pondělí 2. července 2012

Jaký byl evropský TechEd 2012?


Po dlouhém roce a půl se opět konala největší IT konference v Evropě – TechEd Europe 2012, tentokrát v Amsterdamu, a to v termínu 25. - 29. června.  O půl roku delší doba mezi jednotlivými ročníky byla zapříčiněna změnou termínu, kdy se konference přesunula z listopadového termínu na mnohem příjemnější červnový. Tradicí je také konání TechEdu v různých evropských městech, takže se předchozí akce konaly například v Berlíně či Barceloně.

Pár dní před akcí bylo vyprodáno všech více než 6 000 míst a i to bylo důkazem, že je o technologie společnosti Microsoft mezi IT profesionály a vývojáři zájem.

Na akci bylo možné přijet již dříve, protože částečný program byl už naplánován od neděle, nicméně většina účastníku přijela až v pondělí, kdy byl také hlavní registrační den, protože zaregistrovat 6 000 lidí, vydat jim identifikační kartičky a pěkné batohy nějaký čas zabere.

V úterý začal celý TechEd přednáškou – keynote, kterou vedl Brad Anderson (Corporate Vice President, Management & Security Division) a Jason Zander (Corporate Vice President, Visual Studio). Tisícovkám návštěvníků v jednom obrovském sále byly ukázány novinky z oblasti virtualizace, Windows Serveru 2012, Windows Azure či Visual Studia a mnoho ukázek se setkalo s bouřlivým potleskem. Po této zahajovací keynote se již rozeběhl samotný program, kdy si účastníci mohli vybrat v jednotlivých blocích z více jak 300 přednášek. Všechny přednášky byly vedeny samozřejmě v angličtině a přednášející jsou skutečnými odborníky ze svého oboru a specializace. V žádném případě se však nejedná pouze o odborníky ze společnosti Microsoft, velká část přednášejících byla externích. Jak již bylo napsáno, přednášek bylo na výběr opravdu hodně a volba byla o to složitější, že v každém bloku bylo paralelně cca 10 - 15  velice zajímavých akcí. Úterní den byl pak zakončen tradiční uvítací recepcí, kde si mohli zájemci prohlédnout a vyzkoušet produkty partnerských a sponzorských firem. Součástí TechEdu je totiž i tzv. TechExpo, což je obrovská výstavní plocha desítek společností, které ukazují a představují svoje produkty a řešení. Mezi hlavní partnery letošního TechEdu patřily společnosti DELL, HP, DataCore a NOKIA.


Středa, oficiálně druhý den konference, opět začala keynote, kterou tentokrát vedl Antoine Leblond (Corporate Vice President, Windows Web Services). Opět téměř plnému sálu (tedy několika tisícovkám účastníků) byl představen nový operační systém Windows 8, a to s ohledem na využití ve firemním prostředí.  Po této keynote následovala velká řada zajímavých a odborných přednášek. Přednášky se dělí dle technické obtížnosti do tří levelů – 200, 300 a 400. Zatímco ta nejnižší úroveň je určena primárně pro základní přehled seznámení se s představovaným produktem, funkcí či službou, level 400 je naopak velice technický, specializovaný a představuje hluboký pohled do dané technologie. Středeční večer se nesl v duchu společenské párty, která se konala stylově na stadionu fotbalového klubu Ajax Amsterdam, kde bylo nabízeno občerstvení a hlavně přímý přenos fotbalového utkání z EURO 2012 mezi Španělskem a Portugalskem. Sledování takového zápasu na šesti obřích obrazovkách na sedačkách či trávníku takového týmu, jakým je AJAX Amsterdam, mělo své kouzlo.Čtvrteční den už byl celý plný přednášek a diskuzí, mezi hlavní témata celé konference patřily tyto technologie: Windows Server 2012, Windows 8, Visual Studio či Windows Azure. Zejména poslední zmiňovaná služba/platforma ukázala, co všechno má pro oblast cloudových řešení připraveno, a je nutno podotknout, že je toho opravdu mnoho. Velká část účastníků vůbec netušila, že Microsoft nabízí takové portfolio cloudových řešení od webových řešení přes virtuální počítače v cloudu až po cloudové databáze. V současné chvíli má Microsoft před řešením ostatních konkurentů opravdu velký náskok. Chybět ale nemohla ani přednáška na Windows MultiPoint Server 2012. Večer byla na programu část nazvaná Ask the Experts, při níž se u jednotlivých stolů můžete pustit do debaty s odborníky a často i tvůrci jednotlivých produktů, ptát se jich na jakékoliv problémy, dávat návrhy na vylepšení a odborně si popovídat o dané technologii. Operativně byl pak do velkého kinosálu začleněn opět přímý přenos fotbalového utkání, tentokrát mezi Itálií a Německem.

V pátek byl oproti posledním dvěma ročníkům naplánován program až do 16. hodiny a většina účastníků byla pochopitelně ráda, že může ještě získávat nové informace a dozvídat se zajímavé novinky. Jako u ostatních akcí, i zde byli pozváni ti nejlepší odborníci na jednotlivé technologie, a pokud jsou takoví odborníci i zároveň výborní prezentátoři, nebylo o plné sály a časté potlesky nouze. Mezi ty nejnavštěvovanější a nejlépe hodnocené patřil např. Mark Russinovich, John Craddock, Mark Minasi nebo Andy Malone. Velice zajímavá a skvěle hodnocená byla přednáška Marka Russinoviche, která dávala nahlédnout do pozadí celého řešení Windows Azure a Mark zde vysvětloval i problém přestupného dne, který letos postihl cloudové služby Microsoftu. Účastníci se tak dozvěděli mnoho zajímavých informací, protože u téměř žádné jiné společnosti se nesetkáte s takovou otevřeností při řešení vlastního problému. Detailně popsáno bylo, co se stalo, jak a proč se to stalo a jak to bylo vyřešeno. Velice zajímavé shrnutí této problematiky můžete nalézt např. zde: http://blogs.msdn.com/b/windowsazure/archive/2012/03/09/summary-of-windows-azure-service-disruption-on-feb-29th-2012.aspx

Na fotkách níže pak mj. můžete vidět jednu velikou technologickou zajímavost letošního TechEdu. V části TechExpo nazvané Connect Lounge bylo možné ovládat tyto boxovací roboty a to pomocí senzoru Kinect. Ovládání tak dostalo zcela nový rozměr, protože doposud jste buď mohli zkoušet ovládat virtuální boxery v nějaké počítačové hře nebo naopak reálně boxovat, ale pouze v počítačové hře. Tato možnost kombinovala to nejlepší z obou předchozích a tak bylo možné boxovat bez jakéhokoliv ovladače v ruce a zároveň jste tím ovládali skutečné fyzické roboty. Zábava to byla veliká a na vyzkoušení se stály poměrně dlouhé fronty.

Během celé konference měli také účastníci možnost si vyzkoušet své odborné znalosti v testovacím centru a vykonat certifikační zkoušky a získat nový titul. Vyzkoušet si bylo možné i betaverze připravovaných zkoušek na produkty Windows Server 2012 či Windows 8 a mnoho účastníků toho rádo využilo.
Celý TechEd tak byl k prasknutí plný odborných informací, výměny zkušeností, zajímavých novinek, produktů a představení a dle dotazníků drtivá většina byla s přednáškami naprosto spokojena.


Více fotografií můžete nalézt např. zde: http://www.facebook.com/pages/Tech-Ed-Europe/318852903548?sk=photos

Žádné komentáře:

Okomentovat