pondělí 17. října 2016

333 tipů pro Windows 10 (131-135)

131.     Kde jsou Miny?


Mnoho uživatelů si jistě po instalaci Windows 10 chtělo zahrát svoje oblíbené hry typu Miny. Případně se podívat, zda v nich není něco nového, nemají-li novou grafickou úpravu apod. Jaké však může být pro někoho téměř šokující zjištění, že zde nejsou. Miny se „přestěhovaly“ do Windows Store, odkud je nutné si je stáhnout. Opět to má své výhody a nevýhody. Díky jejich absenci je instalační balík o něco menší a administrátoři firemních a školních sítí tak budou mít o starost méně. Odměnou za tuto malou komplikaci vám budiž fakt, že obě (a další populární) hry byly kompletně graficky přepracovány a bylo do nich přidáno mnoho nových funkcí. Ve Windows Store tedy hledejte položky s názvem Microsoft Minesweeper.

132.     Jak převést hudební CD do formátu MP3/WMA?


Doba klasických audio CD je už pryč a v dnešní době vládnou hudebnímu trhu digitální hudební formáty, nejčastěji se jedná pochopitelně o MP3.
A pokud si chcete z hudebního CD takové MP3 soubory vytvořit, stačí vám k tomu „pouhý“ Windows Media Player. MP3 formát má výhodu zejména ve velikosti souboru při zachování přijatelné kvality zvuku, kdy rozdíl od originálu je téměř neslyšitelný (závisí pochopitelně na velikosti komprese). Kopírování disku je možné provést rovnou po vložení audio CD do mechaniky. Pokud si zvolíte (v zobrazené nabídce co chcete s vloženým CD provést) ihned přehrávání hudby ve Windows Media Playeru, v kompaktním zobrazení je v horní pravé části tlačítko pro spuštění kopírování. Vytvoření MP3 které už nemůže být snazší. Vše ostatní se totiž děje automaticky. Většinou ale uživatelé chtějí mít alespoň základní možnost přehledu a ovlivnění toho, co dělají, a proto je nutné si otevřít plné zobrazení (klepnutím na tlačítko Přepnout do knihovny, které se nachází hned vpravo od tlačítka pro zkopírování).
Máte-li v mechanice vloženo hudební CD, Windows Media Player je při přehrávání přepnut (případně tuto volbu proveďte sami) v levém navigačním menu na toto hudební CD. Možná jste překvapeni, že se automaticky po chvíli zobrazil název interpretů, a to i spolupracujících, nebo je zobrazen náhled obrázku alba. To je možné díky propojení Windows Media Playeru s Internetem a možnosti automatického stahování informací o albech. Pokud vám z nějakého důvodu toto chování vadí, je možné jej vypnout.
 
V horní části okna se nachází tlačítko Kopírovat z disku CD, nicméně to byste si od situace v kompaktním zobrazení moc nepomohli, opět vše probíhá automaticky. Navíc se zde ale nachází tlačítko Nastavení kopírování disku z CD (pokud tato tlačítka nevidíte, zvětšete si velikost okna aplikace Media Player). Po klepnutí na něj máte možnost nastavení několika parametrů:
•             Formát – jedná se o typ souboru, v němž budou disk a jednotlivé skladby zkopírovány. Ve výchozím nastavení je použit formát WMA, což je formát společnosti Microsoft, který má (spíše měl) sloužit jako konkurence populárnímu MP3 formátu. Většina z vás zde tedy zřejmě zvolí formát MP3, ačkoliv i formát WMA je podporován téměř ve všech typech přehrávačů.
•             Kvalita zvuku – standardní formáty MP3, WMA a další jsou tzv. kompresní formáty, které při vytváření kopie skladby odstraňují hudební informace, jež jsou pro lidské ucho neslyšitelné. Nicméně v souvislosti s kvalitou nahrávky je důležitý i její datový tok, kdy platí, že čím větší, tím pochopitelně lepší kvalita. Proto zde (v závislosti na zvoleném formátu) máte na výběr několik možností nastavení datového toku. Standardně se používá datový tok 128 kb/s, ale pokud byste měli pocit, že zkopírovaný soubor není co do kvality to pravé, můžete zkusit datový tok zvýšit a soubor zkopírovat znovu. Někteří odborníci tvrdí, že vyšší datový tok má smysl např. u vážné hudby apod., zatímco
u klasické populární hudby rozdíl nepoznáte. Dále je zde možné nastavit automatické zkopírování CD ihned po vložení CD, automatické vysouvání CD či otevření dalších možností, které jsou poměrně důležité, protože zde máte možnost kromě výše zmiňovaných položek také upřesnit, do jakého adresáře se budou zkopírované skladby ukládat. Ve výchozím nastavení je použita knihovna Hudba. Poslední položkou, kterou lze v tomto okně nastavit (pomocí tlačítka Název souboru), je možnost upřesnit tvar výsledného souboru. Ve výchozím nastavení je použita pořadová číslovka následována názvem skladby, nicméně i to je možné změnit (např. přidat i název interpreta apod.). Jestliže tedy máte vše nastaveno tak, jak chcete, stačí klepnout v horní části aplikace na tlačítko Kopírovat z disku CD a jen sledovat postup tohoto kopírování.

133.     Jak z MP3/WMA souborů udělat audio CD?


Druhá záložka v pravé části Windows Media Playeru se jmenuje Vypálit a slouží k vytvoření klasického hudebního CD z MP3 nebo WMA souborů. Podobně jako u seznamu
k přehrávání zde stačí do pravé části přetáhnout skladby, které chcete vypálit. A naprosto stejně také můžete přesouvat jednotlivé skladby a měnit tak výsledné pořadí. Aplikace automaticky hlídá, jak dohromady dlouhé jsou přidané skladby, a pokud by přesáhly délku hudebního CD (74 minut), automaticky se seznam rozdělí do dvou (či více) CD.
Podrobnější nastavení a další možnosti vypalování hudebních CD najdete v pravém horním rohu na ikoně se šipkou dolů. Po klepnutí na ni se zobrazí nabídka, v níž můžete nastavit, zda chcete vypalovat hudební nebo datový disk, zda se má disk po vypálení vysunout z mechaniky, můžete seznam pro vypálení nechat náhodně řadit či řadit podle nějaké vlastnosti, pojmenovat ho nebo si zobrazit další možnosti vypalování. Pokud klepnete na tlačítko Další možnosti vypalování, otevře se okno s nastavením všech položek aplikace Windows Media Player, v tomto případě pochopitelně otevřené na záložce Vypálit.
 
Zde můžete nastavit rychlost vypalování. Některé CD přehrávače (zejména v automobilech) mohou mít s neoriginálními audio CD problémy. Jedním ze způsobů, jak je možné tento problém vyřešit, je zkusit toto CD vypalovat nižší rychlostí; dále máte možnost nastavit vypálení disku bez mezer mezi stopami. Klasické audio CD je totiž tvořeno skladbami, mezi kterými je vždy 2vteřinová mezera. Protože ale mnoho alb je nahráno tak, že skladby na sebe zvukově navazují, byl by to poměrně dost rušivý element při poslouchání. Naštěstí je toto nastavení ve výchozím nastavení zapnuto. Pokud tedy máte skladby připraveny a vše nastaveno tak, jak potřebujete, stačí v pravé horní části klepnout na tlačítko Vypálit a hudební CD se začne vypalovat.

134.     Jak zobrazit miniatury obrázků?


Pokud často procházíte složky, ve kterých jsou uloženy obrázky, určitě by vám přišlo vhod, kdyby se namísto nic neříkajících názvů souborů zobrazovaly miniatury těchto obrázků. V dnešní době digitálních fotoaparátů, kdy se soubory jmenují např. IMG1014 apod. těžko z názvu zjistíte, jaký obrázek se pod tímto názvem skrývá. Naštěstí možnost změny vzhledu zobrazení je velice jednoduchá:
1.       Otevřete si v Průzkumníkovi složku, ve které jsou uloženy obrázky.
2.       Na kartě Zobrazení ve skupině Rozložení si vyberte požadovanou velikost ikon.
3.       Seznam souborů se změní na seznam obrázků, včetně jejich náhledů, a práce s nimi je tak mnohem jednodušší.
 

135.     Jak zobrazit fotografie jako prezentaci?V dnešní době není neobvyklé, že si z dovolené přivezete stovky a někdy i tisíce fotek z digitálního fotoaparátu. Následné prohlížení ve stylu, kdy jeden člen rodiny sedí u počítače a posouvá fotky na další, není jistě ideální. Proto existuje ve všech běžných aplikacích na prohlížení fotek možnost spustit prezentaci fotografií. Například v aplikaci Windows Prohlížeč fotografií stačí, když označíte všechny fotky (doporučuji klávesovou zkratku Ctrl+A namísto označování tisíce fotek pomocí myši) a kliknete na prostřední kulaté tlačítko v dolní části obrazovky. Automaticky se přes celou obrazovku zobrazí první obrázek a každých 5 sekund se opět automaticky přepne na obrázek následující. 

Žádné komentáře:

Okomentovat