pátek 20. července 2012

Windows MultiPoint Server 2012 se představuje

Tak horké léto tu ještě dlouho nebylo. Windows 8, Windows Server 2012, Office 2013, Exchange Server 2013, SharePoint Server 2013 a další produkty si můžete nyní zkoušet a testovat jak se vám líbí. A aby toho nebylo málo, tak i serverový produkt zaměřený primárně pro školství, knihovny, menší firmy apod. – Windows MultiPoint Server byl uvolněn ve verzi 2013 ve formě veřejné betaverze. A protože je v ní novinek více než dost, pojďme se tedy společně podívat na to, co na vás ve Windows MultiPoint Server 2012 čeká.

Pokud přesně nevíte, co to Windows MultiPoint Server je, odkáži vás na starší články, ve kterých je tento produkt představen. Ve zkratce se jedná o serverové řešení založené na klasickém Windows Serveru (Windows MultiPoint Server 2012 je postaven na Windows Serveru 2012) s přidanými úpravami pro komplexnější a snazší využití terminálových řešení a tenkých nebo zero klientů. Základní myšlenkou je fakt, že namísto např. 8 počítačů v učebně máte jen jeden, na kterém je nainstalován Windows MultiPoint Server a všechny stanice jsou k němu připojeny přes USB huby, zero klienty apod., čímž se dají ušetřit nemalé náklady na pořízení HW, SW, správě, provozu i energií.

Pochopitelně že tato betaverze by neměla být instalována v produkčním prostředí, není podporován upgrade ani migrace, je tedy nutné provést čistou instalaci. Zároveň z této betaverze nepůjde upgradovat na finální verzi.

Samotný ISO soubor můžete buď vypálit přímo ve Windows 7 a 8 pomocí vestavěných příkazů Průzkumníka, případně si přes nástroj Windows USB DVD Tool vytvořit bootovací flash disk, stačit vám bude s kapacitou 4GB.

Z hlediska principu funkcionality tohoto produktu je nutné, aby klávesnice a myš byla připojena k počítači přes USB hub (např. i integrovaný v monitoru apod.). Během standardního průvodce instalačním procesem budete mj. vyzvání k zadání produktového klíče, bez kterého není možné v instalaci pokračovat – tady je: FHRTM-JRN62-2Q3BM-V8Y8T-9KTCP.

Po dokončení instalace je ve většině případů ještě nutné nainstalovat ovladače pro grafickou kartu, můžete použít 64bitové ovladače pro Windows 8, případně Windows 7.

Zásadní novinkou jsou dvě staronové správcovské konzole, které usnadňují jak IT administraci, tak běžný tzv. classroom management. V předchozích verzích totiž byla k dispozici pouze jedna konzole, a tak IT správce v ní měl i „učitelské“ funkce a naopak, učitel i funkce správcovské, což není zcela vhodné. Proto se nyní setkáte s nástroji MultiPoint Manager a MultiPoint Dashboard., přičemž právě MultiPoint Dashboard je to správné místo, pro běžné učitele a správu třídy.Se studenty můžete také komunikovat formou běžného chatu, kdy např. žák může učitele požádat o pomoc. Výhodou je, že ale toto řešení neumožňuje studentům komunikovat přímo mezi sebou.

Mezi nové funkce z hlediska správy třídy patří např. možnost převzetí kontroly nad připojeným počítačem, kdy učitel může na dálku pomoci svému studentovi a vylepšena byla i funkce vzdáleného spouštění aplikací. Učitel již nemusí znát název spouštěcího souboru (kdo z běžných uživatelů ví, že např. Malování se spouští přes mspaint), ale vše vidí přehledně pomocí názvů a ikon aplikací.

Z hlediska práv a skupin uživatelů jsou nyní dostupné tři skupiny uživatelů:
 • Standardní uživatel – může se přihlásit na jakoukoliv stanici
 • Dashboard operátor – může se přihlásit na jakoukoliv stanici, spustit MultiPoint Dashboard a spravovat učitele a třídu
 • Administrátor – má kompletní přístup ke všem funkcím Windows MultiPoint Serveru

Další novinkou je vylepšená správa, kdy vybrané servery nebo stanice mohou být přiděleny různým administrátorům, resp. Dashboard operátorům, případně dostupné všem.

