sobota 9. listopadu 2013

Podzimní novinky v Office Web Apps

Office Web Apps jsou webové verze aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote, které znáte z klasického desktopového balíčku Microsoft Office. Mezi výhody těchto webových aplikací patří zejména možnost spuštění na jakémkoliv počítači s připojením k internetu a najdete je např. i jako součást úložiště SkyDrive či služby Office365 a jsou dostupné zcela zdarma. V porovnání s desktopovými verzemi sice nenabízí stejnou funkcionalitu, ale velice rychle se k ní přibližují. Velkou měrou i právě díky proběhlé aktualizace těchto verzí, která je díky webovému prostředí dostupná všem a okamžitě. Jaké novinky tedy můžete začít využívat?

Tou největší je bezesporu možnost spolupráce s ostatními a to online. Po otevření dokumentu ve webové aplikaci Word Web App, Excel Web App nebo PowerPoint Web App jste ihned informováni o tom, zda na dokumentu pracuje také někdo jiný a pokud ano, tak kdo. Zároveň vidíte, na jaké části dokumentu ostatní uživatelé pracují a tak se nemůže stát, že byste si omylem např. vzájemně upravovali pod rukama stejný odstavec textu. Navíc ale vidíte, jaké úpravy a změnu formátování druhý uživatel provádí, a tak je pro změnu spolupráce např. na stejné stránce mnohem snazší.

Druhou novinkou, se kterou se setkáte napříč aplikacemi Office Web Apps je možnost přejmenování právě otevřeného dokumentu a to v jeho horní liště.


Novinky v aplikaci Word Web App

Jednou z hlavních nových funkcí je Auto-Save, které se postará (jak již z názvu vyplývá) o automatické ukládání rozepsaného dokumentu po provedení změn, takže již nemusíte myslet na to, že byste měli soubor po dokončení uložit.

Jednou z důležitých částí dokumentů bývají záhlaví a zápatí, které doposud ve Word Web App chyběly. A jak již asi tušíte, jejich přidání je další z novinek této podzimní aktualizace. Kromě jejich vytváření a úprav máte ale také možnost do nich rovnou vkládat číslování stránek. 


Další výraznou změnou je přidání podpory pro styly tabulek, takže se již nemusíte po vytvoření zabývat jejich následnou grafickou úpravou, ale stačí si vybrat některý z nabízených stylů. 


Práce s dokumentem jako celkem bude snazší po přidání další důležité funkce – Najít a nahradit, kterou zcela jistě znáte z desktopové aplikace Word a která slouží pro nalezení a nahrazování slov a vět v dokumentu. A s prací s dokumentem jako celkem vám pomůže další novinka a tou je možnost přidání konce stránek – již žádné zbytečné Entery.Novinky v aplikaci Excel Web App

Jedním z nejčastějších požadavků uživatelů Excel Web App byla podpora funkcí pro ochranu dokumentu. Je to z toho důvodu, že se velice často Excel Web App využívá pro vyplňování tabulek apod. Proto již v červnové aktualizaci byla přidána funkce pro ukotvení řádků. Nyní byla navíc přidána podpora pro funkce ochrany sešitu (dříve Excel Web App takové soubory ani neuměl otevřít), takže je možné určit, do kterých buněk budou moci uživatelé zasahovat nebo které budou moci označovat, což z Excel Web App dělá skvělé řešení např. pro tvorbu online výpočtových formulářů.

Také jste si v klasické verzi Excelu oblíbili funkci stavového řádku, který vám ihned po označení buněk zobrazuje výsledky nejběžnějších matematických operací (SUMA, PRŮMĚR, POČET). Tak přesně takovou funkcionalitu naleznete nyní i ve webové verzi Excelu. 


Další z přidaných funkcí je možnost změny pořadí listů. A podobně jako v klasické verzi i zde máte dvě možnosti, jak toto provést. Buď přes kontextovou nabídku listu a funkci Změnit uspořádání nebo prostým přetažením záložky listu na její nové umístění. 


Poslední novinou v této aktualizaci, ale zcela jistě ne z hlediska důležitosti, možnost přetahování buněk v rámci sešitu a to stejným způsobem jako v klasickém Excelu – označením hraniční čáry buňky.Všechny novinky v aplikaci Excel Web App si můžete vyzkoušet v tomto souboru.

Novinky v aplikaci PowerPoint Web App

Aplikace PowerPoint se v tomto podzimním vydání novinek dočkala pouze jedné a to možnosti ořezávání obrázků.

Žádné komentáře:

Okomentovat