sobota 7. prosince 2013

Windows 8 aplikace (nejen) pro školství – 3.díl

Fresh Paint

Velice populární aplikací v systému Windows je Malování, které je však ze své povahy poměrně nevhodné pro ovládání pomocí dotyku. Proto společnost Microsoft vytvořila zcela novou verzi, uzpůsobenou právě pro práci na tabletech apod. Pro nadané malíře je možnost začít ze zcela prázdného plátna a nechat tak plně vyniknout vlastní dovednosti. Druhou možností je pak využít obraz z webkamery či libovolného obrázku. Poslední, velice zajímavou možností, jak začít s kreslením a zároveň se nechat inspirovat, je využití obrázků z vyhledávače Bing. Aplikaci je možné dále rozšiřovat pomocí tematických balíčků. Nabídka samotných nástrojů a podkladových materiálů je opravdu pestrá, můžete si vybrat z několika typů štětců, hrotů, pastelek a fixek a pro nejmenší tu jsou připraveny rozkreslené obrázky pro dokončení.

Nabídka, jak začít kreslit je opravdu pestrá.
Připraveny jsou i rozkreslené obrázky pro dokončení.

GeoGebra

GeoGebra je mezi učiteli matematiky jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších aplikací, která umožňuje kreslit nespočet geometrických tvarů, vykreslovat grafy funkcí, provádět výpočty derivací, integrálů či běžných rovnic a mnoho dalšího. A podobně jako v předchozím případě její desktopová verze není pro dotykové ovládání zcela vhodná, proto vznikla tato dotyku uzpůsobená varianta.

Tvorba přesných matematických objektů nebyla nikdy snazší.

How to Draw

Aplikace určena především mladším studentům či učitelům při výuce kreslení. V nabídce máte 10 různých objektů, mezi kterými si můžete vybrat ten, který se chcete naučit kreslit a pak si postupně odkrýváte krok za krokem jednotlivé části tak, až dojdete k nakreslení výsledného obrázku. Aplikaci můžete také využít i pro „pouhé“ promítání jednotlivých kroků na tabuli či projekční plátno, zatímco studenti si budou postupně kreslit obrázek ve svých lavicích, např. v již uvedené aplikaci Fresh Paint.
Jak nakreslit slona v deseti krocích.

Interaktivní prvouka

Česká aplikace, která vám pomůže naučit se (či vyučovat) dvě základní témata – orientace v čase a poznávání přírody. Při výuce času se můžete naučit rozpoznávat čas na analogových hodinách včetně možnosti zadávání vlastního času a pohybu hodinových ručiček. Dále je zde možnost na základě interaktivních testů rozhodnout na základě obrázku, do které příslušného ročního období nebo části dne patří. Druhou části je potom rozpoznávání přírody, kde se můžete naučit rozpoznávat stromy a rostliny nebo živočichy.
S ručičkami lze libovolně hýbat a posouvat je.

Součástí aplikace jsou i poznávací kvízy.

Khan Academy

Khanovu školu není asi nutné nějak podrobněji představovat. Jedná se o koncept výuky matematiky, ale i dalších oblastí vzdělávání pomocí názorných a přesto snadno pochopitelných videoukázek. Celý koncept je pojmenovaný po svém zakladateli Salmanu Khanovi.  Výuková videa můžete využít např. jako podpůrný materiál pro výuku vybraných témat nebo je nabídnou studentům jako doplňující zdroj pro samostudium. Možností je opravdu hodně.

Nabídka výukových videí neustále roste.

Pro někoho možná graficky strohé, pedagogické výsledky ale mluví za vše.

Know Your Body

Tato anglicky psaná aplikace vás provede představením jednotlivých částí lidského těla. U každé vybrané kategorie máte k dispozici příslušné podkategorie včetně popisků, obrázků a videa. Pokud tedy hledáte nějakou doplňkovou aplikaci např. pro výuku biologie apod., pak zkuste právě tuto.
Aplikace pokrývá všechny základní části lidského těla.

Všechny kosti na jednom místě.


Matematické příklady

Každý učitel má jiné způsoby výuky a jiné procvičovací metody. Pro některé z nich nehraje roli, jak je aplikace graficky zpracována a už vůbec ne u aplikace pro procvičování matematických příkladů. Pokud jste jedním z nich, pak je toto aplikace určena pro vás. Po jejím spuštění zde najdete pouze zadání matematického příkladu a v dolní části pole pro zadání výsledku. Po zadání správného výsledku se zobrazí další příklad, takže je možné procvičovat matematiku tak dlouho, jak si jen budete přát.
Pokud ale patříte do druhé skupiny učitelů (nejen) matematiky, kteří mají rádi pěkně graficky zpracované aplikace, tak jsou pro vás určeny následující dvě aplikace.