Zcela zásadní funkcí je možnost spravovat i počítače, které nejsou připojeny k serveru s nainstalovaným Windows MultiPoint Serverem. Ptáte se, jak je to možné? Odpovědí je MultiPoint Connector. Tento malý nástroj, který je možné nainstalovat na počítače se systémem Windows 7 a Windows 8 a po jeho instalaci je možné tyto počítače vyhledat a přidat do správy pomocí MultiPoint Manageru a MultiPoint Dashboardu.Nově je také možné konfigurovat z pohledu omezení Internetu jak pouze povolené, tak pouze zakázané stránky (blacklist, whitelist).

Vzpomínáte si na produkt SteadyState? Jednalo se ve své době o velice populární řešení, pro počítače se systémem Windows XP a Windows Vista, jak zajistit aby byly počítače vždy funkční i po zásahu studentů. Veškeré změny byly totiž při restartu počítače zahozeny a tak při každém bootu jste měli k dispozici vždy čistý a funkční počítač. A právě tento produkt (resp. jeho kód) byl ve své aktualizované podobě integrován do Windows MultiPoint Serveru 2012.

Jak již bylo zmíněno, Windows MultiPoint Server je založen na Windows Serveru 2012, tj. uživatelé budou mít k dispozici pracovní prostředí Windows 8, včetně startovací nabídky Metro apod.

Jedním z nedostatků minulé verze (a potažmo i terminálových řešení) je fakt, že ne všechny aplikace jsou schopny běžet bez problému při spouštění přes vzdálenou plochu a výskyt těchto „problémových aplikací“ je v oblasti školství ještě větší. Proto je asi největší novinkou Windows MultiPoint Serveru 2012 možnost nejenom vytvářet standardní stanice, tak jak bylo možné i v předchozích verzích, ale i VDI prostředí, ve kterém tyto problém s případnou kompatibilitou zcela odpadají, a také z pohledu výkonu se jedná o zcela odlišné řešení. Na pozadí konfigurace VDI stojí pochopitelně Hyper-V, ale z důvodu zaměření tohoto produktu na školství a menší organizace, kde nemusí být vždy dostupní specialisté na virtualizaci, je vše maximálně zjednodušeno a dá se provést přímo ze správcovské konzole.

Minimální požadavky na instalaci Windows MultiPoint Serveru 2012 jsou:
 • 2.0 GHz CPU
 • Dvoujádrové CPU
 • 4 GB RAM
 • Minimálně 40 GB volného místa na oddílu, kam budete instalovat Windows MultiPoint Server 2012

Aby bylo možné Windows MultiPoint Server 2012 otestovat, musíte mít k dispozici minimálně jednu z následujících konfigurací jako stanici:

 • Grafický výstup pro monitor, USB port na počítači, USB hub, USB klávesnice a USB myš zapojená do tohoto USB hubu 
 • USB zero klient, USB port na počítači, monitor, klávesnici a myš zapojené do tohoto zero klienta 
 • USB/LAN zero klient, síťový switch, LAN port, monitor, klávesnici a myš zapojené do tohoto zero klienta >
 • Tenkého LAN klienta, síťový switch, LAN port, monitor, klávesnici a myš zapojené do tohoto tenkého klienta 

V odstavci o možnosti konfigurace VDI klientů bylo zmíněno, že toto řešení výkonově několikanásobně převyšuje klasické USB/LAN klienty. Z tohoto důvodu jsou taky zcela jiné požadavky na server, na kterém chcete VDI provozovat a to tyto:
 • 2GB RAM + 2GB RAM pro každou VDI stanici 
 • CPU s podporou SLAT, 1 jádro pro každou VDI stanici. Např. pokud budete mít v serveru procesor Intel i7 se čtyřmi jádry a technologií hyper-threading, výsledkem je 4*2 vláken, tj. podpora až 8 VDI stanic. 
 • SSD disk s kapacitou min. 40GB + 20GB na každou VDI stanici. Tento disk musí splňovat minimálně 50 000 IOPS při čtení a zápisu 4K souborů. 

Stahovat Windows MultiPoint Server 2012 Beta můžete zde:

https://connect.microsoft.com/wms/Downloads/DownloadDetails.aspx?DownloadID=45153

Žádné komentáře:

Okomentovat