středa 3. dubna 2024

Pomalu se blíží konec podpory Windows 10, jak dál?

Je to neuvěřitelné, ale Windows 10 jsou tu s námi již 8,5 let. A tak se pomalu blíží výročí 10 let (14. října 2025), kdy tento systém přestane být podporován z pohledu bezpečnostních aktualizací (EOS - End of Support) a ve škole je potřeba řešit, co dál. Protože i když se to některým koncovým uživatelům nemusí líbit, tak bezpečnost ve škole by měla být vždy na prvním místě. Scénářů, co s počítačem s Windows 10 udělat, je několik.

1. Pokud je stávající zařízení s Windows 10 kompatibilní s požadavky na Windows 11, je možné pokud škola využívá vhodné licenční programy (např. velmi populární Microsoft 365 A3), tato zařízení upgradovat na Windows 11 a pochopitelně používat i nadále.

2. Pokud stávající zařízení s Windows 10 není s Windows 11 kompatibilní (nejčastěji to bývá z důvodu nepřítomnosti TPM čipu nebo starého procesoru - cca 7 let a starší - kompletní přehled naleznete zde pro Intel a zde pro AMD), neznamená to, že zařízení musíte vyhodit nebo přestat používat.

Pro školní zákazníky se totiž připravuje speciální nabídka, která umožňuje na školní počítače za malý poplatek získávat aktualizace pro Windows 10 i nadále a to dle následujícího schématu:

1. rok rozšíření bezpečnostních aktualizací (ESU - Extended Security Update) - 1 dolar/zařízení/rok

2. rok rozšíření bezpečnostních aktualizací - 2 dolary/zařízení/rok

3. rok rozšíření bezpečnostních aktualizací - 4 dolary/zařízení/rok

Detailní informace o tom, jak si tyto balíčky pořídit, budou uvolněny s tím, jak se bude blížit konec podpory. 

Sami tedy vidíte, že se v říjnu 2025 z vašeho zařízení v žádném případě nestane nepoužitelný kus, ale máte možnost již nyní, na základě těchto informací, plánovat využívání počítačů s Windows 10 i nadále a mít tak 1-3 roky navíc na kompletní přechod ve škole na Windows 11.