Procvičovat, procvičovat, procvičovat....

iMath

Velice pěkně graficky i pedagogicky zpracovaná aplikace pro výuku matematiky, která zábavnou formou a různými metodami cvičení a výuky umožní procvičovat mnoho typů matematických operací. Jako formu procvičování si můžete zvolit od klasického počítání, přes matematické sudoku, početní karty až po matematické závody aut. Výhodou je možnost kombinace různých typů otázek, jejich obtížnosti či látky společně s formou procvičování do výsledného testovacího modulu. Doporučuji.
Pokryty jsou téměř všechny oblasti matematiky.

Snadné a rychlé procvičování zvoleného tématu.

Součástí aplikace jsou i netradiční způsoby procvičování výpočtů.


Math for kids!

Snadno pochopitelná aplikace s možností procvičování základních matematických operací s volbou obtížnosti, zpracovaná do velice působivého grafického kabátku. Po spuštění a výběru obtížnosti se zobrazí příklad, kde v dolní části probíhá odpočet času a celkový počet bodů. Žák má celkem tři chybné pokusy, za každý správně zodpovězený příklad se přičítají body, takže učitel má pak okamžitý přehled a srovnání v rámci třídy.
Zvolte si obtížnost a soutěž o co největší počet bodů může začít.pondělí 11. listopadu 2013

Reportáž z roadshow Vzděláváme pro budoucnost

Tak jako každý rok i letos pro vás společnosti Microsoft připravila zajímavou a informacemi nabitou akademickou roadshow, při které jsme vám v šesti městech po celé ČR představili novinky z oblasti IT, vzdělávacích aplikací a trendů, se kterými se během následujících let potkáte. Letošní roadshow byla připravena ve spolupráci se společnostmi AT Computers, Acer, HP, Lenovo, Intel a ITveSkole.cz.

Tato akce byla výjimečná v míře interaktivity, protože jsme chtěli, aby posluchači byli v co největší míře zapojeni do celého dne. A tak jsme jim doporučili si s sebou vzít notebook nebo tablet. Součástí registrace totiž bylo vytvoření uživatelských účtů v prostředí Office 365 a partnerském řešení iTřída. Posluchači tak několikrát během dne hlasovali na položené otázky a dávali nám zpětnou vazbu.

Po krátkém úvodu, který vysvětlil přidanou hodnotu současného trendu výuky 1:1 z pohledu pedagoga a vedení školy, jsme se vrhli rovnou na výuku. Jako první byla na řadě matematika s využitím tabletů a vhodného softwarového vybavení.

Následovalo malé technické okénko, ve kterém jsme představili účastníkům obecně cloudová řešení a hlavně službu Office 365, díky níž získávají školy email s doménou školy, webové aplikace Office, hlasové a videokonferenční služby, prostorné úložiště a mnohem víc. To vše prostřednictvím plánu A2 pro školy kompletně zdarma. V duchu střídání technických a netechnických příspěvků následovalo povídání o ICT plánu školy s informacemi o tom, jak by měl ideálně vypadat a jak školám může takový dokument pomoci při vlastním plánování a rozvoji. Jako vždy bylo mnoho dotazů k licencování produktů. Velkou změnou v licencování produktů je postupný přechod škol od trvalého nákupu licencí k formě jejich pronájmu a to např. v programech EES nebo OVS-ES. Velice zajímavým benefitem pro školy využívající tyto programy je možnost instalace vždy nejnovější verze produktu či možnost využívání na domácích počítačích učitelů. Velkým plusem je nově i rozšíření tohoto benefitu u sady Microsoft Office na soukromé počítače studentů.

Během přestávek mohli účastníci v předsálí komunikovat s partnery akce, vyzkoušet si nejnovější Windows 8 tablety a dotyková zařízení určená do škol či si mezi sebou vyměňovat informace a zkušenosti z využívání IT ve školách.

Se stále větším rozšiřováním tabletů mezi studenty i do škol zcela jistě přišla vhod přednáška o scénářích výuky 1:1 včetně konceptu BYOD (Bring Your Own Device), při kterém si studenti mohou vzít do školy své vlastní zařízení a zde ho také pro výuku využívat. Toto řešení klade určité požadavky na infrastrukturu školy a i o tom byla v rámci přednášky řeč. Následovala krátká přednáška o novinkách v systému Windows 8.1, ale především byl představen katalog aplikací Windows Store a velké množství vzdělávacích aplikací, které mohou učitelé ihned zdarma využívat ve svých hodinách.


