pondělí 2. ledna 2017

333 tipů pro Windows 10 (186-190)

186.     Jak začít používat OneDrive?

Pro využívání služby OneDrive (a obecně jakýchkoliv služeb od společnosti Microsoft) je zapotřebí mít účet Microsoft. Pokud např. používáte emailové řešení Outlook.com nebo jste si vytvořili online účet během instalace systému Windows 10, tak již tento Microsoft účet máte. Nicméně jestliže jej nemáte, je možné si ho vytvořit během pár minut, a to zcela zdarma.
Výchozí stránkou pro službu OneDrive je www.OneDrive.com, kde se v pravé části stránky můžete do služby se svým existujícím Microsoft účtem přihlásit. Uprostřed stránky se nachází možnost vytvoření nového účtu. Během klasického registračního procesu máte tedy možnost získat tak účet pro všechny služby společnosti Microsoft. Po vytvoření účtu se vám ihned zobrazí pracovní prostředí služby OneDrive.

187.     Jak využívat webové prostředí služby OneDrive?


Ať se přihlásíte se svým existujícím Microsoft účtem nebo jste si právě vytvořili nový, po prvním přihlášení do služby OneDrive jsou ve výchozím stavu připraveny dvě složky - Dokumenty a Obrázky. Jak již název napovídá, první je určen pro vaše soubory, druhá pro fotky. Velkou výhodou složek ve OneDrive je fakt, že každá z nich může mít nastaven zcela jiný způsob oprávnění a přístupů. V rámci svého prostoru tak můžete mít zcela oddělená svoje soukromá a veřejná (sdílená) data.
 

188.     Jak využívat OneDrive na mobilních zařízeních?

Ačkoliv je možné z mobilních zařízení přistupovat na službu OneDrive obdobně jako na klasickém počítači, tj. přes internetový prohlížeč a adresu www.OneDrive.com a je mnohem uživatelsky příjemnější a rychlejší přistupovat ke svým datům skrze nativní aplikace, které vývojáři společnosti Microsoft vytvořili pro platformy Google Android, Windows Phone a Apple iOS. Díky těmto aplikacím můžete snadno pracovat se svými daty, prohlížet své fotografie či nastavovat sdílení. Aplikaci pro zařízení Windows Phone si můžete stáhnout na Windows Phone Store, obdobná situace je i pro systém společnosti Apple (AppStore) a Google (Google Play).

189.     Jak využívat desktopovou aplikaci OneDrive?


Možná jste si všimli, že v levé části okna služby OneDrive se také nachází odkaz Získat aplikace OneDrive. Aplikace OneDrive vám umožňují automaticky nahrávat a synchronizovat svoje data nejen mezi svým počítačem a úložištěm OneDrive, ale také případně mezi více počítači. Aplikace je dostupná jak pro počítače s operačním systémem Windows či počítače Mac, tak i pro nejpoužívanější mobilní platformy – Windows Phone, Android a iOS. Zatímco mobilní aplikace vám usnadňují přístup k datům na úložišti, aplikace pro Windows se naopak stará o to, aby se vše automaticky synchronizovalo.
Po základní kongiguraci tato aplikace automaticky hlídá jakékoliv změny provedené v této složce a okamžitě je replikuje do úložiště OneDrive. Stačí tedy do této lokální složky nahrát jakoukoliv novou složku, např. s fotkami z dovolené, a okamžitě se (jste-li momentálně připojeni k internetu) začne nahrávat do úložiště OneDrive bez nutnosti ručního nahrávání ve webovém prostředí.
Upozornění: Pozor ale na fakt, že se jedná o přesnou kopii vašeho úložiště, tj. cokoliv v této složce na počítači smažete, se smaže i ve webovém úložišti! Stejně tak – jakoukoliv změnu uděláte ve webovém prostředí úložiště OneDrive, ta se ihned promítne i do vaší složky OneDrive na lokálním počítači!
Příjemným benefitem po instalaci tohoto klienta je fakt, že se složka OneDrive přidá do oblíbených položek v Průzkumníkovi, a tak máte k jejímu obsahu vždy rychlý přístup.

190.     Jak využívat selektivní synchronizaci u OneDrive?


Po vydání desktopové verze uživatelé služby OneDrive nejvíce volali po tzv. selektivní synchronizaci, kterou konkurence (např. v podobě služby Dropbox) nabízela. Selektivní synchronizace vám umožňuje nastavit, jaké složky se z úložiště OneDrive mají replikovat na lokální počítač a jaké ne. Ptáte se, k čemu je to dobré, mít na počítači pouze neúplnou kopii svého úložiště? Tady jsou dva příklady:
1. Kromě klasického počítače máte i notebook s SSD diskem, který má menší kapacitu a vaše složka s fotkami na OneDrive má např. 40 GB. Je tedy dost zbytečné, aby vám fotky zabíraly drahocenné místo na SSD disku, proto si nastavíte, že složka Fotky se s tímto notebookem synchronizovat nemá. A v případě, že budete potřebovat někomu ukázat vybrané fotky, stačí si otevřít internetový prohlížeč, zadat www.OneDrive.cz a všechny vaše fotky máte k dispozici.
2. Službu OneDrive používáte jak doma, tak v práci a to pro synchronizaci pracovních dat. A z pochopitelného si nepřejete, aby se na pracovní počítači synchronizovala vaše osobní data, dopisy, fotky, účetnictví a další. Proto si tedy na počítači v práci vyberete, že se bude synchronizovat např. pouze složka Práce.

Selektivní synchronizaci v desktopové aplikaci OneDrive nastavíte tak, že klepnete pravým tlačítkem myši na ikonu klienta v oznamovací oblasti na hlavním panelu, vyberete příkaz Nastavení a přepnete se na kartu Zvolte složky. Následně jen stačí klepnout na tlačítko Vybrat složky a zvolit si, jaké složky se mají s lokálním počítačem synchronizovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat