pondělí 7. června 2021

10 (nejen) technologických tipů na léto

Je před námi léto a s ním i zasloužený odpočinek, protože ten poslední rok a půl byl i ve školství opravdu náročný a asi nikdo ho takový nečekal. Byla by však škoda si říci: „teď se konečně vrátíme k normálu“, protože v mnoha případech ten dřívější normální stav neodpovídal potřebám 21. století, ale nejenom jejich potřebám, ale i možnostem. A proto je před vámi skvělá šance změnit a vylepšit to, co jsme doposud za normální považovali, ale spíše než normální, by se dalo nazvat „zastaralé“

1. Udělejte si pořádek v online třídách

Je asi jasné, že s návratem prezenční výuky zcela zásadně klesne využití online hodin a schůzek, ale to vůbec neznamená, že musí klesnout využívání nástrojů jako jsou Teams a další. Online schůzky v Teamsech jsou jen jednou z mnoha částí, které můžete i pro prezenční výuku bez problému využít. Sdílené společné kalendáře, plánování projektů, zpětná vazba, dotazníky, zadávání úkolů, podpora pro matematiku, online aplikace Office a mnohé další je zcela snadné zapracovat a zapojit i do běžné, prezenční výuky.

A stejně tak můžete využít i třídy a týmy, které jste si vytvořili. Pokud pro to nemáte specifický důvod, je silně doporučeno týmy archivovat, nikoli mazat. A někteří se možná rozhodnou ve stávajících (jen po patřičném přejmenování) pokračovat. I to je samozřejmě možné a vždy jen závisí na konkrétním způsobu, jak chcete se třídou pracovat dále.


No a pokud používáte online služby jako např. Office 365 a máte aktuálně žáky devátých tříd ZŠ nebo posledních ročníků SŠ, můžete jim ponechat jejich účty v tzv. absolventském režimu, případně jim říci, že si mohou vytvořit soukromý účet Microsoft a služby jako Office Online, OneDrive, Teams, Forms nebo OneNote používat i nadále zdarma.

2. Zvyšte bezpečnost vašich dětí

Bezpečné online hodiny se za poslední měsíce naučil dělat snad každý. Je vhodné dětem před prázdninami připomenout zásady bezpečného chování, a to třeba na stránkách projektu Kraje pro bezpečný internet (www.kpbi) nebo E-bezpečí (www.e-bezpeci.cz). A pokud jde o vaše vlastní děti, zkuste vyzkoušet Microsoft Family Safety – nástroj, který monitoruje chování vašich dětí na internetu a hlídá, aby na něm trávili jen tolik času, kolik dovolíte. A stejná omezení umí nastavit i pro mobilní telefony nebo herní konzole podporovaných platforem.3. Začněte pracovat se zpětnou vazbou

Během online výuky bylo díky vypnutým kamerám (ale dost často i při těch zapnutých) poměrně složitě vycítit, jaká nálada ve třídě panuje a v jakém rozpoložení jednotliví žáci jsou. Do Teamsů přibyla aplikace Reflect, která umí s touto zpětnou vazbou pracovat. Žáci mohou s vámi soukromě sdílet, jak na tom jsou a vy poté, i na základě historie jejich odpovědí snadno zjistíte, jak na tom jsou. A vězte, že ji využijete i v rámci prezenční výuky, protože žák se jen tak před třídou "nepřizná", že není úplně v pohodě.
4. Využijte poslední rok a půl ve svůj růst a prospěch

Množství novinek, které většina pedagogů za poslední rok a půl vstřebala, je neuvěřitelné. Je samozřejmě škoda, že se to stalo za takových nepříznivých podmínek, ale i tak jste se každý z vás o dost posunuli. Jak ti, kteří s online nástroji začínali, tak ti, kteří je znali a jen je začali používat na maximum a radili i ostatním. Tak toho využijte, začněte se dál rozvíjet a pracovat na těch silných základech, které nyní máte. Protože pro ty žáky, kteří jsou dneska ve školách, to je budoucnost (a samozřejmost).

Mnozí z vás také poznali, že díky vhodným licenčním programům (ať již od zřizovatele nebo pořízený samotnou školou) mohou stejné produkty jako ve škole, používat i učitelé a žáci na svých soukromých počítačích, tabletech nebo telefonech. I to dává obrovský prostor pro možné nové aktivity, tak se případně zeptejte u vás ve škole, zda Microsoft 365 máte a jak jej mohou využívat vy i žáci na doma. A je jedno, zda mají Windows, macOS, iPadOS nebo Android.5. Digitalizujte, co můžete (a co dává smysl)

