Windows 8 plnohodnotným antivirovým řešením
•    Přihlašování s účtem Microsoft
•    Přepínání jazykových verzí i ve verzi Windows 8
•    Přihlašování za pomoci obrázkových gest
•    Ve verzi Pro šifrovací nástroj BitLocker pro šifrování pevných a externích disků. Vaše citlivá data a počítače vedení školy tak mohou být snadno a rychle zašifrována a ochráněna

Poslední verzí, která ale v tabulce není zmíněna je Windows 8 Enterprise. Ta obsahuje vše, co verze Windows 8 Pro a navíc je obohacena o některé funkce, které umožní organizacím snazší správu a nasazení, další možnosti virtualizace apod. Mezi ty nejzajímavější funkce v této edici patří například Windows To Go, DirectAccess, BranchCache, Applocker apod. Další výhody a funkce pak budou dostupné v závislosti na vašich licenčních ujednáních, zejména v rámci Software Assurance.

Windows Server 8 = Windows Server 2012

Až doposud jsme Vám psali o nové verzi připravovaného serverového operačního systému jako o Windows Server "8". Finální název tohoto produktu byl tento týden zveřejněn a upřesněn a bude se jednat o Windows Server 2012, což znamená, že se na tento systém plný zajímavých novinek můžete těšit již letos.