Pryč je doba, kdy operační systém byl pouhým prostředkem pro spuštění aplikací, které učitel pro svou práci potřeboval. V dnešní verzi systému Windows 10 najdete mnoho nástrojů a služeb, které práci učitele zefektivní, zabezpečí, udělají ji multimediální a moderní. Jen je potřeba vědět, jaké to jsou a jak je využít. Pojďme se podívat na 10 z nich!
1. Bezpečnost na prvním místě
Ať již budete na počítači dělat cokoliv, vždy by na prvním místě měla být bezpečnost. Nikdy byste se neměli nechat zlákat líbivými funkcemi různých nástrojů na úkor bezpečnosti. Systém Windows 10 má v sobě zabudováno mnoho důležitých funkcí zajišťující bezpečnost a ochranu proti nejčastějším hrozbám.
Zabezpečení Windows
Někteří z vás tuto funkci znají pod názvem antivirový program Windows Defender. Ať tak nebo jinak, důležité je vědět, že součástí systému Windows 10 tato funkce je a že jejím primárním cílem je vás ochránit před internetovými hrozbami. A to včetně těch nejzákeřnějších jako je ransomware, který je schopen vám zašifrovat celou školní síť a následně požadovat výkupné. Tuto funkci najdete v Nastavení - Zabezpečení Windows nebo stačí (podobně jako v mnoha ostatních případech) zadat název funkce do vyhledávacího pole na hlavní liště nebo si otevřít nabídku Start a začít psát název funkce.
Bitlocker
U šifrování ještě na chvilku zůstaneme. Teď ale naopak u toho "správného", které je vám schopno zajistit, že v případě ztráty nebo zcizení notebooku se k vašim nástrojům nikdo nedostane. Ptáte se, jak je to možné? Stačí, aby ten, kdo notebook našel vyndal z toho vašeho pevný disk, vložil ho k sobě do počítače jako druhý disk a k datům má poměrně snadný přístup. Tomu ale můžete zabránit a to velice snadno. Stačí si na svém počítači funkci BitLocker zapnout a nepoctivý nálezce si z vašich dat již nic nepřečte. A na závěr ještě jedna důležitá věc, BitLocker ve Windows 10 umí zašifrovat i vaše výměnné USB flash disky. Co to znamená? Že na svém počítači rozdíl v práci nepoznáte, ale jakmile USB flashku vložíte do jiného počítače, bude chtít nejprve zadat Vámi nastavené bezpečnostní kód/heslo a teprve pak vám data zobrazí.
2. Pomáhej a bude ti pomáháno
Každý z nás asi někdy potřeboval s něčím u počítače pomoci a pomoc nepřišla nebo byla moc daleko. A naopak, někteří z nás by rádi pomohli, ale neví, jak na dálku pomoci. A jak se říká, pod svícnem je největší tma, protože Windows 10 v sobě mají nástroj, který umožňuje si nechat vzdáleně od někoho pomoci, stejně tak jako vzdáleně někomu pomoct a tím nástrojem je Rychlý pomocník.
Pokud jste v roli toho, kdo pomáhá, stačí si jej spustit a druhé straně předat šestimístný kód a jakmile jej druhá strana zadá, vidíte (a případně i ovládáte) obrazovku druhého počítače. A naopak, pokud jste ten, kdo potřebuje pomoci, stačí zadat šestimístný kód od toho, kdo vám má pomoci a druhá strana může vidět a případně vám i "ovládat" váš počítač. Poskytnutí pomoci nikdy nebylo snazší.
3. Aplikace, kam se podíváš
Dalším místem, kam by určitě měli směřovat kroky pedagoga, je katalog aplikací Microsoft Store. Je v něm několik stovek tisíc aplikací různých kvalit a různých cenových hladin, ostatně asi jako v každém katalogu aplikací. Důležité je, že už je pro vás udělaný předvýběr těch nejzajímavějších aplikací a to jak ve formě praktické příručky, tak i periodické tabulky vzdělávacích aplikací.
4. Bezdrátová projekce obrazu a zvuku
Mnoho pedagogů je naučeno, i když mají přenosné zařízení, jej položit na katedru a prezentovat z něj. A proč? No protože tam přece končí ten kabel od projektoru a tak tam to zařízení být musí. Opak je pravdou, Windows 10 podporuje (podobně jako zařízení Android) standard nazvaný Miracast a ten se používá pro bezdrátovou projekci obrazu na zvuku na projektor, televizi nebo jiné zobrazovací zařízení. Přemýšlíte, zda to váš projektor ve škole podporuje? Ty novější většinou ano a ty starší se dají pomocí Microsoft Wireless Display Adapter o tuto funkcionalitu rozšířit. Stačí pak na počítači/tabletu s Windows 10 stisknout Win+P, vybrat příkaz Připojit k bezdrátové obrazovce a přenos může začít.
