čtvrtek 6. prosince 2018

Budoucnost je cloudově modrá, tak na ni studenty připravme už dnes.

Jedním z úkolů školy zcela jistě je připravit studenty na život. Na ten skutečný. A to jak z pohledu tvorby jejich osobnosti, tak i znalostí. Je zřejmé, že vzhledem k velice rychlému vývoji a implementaci technologií není možné dnešní studenty připravit tak, aby jim nabyté znalosti stačily na dalších 10 a více let, spíš méně. Proto je ale víc než kdy jindy důležité, aby se studenti ve školách naučili to, co bude pro ně při nástupu do zaměstnání nebo startování vlastních projektů relevantní a tím je v oblasti IT zcela jistě cloud.

Není pochyb, že cloud je v mnohých školách a organizacích naprosto nedílnou součástí již dnes a je tomu tak dobře, protože asi nikoho z nás nebaví rutinní údržba HW a SW prostředků, když můžeme svůj čas věnovat mnohem smysluplnějším aktivitám. A cloud jako takový bude nabírat na důležitosti i v budoucnu.

Proto je zapotřebí, aby se i ve školách studenti naučili, jak s cloudem pracovat a jak ho využívat, protože i to má nějaká svá úskalí, které je potřebné znát.

K tomu, aby toto vše ve školách úspěšně probíhalo jsou zapotřebí dvě věci - dostupná technologie, kterou chci studenty naučit a někdo, kdo to studenty naučí. Protože to jsou ale poměrně dost oddělené věci, zaměřím se na každou z nich zvlášť.

Dostupná technologie

Možná hned někoho napadne, že pokud budu chtít ve škole učit cloudové technologie, bude potřeba kompletně změnit IT vybavení školy, nakoupit nový SW apod. Opak je ale pravdou. Zcela zásadní výhodou cloudových technologií a služeb je, že je možné je zprovoznit, provozovat, spravovat, konfigurovat atd. pouze za pomoci internetového prohlížeče. Když to vezmu s trochou nadsázky, na výuku nejmodernějších technologií Vám tak stačí i naprosto průměrné počítače, protože potřebujete jen internetový prohlížeč. Z pohledu IT vybavení tedy škola nemusí pořizovat nic nového.


Z pohledu dostupnosti takových technologií je to velice podobné. Pokud budete chtít studenty naučit v cloudu to, co už dnes učíte tzv. on premise (servery, správa, sítě, databáze, weby, apod.), opět Vám na to stačí dostupné cloudové technologie. Jednou z nich je pochopitelně Azure. Popisovat, co Azure umí a nabízí je na mnohem delší článek (spíše sérii článků), smyslem tohoto je ukázat, že veškeré výše zmiňované technologie, které se se studenty ve škole učíte, je možné vyučovat v cloudu. V tom cloudu, který pro ně bude naprostou samozřejmostí pří spouštění vlastních projektů, protože výhody v podobě rychlosti nasazení, dostupnosti a škálovatelnosti jsou naprosto převažující. A jak je to s tím pořízením? Velice snadné, protože Azure je pro výuku studentů dostupný v rámci roční nabídky zcela ZDARMA. A pro registraci není potřeba žádná kreditní karta. Mimochodem, věděli jste, že Portál občana, který nabízí desítky online služeb státu, běží také na Azure?
  


To jsme se ale zatím bavili jen o přenesení výuky do cloudu toho, co už ve škole učíte. Ale vzpomínáte na začátek článku? Studenty je potřeba připravit na budoucnost a ta je mj. v datových analýzách, IoT, umělé inteligenci (AI), strojovém učení (machine learning) a v mnoha dalších oblastech. A i ty jsou pro studenty v rámci Azure dostupné zdarma. Stále více se setkáváme např. s chatboty, ale znáte nějaké školy, které by učily, jak takového chatbota vytvořit a naprogramovat (resp. naučit)? Azure toto vše umí.

Azure pro studenty totiž ve své roční zdarma dostupné nabídce poskytuje na vyzkoušení a výuku více jak 25 produktů a služeb. A jedná se o naprosto regulérní nabídku, která je dostačující pro většinu odborných a technických škol, však posuďte sami: 

750 hodin provozu virtuálního počítače
250 GB SQL databáze
500 000 objektů v Azure Active Directory

a mnoho dalších služeb. Nemá smysl je zde všechny rozepisovat, přehledně je najdete na této stránce.

Je to spíš ukázka toho, že pro školy jsou dnes dostupné zdarma pro výuku nejenom technologie, které se dnes ve školách učí, ale i technologie blízké budoucnosti, které by se ve školách učit měly. 

Dostupná výuka


Z výše uvedených odstavců vidíte, že pro účely výuky je možné mít Azure zcela zdarma a že toho nabízí opravdu mnoho. Je ale samozřejmě potřeba, aby to studenty někdo naučil: učitel/ka. 

Začněme u toho jednoduššího scénáře - přenesení výuky toho, co už učíme, do cloudu. Mnoho škol dneska používá virtualizaci, vlastní nainstalované SQL servery a další služby pro to, aby tyto technologie mohly učit, ale jak vidíte, je možné je snadno vzít a přesunout do cloudu. Z pohledu výuky a její náplně se toho tedy moc měnit nemusí. Studenti se i nadále budou učit webové servery, databáze a další technologie, jen ne na on premise řešení, ale v cloudu. To přináší další zásadní výhodu - taková výuka a prostředí jsou pro studenty dostupné odkudkoliv. Osobně neznám žádnou školu, která by umožňovala studentům z domova přístup na SQL databáze či virtuální stroje, se kterými pracují ve škole v rámci výuky. Díky přenesení výuky do Azure je to samozřejmě možné.

Na učitele ale bude, a už dnes je, kladen důraz i na výuku nových technologií, např. již zmiňované IoT, AI, Machine Learning apod. Jak jste viděli na obrázcích, i to všechno Azure nabízí pro výuku zdarma. Takže zbývá jediné - naučit se to. 

A právě proto vznikl portál Microsoft Learn, který výuku těchto technologií nabízí a to dokonce v češtině. A zdarma. Od úvodu do cloudových technologií a služeb (IaaS, PaaS, SaaS) přes Základy Azure až po detailní a praktické procvičení jednotlivých technologií, včetně zmiňovaného chatbota. 
Za splněné kurzy a testy na jejich konci získávají uživatelé body a odznaky, takže je možné tento portál velice snadno zahrnout i jako nedílnou součást výuky. Ne každý ze studentů ale chce být a bude programátor. Někdo má blíže ke správě IT prostředků v Azure, někdo má blíže k datovým analýzám a je to normální. Však to znáte - "ten umí to a ten zas tohle". A portál Microsoft Learn s tím počítá. Nabízí totiž plány výuky rozdělené dle rolí, na kterou se chce student připravit (vývojář, správce, architekt...).Jak je vidět, (nejen) pro učitele je dostupný tedy i kompletní portál se vším, co pro naučení se práce s Azure potřebují a je to opravdu teď jen a jen na Vás, učitelích. Ano, je to o tom se začít učit něco nového, je to o tom věnovat tomu méně či více času vlastního času, ale odměnou Vám budiž mimo jiné to, že tím vzroste Vaše cena a kvalifikace na trhu práce a především to, že Vaše škola nabídne studentům to, co potřebují - výuku technologií 21. století.

A aby toho nebylo málo, pro učitele je dostupná ještě nabídka a to přímo Microsoft Learn for Educators. Po registraci dostanete jako učitel přístup přímo ke vzdělávacím materiálům, původcem výukou, datovým listem předmětu a mnoha dalším cenným materiálům. Aktuálně jsou dostupné kompletní materiály pro tyto základní kurzy:
  • Základy Microsoft Azure 
  • Základy Microsoft Power Platforms
  • Základy Azure AI
  • Základy Microsoft Azure Data 
A nezapomeňte, součástí zavedení takových kurzů do školy může být i získání celosvětově platné certifikace Microsoft Fundamentals, pomocí kterých studenti mohou prokázat své získané znalosti a dovednosti. Tyto zkoušky mohou skládat v prostorách školy v rámci zřízení testovacího centra Certiport (je to rychlý proces a zdarma) a díky sofistikovanému testovacímu řešení vidí výsledek ihned po dokončení zkoušky. Pokud byste měli zájem o více informací ohledně testování, klidně mi napište.

Záznam z Večerní univerzity o Azure pro vzdělávání - více o Večerních univerzitách naleznete na aka.ms/univerzita
Žádné komentáře:

Okomentovat