pondělí 6. února 2023

Do Wordu přichází funkce přepisu rozhovoru

V rámci sady aplikací Office/Microsoft 365 se objevují každý měsíc nové a zajímavé funkce. A Word v posledních týdnech a měsících dostal sadu tří, poměrně zásadních, funkcí pro práci s textem a hlasem, tak se na ně pojďme podívat.

1. Diktování textu

Mnoho uživatelů dnes zprávy na mobilních telefonech nepíše formou vyťukávání na klávesnici, ale diktuje je. A to buď ve formě zvukového souboru nebo formou rozpoznávání textu. A když tyto funkce umí mobil, je jasné, že není důvod, proč by je neměl umět počítač a nejpokročilejší textový editor na světě :) Funkce je to natolik zásadní, že má svou ikonu (stejně jako ostatní dvě) přímo na kartě Domů a to ve skupině příkazů Hlas. Stačí tedy klepnout na tlačítko Diktovat a namísto psaní textu na klávesnici je možné jej nadiktovat. A to včetně nových odstavců, teček, dvojteček nebo čárek. Stačí prostě říct, jaký interpunkční znak chcete vložit. Pokud budete text diktovat poprvé, ihned se bude šedě zobrazovat vámi diktovaný text, který možná na první pohled nebude zcela odpovídat, ale stačí dokončit větu či si dát malou pauzu a text se ihned upraví do finální podoby. Je tak zároveň skvělé vidět, co vlastně počítač slyší, a jak jej technologie upraví do finální podoby. Už dnes na domácí smart home asistenty mluvíme, mluvíme také na asistenty v autě, diktujeme zprávy na telefonu a možná je toto další krok k tomu, jak využívat hlas ještě více a efektivněji. Zejména těm, co neumí/nemohou/nechtějí psát na klávesnici a už vůbec ne všemi deseti, to může ušetřit velké množství času.

2. Čtení textu

Když už si ten text nadiktujete, tak by bylo dobré si ho i zkontrolovat. A to buď samozřejmě prostým čtením nebo opět s využitím hlasu, tentokrát ne vašeho, ale toho umělého - prostě si necháte text přečíst. K tomu opět na kartě Domů slouží příkaz Číst nahlas. A možná budete překvapeni, jak přirozeně čtení textu ve Wordu včetně intonace zní. 

3. Přepis rozhovoru

Obě výše uvedené možnosti pracovaly pouze s jedním zdrojem hlasu. A obě funkce jsou ve Wordu již pár měsíců. Tou novou funkcí, která se nyní ve Wordu objevila, je možnost přepisu rozhovoru. Stačí klepnout na tlačítko Přepsat a vybrat si, zda chcete nechat do textové podoby přepsat již zaznamenaný rozhovor v podobě zvukového souboru (Nahrát zvuk) nebo zda se jedná o rozhovor, který teprve teď bude probíhat (Spustit záznam). Po dokončení rozhovoru a jeho přepsání je možné si zvolit, zda se má vložit do dokumentu pouze text, nebo text s označenými řečníky, s časovými razítky nebo vše (text, časová razítka i řečníci). Čím kvalitněji a srozumitelněji budou řečníci mluvit, tím pochopitelně bude výsledek kvalitnější, nicméně není vždy potřeba, aby měl každý svůj vlastní studiový mikrofon, vždy samozřejmě záleží na účelu přepisu. V obrázku vidíte například rozhovor dvou řečníků, kteří mluvili na jeden vestavěný mikrofon v notebooku.
Funkce Přepisu je do desktopové verze postupně nasazována ve vlnách, nicméně ve webové verzi Wordu byste ji již měli vidět všichni.

Žádné komentáře:

Okomentovat