5. Nepracuj do noci, nebo se z toho zblázníš
Kdo z nás nikdy neopravoval písemné práce do noci, v dnešní online době v digitální podobě. A asi už jste slyšeli i o tom, že koukat před spaním do modrého světla, které obrazovky vyzařují, není nic ideálního. Proto je ve Windows 10 režim nočního osvětlení, který si můžete nechat automaticky zapínat a vypínat ve stanovený čas nebo dle přesného západu a východu slunce. Obrazovka lehce zežloutne, možná na první pohled vám bude připadat obraz zvláštní, ale vaše oči a kvalitní spánek za tu úlevu stojí. Opět stačí jen v nabídce Start napsat Noční osvětlení a funkci si můžete nastavit přesně podle vašich potřeb.
6. Školní digitální tabule
Stále více učitelů začíná objevovat výhody digitálního pera. Zejména při opravování prací v digitální podobě má ta přirozenost v podobě tohoto kusu hardwaru své kouzlo. Nicméně systém jako takový má míst, které můžete použít s digitálním perem mnoho. Od zadávání textu ve formě rukopisu, přes matematické rovnice ve OneNote až po kreslení v aplikaci Mapy (výborná je funkce, kdy nakreslíte čáru a Mapy vám zobrazí její reálnou délku) nebo aplikaci Whiteboard. Ta se stala miláčkem učitelského publika, protože umožňuje snadným způsobem žákům tabuli sdílet (pro čtení i zápis), exportovat výstupy, synchronizuje se online, umožňuje vkládat PDF a wordovské dokumenty nebo má funkci pravítka s úhloměrem. A to není zdaleka všechno. Důležité je si uvědomit, že pokud jste doposud digitální pero při výuce nevyužívali, je to možná jen pro to, že jste nenašli ten správný scénář. A tady je!
7. Režisérem školních akcí snadno a rychle
Přemýšlíte, jak udělat pěkné video ze školní akce, výletu nebo exkurze. Hledáte, v jakém nástroji takové video sestříhat a kde sehnat pěknou hudbu? Nemusíte. Podobně jako u Rychlého pomocníka, i zde stačí zabrouzdat do nabídky Start. V ní totiž najdete aplikaci Editor videa, který toto všechno řeší a umí. Sestříhat video, přidat fotky, originální hudbu, titulky, efekty a případně i 3D modely. Vše si ručně připravit krok za krokem nebo nechat vše za sebe udělat Editor videa a hurá s tím do světa. Nebudete věřit tomu, jak je tvorba videa snadná.
8. 3D modely a smíšená realita
Využití dvou výše uvedených témat je ve školním prostředí takovým menším tajemstvím. Všichni o tom už asi slyšeli, mnoho pedagogů by to chtělo začít využívat a jen malá část ví jak. Rozšiřte je pomocí aplikace Malování 3D. Ta vám totiž obě možnosti nabízí. Jako uživatelé Windows 10 máte přístup k tisícům 3D modelů zdarma, které můžete ihned využít nebo si nějaký z nich nakreslit a dále použít, klidně v prezentaci v PowerPointu. A co více, díky funkci hybridní reality v této aplikaci máte možnost si promítnout vybraný 3D model skrze přední nebo zadní kameru. Už vám někdy na rameni seděl Tyranosaurus Rex nebo se žákům na lavici animoval koloběh vody? Stačí si pustit Malování 3D a může!
9. Propojte se!
Věděli jste, že si můžete propojit telefon a počítač s Windows 10? A nemyslím tím stejný účet ve službě Office 365 na obou zařízeních. Pokud totiž máte telefon se systémem Android, můžete si jej pomocí aplikace Váš telefon propojit s počítačem a na počítači pak dělat věci, které by vás možná ani nenapadly - odpovídat na textové zprávy, prohlížet fotky z galerie, reagovat na oznámení nebo vytáčet a přijímat hovory přímo z počítače.
10. Prohlížejte moderně
Součástí Windows 10 je i nový prohlížeč Microsoft Edge. Ten je postaven na volně dostupném jádru Chromium, které využívá i prohlížeč Chrome. Pryč jsou ty doby, kdy učitelé instalovali další prohlížeče. V prohlížeči Edge můžete brouzdat internetem rychle a bezpečně. Také je pro vás připraveno mnoho zajímavých funkcí jako je například plná synchronizace údajů mezi více počítači nebo uživatelské profily, ve kterých si snadno můžete oddělit například svůj školní a pracovní online účet. Není nutné se pak neustále přepínat, odhlašovat a přihlašovat, ale snadno si spustíte rovnou tu verzi prohlížeče s vybraným uživatelský profilem.
Bonus: Dělejte si snímky obrazovky
Kdo z nás někdy nepotřeboval vytvořit snímek obrazovky, tj. reálný otisk toho, co právě vidíte na monitoru. Nástrojů na to existuje mnoho, ale ten nejrychlejší je opět již součástí Windows 10 a jmenuje se Výstřižky a skica. A navíc, není potřeba jej nejprve spouštět a pak dělat snímek obrazovky. Stačí stisknout klávesovou zkratku Win + Shift + S a rovnou je možné udělat výřez obrazovky, který chcete uložit jako snímek. Snadné, rychlé a efektivní.