pondělí 13. března 2017

333 tipů pro Windows 10 (236-240)

236.     Jak naplánovat optimalizaci?

Pokud nechcete na pravidelnou optimalizaci myslet a rádi byste tento proces automatizovali, je možné nastavit plán optimalizace. To provedete ve stejném okně jako v předchozím tipu, pouze klikněte na tlačítko Změnit nastavení. V zobrazeném okně poté máte možnost nastavit, jak často, kdy a jaké disky se budou automaticky optimalizovat.
 

237.     Jak zobrazit neaktivní diskové jednotky


Se stále většími možnostmi využití paměťových karet (digitální fotoaparáty, mobilní telefony apod.) se také stále častěji stává součásti vybavení počítače čtečka karet. Vedlejším efektem u některých čteček je ale situace, kdy v zobrazení diskových jednotek v okně Počítač se zobrazují všechny sloty čtečky jako další disk počítače, čímž se toto okno stává velice nepřehledným. Pomocí zaškrtávacího tlačítka Skrýt prázdné jednotky ve složce Počítač, které se nachází v Ovládacích panelechMožnosti složky, karta Zobrazení lze toto chování vypnout a disk se v okně Počítač zobrazí teprve po vložení karty do čtečky. Naštěstí je u Windows 10 toto nastavení ve výchozím stavu zapnuto a oddíly bez vložené karty nezobrazuje.

238.     Jak  a jakou nastavit velikost virtuální paměti?


Virtuální paměť je speciální typ paměti, která vzniká a využívá se, pokud je operační paměť počítače již zcela zaplněna. Ve skutečnosti se jedná o stránkovací soubor s názvem pagefile.sys, který naleznete v kořenovém adresáři disku C. V případě potřeby tedy systém zapíše (odloží) část dat do stránkovacího souboru, aby uvolnil místo v operační paměti. Protože je však čtení a zápis na pevný disk několikanásobně pomalejší, než přímo z operační paměti, jedná se pouze o jakési řešení v nouzi. Proto je vždy vhodné mít dostatečnou kapacitu operační paměti. V dnešní době se stává standardem kapacita okolo 4 GB operační paměti. V případě zvažovaného rozšíření pozor na to, jakou edici systému (32 nebo 64bitovou) máte. Pouze 64 bitová dokáže využít 4GB a více. Dostatek operační paměti je velice důležitý také u notebooků, kde jsou pevné disky většinou pomalejší, než v klasických počítačích a pomalost stránkovacího souboru se zde projevuje ještě více. Velikost virtuální paměti můžete nastavit v Ovládacích panelechSystémUpřesnit nastavení systému – záložka Upřesnit – skupina Výkon – tlačítko Nastavení – záložka Upřesnit – tlačítko Změnit. Doporučení a rady, jaké jsou nejvhodnější hodnoty pro velikost virtuální paměti, jsou různorodé. Pro běžné použití doporučuji nechat systém, aby automaticky spravoval velikost virtuální paměti. V případě pomalého systému je totiž nejlepším řešením právě zvýšení velikosti operační paměti jako takové. Pokud máte v počítači 6-8 GB a více operační paměti, můžete zkusit vypnout virtuální paměť úplně. V tomto případě (pokud nepoužíváte programy velice náročné na operační paměť – 3D modelování apod.) by mělo být zrychlení systému znatelné, protože veškeré operace s daty budou probíhat pouze v rychlé operační paměti.
 239.     Jak vypálit ISO obraz ve Windows 10?


Soubor s příponou ISO je tzv. obraz CD nebo DVD disku, který slouží například jako záloha a lze jej kdykoliv v případě potřeby vypálit na CD/DVD. Častým trendem také bývá to, že společnosti poskytující software namísto fyzického zasílání CD/DVD umožní si stáhnout ISO obraz tohoto CD/DVD. Aby jej bylo možné použít pro instalaci daného software, je nutné jej na optické médium následně vypálit. Dříve k tomu bylo zapotřebí nástrojů třetích stran a uživatelé, kteří neměli zkušenosti s vypalováním dat, si často nedokázali poradit. Protože i samozřejmě společnost Microsoft je jednou z těch, která preferuje elektronickou distribuci dat, je přímo ve Windows 10 integrovaný nástroj pro vypalování ISO souboru. Díky jeho jednoduchosti zvládne ISO obraz vypálit opravdu každý – stačí totiž např. v Průzkumníkovi kliknout na stažený ISO soubor, otevře se dialogové okno, kde vyberete, na jaké CD/DVD vypalovací mechanice chcete soubor vypálit a klikněte na tlačítko OK. Jednodušší už to být nemůže.

240.     Jak připojit ISO obraz jako pevný disk počítače?


Vypalování ISO souboru na CD/DVD se nejčastěji používá například při instalaci operačního systému apod. Tam běžný uživatel jinou možnost než jej nainstalovat z CD/DVD, popř. z flash disku nemá. Nicméně u běžného aplikačního software, který se instaluje už do systému Windows, je poměrně zbytečné jej pokaždé vypalovat na CD/DVD. Proto existují nástroje, které umožňují vytvořit další, virtuální mechaniku ve vašem počítači a tento ISO soubor do ní načíst. Systém si pak myslí, že je v počítači opravdu další fyzická optická mechanika a v ní vloženo CD/DVD s instalací daného software.

Ve Windows 10 se můžete setkat s velice příjemnou novinkou a tou je fakt, že Průzkumník tohoto systému umí namapovat ISO (VHD) obrazy jako disk počítače. Stačí na vybraný soubor klepnout pravým tlačítkem myši a vybrat příkaz Připojit

Žádné komentáře:

Okomentovat