úterý 29. října 2013

8.1 důvodů pro přechod na Windows 8.1

S velkou a zdarma dostupnou verzí operačního systému s označením Windows 8.1 se mnoho uživatelů starších verzí ptá a zjišťuje, zda nadešel ten pravý čas pro upgrade. V následujících odstavcích se proto společně podíváme na ty nejpodstatnější důvody, proč přejít na Windows 8.1, a co vám to přinese. Jen připomínám, že pro koncové uživatele je možné tento upgrade provést z katalogu aplikací Windows Store, pro multilicenční zákazníky (což je většina škol) je možné provést upgrade z instalačního média / síťového úložiště, případně vytvořit novou instalační image. Je to mj. z toho důvodu, že se nejedná o běžnou „malou“ aktualizaci, ale spíše o novou verzi operačního systému, o čemž svědčí desítky novinek, které se ve Windows 8.1 nachází. Z těchto novinek budou těžit nejenom uživatelé Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7, ale i uživatelé Windows 8. 


1. Integrace SkyDrive

SkyDrive je osobní datové online úložiště společnosti Microsoft, které je dostupné zdarma a nabízí úložiště v základní kapacitě 7GB, jež je možné rozšířit až o 200 GB. Na toto úložiště si můžete nahrát svoje veškeré dokumenty, soubory, fotky a další data a mít je tak zálohované online a dostupné z jakéhokoliv zařízení (tablet, telefon, notebook, počítač, televize), které je připojeno k internetu. Mimo to nabízí SkyDrive i webovou verzi známých aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote. V předchozích verzích bylo možné k datům v tomto úložišti přistupovat jen přes webové rozhraní, případně si bylo zapotřebí doinstalovat desktopovou aplikaci, aby bylo možné k datům přistupovat i např. v prostředí aplikace Průzkumník. Pouze uživatelé Windows 8 mohli pak navíc využít vestavěnou moderní aplikaci SkyDrive. Ve Windows 8.1 je ale již součástí instalace zmiňovaný desktopový klient, který se automaticky integruje do systému, tj. i do Průzkumníka, a vy tak ihned po instalaci a přihlášení se svým účtem Microsoft máte možnost přístupu ke svým online datům. Výhodou pak je i možnost si vybrat složky, které chcete mít dostupné i offline, což znamená, že si nemusíte zabírat (někdy) drahocenné místo na svém zařízení. 2. BYOD

Zkratka, s níž se budete setkávat čím dál častěji. Trend BYOD (Bring Your Own Device) se vyznačuje možností nosit do škol či firem své vlastní zařízení a právě na něm pracovat. Ponechme nyní stranou výhody pro jednu či druhou stranu a pojďme se podívat na tento trend technicky. Na první pohled stačí mít pouze dostatečnou infrastrukturu, ale jakmile chcete, aby cílová skupina na těchto zařízeních mohla skutečně pracovat, potřebuje mít přístup ke školním či firemním datům, zároveň IT správce musí mít možnost alespoň základní kontroly nad těmito zařízeními. A to je přesně to, co Windows 8.1 (zejména ve spojení s Windows Serverem 2012 R2) umožňují. Technologií a funkcí, které pomáhají konceptu BYOD stát se u vás skutečností a přínosem, je ve Windows 8.1 mnoho, pro stručnost uvádím jen jejich výčet. I průměrně zdatný IT správce si jejich význam a podstatu zjistí, a to např. zde. 

Pracoviště (Workplace Join)

Pracovní složky (Work Folders)
Open MDM
Mobile Device Management
Web Application Proxy
Vylepšení služeb pro vzdálenou plochu
Podpora NFC
Wi-Fi Direct Print
Bezdrátový přenos obrazu Miracast3. Windows Store

Pokud se někdo zejména z oblasti školství zeptá, proč by měl přejít na Windows 8.1, odpověď je jednoznačná: Windows Store. Poprvé (resp. s příchodem Windows 8) má i běžný koncový uživatel možnost snadného výběru a instalace aplikací včetně přečtení recenzí, snímků obrazovek a hodnocení ostatních uživatelů před tím, než si aplikaci stáhne nebo zakoupí. Proč by měl běžný uživatel chodit na stránky výrobce aplikace, hledat odkaz ke stažení, zjišťovat, kam se instalátor stáhnul, vybírat mezi typickou nebo vlastní instalací, určovat, kam se aplikace nainstaluje, a ještě nakonec hledat zástupce pro spuštění nebo hlídat, jestli nevyšla nová verze aplikace? Toto běžný uživatel často nezná a neumí, ale co je ale mnohem důležitější – s příchodem Windows Store ani znát nemusí. Stačí, když si najde vybranou aplikaci a klikne na jediné tlačítko Instalovat. O vše ostatní se Windows Store postará sám. Ve Windows 8.1 je oproti předchozí verzi Windows Store vylepšen zejména v organizaci aplikací a kategorií, možností okamžitého vyhledávání aplikací či zajištění automatické aktualizace v případě vydání nové verze aplikace. Ve Windows Store tak naleznete stovky a tisíce vzdělávacích aplikací, které mohou velice zajímavým způsobem zpestřit vaši výuku. A na závěr jedna příjemná zpráva – pořízené aplikace je možné nově instalovat až na 81 zařízení pod jedním účtem, což je limit (dříve byl nastaven na 5), který bude vyhovovat naprosté většině uživatelů.
4. Integrované vyhledávání

