pátek 10. října 2014

10 věcí, které byste měli vědět o Windows 10

1. Windows 10 si můžete vyzkoušet již nyní

Microsoft dal k dispozici veřejnosti Windows 10 ve formě tzv. Technical Preview, což je verze, která je určena všem pokročilým zájemcům o tento nový operační systém. Ke stažení je v rámci programu Windows Insider na adrese preview.windows.com a v žádném případě se nejedná o technicky ani uživatelsky dokončenou verzi. Ta by měla být dostupná během poloviny roku 2015 a do té doby se může ještě mnoho nových vlastností objevit a ty stávající změnit. Není tedy doporučeno instalovat Windows 10 Technical Preview na počítače, které slouží k produktivní práci. Pro IT specialisty a serverové odborníky byla pak uvolněna i Technical Preview verze produktů Windows Server a System Center.

Ať si vyberete ke stažení jakoukoli verzi, je nutné si uvědomit, že se jedná o technickou ukázku nové verze, která není zdaleka hotova, jak co se z pohledu nových funkcí týče, tak i vzhledu uživatelského prostředí.

 2. Přepracovaná nabídka Start

Zřejmě první změna, které si po instalaci systému všimnete, je návrat staronové nabídky Start. Ve výchozím nastavení je systém konfigurován tak, že v případě zařízení s dotykovou obrazovkou nabídku Start nahrazuje úvodní obrazovka Start, kterou znáte ze systému Windows 8 a která je pro dotykové ovládání vhodnější. Naproti tomu u klasických počítačů se setkáte s přepracovanou nabídkou Start, která zobrazuje jak klasické desktopové aplikace, tak aplikace moderní a to ve formě známých aktivních dlaždic. To, zda se zobrazí nabídka Start nebo úvodní obrazovka ale můžete v nastavení hlavního panelu kdykoliv změnit dle vašich potřeb. Zajímavou funkcí také je, že je možné u nabídky Start změnit její velikost a tvar dle vašich potřeb.


3. Moderní aplikace v okně
Další zajímavá novinka, která je opět cílena primárně na uživatele klasických počítačů s klávesnicí a myši umožňuje spouštět moderní aplikace z Windows Store i v okně, což doposud možné nebylo. I tak je možné ale přistupovat k jednotlivým příkazům aplikace, resp. panelu Charm a to pomocí nabídky v levém horním rohu aplikace.

4. Virtuální plochy
Dnes je již poměrně běžné, že se k počítači, který má sloužit k produktivní práci, připojuje více jak jeden monitor. Jak to ale vyřešit, když ať již z jakýchkoliv důvodů jich prostě více mít nemůžete. Řešením jsou virtuální plochy, které vám umožňují mít od sebe oddělené pracovní plochy např. na osobní a pracovní nebo podle projektů, typu aplikace apod. To šlo doposud pouze za pomoci aplikací třetích stran, ale jak již asi tušíte, nově tuto funkcionalitu najdete i ve Windows 10. Stačí klepnout na ikonu ploch na hlavním panelu a v dolní části klepnout na Add a desktop a přidat si plochy dle vlastní potřeby. Následně se mez nimi můžete snadno přepínat a neztrácet tak přehled a efektivitu.


5. Příkazová řádka nové generace
Jednou z největších novinek mezi IT odborníky ve Windows 10 jsou nové možnosti příkazové řádky, která se dočkala opravdové revoluce. Je samozřejmě brzo na to vědět, které z nových funkcí zůstanou i do finální verze operačního systému Windows 10, každopádně změn je zde opravdu hodně.
Tou první je možnost vkládání obsahu schránky také pomocí známé klávesové zkratky Ctrl + V. Je možné, že některé běžné uživatele překvapí, že toto až doposud nebylo možné, ale je to tak. Ve vlastnostech příkazové řádky pak máte nově možnost na kartě Experimental aktivovat i další nové funkce jako je např. průhlednost, podtrhávání slov a další. Např. právě podtrhávání se jeví jako pro někoho nepodstatná funkce, ale mít možnost sledovat průběh nějakého příkazu a zároveň neustále vidět, co se děje na pozadí, je velice návykové.


6. Plocha na čtyři části
Již ve Windows 7 jste se mohli setkat s funkcí AeroSnap, která umožňovala snadno vyplnit polovinku obrazovky vybranou aplikací. Stačilo aplikaci chytnout za titulkový pruh a přesunout k pravému nebo levému okraji. Jenže od dob vydání Windows 7 uplynulo mnoho bitů a dnes se můžete běžně setkat s monitory se 4K rozlišením a mít na takovém monitoru např. zobrazeny pouze dvě aplikace, je dost velké plýtvání místem. Proto je ve Windows 10 obrazovka rozdělena na 4 části a nyní tak můžete  vyplnit aplikací snadno jakýkoliv kvadrant obrazovky.


7. Nové klávesové zkratky
S příchodem nových funkcí je poměrně jasné, že přijdou i nové klávesové zkratky. Tady jsou:
Přichycení oken: WIN + VLEVO nebo VPRAVO (lze dále umístit do kvadrantu pomocí kláves NAHORU a DOLŮ)
Přepínání aplikací: ALT + TAB zobrazení spuštěných aplikací a přepínání mezi nimi
Zobrazení spuštěných aplikací: WIN + TAB – zobrazení zůstane aktivní
Vytvoření nové virtuální plochy: WIN + CTRL + D
Zavření aktuální pracovní plochy: WIN + CTRL + F4
Přepínání virtuálních ploch: WIN + CTRL + VLEVO nebo VPRAVO

8. Jeden systém všude 
Jednou ze změn, kterou není možné v současné době plnohodnotně vyzkoušet a zřejmě ani odhadnout a docenit její možnosti je fakt, že je v plánu mít na všech zařízeních se systémem Windows stejný operační systém. Počítače, tablety, mobily, smartphony, Xbox – to vše by mělo mít jeden jediný operační systém, jedny aplikace napříč těmito systémy. Malou ochutnávku takového řešení si můžete vyzkoušet například ve Windows Store už nyní, kde se v čím dál větší míře objevují tzv. Universal Apps, tj. aplikace, které je možné provozovat jak na tabletu, počítači či mobilu.

9. Panel Šém
Jednou z dalších změn, která potká uživatele klasických počítačů je absence postranního panelu Šém (Charm). Již nyní po najetí kurzoru myši do pravého dolního rohu se neobjeví tak, jak jste byli zvyklí. Nicméně klávesová zkratka WIN + C funguje. Zatím.

10. Vylepšené notifikace
V každém počítači, tabletu či mobilu je spuštěno na pozadí mnoho aplikací, které provádí nějakou akci a které nějakým způsobem komunikují s uživatelem. Dále to mohou být aplikace, které chtějí uživateli sdělit nějakou zprávu (různé komunikační nástroje apod.), ale je při tom zbytečné, aby se otevíralo přímo okno aplikace, když stačí uživatele nějakým nenásilným způsobem o dané události informovat. Proto jsou ve Windows 10 implementovány v mnohem větší míre notifikační okna a když se podíváte na novinky posledních verzí mobilních operačních systémů, zjistíte, že notifikace hrály v poslední době vždy poměrně velkou roli.

Žádné komentáře:

Okomentovat