středa 22. srpna 2018

Jaký je první Surface Go v ČR?

 Základní. Ano, čtete dobře. Modří již vědí, pro ty ostatní malé vysvětlení – Surface Go se prodává ve dvou variantách, které se liší pouze velikostí RAM a úložištěm. První, základní varianta, má 4 GB RAM a úložiště typu eMMC o velikosti 64 GB, ta vyšší pak 8 GB a SSD o velkosti 128 GB. Samozřejmě, že na první pohled je pro práci vhodnější varianta druhá, ale otázkou je, zda má být Surface Go využíván jako primární pracovní nástroj či jako nástroj na konzumaci a občasné vytváření obsahu. Pak totiž základní varianta dává smysl.Jako svůj primární pracovní stroj používám Surface Laptop v konfiguraci i7/16GB/512GB a bylo jasné, že přechod na alespoň dočasné používání Surface Go bude krokem zpět. Nutno však podotknou, že ne zase takovým, jak jsem očekával. O tom ale až v dalších odstavcích. Proč jsem si ale zvolil základní variantu? Protože ta bude zejména pro školy cenově dostupnější a vhodnější varianta, než vyšší model, kde cena už může přesáhnout částku, kterou budou (nejen) školy ochotny za zařízení tohoto typu zaplatit. Očekávaná cena v ČR je dle českých eshopů cca 12 000 Kč za základní model a cca 16 000Kč za výkonnější variantu. A tak jsem chtěl mít reálnou skutečnost z používání nižší varianty, abych mohl případně dotazy z používání zodpovědět na základě reálné skutečnosti. Zajímavostí je, že naprostá většina recenzí je naopak na již zmiňovaný vyšší model.


Surface Go je malý. Příjemně malý a lehký, konkrétně s rozměry 24,5 cm x 17,5 cm x 0,8 cm a hmotností 522 gramů. Zachovává si podobný design jako řada Surface Pro, tedy oddělitelná klávesnice (kterou je nutno pořídit samostatně) a tablet s výklopným stojánkem na zadní straně, který Vám umožní si uzpůsobit polohu obrazovky dle aktuální potřeby. Mimochodem, za tímto stojánkem se „schovává“ slot na MicroSDXC karty. 


Šasi zařízení je ze slitiny hořčíku, který je, pokud se k němu nebudete chovat tak jak máte, poměrně náchylný na poškrábání, pořízení pouzdra tak pro mnohé uživatele bude téměř povinností. U klávesnice se ještě chvíli pozastavím, protože ta bude předmětem mnoha diskuzí. Microsoft nabízí přímo k Surface Go klávesnice stejného typu a vzhledu, jako ke standardnímu Surface Pro (včetně podsvícení), jen samozřejmě v menším vydání. Je možné si vybrat prémiové provedení s povrchem Alcantara, další dvě dražší barevné varianty nebo standardní černé provedení. Klávesnice vyjde na cca 2600Kč, resp. 3400Kč, což už je samozřejmě zejména k ceně tabletu významná částka. Je asi na každém z nás, zda je ochoten tuto částku do klávesnice investovat, je možné se pochopitelně vydat i cestou levnějších Bluetooth klávesnic. Ty už však nebudou sloužit i jako ochranné pouzdro displeje.


Co zaujme na první pohled je nádherný displej, která má netradiční rozlišení 1800x1200 pixelů, s poměrem stran 3:2 a podporou 10 souběžných dotyků. A samozřejmě pera, ideálně z rodiny Surface. To nové podporuje až 4096 úrovní přítlaku, což je dostačující hodnota snad pro každého. Uchycení pera je možné na boční straně tabletu, která je magnetická. Co zaujme, ač možná negativně, jsou poměrně silné černé okraje displeje, které už se dnes moc nenosí. Na druhou stranu, tablet se díky tomu pohodlně drží a nestává se, že byste se omylem dotkli samotné obrazovky. Sklo je ochranné, typu Gorila Glass 3, takže by mělo vydržet i nějaké to menší neopatrné zacházení.


Na přední straně je kamera s rozlišením 5Mpx a na zadní straně 8Mpx. Hurá! Ani ne tak za to rozlišení, jako za tu zadní kameru. Poměrně dost výrobců zařízení do škol pořád nepochopilo, že pro interaktivní využívání tabletů ve školách je zadní kamera téměř povinností – od obyčejného snímání QR kódů až po využití hybridní reality. Přední kamera není ale jen obyčejná kamera, ale jak asi tušíte, kamera s podporou Windows Hello a tudíž rozpoznáváním obličeje k přihlašování nejen do systému. Hip hip hurá, protože kdo toto jednou vyzkoušel, nechce jinak. Je to naprosto návyková záležitost a veškeré ostatní způsoby přihlašování (heslo, PIN nebo otisk prstu) jsou oproti tomuto zdlouhavé a nepraktické.