Již systém Windows 8 přišel s konceptem přímého vyhledávání v nové nabídce Start, kdy vyhledávané položky byly rozděleny dle typu, což ne všem uživatelům mohlo vyhovovat. Proto ve Windows 8.1 je vyhledávání ještě více zjednodušeno a po zadání vyhledávaného výrazu se zobrazí výsledky všeho, co tento výraz ve vašem počítači obsahuje, a je zcela jedno, zda se jedná o aplikaci, soubor nebo název nastavení, které můžete dále konfigurovat. A co víc, rovnou se vám zobrazí i příslušné odkazy se zadaným či podobným slovem pro přímé online vyhledávání na internetu. Snazší už to být nemůže.


5. Personifikace 

Uživatelé, a to zejména ti mladší, se často nespokojí se standardním nastavením, vzhledem a chováním operačního systému a často si jej upravují k obrazu svému. Ve Windows 8.1 tito uživatelé dostávají mnoho nových možností, jak požadovaných úprav docílit. Mezi to základní patří nové možnosti konfigurace grafického provedení nabídky Start, kde můžete vybírat z několika grafických témat, přizpůsobit si barvu pozadí nebo barvu motivu. Zajímavou novinkou je pak možnost použití obrázku na ploše jako pozadí i pro nabídku Start. Oproti Windows 8 je možné navíc třeba nastavit, aby systém rovnou po přihlášení uživatele zobrazil pracovní plochu. Vylepšeny byly i možnosti zamykací obrazovky, ze které je třeba možné rovnou spouštět fotoaparát, a v nabídce Start zase přibyly nové možnosti pro úpravu velikosti dlaždic. A u dlaždic aplikací nakonec zůstaneme – byla u nich totiž vylepšena možnost slučování do skupin a také zobrazení všech nainstalovaných aplikací je nyní snazší a rychlejší.
6. Multitasking

V systému Windows 8.1 byly podstatným způsobem vylepšeny možnosti multitaskingu a zobrazení více aplikací na jedné obrazovce, a to (v závislosti na rozlišení monitoru) až na 4 najednou. To je oproti ostatním mobilním operačním systémům výraznou výhodou, protože vám dává možnost pracovat skutečně efektivně a při práci tak neztrácíte čas při přepínání mezi aktivními aplikacemi. Například studenti si mohou zobrazit na dvou třetinách obrazovky vzdělávací aplikaci nebo digitální učební materiál a na zbylé třetině si zobrazit aplikaci OneNote (která je mimochodem dostupná ve Windows Store zdarma) a dělat si rovnou poznámky. Již ve Windows 8 byla vylepšena práce a podpora více monitorů, což je situace, se kterou se při práci s PC setkáváme čím dál častěji. Ve Windows 8.1 byla tato funkcionalita ještě více vylepšena, zejména využití různých velikostí a rozlišení obrazovek.

7. Ukončení podpory systému Windows XP.

Možná na první pohled pro někoho ne zcela pádný důvod pro přechod na Windows 8.1, ale je nutné vzít v potaz, že po 8. dubnu 2014 (kdy končí podpora systému Windows XP) přestanou být vydávány bezpečností aktualizace pro tento opravdu starý operační systém z roku 2001, který už ze své podstaty nemůže splňovat požadavky dnešních uživatelů pro efektivní a moderní práci s počítačem a zejména tablety. 


8. Novinky pro uživatele systémů Windows 7 a Windows 8

I pro uživatele Windows 7 se najdou důvody pro upgrade na Windows 8.1 – rychlejší start a práce v systému, nové možnosti práce (zejména s tablety), větší výdrž mobilních zařízení, katalog aplikací Windows Store a desítky dalších funkcí. A pro uživatele Windows 8? Ano, i pro ně je připraveno mnoho novinek, ostatně o nich je celý tento článek. Pokud bych měl přidat něco navíc, tak např. o 8 % až 15 % menší velikost instalace, a to už např. u tabletů může hrát podstatnou roli. Přepracováno bylo také dotykové prostředí pro konfiguraci počítače, kde najdete jak zpřehledněné jednotlivé kategorie příkazů, tak i položky, které lze v tomto rozhraní nastavovat nově, např. Přiřazený přístup apod. 


