neděle 30. srpna 2015

Windows aplikace (nejen) pro školství - 18. díl

Čtení knih je zcela jistě zasloužená aktivita, ale proč je jenom číst, když je můžete i vytvářet. A tím není myšleno obyčejné psaní v textovém editoru, ale kreativním způsobem pomocí této aplikace. Do každé stránky je možné vkládat text, obrázky, video a zvuk, sdílet knihy s přáteli, vytvářet výukové materiály nebo interaktivní knihy pro děti.

Multiplication Tables         
Procvičování je u některých témat jedním z nejefektivnějších způsobu naučení se novým dovednostem a násobilka je jednou z nich. V této aplikaci jsou pro vás připraveny dva režimy, režim učení a režim zkoušení, přičemž je vše vytvořeno v pěkném grafickém prostředí s uzpůsobením na dotykové ovládání.


Pro výuku anglické abecedy je určena mj. i aplikace Alphabet Song. Jak již z názvu vyplývá, bude se v ní i zpívat, což je způsob, který je u děti mnohem oblíbenější a efektivnější, než prostá výuka. Zazpívejte si společně a naučte se vše od A do Z.   
  

Pravděpodobně neexistují rodiče, kteří by v dnešní době nevěděli, co je to Mickeyho klubík. Tento populární vzdělávací seriál pro malé děti přichází i na tablety a to v podobě elektronických omalovánek. Děti si v něm mohou vytvářet svůj vlastní 3D svět přesně podle jejich představ.






úterý 11. srpna 2015

10 důvodů pro nasazení Windows 10 do škol

Dne 29. července 2015 byl uveden operační systém Windows 10, který je pro všechny zákazníky s operačním systémem Windows 7 a Windows 8/8.1 (vyjma edic Enterprise) ve formě upgrade dostupný zcela zdarma. A protože s novým operačním systémem přichází mnoho nových funkcí, které mohou učitelé a studenti ve svých školách využívat, připravil jsem pro vás následující přehled 10 novinek, které jsou pro školský segment nejvíce využitelné.

1. Jednotné přihlašování

Asi nikdo z nás nemá rád přihlašovací jména a hesla a jejich neustálé zadávání. Tím spíše, pokud těch uživatelských účtů je více, uživatel si tak musí pamatovat jejich podobu a příslušná hesla, což často vede k zadávání stejných hesel nebo hesel snadných k uhodnutí. Windows 10 v této oblasti přichází s několika zásadními vylepšením. Tím prvním je fakt, že je nově možné se přihlašovat do systému Windows 10 pomocí účtu Office 365 (Azure Active Directory), což je služba, která je dostupná pro školy zcela zdarma a nabízí komplexní emailové, intranetové a komunikační prostředí. A tak všichni učitelé a studenti stovek škol, které Office 365 na svých školách využívají, se nově mohou ve Windows 10 s takovýmto účtem do systému přihlásit.



Další významnou změnou je také přidaná možnost se přihlásit s tímto Office 365 účtem do katalogu aplikací Windows Store, který v současné chvíli nabízí stovky tisíc aplikací pro využití nejen ve školství. Učitel se tak s jedním jediným účtem přihlásí do počítače, katalogu aplikací, emailové schránky, intranetového portálu, úložiště OneDrive, komunikátoru Skype pro firmy (dříve Lync) nebo kancelářské sady Office Online

2. Katalog aplikací Windows Store


S touto funkcí se učitelé mohli setkat poprvé v systému Windows 8 a za tu dobu si velice rychle zvykli na to, že Windows Store je tím pravým místem pro snadné a rychlé stahování vzdělávacích programů. V kategorii Vzdělávání se nachází mnoho zajímavých aplikací, které je možné ve většině případů zdarma využívat, ty kvalitnější pak za malý poplatek popř. zakoupit. Nicméně katalog Windows Store jako takový prošel sám velkou změnou. Filtrování, přehled aplikací, přehled jednotlivých kategorií i samotné stahování a aktualizace prošly změnami, které opět udělají práci s Windows Store pohodlnější a efektivnější.

3. Licencování a distribuce aplikací

V dřívější verzi systému Windows nákup aplikací z Windows Store probíhal za pomocí účtu Microsoft. Ten ale primárně patří fyzickým osobám a školy tak neměly možnost, jak efektivně hromadně nakupovat a distribuovat zakoupené aplikace z Windows Store. Do příchodu Windows 10 se uživatelé pohybovali ve třech různých obchodech – pro Windows 8.1, pro Windows Phone a pro Xbox. S nástupem Windows 10 však došlo ke sloučení těchto tří různých míst do jednoho centrálního, což je velkým přínosem nejen pro koncové uživatele, ale i pro vývojáře. Dá se tak očekávat, že ve Windows Store nalezneme brzy plno dalších nových a zajímavých vzdělávacích aplikací.

4. Podpora práce na více typech zařízení

V dnešních školách se v mnoha případech můžete setkat s konvertibilním zařízením, které může sloužit jako tablet i jako klasický notebook, protože má oddělitelnou klávesnici. Jenže v každém z těchto způsobu práce je potřeba trochu jiné ovládání. Zatímco bez klávesnice a myši, tj. v režimu tablet, je potřeba dotykové ovládání a s tím spjaté uzpůsobené prostředí sytému. Naopak, při připojení klávesnice a myši naopak jiné. A to je přesně to, co systém Windows nově bude nabízet a to v podobě funkce Continuum. Ta automaticky rozpozná připojení nebo odpojení klávesnice a dle toho okamžitě upraví pracovní prostředí systému.