Po obědové pauze následovala odpolední část, ve které jsme se společně podívali na internetové informační zdroje pro výuku. Byly také připomenuty aktivity společnosti Microsoft v rámci programu Partneři ve vzdělávání, především možnost školení pro pedagogy a vedení škol na téma využití moderních technologií pro výuku a to buď úplně zdarma anebo z prostředků DVPP. Po celé ČR je rozmístěno 18 vzdělávacích center Microsoft, které nabízí kurzy se zaměřením na pestrou škálu témat a softwarových produktů. Jedním z programů společnosti Microsoft je i Studentské trenérské centrum, které dává šanci talentovaným studentům středních škol. A právě tyto studenty jsme si pozvali, aby publiku představili svoje názory na moderní výuku a možnosti inovativního vyučování. Studentský pohled přinesl další novou perspektivu, kdy např. studenti dávali účastníkům potěžkat svou aktovku plnou učebnic pro jeden den výuky – jako motivátor k digitalizaci výuky.


Ačkoliv se někomu může zdát, že problematika bezpečnosti je všeobecně známá, není tomu tak a každý rok se objevují nové a nové hrozby. Proto byla téměř na konec akce zahrnuta přednáška o internetových hrozbách a jak se jim bránit a také možnost získat ocenění školy v oblasti bezpečnosti, tzv. eSafety Label.

Závěrečná přednáška se pak nesla v duchu otázky, zda již tedy nadešel čas na výuku 1:1 v našich školách a bylo na tvářích posluchačů vidět, že jsou na konci akce této formě výuky nakloněni, ale hlavně už ví, o čem to celé je.


V rámci podzimní roadshow jsme navštívili 6 měst a přijelo si nás poslechnout více než 600 ředitelů, učitelů a správců IT. Díky vyplněným dotazníkům a zpětné vazbě víme, že se naprosté většině akce líbila a že témata byla aktuální a přínosná. Všem účstníkům děkujeme za jejich čas a přejeme hodně zdaru se zaváděním moderních technologií do výuky.

sobota 9. listopadu 2013

Podzimní novinky v Office Web Apps

Office Web Apps jsou webové verze aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote, které znáte z klasického desktopového balíčku Microsoft Office. Mezi výhody těchto webových aplikací patří zejména možnost spuštění na jakémkoliv počítači s připojením k internetu a najdete je např. i jako součást úložiště SkyDrive či služby Office365 a jsou dostupné zcela zdarma. V porovnání s desktopovými verzemi sice nenabízí stejnou funkcionalitu, ale velice rychle se k ní přibližují. Velkou měrou i právě díky proběhlé aktualizace těchto verzí, která je díky webovému prostředí dostupná všem a okamžitě. Jaké novinky tedy můžete začít využívat?

Tou největší je bezesporu možnost spolupráce s ostatními a to online. Po otevření dokumentu ve webové aplikaci Word Web App, Excel Web App nebo PowerPoint Web App jste ihned informováni o tom, zda na dokumentu pracuje také někdo jiný a pokud ano, tak kdo. Zároveň vidíte, na jaké části dokumentu ostatní uživatelé pracují a tak se nemůže stát, že byste si omylem např. vzájemně upravovali pod rukama stejný odstavec textu. Navíc ale vidíte, jaké úpravy a změnu formátování druhý uživatel provádí, a tak je pro změnu spolupráce např. na stejné stránce mnohem snazší.

Druhou novinkou, se kterou se setkáte napříč aplikacemi Office Web Apps je možnost přejmenování právě otevřeného dokumentu a to v jeho horní liště.


Novinky v aplikaci Word Web App

Jednou z hlavních nových funkcí je Auto-Save, které se postará (jak již z názvu vyplývá) o automatické ukládání rozepsaného dokumentu po provedení změn, takže již nemusíte myslet na to, že byste měli soubor po dokončení uložit.

Jednou z důležitých částí dokumentů bývají záhlaví a zápatí, které doposud ve Word Web App chyběly. A jak již asi tušíte, jejich přidání je další z novinek této podzimní aktualizace. Kromě jejich vytváření a úprav máte ale také možnost do nich rovnou vkládat číslování stránek. 


Další výraznou změnou je přidání podpory pro styly tabulek, takže se již nemusíte po vytvoření zabývat jejich následnou grafickou úpravou, ale stačí si vybrat některý z nabízených stylů. 