8.1. Tlačítko Start

Vlastnost, která si asi nezaslouží samostatný bod v článku, a tak je stylově zařazena jako 8.1 – návrat tlačítka Start. Ačkoliv v systému Windows 8 byl graficky odstraněn, funkčně se v levém dolním rohu pracovní plochy stále nacházel, a pokud jste do tohoto rohu klepli, zobrazila se i nadále nabídka Start. Berme to tedy jako důkaz toho, že Microsoft naslouchá svým zákazníkům, kteří hromadně a hlasitě volali po návratu tlačítka, které je s nimi v systému Windows od dob Windows XP. Ale i zde spolu s opětovným příchodem tlačítka Start přišly i nové funkce, které se zobrazí po klepnutí pravým tlačítkem myši na zmiňovanou ikonu nabídky Start. Mezi ty podstatné patří noví zástupci pro rychlé vyvolání příkazů pro správu počítače, běžné uživatele pak zase potěší integrace zástupce pro vypnutí počítače. Podpora pro zařízení Surface

Pokud zvažujete nákup zařízení Surface a přemýšlíte, jak dlouho bude Microsoft tato zařízení podporovat, tak vězte, že následovně:

Surface RT - 11. duben 2017
Surface Pro - 10. červenec 2017
Surface 2 - 10. duben 2018
Surface Pro 2 - 10. duben 2018

Když vezmete v potaz, že se jedná o podporu HW zařízení, jedná se o poměrně dlouhou dobu a tak si Surface můžete z tohoto pohledu klidně bez obav pořídit.

pondělí 28. října 2013

Jak se natáčela povedená reklama na Surface?

Pokud se alespoň trochu pohybujete ve světě technologií společnosti Microsoft a znáte tablet Surface, asi vám neunikla následující reklama:


Nicméně i když se jedná o poměrně povedenou reklamu, pro většinu uživatelů je mnohem zajímavější (a to nejen u reklam) celé to pozadí, které stálo za vytvořením finální podoby a na to se pro změnu můžete podívat zde.


Představení Touch Cover 2 pro Surface

Společně s uvedením nových tabletů Surface 2 a Surface 2 Pro společnost Microsoft představila i nové typy klávesnic. Touch Cover 2 byl vylepšen např. o integrované podsvícení, o několikanásobně větší počet dotykových senzorů a je navíc lehčí a tenčí. Jedno video ale řekne mnohem více, než tisíc řádků, takže se doporučuji podívat na toto video.


Surface RT a špatná výdrž baterie? Zkuste toto.

Pokud jste na svém tabletu Surface RT provedli upgrade z Windows 8.1 RT Preview na Windows 8.1 RT a pociťuje znatelný pokles výdrže baterie, můžete zkusit pro vyřešení následující postup:

Step 1:Swipe in from the right edge of the screen, and then tap Search.
(If you're using a mouse, point to the lower-right corner of the screen, move the mouse pointer up, and then click Search.)
Step 2:In the search box, enter command prompt.
Step 3:Touch and hold (or right-click) Command Promptto bring up the context menu. Tap or click Run as administrator.
Step 4:On the User Account Control dialog box, tap or click Yes.
Step 5:At the Administrator: Command Prompt, enter the following:
powercfg -setdcvalueindex SCHEME_CURRENT 19cbb8fa-5279-450e-9fac-8a3d5fedd0c1 12bbebe6-58d6-4636-95bb-3217ef867c1a 3
Step 6:Then enter
powercfg -setactive scheme_current

Nové reklamy na Surface

Na internetu se objevily dvě nové povedené reklamy na tablety Surface 2 a Surface 2 Pro. Tady jsou:
sobota 26. října 2013

Windows 8 aplikace (nejen) pro školství – 2.díl

V minulém díle jsem vám představil nový katalog aplikací Windows Store ve Windows 8.1 a tři vestavěné aplikace – SkyDrive, Cestování a Zprávy. V tomto díle se podíváme již na konkrétní aplikace z katalogu aplikací Windows Store, které můžete ve výuce využít.

333 tipů a triků pro Windows 8
Tato aplikace je elektronickou verzí stejnojmenné knihy od nakladatelství ComputerMedia. Pokud např. ve své škole teprve začínáte používat operační systém Windows 8, je stažení a používání této aplikace jedním z možných řešení, jak se dozvědět co nejvíce o novinkách v tomto systému. Zároveň zde ale najdou plno zajímavých informací i pokročilejší uživatelé. Elektronická příručka je rozdělena do přehledných kapitol, ve kterých se nacházejí jednotlivé tipy, často i včetně dokreslujících obrázků.

