pondělí 22. května 2017

333 tipů pro Windows 10 (286-290)

286.     Jak restartovat proces explorer?

Někdy se může stát, že vám nereaguje na myš či klávesnici pracovní prostředí, ale operační systém „nezamrzl“, můžete například pohybovat myší apod. Řešením často v těchto situacích bývá restartování procesu explorer.exe, který tvoří jakési jádro systému a pracovní plochy. Restartování procesu explorer.exe se také hodí v případě některých tipů, které vyžadují zásah do registru. Pokud totiž restartujete pouze tento proces, změny provedené v registru se projeví i bez nutnosti restartu celého počítače. Tento proces restartujete tak, že si spustíte Správce úloh (klávesová zkratka Ctrl+Shift+Esc) a na záložce Podrobnosti najdete explorer.exe. Vyberte jej a v dolní části klikněte na tlačítko Ukončit proces. Tím dojde ke zmizení ikon, hlavního panelu apod. Nyní stačí ve Správci úloh kliknout vlevo nahoře na nabídku SouborNová úloha (spustit) a v otevřeném okně napište příkaz explorer  a klikněte na OK. Tím je proces explorer opět spuštěn. Jen pro informaci, tento proces nemá nic společného s webovým prohlížečem Internet Explorer.387.     Jak nastavit vyhledávání aktualizací i pro další aplikace?


Komponenta pro aktualizace systému se jmenuje Windows Update a jak je již z názvu patrné, týká se primárně aktualizací operačního systému jako takového. Nicméně je možné tuto službu povýšit na Microsoft Update, který se bude starat o to, aby všechny vaše aplikace od společnosti Microsoft (např. sada Microsoft Office) byly vždy aktuální.  Ačkoliv se služba bude i nadále jmenovat Windows Update, bude vám po tomto povýšení nabízet i aktualizace pro další produkty. Stačí, když v panelu Windows Update kliknete na položku Získat aktualizace pro další produkty společnosti MicrosoftDalší informace. Spustí se jednoduchý průvodce, ve kterém je nutné souhlasit s podmínkami použití a po jejich souhlasu a instalaci služby Microsoft Update se již budou vyhledávat i aktualizace pro další produkty.
Úspěšnost instalace a přítomnost služby Microsoft Update si také můžete zjistit v panelu Windows Update v položce Obdržíte aktualizace. V případě korektní instalace zde bude zobrazen text: Pro systém Windows a další produkty od Microsoft Update.


288.     Jak zobrazit nainstalované aktualizace?


Pokud si chcete zobrazit všechny dosud nainstalované aktualizace, je to možné v panelu Windows UpdateOvládacích panelech. Zde klikněte v levé části na položku Zobrazit historii aktualizací a zobrazí se seznam všech nainstalovaných aktualizací včetně názvu, stavu, důležitosti a data instalace.


289.     Jak odinstalovat aktualizaci?


Ačkoliv jsou všechny vydané aktualizace prostřednictvím Windows Update podrobně testovány, na světě existuje obrovské množství různých kombinací HW a SW vybavení, takže se může stát, že některá aktualizace bude způsobovat problémy při využívání počítače. V tom případě je tedy dobré vědět, jak je možné aktualizaci odinstalovat. Můžete tak provést v panelu Programy a funkceOvládacích panelech. Zde v levé části okna klikněte na položku Zobrazit nainstalované aktualizace a namísto nainstalovaných aplikací se zobrazí nainstalované aktualizace. Nyní stačí vybrat tu, o které si myslíte, že způsobuje problémy (popř. to víte z jiných zdrojů) a kliknout na tlačítko Odinstalovat.


290.     Táhni a pusť i na příkazovou řádkuPokud často pracujete s příkazovou řádkou a potřebujete do příkazu zadat celou cestu k určitému souboru, jedná se o poměrně náročný časový úkol, zejména pokud je soubor uložen v hlubší adresářové struktuře. Naštěstí je možné využít metody přetahování pomocí myši tzv. táhni a pusť (drag & drop), která vám umožňuje okamžitě vložit plnou cestu k souboru. Stačí, když napíšete do příkazové řádky požadovaný příkaz a poté pouhým přetažením myši přetáhnete soubor nebo zástupce do oblasti příkazové řádky. 

Žádné komentáře:

Okomentovat