Poměrně populární aktivitou, kterou mnoho učitelů ve školách se svými žáky dělá, je tvorba animovaného filmu. To se dá využít téměř v jakémkoliv předmětu - od sehrání nějaké historické události v dějepisu, přes pohyby litosferických desek v zeměpisu až po mediální výchovu nebo biologii a sledování rozkvětu rostlin ve třídě.
Ukážeme si, jakým způsobem je možné takový animovaný film a co k tomu budete potřebovat - a není toho opravdu mnoho, protože vám bude stačit mobil a PowerPoint (a pevné ruce a trpělivost, ale o tom až později).
Postup, který zvolíme, je následující:
Nejprve je potřeba si rozmyslet, co vlastně chcete animovat. Nejčastěji se bude jednat pravděpodobně o nějakou scénku nebo událost, takže je potřeba si připravit všechny "účinkující".
Aby výsledný film vypadal co nejlépe, je potřeba, aby byl zachycen dostatečný počet snímků v průběhu děje. Asi už jste někdy slyšeli o snímkové frekvenci a že třeba v kině je to 25 snímků za vteřinu. To znamená, že pro plynulý film byste museli pro každou vteřinu výsledku zaznamenat 25 fotek a to není málo. Pro výukové účely stačí, když se budete pohybovat okolo 5 snímků za vteřinu, ale na to už nechte žáky přijít samostatně.
Je také důležité, aby se okolí scény nijak zásadně neměnilo, mezi ty nejčastější chyby patří např.:
- změna osvětlení scény - stačí, aby někdo ve třídě rozsvítil, vytáhly se žaluzie, někdo udělal stín a hned to ve výsledku bude vidět. Proto se snažte zachovat okolní prostředí co nejvíce konzistentní.
- změna pohledu kamery - celá scéna by měla být ideálně zaznamenána ze stejného místa a úhlu - zapomeňte tedy na to, že se dá hezký film "nasmínkovat" pomocí telefonu v ruce. Stativ nebo nějaký držák na mobil je téměř nutnost. I levná řešení ve stylu "opřu telefon o něco a budu jen mačkat tlačítko fotoaparátu" vás brzy dožene, protože je téměř nereálné klepnout do telefonu a byť nepatrně s ním nehýbnout (ostatně je to vidět i ve výsledném videu). Všechny tyto minipohyby ale budou ve videu vidět. Je možné také využít stativ s dálkovým bluetooth ovladačem, spárované hodinky nebo ovládání focení skrze hlasovou asistentku
- změna objektu ve scéně - také je potřeba dát pozor na to, aby se objekty, které se nemají hýbat, opravdu nehýbaly. Proto je vhodné je nějakým způsobem pevně uchytit. A pokud se vám stane, že třeba nějaký strom či jiný objekt ve videu omylem při pohybu postaviček shodíte, je opět téměř nemožné jej vrátit na naprosto stejné místo se stejným natočením.
- ostrost obrazu - většina funkcí fotoaparátu v mobilu má dnes funkci automatického ostření, ale tím, jak budete na scénu přidávat nové objekty se může stát, že fotoaparát zaostří na jiné místo, než v předchozím snímku.