Nabídka tipů je rozdělena do přehledných kapitol dle oblasti, které se tip týká.

Adobe Photoshop Express
Zjednodušená verze světově nejznámějšího a nejpoužívanějšího profesionálního grafického programu je nyní dostupná i ve Windows Store v moderním rozhraní, což znamená, že i pokročilé grafické úpravy budou na tabletu snadno proveditelné. S obrázkem je možné provádět běžné operace jako jsou oříznutí, úprava kontrastu či vyvážení bílé, aplikování působivých grafických barevných filtrů či provedení automatické opravy. Upravené obrázky je možné snadno porovnávat s originálem, a pokud jste s výsledkem grafických úprav spokojení, můžete je snadno uložit nebo sdílet na Facebook.

Možnosti grafických filtrů jsou opravdu pestré.


Asparion Periodická tabulka
Jedna z několika desítek periodických tabulek v katalogu aplikací Windows Store, která se od ostatních liší zejména přehledným grafickým zpracováním či množstvím poskytnutých informací. Po klepnutí na jakýkoliv prvek se zobrazí v horní části jeho základní informace doplněné v pravé horní části o grafické piktogramy znázorňující další vlastnosti tohoto prvku. Pokud by vám to i tak bylo málo, je možné klepnout na tlačítko „Více“, kde se zobrazí všechny známé informace o daném prvku – od jeho objevitele, přes bod tání až po tepelnou vodivost. Dostupné jsou opravdu desítky vlastností. Po klepnutí pravým tlačítkem myši nebo pohybem prstu od okraje obrazovky se zobrazí další možnosti jako jsou změna jednotek teploty, možnost přiblížení nebo oddálení pohledu na tabulku a změna zobrazení z klasického tabulkového rozložení. Podobně jako i u ostatních aplikací v tomto i dalším článku platí, že při výuce není zapotřebí mít nutně tabletovou třídu, ale všechny tyto aplikace se dají využít i na interaktivní tabuli či alespoň jako elektronický doplněk klasické výuky.

Jedním klepnutím zjistíte veškeré informace o vybraném chemickém prvku.


Corinth Micro Plant
Tato aplikace od českých vývojářů jako jedna z prvních ukázala, jak je možné na platformě Windows vytvořit kvalitní vzdělávací aplikace. V této aplikaci máte možnost se podívat na rostlinnou část přírody a to ve formě pohledu na celý strom a jeho části až po jednotlivé rostlinné buňky. Zejména na dotykových zařízeních je pak přibližování a oddalování pomocí prstů velice efektní. V každé úrovni přiblížení je možné si zvýraznit jednotlivé části stromu, listu či buňky a především si zobrazit jejich 3D modely a podívat se na detailní grafické zpracování. Samozřejmostí jsou ale i textové popisky jednotlivých částí což z této aplikace dělá opravdu mocný nástroj na pochopení dané látky.

Pohled na rostlinnou buňku tak, jak ji žáci běžně vidět nikdy nemohou.

Corinth Micro Engines
Vývojáři v Corinthu po úspěchu první aplikace neusnuli na vavřínech, ale přichystali pro školství mnoho dalších zajímavých aplikací. Pravým opakem (alespoň tematicky) oproti předchozí aplikaci je právě tato – Micro Engines, ve které se můžete podívat na jednotlivé části a princip fungování motorů a začít můžete i u těch nejstarších na parní pohon. U vybraných typů motorů si můžete zobrazovat jejich 3D modely, animovat jejich práci, aktivovat grafické zvýraznění jednotlivých částí a pochopitelně se o těchto částech dočíst i podrobné informace. Mimo to je možné se podívat na skladbu motorů, měnit rychlost jejich práce v rámci animace a mnoho dalšího.

Zobrazený typ motoru je možné rozdělovat na části, skládat a animovat princip jeho práce.pátek 25. října 2013

Přiřazený přístup ve Windows 8.1

Jednou z novinek v systému Windows 8.1 je možnost nastavení tzv. přiřazeného přístupu. Jedná se o možnost pod vybraným uživatelským účtem spustit jednu, předem stanovenou, aplikaci bez možnosti jejího ukončení, přepnutí na jinou apod. Někteří z vás možná toto chování systému znají jako režim kiosku, kdy nechcete, aby návštěvníci apod. na daném zařízení nemohli spustit a vidět nic jiného, než vybranou Windows 8 aplikaci. Využít tuto funkcionalitu můžete např. nejenom na výstavách a na počítačích, ale i tabletech a podobně. Využití může mít také na chodbě ve školách jako informační stánek pro studenty apod.

