středa 12. prosince 2018

Jak nainstalovat Office 2019/2021/365 ve škole?

Možná si říkáte, proč je potřeba článek na instalaci Office 2019? Odpověď je jednoduchá, s příchodem Office 2019 se změnil způsob instalace tohoto kancelářského balíčku. Ta změna se týká jedné konkrétní varianty a to Office 2019 pro multilicenční zákazníky, kteří si software stahují z portálu VLSC. Netýká se ale např. uživatelů, kteří si instalují Office 365 ProPlus v rámci licence od školy nebo instalace na školní počítače v rámci licenčního balíčku Microsoft 365.

Týká se teda těch, kteří mají doposud na školních počítačích nainstalované Office 2016 a starší a jejich licenční model jim dovoluje si nyní nainstalovat Office 2019. Tito zákazníci byli doposud zvyklí si instalovat Office pomocí staženého obrazu instalace (iso souboru), který však nyní s příchodem multilicenčních Office 2019 není dostupný, protože se přešlo na tzv. Click-To-Run instalaci. Ano, tu, kterou už roky používají uživatelé Office 365 pro instalaci desktopových Office 365. Na první pohled se to může zdát někomu jako krok zpět, ale v následujících odstavcích uvidíte, že se toho ve skutečnosti moc nezměnilo.

Jak tedy začít?

Nejprve je potřeba si stáhnout nástroj Office Deployment Tool na tomto odkaze. Po jeho stažení a instalaci/rozbalení máte k dispozici 5 souborů - samotný nástroj pro nasazení v exe formátu a čtyři vzorové konfigurační soubory pro hromadné instalace.


Jedná se o "obyčejné" XML soubory, které lze upravit například v Poznámkovém bloku, ale mnohem pohodlnější je využít online generátoru těchto XML souborů, který se nachází na adrese https://config.office.com/.

Zde jste provedeni krok za krokem procesem tvorby takového odpovědního souboru, nemá asi cenu popisovat každou položku, takže jen ty nejdůležitější:

 • Products and releases - zde si vybíráte architekturu a přesnou verzi Office balíčku včetně podrobnější konfigurace, které aplikace chcete nainstalovat a které ne.
 • Language - zde je možné nastavit,  v jakém jazyce bude Office 2019 nainstalován včetně možnosti nainstalovat další jazykové balíčky. To se může hodit například pro přípravu na testování certifikací Microsoft Office Specialist
 • Installation - zde je možné vybírat, odkud se mají stahovat instalační soubory, zda z internetu nebo ze sdílené složky (to využijete právě pro hromadné instalace ve školách)
 • Update and upgrade - zde je možné nastavit, odkud se mají stahovat aktualizace a zda mají být zachovány předchozí verze aplikací Office (ty, které jsou založeny na MSI instalaci, tj. 2016/2013 atd., pokud máte na počítači nainstalovány Office 365 ProPlus, je potřeba je odinstalovat ručně)
 • Licensing and activation - slouží pro zadání instalačního klíče, automatického přijetí EULA smlouvy a především pro zapnutí režimu sdílené aktivace, která je ve školním prostředí téměř nutností.
 • General - zde se nastavují obecné názvy školy
 • Application preferences - slouží pro zadávání a upřesnění dostupnosti jednotlivých funkcí v aplikacích Office. Pro běžnou školu by takový konfigurační soubor mohl vypadat například takto:

<Configuration>
  <Add OfficeClientEdition="32" Channel="PerpetualVL2019" AllowCdnFallback="TRUE" ForceUpgrade="TRUE">
    <Product ID="ProPlus2019Volume" PIDKEY="AAAAA-AAAAA-AAAAA-AAAAA-AAAAA">
      <Language ID="cs-cz" />
      <Language ID="en-us" />
      <ExcludeApp ID="Groove" />
      <ExcludeApp ID="OneNote" />
    </Product>
  </Add>
  <Property Name="SharedComputerLicensing" Value="1" />
  <Property Name="PinIconsToTaskbar" Value="TRUE" />
  <Property Name="SCLCacheOverride" Value="0" />
  <Property Name="AUTOACTIVATE" Value="1" />
  <Updates Enabled="TRUE" />
  <RemoveMSI All="TRUE" />
  <AppSettings>
    <Setup Name="Company" Value="Zakladni skola " />
  </AppSettings>
  <Display Level="Full" AcceptEULA="TRUE" />
</Configuration>

Co se při použití tohoto XML odpovědního souboru stane? Nainstaluje se 32bitová verze Office 2019, instalační soubory se stáhnou z internetu, předchozí verze Office se odinstalují, Office se automaticky aktivují a licenční smlouva bude automaticky přijata. Jediné, co je tedy potřeba udělat, pokud chcete tento soubor použít je zadat vlastní produktový klíč. 

