pondělí 19. prosince 2016

333 tipů pro Windows 10 (176-180)

176.     Jak zapnout bránu firewall?


Brána firewall je funkce systému, která má zabránit útočníkům v proniknutí do vašeho počítače a naopak, aby z vašeho počítače neodcházela cenná data do Internetu bez vašeho vědomí. Proto je brána firewall naprosto zásadním a základním bezpečnostním prvkem, který nesmí chybět na žádném počítači. Operační systém Windows 10 má v sobě bránu firewall implementovánu, stejně tak se ale můžete setkat s firewallem třetích stran, nejčastěji jako součást balíčku pro komplexní řešení internetové bezpečnosti. Nastavení a konfigurace brány firewall se provádí v Ovládacích panelech v panelu Brána Windows Firewall. Zde je možné podrobně konfigurovat nastavení brány, pro většinu domácích uživatelů ale je nejvýhodnější ponechat výchozí nastavení. Zda je brána firewall zapnuta můžete zjistit po kliknutí na příkaz Zapnout nebo vypnout bránu Windows Firewall, který se nachází v levé části okna. Nicméně o vypnuté bráně firewall by vás systém pravděpodobně informoval i pomocí zpráv z Centra akcí.
 

177.     Jak vypnout blokování automaticky otevíraných oken?


Na internetu jsou velice neoblíbenou vlastností některých webových stránek tzv. vyskakovací, často reklamní okna. Pokud chcete tyto okna zakázat a znemožnit jejich zobrazení, stačí např. v prohlížeči Microsoft Edge kliknout na nabídku Další akce – Nastavení, klepnout v levé části na tlačítko Zobrazit upřesňující nastavení a zde zkontrolovat volbu Blokovat automaticky otevíraná okna. Zde máte možnost tuto funkci kompletně vypnout nebo vybrat, u kterých webů chcete tato okna povolit. Některé weby s registračními formuláři totiž tyto okna používají a byla by tak omezena jejich funkcionalita.
 

178.     Prohlížení internetu bez důkazu

Součástí instalace systému Windows 10 je i internetový prohlížeč Microsoft Edge. Jednou z jeho funkcí je i InPrivate, která nezanechá po vašem surfování žádné stopy. Během standardního prohlížení internetu se ukládají různé informace typu dočasných souborů, obrázků uložených do cache paměti, cookies apod. Toto se ale nemusí každému líbit, obzvláště pokud surfuje na internetu na cizím nebo veřejném počítači. Díky této funkci se žádná taková informace neukládá a vaše prohlížení internetu zůstane zcela beze stop.
Abyste tuto funkci aktivovali, stačí si spustit Microsoft Edge a v horní liště klepnout na ikonu Další akce (tři tečky)Nové okno InPrivate.
 

179.     Jak změnit velikost textu na webové stránce?


Velikost textu lze v internetovém prohlížeči změnit rychle za pomocí stisku klávesy Ctrl + posuvu kolečka na myši.

180.     Jak rychle otevřít webovou stránku?
Většina uživatelů v případě, že chce otevřít webovou stránku, postupuje tím způsobem, že spustí internetový prohlížeč a do jeho adresního řádku zadá adresu webu, který chce navštívit. Nicméně ve Windows 10 lze i tento způsob částečně urychlit. Stačí, když otevřete nabídku Start a rovnou začnete psát adresu webu, který chcete navštívit. Po napsání celé adresy stiskněte klávesu Enter a zadaná webová stránka se otevře ve výchozím internetovém prohlížeči.

Žádné komentáře:

Okomentovat