Pojďme si tedy ukázat, co je všechno potřeba pro nastavení přiřazeného přístupu provést:
 • Zobrazte si panel Nastavení počítače (Win + I) a v dolní části okna klepněte na příkaz Změnit nastavení počítače.

 • V zobrazeném okně klepněte v levé části na položku Účty a dále na příkaz Jiné účty. Následně pak klikněte na příkaz Nastavit účet pro přiřazený přístup.

 • V dalším okně si můžete vybrat, jaký účet bude k tomu účelu sloužit. Musí se jednat o účet se standardním (nikoliv administrátorským) oprávněním. Pokud takový účet nemáte, je potřeba ho nejprve vytvořit a přihlásit se s ním alespoň jednou na daném počítači. Pokud byste tak neučinili, nabídka aplikací by byla prázdná. Nastavení jako takové je ale potřeba dělat pochopitelně zpět pod administrátorským účtem.

 • Pokud je takový účet vytvořen, je nabídka aplikací pro vybrání již naplněna moderními aplikacemi a to jak těmi vestavěnými, tak případně těmi stáhnutými z Windows Store.

 • Po zvolení aplikace se stačí přihlásit s daným účtem, ihned po přihlášení se spustí vybraná aplikace, kterou nebude možné nijak ukončit, přepnout, změnit její velikost apod.


Zpět z režimu přiřazeného přístupu, resp. odhlášení uživatele s tímto nastavením provedete rychlým stisknutím klávesy Windows a to pětkrát za sebou.

Zajímavé odkazy k navštívení

Během posledních týdnů se toho v oblasti produktů společnosti Microsoft událo opravdu hodně a pochopitelně se objevily i nové zajímavé stránky, programy k vyzkoušení, knížky k přečtení a kurzy ke studování. Na následujících řádcích najdete seznam toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího:

Zkušební verze Windows 8.1 Enterprise - zde
Zkušební verze Windows Server 2012 R2 - zde
Zkušební verze Microsoft System Center 2012 R2 - zde
Zkušební verze Microsoft System Center 2012 R2 Configuration Manager and Endpoint Protection - zde
Kniha System Center: Designing Orchestrator Runbooks - (PDF, EPUB, MOBI)
Kniha Microsoft System Center: Configuration Manager Field Experience - (PDF, EPUB, MOBI)
Kniha Windows 8.1 for IT Professionals - (PDF, EPUB, MOBI)
Nové virtuální laboratoře k vyzkoušení - zde
Kurz pro výuku nasazení Windows 8 - zde
Kurz pro získání základního přehledu o Windows 8 pro IT profesionály - zde
Kurz pro přehled novinek ve Windows Serveru 2012 R2 - zde

neděle 6. října 2013

Windows 8 aplikace (nejen) pro školství – 1.díl

Vítejte při čtení prvního dílu minirecenzí vybraných moderních aplikací pro systém Windows 8. V tomto seriálu vám v každém díle představím tři vybrané aplikace, které můžete v naprosté většině případů zdarma využít ve vašich školách pro zpestření a zefektivnění výuky. Na úvod tohoto seriálu je ale potřeba si nejprve něco napsat o typu aplikací ve Windows 8. Příchod tohoto systému dal totiž vzniknout novému typu aplikací, které se nazývají moderní, Windows Store nebo Windows 8 aplikace. Jejich společnými vlastnostmi jsou tyto prvky:

 • Můžete je snadno stáhnout v katalogu aplikací Windows Store
 • Zobrazují se na celou plochu obrazovky
 • Jsou uzpůsobené pro dotykové ovládání


Úvodní obrazovka katalogu aplikací Windows Store

Katalog aplikací Windows Store je centrální místo pro prohlížení a instalaci těchto aplikací. Již není potřeba někde složitě na internetu vyhledávat stránku pro stažení a instalační soubor, nemusíte volit typ instalace, místo, kam se má instalace provést apod. Stačí si jen ve Windows Store najít vybranou aplikaci, podívat se na obrázky, přečíst popis a případně i recenze ostatních uživatelů a pak jej kliknout na tlačítko Instalovat.

Do Windows Store se dostanete přes dlaždici Store v nabídce Start. Ve verzi Windows 8.1 byl Store oproti verzi ve Windows 8 poměrně dost přepracován a zpřehledněn. Mezi ty nejvýraznější změny patří zejména možnost okamžitého vyhledávání aplikací dle názvu, automatická instalace aktualizací nainstalovaných aplikací a především rychlý přístup do kategorií aplikací.

Zobrazení nabídky pro práci ve Windows Store

Po spuštění se vám zobrazí okno, ve kterém jsou zobrazeny doporučené aplikace. Všimněte si v pravém horním rohu pole pro vyhledávání aplikace. Pokud znáte její název, není nic snazšího, než ho sem vepsat. 

