středa 15. června 2022

33 letních novinek v Microsoft 365 a Teams pro školy

Vývoj nástrojů v rámci služby Microsoft 365 a jejich funkcí ani náhodou neusíná na vavřínech, a tak se již teď a v následujících týdnech můžete těšit na spoustu zajímavých novinek, které se pro vás chystají. Jaké to jsou?

1. Nová domovská stránka třídy

Pokud máte velice aktivní třídu/tým, mohou někdy důležité informace a dokumenty zapadnout. Proto do třídních týmů přibude funkce domovské stránky, na které veškeré důležité informace uvidíte na jednom místě. A samozřejmě učitel si může tuto stránku upravit dle potřeby.

Dostupnost: srpen2. Trenér čtení


O funkci Pokrok ve čtení již bylo napsáno mnoho, např. zde: O technologiích (nejen) ve školách....: Výuka čtení, v Teamsech vše změní! (klatovsky.cz). Funkce samotná během posledních měsíců dostala mnoho nových funkcí a nyní přichází další, poměrně zásadní - Trenér čtení. Tato funkce umožňuje studentovi automaticky procvičovat slova, která jsou pro něj obtížná a se kterými měl při čtení potíže. Ano, sice učitelé již nyní mají díky funkci Insights v rámci Pokroku ve čtení možnost studentovi vygenerovat nové zadání na základě pro něj složitých slov, ale téhle funkce má možnost student začít procvičování sám. Navíc má možnost si slovo poslechnout, rozdělit do slabik nebo ukázat obrázkový výraz slova. A učitel pak i sám vidí, jaká slova student procvičoval a s jakým výsledkem. 

Dostupnost: Probíhá nasazování3. Vylepšené časové pasáže

V rámci Pokroku ve čtení a vytváření zadání je možné nastavit i časový limit pro přečtení. Pokud student nestihne přečíst text v požadovaném čase, již nebudou slova označena jako vynechaná, ale v přehledu pro učitele bude vidět, kde studentovi vypršel časový limit. Tím je i zajištěno, že nebude docházet ke zkreslení hodnot správných slov a počtu slov za minutu.

Dostupnost: červenec
 

4. Zadání i pro velké

Pokud jste z větší školy či využíváte zadání v Teamsech ve větším rozsahu, tak vám zcela jistě přijde vhod navýšení počtu studentů, pro které můžete vytvořit zadání, na 1000.

Dostupnost: Probíhá nasazování

5. Hodnotící kritéria na mobilu

Jestliže jste si při vytváření zadání v Teamsech oblíbili využívání hodnotících kritérií, tak nově je budete moci vytvářet a editovat i v mobilní verzi Teamsů. A studenti navíc si je budou moci na mobilech přečíst mnohem snadněji. 

Dostupnost: již dostupné


6. Vylepšený přehled hodnocení

Vidět výsledky studentů je důležité, ale vidět je přehledně a vyznat se v tom, je ještě důležitější. Proto do výsledků zadání a do známek přibude mnoho dalších detailů jako jsou trendy, kategorie, skupinová zadání, hodnoticí kritéria, srovnání výsledků s průměrem třídy.

Dostupnost: červenec


7. Podpora potřebným

Při výuce ve třídě učitel asi relativně snadno pozná, kdo potřebuje s látkou více či méně pomoci . U hybridního způsobu výuky a zpracovávání úkolů online to už tak snadné být nemusí. Proto v rámci komponenty Insights budete mít informace o tom, kdo ze studentů se zapojuje méně do konverzací, kdo pracuje méně ve školním online sešitu, kdo méně využívá společné dokumenty či nereaguje na zprávy. To vám tak dává mít mnohem větší přehled o třídě a zapojení jednotlivých žáků do výuky. 

Dostupnost: nyní (v rámci Public Preview)


8. Propojení s Moodle

Moodle asi není potřeba nijak extra představovat. Po představených možnostech propojení třeba s Canvou nebo Blackboardem přichází na řadu právě Moodle. Díky tomuto propojení bude možné např. v Moodle vytvořit rovnou tým kurzu v Teamsech či vytvářet a spravovat online schůzky opět přímo v Moodle. Detailní informace o tom, jak tato propojení nastavit najdete zde - Set up and configure the Moodle plugin | Microsoft Docs

Dostupnost: léto


9. Lepší umístění obrazu

Při online schůzkách a sdílení obsahu se někdy může hodit mít váš obraz na jiné straně. Nebo větší či menší. Díky této nové funkci máte jako prezentující možnost si přesně toto nastavit.

