pondělí 13. listopadu 2023

Velký přehled AI funkcí v nástrojích Microsoft 365

AI není jen chatbot a chatbot není jen AI. A i když si to stále dost uživatelů myslím, naštěstí přibývá těch, kteří ví, jak se věci mají. Protože s AI se téměř každý uživatel digitálních technologií potkal, ať již na sociálních sítích, streamovacích službách nebo ve svém telefonu. A i v nástrojích Microsoft 365 (nejen v těch pro školy, ale i mimo ně) jsou desítky funkcí, které jsou poháněny určitou formou AI, a protože už jich je poměrně dost, stojí za to si udělat jejich přehled.

1. Windows 11 a aplikace

Ačkoliv se může zdát, že operační systém toho z pohledu běžného uživatele a AI nemá co nabídnout, opak je pravdou. Jednou z těch nejpřínosnějších funkcí je možnost diktování textu do jakékoliv aplikace, kterou v rámci Windows 11 máte otevřenou a kde je nějaké textové pole. A je jedno, zda se jedná o Poznámkový blok nebo školní matriční systém. Stačí využít klávesovou zkratku Win + H a můžete začít diktovat. Aby vám fungovalo diktování v češtině, je potřeba mít na tento jazyk nastavenou systémovou klávesnici. Druhou možností jsou naopak Živé titulky. Ty umí na základě toho, co je zrovna v počítači přehráváno, zobrazit příslušné titulky. K tomu stačí využít pro změnu klávesovou zkratku Win + Ctrl + L. Zatím není pro tuto funkci ale podporována čeština.

Součástí Windows 11 je i Malování. Zdaleka to není to "staré" Malování, které znáte, ale umí mnoho (nejen) AI funkcí. Dostalo třeba podporu pro vrstvy. Ano, v Malování jsou vrstvy. A v posledních aktualizacích je možné využít například funkce pro odebrání pozadí. A aby toho nebylo málo, tak součástí Malování (zatím ne v ČR) je dostupná i funkce Cocreator - generování obrázků na základě promptu s pomocí DALL-E 3. Další nedílnou součástí systému Windows je aplikace Výstřižky. Klávesovou zkratku Win + Shift + S už zná snad každý, do Výstřižků přišla nedávno možnost i funkce natáčení záznamu dění na obrazovce včetně audia. A v poslední aktualizaci Výstřižky dostaly i funkci rozpoznání textu (a jeho vykopírování) z obrázku. Další na řadě je aplikace Fotografie. I ty dostaly zajímavé AI funkce jako je rozmazání pozadí či vylepšenou detekci objektů na obrázku.A ve Windows 11 najdete i pokročilý nástroj pro tvorbu a střih videa - Clipchamp. Ten umí plno skvělých funkcí od exportu videa ve 4K přes práci se zeleným plátnem. Z pohledu AI také není vůbec pozadu - generování celého videa s pomocí AI, tvorba mluveného slova v češtině jako podkladu do videa nebo automatické generování titulků z videa - to vše v Clipchampu najdete.2. Microsoft 365 Apps (Office)

I aplikace Microsoft 365 Apps (Office) mají již dlouho plno funkcí postavených na AI.

Ve Wordu tak můžete například využít diktování textu nebo přepis rozhovoru dvou a více osob, překlady dokumentů při zachování formátování textu či vylepšená kontrola pravopisu. Excel vám pro změnu třeba pomůže s převodem vyfocené tabulky do digitální podoby a PowerPoint vám zase díky funkci Návrhář pomůže s motivem prezentace na základě obsahu snímku.3. Edge

Samotný internetový prohlížeč Edge má také z pohledu AI co nabídnout. Umí překládat weby z a do cizích jazyků či si můžete nechat i v češtině přečíst zobrazený článek.Jednou z nejzásadnějších AI funkci v Edge je ale zcela jistě Edge Copilot - postranní panel, který vám dává okamžitý přístup ke Copilotu (postaveném na ChatGPT4). Můžete se tak rychle zeptat chatbota na cokoliv vás zajímá bez nutnosti otevírání nového okna nebo záložky. A co víc, Edge Copilot si umí sáhnout na otevřenou webovou stránku nebo PDF soubor a tak můžete pokládat otázky vztahující se přímo k danému obsahu ("udělej mi souhrn článku", "napiš mi, o čem je otevřený PDF dokument", ...). Stačí klepnout v horním pravém rohu na modrou ikonu Edge Copilot a začít jej využívat. 


4. Copilot

Když už jsem zmínil Edge Copilot, je ten správný čas si o Copilotr napsat. není potřeba asi zabíhat do detailů, protože jsem vše podstatné sepsal nedávno v tomto článku O technologiích (nejen) ve školách....: Průvodce Bingem (nejen) pro učitele (klatovsky.cz), takže jen ve zkratce. Vyhledávač Bing dostal na začátku roku 2023 velký upgrade v podobě Copilotu a Bing Image Creatoru (Tvůrce obrázků). Díky těmto funkcím má každý uživatel možnost snadného přístupu k ChatGPT 4 nebo generování obrázků pomocí DALL-E 3. A pro základní využití Copilotu ani není potřeba vytvářet uživatelské účty nebo se někde registrovat. A pro pedagogy, jejichž škola využívá balíček Microsoft 365 A3/A5 v létě přibyla ještě jedna zásadní funkce - Copilot Pro. Ten má z pohledu citlivých dat má jednu zásadní funkci - datový model se na zadaných promptech dále neučí, takže je možné pracovat i třeba se jménem školy nebo žáků.