Druhou možností jak se rychle dostat k určitému typu aplikací je stisk pravého tlačítka myši (na dotykových zařízeních přejetí prstem od horního okraje směrem dolů), po kterém se vám v horní části okna zobrazí nabídka s možností rychlého zobrazení hlavní stránky či seznamu „vašich“ aplikací, tj. těch, které jste si pod svým uživatelským účtem stáhli. Pro stažení aplikací totiž potřebujete účet Microsoft, který je po rychlé registraci dostupný zcela zdarma. Výhodou je nejenom možnost přihlašování do systému Windows 8 s tímto účtem, ale především kompletní synchronizace veškerého nastavení a případně právě i nainstalovaných aplikací. Důležité je také zobrazení kategorií aplikací, kdy pro naše účely budeme využívat zejména předposlední kategorii Vzdělání. Po klepnutí na Vzdělání pak tedy vidíte následující obsah:
 • Nejnovější aplikace v této kategorii
 • Nejlepší placené aplikace v této kategorii
 • Nejlepší zdarma aplikace v této kategorii
 • Možnost procházet všechny aplikace v této kategorii

Obsah kategorie Vzdělání

Následně už záleží jen na vás, kolik času věnujete procházení aplikací, kategorií a vlastně celého katalogu aplikací Store. A protože při psaní tohoto článku je v kategorii aplikací přesně 6 585 aplikací, je pro vás připraven tento seriál recenzí těch nejlepších aplikací.

Obrazovka vybrané aplikace s možností snadné instalace

Protože jsou ale po instalaci systému Windows 8 (resp. Windows 8.1) již některé aplikace jeho součástí, podíváme se v tomto prvním díle na ty vestavěné, které by bylo určitě škoda při výuce nevyužít.

SkyDrive

Ukládání dat na internet je, ve spojení s mobilními telefony a tablety, které mají poměrně omezenou kapacitu vlastních úložišť, čím dal častější. Pak přichází ten pravý čas na uložení svých dat na bezpečné úložiště na internetu a tím je např. SkyDrive. SkyDrive nabízí každému uživateli zdarma prostor o kapacitě 7 GB s možností placeného rozšíření až o 200 GB. Výhodou je fakt, že po uložení dat na toto úložiště je možné se k takto uloženým souborům dostat z jakéhokoliv zařízení s přístupem na internet a v případě zcizení nebo ztráty zařízení ale o svá data nepřijdete. 

Práce se soubory na internetu nikdy nebyla snazší

Ačkoliv je v systému Windows 8.1 služba SkyDrive integrována poměrně hluboce i v desktopové části systému, zejména na tabletech je vhodnější využít tuto Windows 8 aplikaci. I pro běžného uživatele je práce s touto aplikace naprosto intuitivní, jedná se víceméně o odlehčenou verzi správce souborů s tím rozdílem, že zobrazovaná data jsou primárně uložena v zabezpečených datových centrech. Je možné vytvářet, editovat a mazat složky a stejně tak i soubory. 

Soubory můžete rovnou otevírat ve vybraných aplikacích, můžete ve svém úložišti pomocí tlačítka v pravém horním rohu vyhledávat či měnit náhled zobrazení. Veškeré změny, které zde provedete, jsou ihned promítnuty do vašeho úložiště a případně replikovány i na další připojená zařízení. Již odpadají problémy s různými verzemi souborů na USB flash discích apod. Výhodou je také snadné sdílení, takže učitel můžete večer v klidu domova si připravit na svůj SkyDrive složky a soubory a následný den si vybrané soubory studenti bez problému otevřou bez nějakého složitého kopírování na každé zařízení nebo přeposílání souborů emailem.

Cestování
Druhou aplikací, kterou můžete využít například při hodinách zeměpisu či angličtiny je aplikace Cestování. Dává vám možnost virtuální návštěvy tisíců měst po celém světě. U vybraného města se můžete podívat na zajímavé obrázky, mapy, měnový kurz, počasí a panoramatické prohlídky. Možná si říkáte, k čemu ta aplikace je, když všechny tyto informace na internetu si najdete taky. To je sice pravda, ale ne v takto integrované podobě, kde máte všechny informace pod jednou „střechou“. A navíc jak již bylo napsáno v úvodu, aplikace je plně uzpůsobena pro dotykové ovládání. Perličkou je pak velice efektní prohlížení panoramatických pohledů, které umí využít pohybové čidlo v tabletu a pokud si na tabletu takové panorama zobrazíte a následně se s tabletem pohybujete, vidíte to co byste opravdu na daném místě po otočení vybraným směrem viděli.