Práce s dokumentem jako celkem bude snazší po přidání další důležité funkce – Najít a nahradit, kterou zcela jistě znáte z desktopové aplikace Word a která slouží pro nalezení a nahrazování slov a vět v dokumentu. A s prací s dokumentem jako celkem vám pomůže další novinka a tou je možnost přidání konce stránek – již žádné zbytečné Entery.Novinky v aplikaci Excel Web App

Jedním z nejčastějších požadavků uživatelů Excel Web App byla podpora funkcí pro ochranu dokumentu. Je to z toho důvodu, že se velice často Excel Web App využívá pro vyplňování tabulek apod. Proto již v červnové aktualizaci byla přidána funkce pro ukotvení řádků. Nyní byla navíc přidána podpora pro funkce ochrany sešitu (dříve Excel Web App takové soubory ani neuměl otevřít), takže je možné určit, do kterých buněk budou moci uživatelé zasahovat nebo které budou moci označovat, což z Excel Web App dělá skvělé řešení např. pro tvorbu online výpočtových formulářů.

Také jste si v klasické verzi Excelu oblíbili funkci stavového řádku, který vám ihned po označení buněk zobrazuje výsledky nejběžnějších matematických operací (SUMA, PRŮMĚR, POČET). Tak přesně takovou funkcionalitu naleznete nyní i ve webové verzi Excelu. 


Další z přidaných funkcí je možnost změny pořadí listů. A podobně jako v klasické verzi i zde máte dvě možnosti, jak toto provést. Buď přes kontextovou nabídku listu a funkci Změnit uspořádání nebo prostým přetažením záložky listu na její nové umístění. 


Poslední novinou v této aktualizaci, ale zcela jistě ne z hlediska důležitosti, možnost přetahování buněk v rámci sešitu a to stejným způsobem jako v klasickém Excelu – označením hraniční čáry buňky.Všechny novinky v aplikaci Excel Web App si můžete vyzkoušet v tomto souboru.

Novinky v aplikaci PowerPoint Web App

Aplikace PowerPoint se v tomto podzimním vydání novinek dočkala pouze jedné a to možnosti ořezávání obrázků.

úterý 29. října 2013

8.1 důvodů pro přechod na Windows 8.1

S velkou a zdarma dostupnou verzí operačního systému s označením Windows 8.1 se mnoho uživatelů starších verzí ptá a zjišťuje, zda nadešel ten pravý čas pro upgrade. V následujících odstavcích se proto společně podíváme na ty nejpodstatnější důvody, proč přejít na Windows 8.1, a co vám to přinese. Jen připomínám, že pro koncové uživatele je možné tento upgrade provést z katalogu aplikací Windows Store, pro multilicenční zákazníky (což je většina škol) je možné provést upgrade z instalačního média / síťového úložiště, případně vytvořit novou instalační image. Je to mj. z toho důvodu, že se nejedná o běžnou „malou“ aktualizaci, ale spíše o novou verzi operačního systému, o čemž svědčí desítky novinek, které se ve Windows 8.1 nachází. Z těchto novinek budou těžit nejenom uživatelé Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7, ale i uživatelé Windows 8. 


1. Integrace SkyDrive

SkyDrive je osobní datové online úložiště společnosti Microsoft, které je dostupné zdarma a nabízí úložiště v základní kapacitě 7GB, jež je možné rozšířit až o 200 GB. Na toto úložiště si můžete nahrát svoje veškeré dokumenty, soubory, fotky a další data a mít je tak zálohované online a dostupné z jakéhokoliv zařízení (tablet, telefon, notebook, počítač, televize), které je připojeno k internetu. Mimo to nabízí SkyDrive i webovou verzi známých aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote. V předchozích verzích bylo možné k datům v tomto úložišti přistupovat jen přes webové rozhraní, případně si bylo zapotřebí doinstalovat desktopovou aplikaci, aby bylo možné k datům přistupovat i např. v prostředí aplikace Průzkumník. Pouze uživatelé Windows 8 mohli pak navíc využít vestavěnou moderní aplikaci SkyDrive. Ve Windows 8.1 je ale již součástí instalace zmiňovaný desktopový klient, který se automaticky integruje do systému, tj. i do Průzkumníka, a vy tak ihned po instalaci a přihlášení se svým účtem Microsoft máte možnost přístupu ke svým online datům. Výhodou pak je i možnost si vybrat složky, které chcete mít dostupné i offline, což znamená, že si nemusíte zabírat (někdy) drahocenné místo na svém zařízení. 2. BYOD