Mnoho škol a pedagogů během posledních měsíců také poznala velké množství užitečných nástrojů. OneNote jako školní digitální sešit pro přípravy, OneDrive jakožto online úložiště pro vaše pracovní soubory, podklady, data a přípravy, Forms pro písemky, co se samy opravují nebo Teams, které není nutné asi představovat. A do toho přišla i mnohá další vylepšení, jako je schvalování čehokoliv elektronicky apod. Nedělejte tedy již papírové dotazníky a přihlášky, neschvalujte si věci papírově nebo mailem či nenoste soubory na flashkách, ale spolupracujte online a digitálně kde to jen jde. Ten ušetřený čas za počáteční „námahu“ při digitální transformaci za to stojí.6. Začněte spravovat zařízení efektivně

Také zařízení ve školách zažily během posledního roku velkou revoluci, a to zejména co se jejich počtu týče. A pro školy se už nyní připravují další programy pro nákup zařízení. Co to znamená? Kromě snazší práce s digitálními technologiemi také výzvu pro správce IT techniky, jak tyto všechna zařízení efektivně zpracovat. Odpovědí je Microsoft Endpoint Manager (Intune), který je součástí balíčku Microsoft 365. Díky němu je možné zařízení s Windows, iOS, macOS, ipadOS nebo Android spravovat vzdáleně a pouze skrze internetový prohlížeč. Inventarizace, vzdálená instalace aplikací, centrální správa politik nebo vestavěného antiviru Defender ve Windows 10 je pak hračkou a je jedno, zda těch zařízení máte 10 nebo 500. Také obnova počítače do výchozího stavu při předávání zařízení jakožto zápůjčky novému uživateli je otázkou chvíle. 7. Zapojte se do komunity

Jedním z pozitivních bodů poslední doby byla ukázka toho, jak si učitelé vzájemné pomáhali. Jak ti, co znali dané technologie byli ochotni obětovat svůj čas a radit ostatním i z jiných škol. A možná si říkáte, kde se to naučili. Mnozí samostudiem, mnozí díky tomu, že jsou součástí skupin a komunit stejně nadšených učitelů, kteří nemusí být a často ani nejsou specialisté na IT, ale jen je baví využívání technologií ve svých předmětech. Jednou z takových komunit je i Microsoft Innovative Educator Expert a právě do té se můžete do 15. července zapojit i vy. Kritériem není, co umíte, ale co chcete umět. Více informací o MIEE najdete na aka.ms/MIEECZ


8. Přijeďte na letní školu

No a pokud chcete zažít, jak taková komunita vypadá, funguje a spolupracuje, je nejlepší možností se vydat na Letní školu moderních učitelů. Ta se letos koná již po jedenácté a díky velkému zájmu jsou opět v srpnu otevřeny 2 turnusy. Tak přijeďte načerpat nápady a inspiraci. Více informací najdete na www.letni-skola.cz


 

9. Připravte se na nový rok (a odpočiňte si)

Nebojte, nejprve si zasloužené odpočiňte. Ale i v novém roce jsou připraveny nové výzvy a to doslova – do škol budou mířit nová zařízení, bude se potřeba vyrovnat s výpadkem vzdělávání u některých žáků, přichází nová revize RVP informatiky, do běžných předmětů se budou více integrovat aplikace jako jsou Word, Excel, PowerPoint a další, a tak je potřeba sledovat tyto změny a trendy a být na ně připraven. Jak? No třeba právě díky komunitním skupinám nebo letní škole.


A s tím souvisí i výuka na středních školách. Dneska je doba cloudová, o tom není pochyb. Tak proč nezačnete učit věci jako databáze, sítě, správu klientských stanic nebo serveru v cloudu? Vždyť Azure je pro studenty zdarma a tak může mít k těmto zdrojům přístup kdokoliv a kdykoliv. A samozřejmostí jsou i nové technologie jako umělá inteligence nebo strojové učení. Je jasné, že dostupností technologie to nekončí, ale je potřeba se ji někde i naučit. A k tomu slouží portál Microsoft Learn, kde se veškeré tyto nové technologie můžete naučit. Opět zdarma. 
10. Neusněte na vavřínech 

Vy víte nejlépe, kolik času a úsilí jste museli věnovat tomu, abyste začali používat digitální technologie a abych jejich využití bylo smysluplné. Za to vám samozřejmě patří obrovský dík a jste zcela jistě pedagogičtí hrdinové distanční výuky. Ale pozor, asi nic se aktuálně nevyvíjí rychleji než právě ty technologie. A proto je potřeba neusnout na vavřínech zvládnuté online výuky a neustále se vzdělávat, zkoušet nové postupy a technologie, hledat správné (a nacházet slepé) uličky a nebát pracovat s chybou.

 

Díky moc všem a přeji vám krásné a pohodové léto.

1 komentář:

  1. Hezký den, asi to sem nepatří... nebyla by prosím rada ... pokud to vůbec jde, abych jako správce smazal - nejlépe archivoval všechny vytvořené týmy a všichni jsme začali opět znova?
    Moc díky, T. Policer

    OdpovědětVymazat