čtvrtek 28. ledna 2016

Windows aplikace (nejen) pro školství - 23. díl

Výuka hodin

Cena: Zdarma (obsahuje nákupy v aplikaci)

Další ze skvělých aplikací české vývojářské firmy PMQ. Jak již je z názvu patrné, půjde zde o výuku hodin a to celkem v 7 lekcích, kdy každá z nich obsahuje výukovou část, ale i hry pro zábavné procvičování.  Děti se zde naučí nastavovat analogové i digitální hodiny, počítat celé dny, čtvrthodiny, půlhodiny, minuty a mnoho dalšího.
 
Sago Mini Friends

Cena: Zdarma
Odkaz: https://www.microsoft.com/store/apps/9nblggh1zk61

Užijte si plno zábavy v této aplikaci, která nenásilnou formou učí děti novým věcem. Spravte Robinovu ptačí budku, oblékněte kočku Jinju či nakrmte psa Harveyho. Najdete zde více jak deset aktivit se všemi pěti kamarády. Jednoduchá a přitom zábavná grafika dělá je i důvodem toho, že se jedná o nejpopulárnější aplikaci ve Windows Store s hodnocením 5/5.
Teddy Mix 3

Cena: 35 Kč

TeddyMix 3 je vzdělávací aplikace zaměřená na předškolní děti. Nebo kohokoliv, kdo má rád medvědy! Můžete si vytvořit medvěda dle vašich přání nebo dokonce celou medvědí rodinku a to včetně oblečení, umístění do prostředí, zapojení vlastních fotek a především, vytváření působivých pohlednic jakožto výsledku dětské snahy.


Pattern Shapes

Cena: Zdarma
Díky Pattern Shapes již nebude geometrie nebo zlomky pro nikoho problém. Vytvářejte si vlastní tvary, návrhy, zamýšlejte se nad geometrickými souvztažnostmi a úhly, které se dají snadno měřit.
pondělí 25. ledna 2016

Nativní aplikace Dropbox pro Windows 10 je zde.

Spolupráce aplikací od Microsoftu a úložiště Dropbox započala již v roce 2014. Od té doby je postupně možné ukládat na toto úložiště soubory přímo z aplikací sady Office, upravovat v úložišti Dropbox dokumenty pomocí Office Online či podobným způsobem pracovat např. v mobilní aplikaci pro iOS.

V těchto dnech byla však oznámena novinka výhradně pro uživatele Windows 10 a tou je právě uvedení tabletové verze aplikace Dropbox pro Windows 10, kterou najdete ve Windows Store.
Mezi největší novinky a skvělé funkce patří zejména tyto:
  • Nahrávání a práce se soubory pomocí metody drag & drop a to např. z Průzkumníka systému Windows. Stejně tak je možné ale pracovat i se soubory v rámci této aplikace.
  • Rychlé vyhledávání – stačí jen zadat první znaky vyhledávaného souboru, není potřeba klikat na vyhledávací pole
  • Interaktivní notifikace, díky kterým je možné přijmou pozvání ke sdílení složky bez nutnosti otevření aplikace
  • Přihlašování do aplikace pomocí Windows Hello – využijte svůj prst, obličej nebo oční duhovku pro přihlášení
  • Rychlé přidávání komentářů k souborům
  • Rychlý přístup k posledním souborům pomocí funkce Jump List – stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu aplikace a máte ihned přístup k naposledy otevřeným souborůmsobota 23. ledna 2016

Fotoreportáž: BETT 2016

Konference BETT (British Educational Training and Technology Show) je navzdory "British" celosvětovou největší konferencí a výstavou technologií ve vzdělávání a koná se vždy na začátku roku v Londýně. Od roku 2013 je tím místem výstaviště Excel, v části Docklands.

Na BETTu je každý rok cca 600 vystavovatelů, přes 35 000 návštěvníků a desítky ministrů školství z celého světa. 

Obrázek a video řekne za tisíc slov, takže je lepší se na to, jak to na BETTu 2016 vypadalo, podívat. 


Každá cesta letadlem musí být bezpečná, v mrazivém počasí je zapotřebí odmrazení.


Cloud - tady se ukládají data :)


Victoria - Cardinal Place - místo, kde dlouho sídlil anglický Microsoft.Davy návštěvníků míří za novými technologiemi.Microsoft je celosvětovým partnerem konference BETT.


A brány jsou otevřeny...


Minecraft jako součást výuky byl vidět na BETTu v mnoha podobách.

Kromě stánků byly pro účastníky připraveny i workshopy s velice propracovanými ukázkami toho, jak lze Minecraft využít. Představte si v Minecraftu město s funkční hydroelektrárnou, která osvětluje město a v případě jejího vypnutí se ponoří do tmy. A to je jen jedna z mnoha ukázek toho, jak lze Minecraft např. ve fyzice využít. 

Stánek Microsoftu a jeho součást Live Theatre byl vždy v obležení desítek návštěvníků.


Největším místem pro prezentace byla pak BETT Arena, kde bylo vidět mnoho zajímavých vystoupení a oznámení nových produktů a služeb.


Zde třeba VP Microsoftu pro školství Anthony Salcito oznamuje nové funkce OneNote pro vzdělávání. Na BETTu je čím dál více vidět i česká stopa. Jen tak dále.


NetSupport jakožto jeden z největších hráčů na poli classroom managementu tu nemohl chybět. Toto řešení využívají desítky škol v České republice. 