Zkratka, s níž se budete setkávat čím dál častěji. Trend BYOD (Bring Your Own Device) se vyznačuje možností nosit do škol či firem své vlastní zařízení a právě na něm pracovat. Ponechme nyní stranou výhody pro jednu či druhou stranu a pojďme se podívat na tento trend technicky. Na první pohled stačí mít pouze dostatečnou infrastrukturu, ale jakmile chcete, aby cílová skupina na těchto zařízeních mohla skutečně pracovat, potřebuje mít přístup ke školním či firemním datům, zároveň IT správce musí mít možnost alespoň základní kontroly nad těmito zařízeními. A to je přesně to, co Windows 8.1 (zejména ve spojení s Windows Serverem 2012 R2) umožňují. Technologií a funkcí, které pomáhají konceptu BYOD stát se u vás skutečností a přínosem, je ve Windows 8.1 mnoho, pro stručnost uvádím jen jejich výčet. I průměrně zdatný IT správce si jejich význam a podstatu zjistí, a to např. zde. 

Pracoviště (Workplace Join)

Pracovní složky (Work Folders)
Open MDM
Mobile Device Management
Web Application Proxy
Vylepšení služeb pro vzdálenou plochu
Podpora NFC
Wi-Fi Direct Print
Bezdrátový přenos obrazu Miracast3. Windows Store

Pokud se někdo zejména z oblasti školství zeptá, proč by měl přejít na Windows 8.1, odpověď je jednoznačná: Windows Store. Poprvé (resp. s příchodem Windows 8) má i běžný koncový uživatel možnost snadného výběru a instalace aplikací včetně přečtení recenzí, snímků obrazovek a hodnocení ostatních uživatelů před tím, než si aplikaci stáhne nebo zakoupí. Proč by měl běžný uživatel chodit na stránky výrobce aplikace, hledat odkaz ke stažení, zjišťovat, kam se instalátor stáhnul, vybírat mezi typickou nebo vlastní instalací, určovat, kam se aplikace nainstaluje, a ještě nakonec hledat zástupce pro spuštění nebo hlídat, jestli nevyšla nová verze aplikace? Toto běžný uživatel často nezná a neumí, ale co je ale mnohem důležitější – s příchodem Windows Store ani znát nemusí. Stačí, když si najde vybranou aplikaci a klikne na jediné tlačítko Instalovat. O vše ostatní se Windows Store postará sám. Ve Windows 8.1 je oproti předchozí verzi Windows Store vylepšen zejména v organizaci aplikací a kategorií, možností okamžitého vyhledávání aplikací či zajištění automatické aktualizace v případě vydání nové verze aplikace. Ve Windows Store tak naleznete stovky a tisíce vzdělávacích aplikací, které mohou velice zajímavým způsobem zpestřit vaši výuku. A na závěr jedna příjemná zpráva – pořízené aplikace je možné nově instalovat až na 81 zařízení pod jedním účtem, což je limit (dříve byl nastaven na 5), který bude vyhovovat naprosté většině uživatelů.
4. Integrované vyhledávání

Již systém Windows 8 přišel s konceptem přímého vyhledávání v nové nabídce Start, kdy vyhledávané položky byly rozděleny dle typu, což ne všem uživatelům mohlo vyhovovat. Proto ve Windows 8.1 je vyhledávání ještě více zjednodušeno a po zadání vyhledávaného výrazu se zobrazí výsledky všeho, co tento výraz ve vašem počítači obsahuje, a je zcela jedno, zda se jedná o aplikaci, soubor nebo název nastavení, které můžete dále konfigurovat. A co víc, rovnou se vám zobrazí i příslušné odkazy se zadaným či podobným slovem pro přímé online vyhledávání na internetu. Snazší už to být nemůže.