5. Telefon jako počítač

Již v dnešní době se můžeme v některých případech setkat se situací, že telefon v naší kapse je stejně výkonný jako naše počítače před několika lety. Full HD rozlišení displeje, Wi-Fi, USB rozhraní, čtyřjádrové procesory – to vše a mnohem více umí dnešní telefony nabídnout. Jedná se tak víceméně o velice kompaktní počítač. A to je právě to, co budou brzy umět Windows 10 na vybraných telefonech využít. Jakmile budete mít vybraný telefon se systémem Windows 10, po připojení USB klávesnice a myši a obrazovky se z něj stane plnohodnotný počítač, na kterém budete moci řešit emaily, prohlížet internet, vytvářet prezentace a dělat mnoho dalších aktivit, které jste na svém počítači zvyklí provádět.

6. Moderní aplikace Office

O tom, že součástí Windows 10 je i přepracovaný Windows Store, si můžete přečíst o pár odstavců výše. Do tohoto katalogu jsou nově přidány i aplikace Word Mobile, Excel Mobile a PowerPoint Mobile, což jsou mobilní verze známých Office aplikací, které jsou uzpůsobené pro dotykové ovládání. V nich můžete vaše dokumenty, prezentace a tabulky snadno a rychle otevírat a prezentovat pomocí dotykového ovládání. A pokud má vaše škola Office 365 společně s licencování EES/OVS-ES, můžete tyto aplikace zdarma využívat i pro samotnou tvorbu materiálů.


7. Bezpečnost na prvním místě

O bezpečnosti dat toho bylo napsáno již mnoho. Ve Windows 10 naleznete vše důležité, co z pohledu bezpečnosti bylo dostupné již v předchozích verzích a mnoho funkcí nových. BitLocker pro šifrování dat na pevném disku, BitLocker to Go pro šifrování USB disků, SecureBoot pro ochranu počítače při spouštění atd. Nově pak zde najdete např. přihlašování pomocí funkce Windows Hello, kdy jako přihlašovací údaje slouží váš digitální otisk obličeje. To je oproti stávajícím řešením veliký bezpečnostní posun, protože se takové přihlašování nedá obejít vytištěnou fotkou apod. Navíc Windows Hello pak přináší benefit toho, že si nemusíte pamatovat žádná hesla.

8. Snadné nasazení či upgrade

Pro nasazení Windows 10 můžete využívat stejné nástroje, jako jste byli zvyklí používat pro nasazení předchozích verzí operačního systému Windows. Pro všechny uživatele operačního systému Windows 7 a Windows 8/8.1 (vyjma edice Enterprise) je upgrade na Windows 10 dostupný zcela zdarma. A pokud máte ve škole menší počet PC nebo nejste technicky zdatní, nevadí. Z předchozích verzí systému Windows můžete na Windows 10 upgradovat pomocí standardního nástroje Windows Update, tj. pomocí toho, přes které provádíte standardní aktualizace systému Windows. Upgrade počítače na Windows 10 je tak otázkou jednoho kliknutí myši. 

9. Vylepšená nabídka Start

Nabídka Start je jedním z hlavních pilířů systému Windows. Byla ve Windows 8.1, Windows 7 i mnoha předchozích verzích a stejně jako systém Windows, tak i ona se postupem času vyvíjela. Ve Windows 10 si vzala to nejlepší z nabídky Start systémů Windows 7 a Windows 8.1. A podobně jako celý systém Windows, i nabídka Start se uzpůsobuje tomu, jestli pracujete na zařízení typu notebook nebo tablet. Nabídka Start v režimu tabletu je zobrazena přes celou obrazovku, zatímco v režimu standardního PC v klasické podobě a velikost. Nicméně i tu si můžete dle potřeb změnit a to pouhým roztažením za okraje této nabídky.


10. Desítky dalších vylepšení v „desítkách“

Kromě výše uvedených novinek a funkcí vhodných pro školu najdete ve Windows 10 mnoho dalších vylepšených nebo nových funkcí. Z těch podstatných je vhodné zmínit např. tyto

  • Nová funkce virtuálních ploch, která vám umožňuje zpřehlednit a zefektivnit práci
  • Nový internetový prohlížeč EDGE, který reaguje na dynamické prostředí vývoje webových stránek a je uzpůsobený pro rychlou a efektivní práci, podporuje hlasové ovládání nebo zápis poznámek přímo do webové stránky s možností rychlého sdílení
  • Vylepšená podpora práce na více monitorech s jiným rozlišením a DPI
  • Vylepšené přichytávání aplikací k okrajům monitoru, nově rozdělené do kvadrantů.
  • Moderní aplikace stažené z Windows Store je možné nově spouštět i v okně, nikoliv pouze v režimu celé obrazovky.


Jak je vidět, Windows 10 toho přináší opět mnoho nového. Nabízí funkce, která Vám opět zjednoduší a usnadní práci a zefektivní to, co na počítači děláte. A díky tomu, že je pro většinu školních zákazníků dostupný zcela zdarma a upgrade na Windows 10 zvládne víceméně kdokoliv, je systém Windows 10 jasnou volbou.