Celkový pohled na BETT 2016


PowerBI ve školství čeká velice růžová budoucnost.Na takové akci jako je BETT nemohl chybět pochopitelně ani další IT velikán, Intel. 


Na stánku Microsoftu jste se mohli podívat na několik stovek vybraných aktivních Microsoft Innovative Expert Educators.


Microsoft Surface Hub - na první pohled dotyková obrazovka - na ten druhý objevíte neuvěřitelné funkce - rozpoznání toho, zda píšete pravou nebo levou rukou či rozpoznání osob, pokud jich před obrazovkou stojí více, jsou jen začátkem.


Microsoft Surface Book - precizně zpracovaný "notebook" s nadstandardními parametry a výkonem. Třešničkou na dortu je možnost oddělení od klávesnice a získání tak velice výkonného tabletu.


Workshopy na Minecraft byly realizovány ve stylovém prostředí.
Účastníci BETTu mohli zanechat na zdi BETT Areny svá "poselství" o vzdělávání.


Na takovéto akci nemohl chybět ani český tým Microsoft pro školství. 

čtvrtek 7. ledna 2016

Jak zahrnout Office 365 ProPlus do školní image?

Čím dál více škol v dnešní době přechází k formě předplatného Office365 ProPlus jako způsobu pořízení licencí aplikací Office. Díky tomu, že se ale jedná z pohledu instalace o technologicky trochu jiný produkt, než je např. běžná sada Office 2016, je vhodné si tyto rozdíly a především správný způsob vytvoření školní image, představit.

Vzhledem k tomu, že školy mají již běžné desítky a někdy i stovek počítačů a tabletů, pro jejich instalaci využívají tzv. imaging, tj. vytvoření jednoho referenčního počítače, vytvoření systémové image a její následné nasazení na ostatní počítače. Tento postup je také oblíbený z toho důvodu, že mnoho škol využívá prostředí Active Directory s Windows Serverem, jehož součástí je kompletní řešení pro imaging. Nazývá se Windows Deployment Services, česky Služba pro nasazení systému Windows.

Jak nasadit systém Windows ve školním prostředí najdete podrobně např. v tomto kurzu v rámci Microsoft Virtual Academy, my se teď ale podíváme na správné začlenění Office 365 do školní image.

Postup je tedy následovný:

1. Nainstalujte na referenční počítač požadovaný operační systém, nainstalujte všechny aktualizace a případně další aplikace, které chcete, aby byly součástí školní image.

2. Nainstalujte Office 365 ProPlus pomocí nástroje Office Deployment Tool. Nástroj ODT existuje ve dvou verzích, pro verzi Office 2013 a Office 2016. Vyberte si tedy tu správnou dle verze Office, kterou se chystáte nasadit. ODT je možné si stáhnout na následujících odkazech:

Následně si stáhněte instalační soubory pro Office 365 ProPlus pomocí tohoto návodu, případně je možné pomocí ODT nainstalovat Office 365 ProPlus na referenční počítač a to takto.

Upozornění: Je důležité NENECHAT Office 365 ProPlus automaticky aktivovat. To můžete udělat tak, že provedete tzv. tichou instalaci. Stačí v souboru configuration.xml, který je ODT využíván, přidat následující řádek:

<Display Level="None" AcceptEULA="True" />

3. Je důležité se nepřihlašovat na portál Office 365 a instalovat Office 365 ProPlus z této stránky. Pokud tak učiníte, aktivace proběhne automaticky.

4. Jakmile je tedy instalace Office 365 ProPlus pomocí nástroje ODT dokončena, neotevírejte žádné aplikace Office. Pokud tak učiníte, jste ihned vyzváni k přihlášení a aktivaci. I když se ale nepřihlásíte a zavřete okno s výzvou k aktivaci, je do systému nahrán dočasný produktový klíč, který ale pochopitelně nechcete mít součástí vaší školní image.

Pokud jste omylem některou za aplikací Office 365 ProPlus spustili, je zapotřebí celou instalaci Office 365ProPlus odinstalovat, restartovat počítač a začít znovu.

5. Zkontrolujte, že součástí image není žádný produktový klíč Office 365 ProPlus 
Před tím, než vytvoříte finální image referenčního počítače ověřte, zda skutečně není v systému žádný produktový klíč Office 365 ProPlus a to ani dočasný. To provedete pomocí skriptu ospp.vbs, který je automaticky nainstalován s instalací Office 365 ProPlus. Pro jeho spuštění stačí např. v příkazové řádce spustit příkaz:
 cscript.exe "%programfiles%\Microsoft Office\Office15\ospp.vbs" /dstatus

Jako výsledek byste měli vidět informaci <No installed product keys detected>

Umístění souboru ospp.vbs se liší dle verze operačního systému a verze Office 365 ProPlus a to dle následující tabulky:

Verze Office 365 ProPlus
Verze operačního systému
Umístění souboru ospp.vbs
32-bit
32-bit
%programfiles%\Microsoft Office\Office15\
32-bit
64-bit
%programfiles(x86)%\Microsoft Office\Office15\
64-bit
64-bit
%programfiles%\Microsoft Office\Office15\

6. Uložte školní image – např. pomocí nástroje Windows ADK, Windows Deployment Services nebo Microsoft Deployment Toolkit 2012.

7. Nasaďte školní image dle běžných postupů, které ve škole využíváte.