A jak tedy Office nainstalovat? Stačí mít rozbalený soubor setup.exe z výše uvedeného Office 2019 Deployment Toolu a připravený odpovědní soubor, oba soubory mít v jedné složce a s oprávněním administrátora spustit příkaz

setup /configure configuration.xml

Vidíte, je to poměrně snadné. Asi ale nebudete chtít, aby se pro každý počítač zvlášť stahovala instalace z internetu, protože takových počítačů ve škole můžete mít desítky až stovky. Proto je vhodné si instalační soubory stáhnout nejdřív k sobě, do nějaké sdílené složky a to tímto příkazem:

setup /download configuration.xml

Jediné, co je potřeba udělat, je upravit vzorový soubor a jeho část Add, kde je potřeba přídat položku SourcePath, která musí obsahovat umístění, kam se mají instalační soubory nahrát. Pokud ale na dalším počítači chcete ten samý Office 2019 nainstalovat, už používáte stejný odpovědní soubor, jen ne s přepínačem download, ale configure. Takový soubor pak může vypadat například takto:

<Configuration>
  <Add OfficeClientEdition="32" Channel="PerpetualVL2019" SourcePath="\\nazev_serveru\slozka" AllowCdnFallback="TRUE" ForceUpgrade="TRUE">
    <Product ID="ProPlus2019Volume" PIDKEY="AAAAA-AAAAA-AAAAA-AAAAA-AAAAA">
      <Language ID="cs-cz" />
      <Language ID="en-us" />
      <ExcludeApp ID="Groove" />
      <ExcludeApp ID="OneNote" />
    </Product>
  </Add>
  <Property Name="SharedComputerLicensing" Value="1" />
  <Property Name="PinIconsToTaskbar" Value="TRUE" />
  <Property Name="SCLCacheOverride" Value="0" />
  <Property Name="AUTOACTIVATE" Value="1" />
  <Updates Enabled="TRUE" />
  <RemoveMSI All="TRUE" />
  <AppSettings>
    <Setup Name="Company" Value="Zakladni skola " />
  </AppSettings>
  <Display Level="Full" AcceptEULA="TRUE" />
</Configuration>

Při stahování instalačních souborů není vidět žádný průběh, ale to, že se soubory stahují si můžete ověřit například prohlédnutím složky, kterou jsou v konfiguračním souboru uvedli (zde by se měla objevit složka Data s dalšími soubory uvnitř)


nebo ve Správci úloh, kde vidíte vytížení internetového připojení. Jen pro informaci, instalační složka pro výše uvedený konfigurační soubor má cca 1,9 GB. 

Jakmile máte soubory ve složce staženy, je možné Office 2019 instalovat na další počítače, přičemž využijete stejný příkaz jak pro instalaci jednotlivého počítače, tj.:

setup /configure configuration.xml

Jediný rozdíl je, že nyní se instalační soubory nestahují z internetu, ale ze sdílené složky na serveru ve škole. 

Pro hromadnou instalaci pak můžete využít skupinové politiky, Microsoft Intune nebo System Center Configuration Manager. 

10 komentářů:

 1. Poprosím nedá sa povedať, kde robím v xml súbore chyby lebo pokus o inštaláciu office 2019 sa mi končí chybovou hláškou 30088-1021(0)
  vďaka
  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem jako chybu objevil nepojmenování souboru s příponou xml.

   Vymazat
 2. Zkuste pridat celou cestu konfiguracniho souboru do spusteni instalace, tj. "\\share\folder\folder\setup.exe /configure \\share\folder\folder\configuration.xml" Pokud by to nezabralo, napiste mi na klatovsky(zavinac)outlook.com

  OdpovědětVymazat
 3. Hezky den,
  pokud chci nasadit pres gpo a spousteci skript, dos ohlasi ze unc neni podporovan, ale ja unc potrebuji. Je nejaky figl ?
  Diky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobry den, jsou v podstate dve moznost

   1. Namapovat si ten share jako disk a pak to spoustet s odkazem na nej
   2. Udelat si PowerShellovy skript, ktery bude volat ten setup.exe

   Vymazat
 4. Vy by jste nemel takovy script ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkuste toto

   Set-ExecutionPolicy bypass
   .\setup.exe /configure .\nazevsouboru.xml

   Vymazat
 5. Dobrý den, ať dělám, co dělám, instalace mi skončí chybovou hláškou o neplatném podpisu.
  M. Horňák

  OdpovědětVymazat
 6. Lepší návod jsem našel na: http://www.pilsedu.cz/novinky/90-jak-na-instalaci-office-2019

  OdpovědětVymazat