5. Personifikace 

Uživatelé, a to zejména ti mladší, se často nespokojí se standardním nastavením, vzhledem a chováním operačního systému a často si jej upravují k obrazu svému. Ve Windows 8.1 tito uživatelé dostávají mnoho nových možností, jak požadovaných úprav docílit. Mezi to základní patří nové možnosti konfigurace grafického provedení nabídky Start, kde můžete vybírat z několika grafických témat, přizpůsobit si barvu pozadí nebo barvu motivu. Zajímavou novinkou je pak možnost použití obrázku na ploše jako pozadí i pro nabídku Start. Oproti Windows 8 je možné navíc třeba nastavit, aby systém rovnou po přihlášení uživatele zobrazil pracovní plochu. Vylepšeny byly i možnosti zamykací obrazovky, ze které je třeba možné rovnou spouštět fotoaparát, a v nabídce Start zase přibyly nové možnosti pro úpravu velikosti dlaždic. A u dlaždic aplikací nakonec zůstaneme – byla u nich totiž vylepšena možnost slučování do skupin a také zobrazení všech nainstalovaných aplikací je nyní snazší a rychlejší.
6. Multitasking

V systému Windows 8.1 byly podstatným způsobem vylepšeny možnosti multitaskingu a zobrazení více aplikací na jedné obrazovce, a to (v závislosti na rozlišení monitoru) až na 4 najednou. To je oproti ostatním mobilním operačním systémům výraznou výhodou, protože vám dává možnost pracovat skutečně efektivně a při práci tak neztrácíte čas při přepínání mezi aktivními aplikacemi. Například studenti si mohou zobrazit na dvou třetinách obrazovky vzdělávací aplikaci nebo digitální učební materiál a na zbylé třetině si zobrazit aplikaci OneNote (která je mimochodem dostupná ve Windows Store zdarma) a dělat si rovnou poznámky. Již ve Windows 8 byla vylepšena práce a podpora více monitorů, což je situace, se kterou se při práci s PC setkáváme čím dál častěji. Ve Windows 8.1 byla tato funkcionalita ještě více vylepšena, zejména využití různých velikostí a rozlišení obrazovek.

7. Ukončení podpory systému Windows XP.

Možná na první pohled pro někoho ne zcela pádný důvod pro přechod na Windows 8.1, ale je nutné vzít v potaz, že po 8. dubnu 2014 (kdy končí podpora systému Windows XP) přestanou být vydávány bezpečností aktualizace pro tento opravdu starý operační systém z roku 2001, který už ze své podstaty nemůže splňovat požadavky dnešních uživatelů pro efektivní a moderní práci s počítačem a zejména tablety. 


8. Novinky pro uživatele systémů Windows 7 a Windows 8

I pro uživatele Windows 7 se najdou důvody pro upgrade na Windows 8.1 – rychlejší start a práce v systému, nové možnosti práce (zejména s tablety), větší výdrž mobilních zařízení, katalog aplikací Windows Store a desítky dalších funkcí. A pro uživatele Windows 8? Ano, i pro ně je připraveno mnoho novinek, ostatně o nich je celý tento článek. Pokud bych měl přidat něco navíc, tak např. o 8 % až 15 % menší velikost instalace, a to už např. u tabletů může hrát podstatnou roli. Přepracováno bylo také dotykové prostředí pro konfiguraci počítače, kde najdete jak zpřehledněné jednotlivé kategorie příkazů, tak i položky, které lze v tomto rozhraní nastavovat nově, např. Přiřazený přístup apod. 


8.1. Tlačítko Start

Vlastnost, která si asi nezaslouží samostatný bod v článku, a tak je stylově zařazena jako 8.1 – návrat tlačítka Start. Ačkoliv v systému Windows 8 byl graficky odstraněn, funkčně se v levém dolním rohu pracovní plochy stále nacházel, a pokud jste do tohoto rohu klepli, zobrazila se i nadále nabídka Start. Berme to tedy jako důkaz toho, že Microsoft naslouchá svým zákazníkům, kteří hromadně a hlasitě volali po návratu tlačítka, které je s nimi v systému Windows od dob Windows XP. Ale i zde spolu s opětovným příchodem tlačítka Start přišly i nové funkce, které se zobrazí po klepnutí pravým tlačítkem myši na zmiňovanou ikonu nabídky Start. Mezi ty podstatné patří noví zástupci pro rychlé vyvolání příkazů pro správu počítače, běžné uživatele pak zase potěší integrace zástupce pro vypnutí počítače. Podpora pro zařízení Surface

Pokud zvažujete nákup zařízení Surface a přemýšlíte, jak dlouho bude Microsoft tato zařízení podporovat, tak vězte, že následovně:

Surface RT - 11. duben 2017
Surface Pro - 10. červenec 2017
Surface 2 - 10. duben 2018
Surface Pro 2 - 10. duben 2018

Když vezmete v potaz, že se jedná o podporu HW zařízení, jedná se o poměrně dlouhou dobu a tak si Surface můžete z tohoto pohledu klidně bez obav pořídit.

pondělí 28. října 2013

Jak se natáčela povedená reklama na Surface?

