středa 10. května 2017

333 tipů pro Microsoft Office 2016 (276-280)

276.     Jak můžu spustit Outlook?

Po instalaci balíku Microsoft Office 2016 se zástupci všech nainstalovaných programů umístí do nabídky Start, kde je můžete kliknutím na příslušnou ikonu spustit.
Druhou možností je v nabídce Start zadat příkaz outlook a potvrdit jej stiskem klávesy Enter. Tento postup je také vhodný v případě, že nemůžete ani na pracovní ploše počítače, ani v nabídce Start zástupce pro spuštění této aplikace najít. Pozor, aplikace Outlook není součástí všech edic sady Microsoft Office 2016, viz tip č. 3.
 

277.     Jak nastavit emailový účet POP3/IMAP?

Každý poštovní server, který vám poskytuje služby emailové komunikace, je založen na určitém protokolu. Mezi nejrozšířenější protokoly patří právě POP3 nebo IMAP. Služby založené na těchto protokolech poskytují například i Seznam.cz, Centrum.cz a další známí poskytovatelé emailových schránek. Proces přidání takového účtu do aplikace Outlook, aby bylo možné v ní s emailovou schránkou (např. ze Seznam.cz) pracovat, je jednoduchý. Stačí klepnout na tlačítko SouborInformacePřidat účet. Otevře se jednoduchý průvodce, ve kterém v prvním okně zvolíte poslední položku – Ruční nastavení nebo další typy serveru, ve druhém okně vyberete třetí položku POP nebo IMAP. Ve třetím kroku již zadáte údaje o své e-mailové schránce. Údaje, které možná znát nebudete, jsou POP3 a SMTP server. POP3 se používá pro přijímání pošty, SMTP pro odesílání. Proto adresu POP3 serveru by vám měl sdělit váš poskytovatel emailových služeb (pro Seznam.cz je to pop3.seznam.cz) a adresu SMTP serveru váš poskytovatel připojení k internetu. Často se stává, že z důvodu usnadnění nabízí poskytovatel poštovních služeb i SMTP server a nejinak je tomu u Seznam.cz. Vzorovou konfiguraci vidíte na obrázku. Základním rozdílem mezi POP3 a IMAP účtem je ten, že v případě POP3 si stahujete zprávy z poštovního serveru do Outlooku na vašem počítači a při práci s IMAP účtem je Outlook připojen k serveru a pouze zobrazuje to, co vaše poštovní schránka na serveru obsahuje.
 

278.     Jak ponechat kopii zprávy na serveru POP?

Nevýhodou POP3 řešení je fakt, že pokud si večer doma stáhnete emaily a druhý den ráno se v práci do schránky podíváte, emaily tam neuvidíte, protože jsou staženy do vašeho domácího počítače. Naštěstí existuje v Outlooku v nastavení POP3 účtu volba Zachovat na serveru kopie zpráv, která je navíc ve výchozím nastavení povolena, takže své zprávy uvidíte z jakéhokoliv počítače. Pokud byste ale zjistili, že vám zprávy ze serveru „mizí“, k nastavení této položky se dostanete pomocí tlačítka Další nastavení (viz obrázek v minulém tipu) při vytváření účtu POP3, kde se na záložce Upřesnit tato volba nachází, popř. je možné tuto volbu nastavit kdykoliv později ve vlastnostech účtu.

 

279.     Jak nastavit emailový účet ze serveru Exchange?

Exchange Server je produkt společnosti Microsoft a je využíván zejména ve firemním prostředí. Oproti IMAP a POP3 službách nabízí mnohem více služeb, možností a nastavení, ale jedná se o placený produkt (pro školy je ale např. zdarma v rámci služby Office365). Pokud tedy vaše organizace má takový Exchange server, stačí v průvodci v prvním kroku zadat vaši emailovou adresu, jméno a heslo. Veškerá další konfigurace se provede sama.

280.     Jak nastavit emailový účet Outlook.com?


Emailová služba Outlook.com (dříve Hotmail) je zdarma dostupný email pro veřejnost od společnosti Microsoft. Tato služba nepracuje primárně ani na protokolu POP3 (i když lze jej také nastavit), IMAP nebo Exchange, ale využívá svůj vlastní protokol EAS. Naštěstí je jednou z novinek Outlooku 2016 vestavěná podpora pro tento účet (dříve bylo nutné si do Outlooku nejprve doinstalovat doplněk Outlook Hotmail Connector). Nyní tedy stačí při přidávání účtu zadat pouze základní informace o vašem účtu, podobně jako v případě Exchange účtu. Účet Outlook.com je svou podobou velice blízký účtům běžícím na serverech Exchange, pokud se tedy nechcete omezovat pouze na práci s emailem, ale chcete zdarma také využívat kalendář nebo kontakty, je zřízení Outlook.com účtu nejjednodušší volbou.

Žádné komentáře:

Okomentovat