čtvrtek 13. listopadu 2014

Přichází třetí verze Windows 10: Technical Preview

Po třech týdnech od vydání předchozí verze s označením sestavení 9680 přichází společnost Microsoft s novou verzí technického preview nového operačního systému Windows 10. To má označení 9879 a podobně jako předchozí verze, tak i tato přináší mnoho zajímavých novinek.
Instalace je jako obvykle dostupná v nastavení počítače v položce Update nad recovery. Podobně jako v předchozí verzi i zde se při stahování nezobrazuje žádný ukazatel toho, jak daleko jste se svým stahováním a tak vám doporučuji trpělivost v kombinaci s např. Správcem úloh a sledováním, zda se opravdu instalace stahuje.

A stejně tak podobně je i tato aktualizace dostupná pouze a právě přes zmiňovaný Windows Update, nečekejte tedy možnost stažení ISO souboru apod. Jedinou výjimkou je Windows 10 Technical Preview for Enterprise, jehož ISO si můžete stáhnout zde.


Po samotné instalaci, která si vyžádá několik restartů počítače, se po přihlášení uživatele se setkáte s opětovnou konfigurací uživatelského účtu, nicméně o samotná data se bát nemusíte.

A co je v buildu 9879 vylepšeného? Pojďme se na to podívat.

Asi nejvíce očekávají uživatelé změny, které jsou vidět na první pohled. Pokud jste s Windows 10 již pracovali, tak asi víte, že vedle tlačítka Start se nachází ikony pro vyhledávání a pro přepínání úloh. Nicméně mnoho uživatelů má raději vedle tlačítko Start hned zástupce pro své nejpoužívanější aplikace a to také byla u předcházejících sestavení jedna z nejčastějších výtek. V sestavení 9879 je možné zobrazení těchto ikon vypnout a to tak, že klepnete pravým tlačítkem na hlavní panel a z nabídky odškrtnete příslušnou volbu.


Další, spíše graficky kosmetická změna se odehrála u moderních aplikací, které při svém spuštění měli v levém horním rohu zástupce pro panel Charm a další příkazy reprezentovaný pomocí ikony tří teček. To nebylo graficky zcela šťastné řešení a tak se Microsoft rozhodl tento příkaz graficky vylepšit a najdete jej nyní v mnohem viditelnější podobně tří vodorovných čárek.

A jako obvykle bylo velkým způsobem zapracováno na vnitřních komponentech systému, bylo opraveno mnoho chyb a systém je zase celkově o něco stabilnější.

Možná si teď říkáte, že to ale přece nemůže být všechno, že přece Microsoft by nevydával veřejně nový build jen kvůli dvěma změnám v UI a opravám uvnitř systému. Máte pravdu, doposud jsem totiž psal pouze o vylepšených funkcích, ale ve Windows 10: Technical Preview build 9879 na vás čeká mnoho nových vlastností a funkcí.

Jednou z nich, jak už jste mohli vidět například na keynote z konference TechEd Europe 2014, jsou nové možností dotykového ovládání. Co tedy můžete se svými prsty zkusit?
  • Pohyb třemi prsty směrem nahoru – zobrazí se Task View
  • Pohyb třemi prsty směrem dolu – zobrazení Plochy
  • Rychlý pohyb třemi prsty směrem doleva nebo doprava – přepnutí na předchozí aplikaci
  • Pohyb třemi prsty směrem doleva nebo doprava – zobrazí se přehled spuštěných aplikací a následně máte možnost si vybrat, kterou aplikaci učiníte aktivní. Ekvivalentem je stisknutí klávesové zkratky Alt+Tab
  • Ťuknutí třemi prsty - vyhledávání

Další velké změny se odehrály ve službě OneDrive, resp. v jeho klientovi v systému Windows 10. Z výzkumů společnosti Microsoft totiž vyplynulo, že ne všichni uživatelé přijali za svou koncepci, kdy v Průzkumníkovi ve složce OneDrive vidíte všechny soubory, ale některé jsou dostupné online a některé offline. Pro mnoho uživatelů je totiž fakt, že jej vidí v Průzkumníkovi důkazem toho, že tam daný soubor nebo složka je. Jaké pak bylo jejich překvapení, když se ocitli mimo dostupnost připojení k internetu, ale s danými soubory nemohli pracovat, protože jej neměli nastavený pro práci offline

Proto Microsoft v tomto sestavení přichází se staronovým konceptem selektivní synchronizace. Uživatel si tak může vybrat, jaké složky chce mít lokálně v počítači a jaké ne a tím pádem tedy to, co uvidí ve své složce OneDrive na počítači je to, co v daném počítači má skutečně uloženo.
Ruku v ruce s tímto vylepšením jde pak i usnadnění přístupu k nastavení chování klienta OneDrive a to tak, že stačí klepnout pravým tlačítkem myši na ikonu OneDrive v prostoru systémového oznámení (vpravo u hodin) a následně jen klepnout na tlačítko Settings. Zobrazí se celá paleta záložek, které upřesňují chování této služby na vašem počítači.


V prohlížeči Internet Explorer bylo provedeno taktéž několik desítek vylepšení a změn. Jednou z nich je i vylepšené vykreslovací jádro. Jelikož ale nemusí fungovat vždy na 100%, Microsoft přidal do této verze Internet Exploreru do pravého horního rohu ikonu smajlíka. Pomocí něho máte možnost odeslat Microsoftu rychlou zpětnou vazbu, že např. právě zobrazená stránka se nezobrazuje tak, jak by měla.

Již v dřívějších článcích jsem vám psal o tom, že součástí Windows 10 bude i nativní podpora pro přehrávání MKV souborů. Tato podpora je v tomto buildu ještě více kompletní a nyní je možné přehrávat MKV soubory přímo z aplikace Windows Media Player a u MKV souborů se v Prlzkumníkovi zobrazují náhledy a metadata.


Jak je z předchozích odstavců vidět, novinek je za ty tři týdny opravdu hodně a tak vám nezbývá popřát úspěšné testování. Na závěr jen malé upozornění – jedná se o rané verze operačního systému a proto vše provádíte na svou zodpovědnost. Doporučuji nepracovat s Technical Preview na produkčních počítačích.

Žádné komentáře:

Okomentovat