Pokud se alespoň trochu pohybujete ve světě technologií společnosti Microsoft a znáte tablet Surface, asi vám neunikla následující reklama:


Nicméně i když se jedná o poměrně povedenou reklamu, pro většinu uživatelů je mnohem zajímavější (a to nejen u reklam) celé to pozadí, které stálo za vytvořením finální podoby a na to se pro změnu můžete podívat zde.


Představení Touch Cover 2 pro Surface

Společně s uvedením nových tabletů Surface 2 a Surface 2 Pro společnost Microsoft představila i nové typy klávesnic. Touch Cover 2 byl vylepšen např. o integrované podsvícení, o několikanásobně větší počet dotykových senzorů a je navíc lehčí a tenčí. Jedno video ale řekne mnohem více, než tisíc řádků, takže se doporučuji podívat na toto video.


Surface RT a špatná výdrž baterie? Zkuste toto.

Pokud jste na svém tabletu Surface RT provedli upgrade z Windows 8.1 RT Preview na Windows 8.1 RT a pociťuje znatelný pokles výdrže baterie, můžete zkusit pro vyřešení následující postup:

Step 1:Swipe in from the right edge of the screen, and then tap Search.
(If you're using a mouse, point to the lower-right corner of the screen, move the mouse pointer up, and then click Search.)
Step 2:In the search box, enter command prompt.
Step 3:Touch and hold (or right-click) Command Promptto bring up the context menu. Tap or click Run as administrator.
Step 4:On the User Account Control dialog box, tap or click Yes.
Step 5:At the Administrator: Command Prompt, enter the following:
powercfg -setdcvalueindex SCHEME_CURRENT 19cbb8fa-5279-450e-9fac-8a3d5fedd0c1 12bbebe6-58d6-4636-95bb-3217ef867c1a 3
Step 6:Then enter
powercfg -setactive scheme_current

Nové reklamy na Surface

Na internetu se objevily dvě nové povedené reklamy na tablety Surface 2 a Surface 2 Pro. Tady jsou:
sobota 26. října 2013

Windows 8 aplikace (nejen) pro školství – 2.díl

V minulém díle jsem vám představil nový katalog aplikací Windows Store ve Windows 8.1 a tři vestavěné aplikace – SkyDrive, Cestování a Zprávy. V tomto díle se podíváme již na konkrétní aplikace z katalogu aplikací Windows Store, které můžete ve výuce využít.

333 tipů a triků pro Windows 8
Tato aplikace je elektronickou verzí stejnojmenné knihy od nakladatelství ComputerMedia. Pokud např. ve své škole teprve začínáte používat operační systém Windows 8, je stažení a používání této aplikace jedním z možných řešení, jak se dozvědět co nejvíce o novinkách v tomto systému. Zároveň zde ale najdou plno zajímavých informací i pokročilejší uživatelé. Elektronická příručka je rozdělena do přehledných kapitol, ve kterých se nacházejí jednotlivé tipy, často i včetně dokreslujících obrázků.

Nabídka tipů je rozdělena do přehledných kapitol dle oblasti, které se tip týká.

Adobe Photoshop Express
Zjednodušená verze světově nejznámějšího a nejpoužívanějšího profesionálního grafického programu je nyní dostupná i ve Windows Store v moderním rozhraní, což znamená, že i pokročilé grafické úpravy budou na tabletu snadno proveditelné. S obrázkem je možné provádět běžné operace jako jsou oříznutí, úprava kontrastu či vyvážení bílé, aplikování působivých grafických barevných filtrů či provedení automatické opravy. Upravené obrázky je možné snadno porovnávat s originálem, a pokud jste s výsledkem grafických úprav spokojení, můžete je snadno uložit nebo sdílet na Facebook.

Možnosti grafických filtrů jsou opravdu pestré.


Asparion Periodická tabulka
Jedna z několika desítek periodických tabulek v katalogu aplikací Windows Store, která se od ostatních liší zejména přehledným grafickým zpracováním či množstvím poskytnutých informací. Po klepnutí na jakýkoliv prvek se zobrazí v horní části jeho základní informace doplněné v pravé horní části o grafické piktogramy znázorňující další vlastnosti tohoto prvku. Pokud by vám to i tak bylo málo, je možné klepnout na tlačítko „Více“, kde se zobrazí všechny známé informace o daném prvku – od jeho objevitele, přes bod tání až po tepelnou vodivost. Dostupné jsou opravdu desítky vlastností. Po klepnutí pravým tlačítkem myši nebo pohybem prstu od okraje obrazovky se zobrazí další možnosti jako jsou změna jednotek teploty, možnost přiblížení nebo oddálení pohledu na tabulku a změna zobrazení z klasického tabulkového rozložení. Podobně jako i u ostatních aplikací v tomto i dalším článku platí, že při výuce není zapotřebí mít nutně tabletovou třídu, ale všechny tyto aplikace se dají využít i na interaktivní tabuli či alespoň jako elektronický doplněk klasické výuky.