Dostupnost: již dostupné


10. Automatické rozpoznání hudby

Již dříve do Teamsů přibyla funkce, která eliminovala ruchy na pozadí, a tak jste si klidně při schůzce mohli otevřít brambůrky a jíst je tak, že to nikdo neslyšel. Nyní je do Teamsů přidána funkce detekce hudby a vy se tak můžete rozhodnout, zda tuto hudbu chcete eliminovat (jste např. na online schůzce v restauraci) nebo naopak zvýraznit a zkvalitnit její přenos. (online hodina výuky na hudební nástroj).

Dostupnost: již dostupné11. Režim Společně pro každého

S režimem Společně jsme si asi v rámci schůzek užili opravdu hodně. Doposud si však režim společně zapínal každý sám, dle potřeby a toho, jak mu to vyhovovalo. Nově je možné zapnout tento režim pro každého, takže se třída uvidí vždy celá a navzájem. A také je možné ručně přesazovat ty, kterým se automatické rozsazení nelíbí. 

Dostupnost: Probíhá nasazování
12. Ať je mezi námi jasno

Po zrcadlení obrazu z kamery přichází do Teams další dvě nové funkce - možnost upravit jas obrazu webkamery a přidat jemné zaostření, takže všichni budeme na online schůzkách zase o něco čitelnější a hezčí.

Dostupnost: Probíhá nasazování13. Sdílení zvuku i z webu

Pokud děláte online schůzku z webového klienta Teams, máte nyní možnost sdílet i zvuk přehrávaný v počítači.

Dostupnost: Již dostupné


14. Pravítko je zpět - i se stupni!

V rámci nové aplikace Whiteboard je již dostupné pravítko, a to včetně úhloměru.

Dostupnost: Již dostupné


15. Vkládání online obrázků

Pro vkládání obrázků do vašich tabulí v rámci aplikace Whiteboard je možné využít nejen obrázky, které máte uložené u sebe na zařízení, ale využít i hledání online obrázků přímo z internetu.

Dostupnost: Probíhá nasazování


Dostupnost: Probíhá nasazování


16. Lepší sdílení tabulí

Vylepšeno také bylo sdílení tabule s ostatními uživateli a to tak, aby odpovídalo stylu, který znáte z dokumentů Office nebo OneDrive. Máte tak možnost přímo nastavit, komu a s jakým jak bude tabule sdílena.

Dostupnost: Probíhá nasazování

17. Na tabuli přehledně

Pokud jste nasdíleli někdy tabuli celé třídě, víte, jak to často dopadlo. Pro větší přehlednost bude nyní možné vidět na tabuli kurzory a jména jednotlivých žáků, takže už budete přesně vědět, kdo a kde je, případně co kreslí. 

Dostupnost: Probíhá nasazování


18. Staré tabule na nových schůzkách

To, že můžete využívat při schůzkách pro podporu spolupráce i tabuli Whiteboard, není nic nového. Co je nového, je využití starších tabulí, které jste již někdy v minulosti použili a teď je chcete v rámci schůzky znovu použít. Při sdílení obsahu v rámci schůzky si tak budete moci vybrat mezi vytvořením nové tabule a využitím již existující.

Dostupnost: Probíhá nasazování


19. Nové šablony pro školy

V rámci aplikace Whiteboard budou dostupné nové šablony určené přímo pro školy.

Dostupnost: červen


20. Nový přehled výsledků pro studenty

Pokud využíváte jako součást testů a zadání i aplikaci Microsoft Forms, studenti budou mít nově možnost detailnějšího přehledu jejich výsledků. Jedná se zejména o přehledněji zobrazené správné a špatné odpovědi a poznámky od učitele. 

Dostupné: červenec

21. Pošlete a připomeňte to

Doposud v případě sdílení kvízu v Microsoft Forms bylo možné využít QR kód, odkaz, embed kód či otevření poštovní aplikace a poslání odkazu z ní. Ne vždy ale mají všichni uživatelé nakonfigurovanou poštovní aplikaci, a proto je možné nyní poslat e-mailovou pozvánku i přímo z webové aplikace Forms. 