Na Surface Go ještě z venku najdete 3,5mm audio jack (mnohým z Vás jistě srdce zaplesá radostí) a také USB-C konektor. Díky za něj, bylo čas zamávat starým, nepraktickým, i když pořád stále rozšířeným standardním konektorům USB-A. Jen tak dál. Samozřejmostí jsou reproduktory, tentokrát  s výkonem 2 W a dokonce s certifikací Dolby Audio Premium. Nabíjení je realizováno přes standardní Surface konektor, který je magnetický a tak ani zakopnutí o kabel neznamená automaticky pád tabletu ze stolu. Adaptér míá v sobě USB slot a tak je možné ho využít například pro nabíjení telefonu nebo dalších periférií.

Uvnitř tabletu tepe procesor Intel sedmé generace postavený na 14nm technologii s označením 4415Y, 2MB cache a frekvencí 1,6GHz. Ten je stejný pro obě varianty tabletu. Je to taková velká neznámá, protože pokud vím, v žádném sériově vyráběném produktu se přesně tento typ nikdy neobjevil. S ním se pojí i integrovaná grafika Intel HD615. Každého, kdo se trochu stará o svá data pak zcela jistě potěší přítomnost TPM čipu ve verzi 2.0, jelikož i když se asi nebude jednat o primární pracovní zařízení, osobních dat má každý z nás víc než dost.

Na tabletu je předinstalován systém Windows 10 Home v režimu S. Jedná se o speciální režim určený mj. i pro školy, který kromě dalších věcí na pozadí z pohledu bezpečnosti omezuje instalaci standardních desktopových aplikací. Ty jsou totiž jedním z nejčastějších zdrojů různých virů, malware, adware a dalších škodlivých typů software. Ano, pokud jste pokročilý uživatel a pro svou práci a využívání Surface Go nutně potřebujete nějakou desktopovou aplikaci, může se to na první pohled jevit jako omezení, ale je potřeba si uvědomit, že tak běžný uživatel nevypadá.


Běžný uživatel Windows 10 potřebuje webový prohlížeč, který zde reprezentuje na CPU a RAM nenáročný Edge, který v aktuální verzi podporuje vše, co takový uživatel vyžaduje – od synchronizace až pod ad-blockery. Další aplikace vyžadované tímto typem uživatelů může být například Microsoft Office, Spotify, Netflix nebo třeba i iTunes. A ano, všechny tyto aplikace (a dalších cca 600 000) najdete v katalogu aplikací Microsoft Store.


Pokud přes to potřebujete z nějakého důvodu spouštět desktopové aplikace, je možné zdarma přejít z S režimu na „standardní“ Windows 10 Home, síla Surface Go a jeho výhody tím ale zůstanou poměrně nevyužity.

Během každodenní práce jsem nezaznamenal při používání žádné větší zpomalování nebo zasekávání, občas se stránky v Edgi načítaly déle, než člověk uzná za ideální ale opět je nutné si uvědomit, že pracujete se zařízením se 4 GB RAM a na to jsou Windows 10 v S režimu optimalizovány více než dobře. Je asi pochopitelné, že vytížení CPU bylo většinou nad 50 procenty a také využití RAM se blížilo k 75 procentům, ale od toho ten výkon procesoru a kapacita RAM je – aby byly využity. A navíc, jedna, alespoň pro mne zásadní věc – díky provedení bez jakéhokoliv větráku je zařízení naprosto tiché i při maximálním zatížení CPU. Ideální nástroj pro večerní konzumaci obsahu. 

Musím říct, že mne Surface Go opravdu překvapil, čekal jsem, že přechod z Laptopu bude bolestnější, o to více, když jsem na něm potřeboval pracovat a vytěžoval ho více než je možná jeho určení. To se také projevilo na výdrži baterie, která činila průměrně 7 hodin, jen pro srovnání, papírová hodnota výdrže je 9 hodin. Roli prémiového tabletu ve škole však zvládne s noblesou a všechny scénáře, které ve školách je možné využívat (tablet, notebook, focení, hybridní realita, využití digitálního pera) zvládne Surface Go za 1-.

Výhody:
  • Malý formát
  • USB-C, Windows Hello
  • Skvělý displej
  • Zpracování
  • Je to prostě Surface :)
Nevýhody:
  •  Širší okraje displeje
  •  Průměrná výdrž baterie
  •  Klávesnice a pero je nutné pořídit zvlášť

Žádné komentáře:

Okomentovat