 
Úvodní obrazovka aplikace Cestování

Podrobné informace o vybraném místu

Zejména na tabletech je prohlížení panoramat velice působivé


Po spuštění aplikace se vám zobrazí doporučované místo, na které se můžete ihned podívat, ale podobně jako ve Windows Store či aplikaci SkyDrive, i zde máte možnost v pravém horním rohu zadat vlastní místo, na které se chcete podívat. A podobně jako v předchozích aplikacích, i zde si můžete zobrazit další příkazy po kliknutí na pravé tlačítko myši, případně přejetím prstu od horního okraje obrazovky.

Zprávy
Poslední představenou aplikací je aplikace Zprávy, která v jednom místě agreguje stovky deníků a jiných periodik. Ptáte se, k čemu může být taková aplikace pro výuku dobrá. Například do hodin angličtiny, kdy si na začátku každé hodiny mohou studenti přečíst aktuální vydání světových deníků, podívat se kromě učebnic i na „skutečnou“ angličtinu a navíc si každý přečíst článek o tom, co ho zajímá. A opět po zobrazení nabídky dalších příkazů máte možnost vybírat zdroj informací

Záleží jen na vás, jaký zdroj informací si vyberete


Článků k přečtení je opravdu mnoho, žáci budou vaše hodiny angličtiny milovat

sobota 5. října 2013

SkyDrive a Windows 8.1

S integrací služby SkyDrive do operačního systému Windows jste se mohli poprvé setkat ve verzi Windows 8 a to v podobě online účtů či vestavěné Windows Store aplikace SkyDrive. Pro další pokročilé využívání tohoto úložiště bylo ale nutné si stáhnout (podobně jako např. do Windows 7) synchronizačního klienta. A právě ten je ve Windows 8.1 již automaticky zahrnut. Ale to zdaleka nejsou jediné novinky, které na vás ve Windows 8.1. ve spojení s úložištěm SkyDrive čekají.

V současné době je trend cloudových úložišť naprosto jasný a nepřehlédnutelný. Průzkumy ukazují, že ačkoliv zejména mobilní zařízení mají v průměru nárůst úložných kapacit o 25% ročně, nestačí to. A to z toho důvodu, že velikost dat každého uživatele narůstá v průměru o 50% ročně.

To byl také jeden z důvodů hlubší integrace služby SkyDrive do systému Windows 8.1. V něm je ukládání a otevírání souborů na SkyDrive stejně snadné jako na klasický disk počítače, ale s tím rozdílem, že takto uložená data jsou pochopitelně dostupná na všech zařízeních připojených na internet a hlavně o ně v případě poruchy disku počítače/tabletu nebo ztráty nepřijdete.

Jelikož ale služba SkyDrive umožňuje navýšit velikost úložiště až o 200 GB, mnoho uživatelů této kapacity využívá a mají na úložišti SkyDrive např. všechny své fotky a další dokumenty, což může řádově čítat až desítky GB dat. V mnoha případech je ale zbytečné, aby se synchronizovala všechna data lokálně, tj. aby na zařízení zabírala drahocenné místo (tablety, zařízení s SSD disky apod.). U mobilních telefonů pak ve většině případů ani tak velké lokální úložiště k dispozici prostě není.  Jak tedy zařídit, aby uživatel měl přístup ke svým souborům a zároveň tyto soubory nezabíraly již zmiňované místo? Řešení u služby SkyDrive je v podobě jakýchsi aktivních náhledů, tzv placeholders.

Ukázka Windows Store aplikace SkyDrive ve Windows 8.1


Takové soubory a složky vypadají a chovají se jako běžné složky a soubory a složkami můžete běžně procházet a vidět jejich obsah. Na soubory můžete kliknout a otevřít je, upravit a zase uložit. Můžete je kopírovat, mazat, přesouvat, dělat prostě vše, co jste zvyklí. Ten zásadní rozdíl spočívá v tom, že daný soubor se skutečně stáhne až v momentě, kdy s ním hodláte pracovat. Náhled souboru obsahuje např. v případě fotek skutečný náhled fotky společně s některými dalšími atributy, ale soubor samotný nikoliv To znamená několikanásobně menší velikost souboru a tím pádem i zabraného místa na disku. Například složka s obrázky o skutečné velikosti 5,6 GB zabere na disku počítače pouhých 185 MB.

