pondělí 16. května 2016

333 tipů pro Windows 10 (21-25)

21.     Jak seskupit dlaždice?

Dlaždice jsou v nabídce Start zobrazeny v částech (skupinách) oddělených širším prostorem. Ten slouží pro vytvoření těchto skupin aplikací, které si můžete třídit dle vlastního výběru. Jak dlaždici přemístit, již víte, ale když dlaždici chytnete a přesunete právě do volného prostoru pod nebo vedle sávajících dlaždic, vytvoří se nová skupina dlaždic. Tu si pak můžete pojmenovat klepnutím na pole, které se nachází nad nově vytvořenou skupinou.

22.     Jak zobrazit všechny aplikace?


V nabídce Start se v základním zobrazení nezobrazují všechny nainstalované aplikace. Pokud si je chcete zobrazit, stačí klepnout v nabídce Start v dolní části okna na příkaz Všechny aplikace.

23.     Jak vypnout aktivní dlaždice?


Aktivní dlaždice funguje tak, že nezobrazuje pouze statický název, ale aktivně zobrazuje „obsah“ aplikace. Aplikace Pošta tak zobrazuje poslední emaily, aplikace Kalendář události na aktuální den, aplikace Fotky zobrazuje náhledy fotek apod. Pokud nechcete z nějakého důvodu tyto obsahy zobrazovat, stačí klepnout pravým tlačítkem na aktivní dlaždici a z nabídky v dolní části okna vybrat příkaz Vypnout aktivní dlaždici. Obdobným způsobem pak v případě potřeby aktivní dlaždici opět zapnete.


24.     Jaké jsou další možnosti práce s dlaždicemi?


V závislosti na tom, zda se jedná o vestavěnou aplikaci, doinstalovanou aplikaci, soubor, příkaz systému apod., se částečně mění i nabídka příkazů, které se zobrazí po klepnutí pravým tlačítkem myši na vybranou ikonu v nabídce Start. Většinou zde ale najdete kombinaci následujících příkazů:
Připnout na Úvodní obrazovku/Odebrat ze Startu – jestliže se např. jedná o nastavení či nástroj systému, který se v nabídce Start permanentně nevyskytuje, je možné jej pomocí tohoto příkazu do nabídky Start vložit. Ikona tohoto příkazu či nastavení se pak zobrazí jako poslední položka nabídky Start, odkud ji můžete prostým přetažením umístit tam, kam potřebujete. Stejným způsobem je pak možné takto připnutou ikonu z nabídky Start odepnout.
Připnout na hlavní panel – značnou část svojí doby práce s počítačem strávíte zřejmě na pracovní ploše. Abyste nemuseli při každém spuštění často používané aplikace otevírat nabídku Start a tam aplikaci spouštět či vyhledávat, je možné si ji přidat na hlavní panel pracovní plochy. Stačí, když na vybranou aplikaci klepnete pravým tlačítkem myši a opět z nabídky v dolní části okna vyberete příkaz Připnout na hlavní panel.
Odinstalovat – poměrně překvapivá funkce je možnost odinstalace aplikací přímo z nabídky Start. Opět stačí klepnout pravým tlačítkem myši na aplikaci a z nabídky vybrat příkaz Odinstalovat. Pokud se jedná o jednu z již předinstalovaných aplikací (např. Fotky, Fotoaparát, OneDrive apod.), je možné ji následně znovu nainstalovat z katalogu (obchodu) aplikací s názvem Store.
• Spustit jako správce – v některých případech je zapotřebí spustit aplikaci s vyšším oprávněním, než je standardní uživatelský účet. Může se jednat například o příkazový řádek, ve kterém chcete spustit nějaký příkaz, který zasahuje hlouběji do systému. V tom případě je možné klepnout pravým tlačítkem myši např. na již zmiňovaný Příkazový řádek v nabídce Start a z dolní nabídky vybrat příkaz Spustit jako správce.
• Otevřít umístění souboru – někdy se může hodit rychle otevřít umístění dané aplikace či příkazu ve struktuře složek a podsložek daného počítače a přesně to umí tento příkaz. Pokud jej vyberete, zobrazí se Průzkumník s otevřeným umístěním vybrané aplikace.

25.     Co je to Centrum akcí?


Novou a velice důležitou součástí operačního systému Windows 10 je postranní panel nazvaný Centrum akcí. Ten slouží k zobrazení oznámení od systému jako takového nebo příslušných aplikací až po samotné rychlé změny v nastavení systému. Pojďme se tedy na něj podívat.


Tento panel si můžete zobrazit v jakémkoliv místě, aplikaci či prostředí systému Windows 10 a zobrazit se dá pochopitelně i na ploše. Centrum akcí vyvoláte prostým přesunem kurzoru do pravého spodního rohu obrazovky a klepnutím na příslušnou ikonu. Pokud máte radši využívání klávesových zkratek, je možné toto centrum vyvolat přes Win+A.

Žádné komentáře:

Okomentovat