Navíc, pokud takhle pošlete pozvánku, budete mít rychlý přehled o tom, kdo již kvíz vyplnil a kdo ještě ne a budete mít hlavně možnost to těm zbývajícím uživatelům ještě jednou připomenout.

 

Dostupné: červenec


22. Vytváření i hodnocení zadání na tabletech

V rámci funkce Pokrok ve čtení bude možné vytvářet taková zadání i na tabletech iPad a Android. 

Dostupnost: červenec


23. Hromadné mazání v Poznámkových blocích

Jednou z nejžádanějších funkcí pro Poznámkové bloky třídy ve OneNote byla možnost hromadně mazat jednotlivé oddíly poznámkového bloku, což bude nyní možné přímo ve správě bloku.

Dostupnost: srpen
24. OneNote v novém

O sloučení klasické desktopové a moderní verze aplikace OneNote již také bylo napsáno mnoho. Toto sloučení je stále v procesu a jednou z viditelných změn je i vizuální stránka nové verze.

Dostupnost: již dostupné v rámci Office Insider25. Kreslení ve OneNote ještě lépe

OneNote byl pro zápis poznámek pomocí digitálního pera přímo stvořen. A tak i v této oblasti dochází k dalším vylepšením, mezi ty nejčastější patří převod ručně kreslených tvarů do těch opravdových či vylepšené pravítko. OneNote se tak z pohledu panelu pro kreslení sjednocuje s aplikacemi Word, Excel a PowerPoint.

Dostupnost: již dostupné v rámci Office Insider26. Zahoďte klávesnice, diktujte

Pro někoho to možná bude jen další z novinek a tipů, ale jeho rozsah a dopad poznáme až časem. Do aplikací Office totiž přichází vestavěná podpora pro diktování textu v češtině. A podobně, jako si dnes mnoho uživatelů zvyklo SMS zprávy diktovat a ne psát, tak i využívání diktování při psaní textu na počítači může být poměrně zásadní změnou. 

Dostupnost: nyní
27. Šablony pro školství podruhé

Aby těch šablon pro školy nebylo málo, tak kromě těch, co budou dostupné v rámci aplikace Whiteboard, tak nové šablony najdete i ve Forms. Je jedno, zda budete chtít vytvořit zpětnou vazbu, kvíz, registrační dotazník nebo akademický průzkum, na všechny tyto oblasti ve Forms budete mít i šablony.

Dostupnost: červen


28. Z běžných písemek vytvořte ty online

Další velice zajímavou funkcí je možnost převedení testů/kvízů v digitální podobě do těch v Microsoft Forms. Pokud tedy máte plno písemek ve Wordu nebo PDF, je toto funkce přímo pro vás. 

Dostupnost: červen


29. Vytvářejte testy i na mobilu

A u testů zůstaneme ještě jednou - nejenom, že je pochopitelně možné je na mobilu vyplňovat, ale nově je možné je i na mobilu vytvářet, hodnotit a komentovat. 

Dostupnost: nyní30. Více obrázků v asistivní čtečce

Asistivní čtečka je skvělý doplněk (nejen) pro žáky se speciálními potřebami. Umí vám text přečíst, rozdělit do slabik, opticky zvýraznit, invertovat barvy nebo dokonce u mnoha slov ukázat jejich význam formou obrázku. A právě tato databáze obrázků se rozrostla o cca dalších 5000 exemplářů.

Dostupnost: červenec


31. Pište texty v černé

Čím dál více uživatelů pracuje na zařízeních nastavených na tmavý režim. A tak se i webová verze Wordu dočkala svého temného režimu, který je tolik populární.

Dostupnost: probíhá nasazování


32. Matematika na webu i iPadu

Pomocník pro matematiku, který vám pomůže s vykreslením grafu funkce nebo řešením rovnice včetně postupu bude dostupný jak v desktopové verzi, tak na iPadu. 

Dostupnost: červenec


33. Zvolte si místo pro ukládání

Pokud vám nevyhovuje výchozí složka pro stahované soubory v Teams, je možné si ji změnit dle potřeby, případně se nechat pokaždé dotázat, kam se má soubor uložit.

Dostupnost: létoŽádné komentáře:

Okomentovat