Jedním klepnutím zjistíte veškeré informace o vybraném chemickém prvku.


Corinth Micro Plant
Tato aplikace od českých vývojářů jako jedna z prvních ukázala, jak je možné na platformě Windows vytvořit kvalitní vzdělávací aplikace. V této aplikaci máte možnost se podívat na rostlinnou část přírody a to ve formě pohledu na celý strom a jeho části až po jednotlivé rostlinné buňky. Zejména na dotykových zařízeních je pak přibližování a oddalování pomocí prstů velice efektní. V každé úrovni přiblížení je možné si zvýraznit jednotlivé části stromu, listu či buňky a především si zobrazit jejich 3D modely a podívat se na detailní grafické zpracování. Samozřejmostí jsou ale i textové popisky jednotlivých částí což z této aplikace dělá opravdu mocný nástroj na pochopení dané látky.

Pohled na rostlinnou buňku tak, jak ji žáci běžně vidět nikdy nemohou.

Corinth Micro Engines
Vývojáři v Corinthu po úspěchu první aplikace neusnuli na vavřínech, ale přichystali pro školství mnoho dalších zajímavých aplikací. Pravým opakem (alespoň tematicky) oproti předchozí aplikaci je právě tato – Micro Engines, ve které se můžete podívat na jednotlivé části a princip fungování motorů a začít můžete i u těch nejstarších na parní pohon. U vybraných typů motorů si můžete zobrazovat jejich 3D modely, animovat jejich práci, aktivovat grafické zvýraznění jednotlivých částí a pochopitelně se o těchto částech dočíst i podrobné informace. Mimo to je možné se podívat na skladbu motorů, měnit rychlost jejich práce v rámci animace a mnoho dalšího.

Zobrazený typ motoru je možné rozdělovat na části, skládat a animovat princip jeho práce.pátek 25. října 2013

Přiřazený přístup ve Windows 8.1

Jednou z novinek v systému Windows 8.1 je možnost nastavení tzv. přiřazeného přístupu. Jedná se o možnost pod vybraným uživatelským účtem spustit jednu, předem stanovenou, aplikaci bez možnosti jejího ukončení, přepnutí na jinou apod. Někteří z vás možná toto chování systému znají jako režim kiosku, kdy nechcete, aby návštěvníci apod. na daném zařízení nemohli spustit a vidět nic jiného, než vybranou Windows 8 aplikaci. Využít tuto funkcionalitu můžete např. nejenom na výstavách a na počítačích, ale i tabletech a podobně. Využití může mít také na chodbě ve školách jako informační stánek pro studenty apod.

Pojďme si tedy ukázat, co je všechno potřeba pro nastavení přiřazeného přístupu provést:
  • Zobrazte si panel Nastavení počítače (Win + I) a v dolní části okna klepněte na příkaz Změnit nastavení počítače.

  • V zobrazeném okně klepněte v levé části na položku Účty a dále na příkaz Jiné účty. Následně pak klikněte na příkaz Nastavit účet pro přiřazený přístup.

  • V dalším okně si můžete vybrat, jaký účet bude k tomu účelu sloužit. Musí se jednat o účet se standardním (nikoliv administrátorským) oprávněním. Pokud takový účet nemáte, je potřeba ho nejprve vytvořit a přihlásit se s ním alespoň jednou na daném počítači. Pokud byste tak neučinili, nabídka aplikací by byla prázdná. Nastavení jako takové je ale potřeba dělat pochopitelně zpět pod administrátorským účtem.

  • Pokud je takový účet vytvořen, je nabídka aplikací pro vybrání již naplněna moderními aplikacemi a to jak těmi vestavěnými, tak případně těmi stáhnutými z Windows Store.

  • Po zvolení aplikace se stačí přihlásit s daným účtem, ihned po přihlášení se spustí vybraná aplikace, kterou nebude možné nijak ukončit, přepnout, změnit její velikost apod.


Zpět z režimu přiřazeného přístupu, resp. odhlášení uživatele s tímto nastavením provedete rychlým stisknutím klávesy Windows a to pětkrát za sebou.