5. Teams

Dost častý dotaz bývá, co přinese AI z pohledu vzdělávání. Kromě efektivity a nových možností je to především personalizace výuky. A Teamsy jsou toho ukázkovým příkladem. Součástí Teams pro školy je Pokrok ve čtení - jedinečná funkce, která umožňuje pedagogům zadat žákům text k přečtení a následně AI vyhodnotí, která slova žák přečet dobře, která vynechal nebo naopak přidal. A hlídat umí i monotónní čtení, rychlé čtení nebo intonaci. A hlavně umí pak každému žákovi vygenerovat jedinečně procvičování na základě pouze pro něj problémových slov, takže se každý posouvá v tom, v čem nejvíce potřebuje. 


Dost často ale nejde jen o to něco přečíst, ale i tomu rozumět. Proto je součástí Pokroku ve čtení od léta Porozumění textu, které procvičí, jak žák rozumí tomu, co právě přečetl. A již brzy vám otázky na porozumění textu vygeneruje sama AI.

Ale to není vše, již nyní se pracuje například i na Pokroku v matematice a dalších funkcích, které přinesou významné změny do Teams z pohledu zadávání procvičovacích úloh. 


6. Forms

Jestliže ve Forms využíváte otázky typu Volba, při využívání zeměpisných údajů nebo dalších známých "položek" umí AI navrhnout další možné odpovědi. Největší pomoc zde však najdou vyučující matematiky. 

Po zadaní matematického příkladu třeba ve formě rovnice Forms automaticky spočítají správný výsledek a navrhnou i špatné výsledky. A pokud klepnete na přidání další otázky, Forms ví, že poslední otázka byla např. na lineární rovnice a automaticky vám vygeneruje další podobné příklady, pochopitelně opět včetně správných a špatných výsledků.7. Microsoft Math

To, že AI není nic nového dokazuje tato mobilní aplikace, která vyšla v první verzi před více jak 3 lety. Pomocí ní je možné vyfotit matematický příklad napsaný rukou a aplikace zobrazí výsledek, postup, graf funkce a další podobné příklady na procvičení. A pokud žák potřebuje pomoci, jsou dostupné ihned i odkazy na příslušná témata v rámci Khanovy školy.


8. Seeing AI

Velký význam má AI pro osoby s různým omezením. Pro ty, kteří mají například omezené vidění nebo dokonce slepotu, je Seeing AI doslova zázrak. V češtině umí aplikace říct, co zrovna je za objekty před fotoaparátem mobilu, a tak uživatel ihned ví, co se děje a kde je.


9. Translator

Boření jazykových bariér pomocí AI je velké téma. Ve Wordu si můžete přeložit dokument při zachování formátování textu, v Edge zase přeložit celé webové stránky. A celé to završuje Translator (translator.microsoft.com), který umí zajistit v reálném čase překlad mluveného slova, kdy například učitel mluví česky a žák v reálném čase u sebe na telefonu/notebooku/tabletu vidí překlad v ukrajinštině. A pokud se jedná o mladšího žáka, který třeba neumí tak rychle číst, může si nechat překlad i rovnou nechat přečíst. A na konci hodiny jako bonus si přepis hodiny uložit a dále s ním pak pracovat.

A mimochodem, Translator pomáhá na i na plno školách žákům s poruchou sluchu, kdy v reálném čase v češtině žáci vidí, co pedagog říká. 


10. Designer

Součástí rodiny nástrojů Microsoft je i online služba pro práci s online grafikou - Microsoft Designer. Najdete ji na adrese designer.microsoft.com a umí vám pomoci vytvořit posty na sociální sítě, plakáty a další grafiku. Z pohledu AI umí generovat třeba celý příspěvek na sociální sítě na základě promptu a samozřejmě uvnitř nástroje najdete stovky dalších šablon nebo možnost generování vhodného obrázku do vašeho výtvoru.10. Minecraft

I když je i v Minecraftu plno funkcí založených na AI, na závěr se podíváme na to, jak díky školní verzi nejpopulárnější hry na světě dětem představit a vysvětlit problematiku AI. V Minecraft Education je totiž připraveno mnoho světů, kde žáci mohou poznat základy AI a toho, jak se AI učí. Dokonce již v roce 2019 vyšla první Hodina kódu, která se zabývala AI a podobně je tomu i letos, kdy téma letošní Hodiny kódu v Minecraftu je odpovědná AI. 
A pokud si chcete některé z těch tipů stáhnout i ve formě plakátu/infografiky, máte možnost na tomto odkazu.Žádné komentáře:

Okomentovat