Rozdíl mezi skutečnou velikostí a tou zabranou může být obrovský

Jak již bylo napsáno, zejména u fotek je jejich skutečný náhled důležitý, protože většina uživatelů pracuje s fotkami na základě náhledu a nikoliv názvu. A tak se stahují pouze kvalitní náhledy a teprve když chcete danou fotku otevřít v plné velikosti, během několika vteřin se stáhne i lokálně. Na základě zpětné vazby v rámci Windows 8.1 Preview bylo zjištěno, že takto uložené soubory zabírají pouhých 5% velikosti s porovnání s dřívějším způsobem ukládání. Takže pokud máte na úložišti SkyDrive uloženo např. 100GB dat, fyzicky vám na počítači zaberou cca 5GB a to s možností téměř okamžitého přístupu a práce s nimi.
Jedním z dalších vylepšení služby SkyDrive ve Windows 8.1 bylo chování v případě různých a měnících se stavů připojení k internetu. Již není problém si např.  v případě, že víte, že budete bez připojení k internetu a potřebujete pracovat se soubory, si požadované soubory snadno připravit k offline práci a pracovat s nimi. 

Jakmile se ale zase připojíte k síti internet, vše se automaticky synchronizuje a to bez jakéhokoliv nastavování. Ve Windows 8.1 totiž můžete jakoukoliv složku či soubor označit pro zpřístupnění offline, čímž dojde k plnohodnotnému stažení kompletní složky nebo celého souboru a k jeho přípravě pro práci bez připojení k internetu. Takové soubory a složky jsou pak v případě offline přístupu graficky zvýrazněny a vy ihned víte, se kterými soubory můžete pracovat.

Aby vše bylo ještě snazší, jakmile otevřete nebo upravíte nějaký soubor, je automaticky označen pro zpřístupnění offline. A to z toho důvodu, že ve většině případů pracuje většina uživatelů s vybraným vzorkem souborů opakovaně. Ale protože se často liší tyto často používané soubory v závislosti na jakém zařízení uživatel pracuje (např. na tabletu otevírá jiné soubory než na PC nebo než na mobilním telefonu), jsou tyto automatické offline přístupy vždy jedinečně pro dané zařízení. Asi by nebylo vhodné, kdyby se po práci s nějakým velkým souborem (např. při střihu videa apod.) tento soubor automaticky připravil ke stažení i na tabletu, který většinou nedisponuje tak velkým úložištěm.

Jakákoliv Windows Store aplikace má možnost pro otevírání, úpravu a uložení jakéhokoliv typu souboru. Ve Windows 8.1 je součástí dialogu pro ukládání zahrnuto i úložiště SkyDrive (podobně jako Office 2013), např. pro ukládání příloh z emailu v aplikaci Pošta apod. A navíc, veškeré stahování nebo nahrávání probíhá na pozadí bez rušení uživatele. A co když jste v daný okamžik offline? Není se čeho bát, soubor se stáhne lokálně a po připojení na internet se automaticky uloží tam, kam jste původně chtěli – na SkyDrive.

Hlubší integrace služby SkyDrive je vidět i v prostředí pracovní plochy, kde je součástí navigačního okna aplikace Průzkumník odkaz na úložiště SkyDrive. A navíc, pokud používáte pro přihlášení do systému Windows online účet Microsoft, veškerá konfigurace probíhá naprosto automaticky a není potřeba nic nastavovat. Můžete tak v Průzkumníkovi složky a soubory vytvářet, upravovat a mazat. A podobně jako ve Windows Store aplikaci i zde platí, že je možné označit vybrané složky (nebo klidně celé úložiště) pro offline přístup a pokud při nahrávání souborů na SkyDrive se dostanete do stavu offline, po opětovném připojení pochopitelně dojde k automatickému pokračování nahrávání.

Zpřístupnit offline složku nebo soubor je opravdu snadné

Jednou z největších novinek Windows 8.1 pro koncového uživatele je prohledávání napříč celým systémem. A jak již asi tušíte, nově je mezi zahrnutými položkami pro prohledávání i úložiště SkyDrive, což práci s ním ještě více usnadňuje.


V případě dostatečné kapacity je možné zpřístupnit offline celý obsah úložiště SkyDrive

Jak je vidět z předchozích řádků, změny ve spojení SkyDrive + Windows 8.1 jsou opravdu velké a jedná se o další velký krok k tomu, jak naplnit vizi, že své soubory máte kompletně a automaticky dostupné odkudkoliv a to při minimálních nárocích na úložiště v zařízení či na nutnost konfigurace nebo dalších ručních zásahů od uživatele. 

čtvrtek 3. října 2013

Windows Azure ebook zdarma

Taky pořád okolo sebe slyšíte pojem Windows Azure a nevíte, o co se jedná? Nebo jste si již prostředí Windows Azure vyzkoušeli, ale chybí vám nějaký základní přehled o jeho možnostech a využívání? Pak právě pro vás je určena tato zdarma dostupná kniha Windows Azure for IT Professionals, kde vám bude toto prostředí na 130 stránkách komplexně představeno. Přeji příjemné čtení...

http://aka.ms/682887pdf