středa 14. května 2014

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013 (15.díl)

71.     Jak změnit velikost obrázku?

Změnu velikosti každého objektu můžete provést pomocí některého z úchopných bodů. Úchopný bod je malý tvar na okrajích grafického objektu nebo po jeho stranách. Pokud na grafický objekt kliknete jednou levým tlačítkem myši, zobrazí se všechny úchopné body daného objektu. Například obrázek bude mít v každém rohu jeden úchopný bod a uprostřed každé strany další.
1. Klikněte na obrázek jednou levým tlačítkem myši (aby se zobrazily úchopné body).
2. Nastavte se myší nad některý úchopný bod tak, aby se tvar myši změnil na tvar oboustranné šipky.
3. Stiskněte a držte levé tlačítko myši.
4. Táhněte směrem dovnitř obrázku – obrázek se bude zmenšovat (pokud byste táhli směrem ven z obrázku, obrázek by se zvětšoval).
5. Po dosažení požadované velikosti uvolněte levé tlačítko myši – obrázek bude mít novou velikost.
V případě potřeby změny obrázku na přesnou velikost je tak možné učinit po klepnutí na obrázek na kartě Formát ve skupině Velikost.
 72.     Jak oříznout obrázek?

V případě, že potřebujete oříznout obrázek na požadovanou velikost, stačí jej do Wordu vložit, klepnout na něj a na kontextové kartě Formát v poslední skupině příkazů Velikost klepnout na položku Oříznout. Na výběr máte mezi oříznutím pomocí myši nebo oříznutím do tvaru obrazce. 


73.     Jak získat přístup k velké galerii obrázků?

Po instalaci balíku Microsoft Office 2013 se současně nainstaluje i sada obrázků, které vytvořili tvůrci Wordu. Každý takový obrázek se nazývá klipart a je možné jej kdykoliv vložit do dokumentu. Se vzrůstající významností Internetu se většina klipartů přemístila právě sem, konkrétně na web Office.com. Výhodou je, že Word umí přímo z tohoto webu kliparty zobrazovat a vkládat do dokumentu. Pro využití stovek a tisíců klipartů je samozřejmě nutné mít aktivní připojení k síti Internet.
1. Nastavte se na místo v dokumentu, kam má být klipart vložen.
2. V pásu karet klikněte na kartu Vložení.
3. Klikněte na ikonu příkazu Online obrázky, která se nachází ve skupině Ilustrace.
4. V zobrazeném okně zadejte do prvního pole název hledaného obrázku (klíčové slovo).
6. Vyberte si z výsledku vyhledávání obrázek. Poklepáním levým tlačítkem myši na něj se obrázek vloží do dokumentu.
74.     Jak vložit snímek obrazovky?Jednou z novinek v grafické oblasti aplikace Word 2010 byla možnost vložení snímku obrazovky do dokumentu. Snímkem obrazovky se myslí obrázek, na kterém je zobrazeno to, co přesně uživatel vidí v určitém okamžiku na svém monitoru. Využití této funkce je velice různorodé, přes psaní manuálů a návodů k aplikacím až po vkládání obrázků do Wordu v případě, že uživatele trápí na počítači nějaká chyba a chce IT odborníkovi předat informace o tom, jak se daná chyba projevuje nebo zobrazuje. Snímek obrazovky je samozřejmě rastrového typu, takže se zvětšováním velikosti se snižuje kvalita obrázku.

Postup pro vložení snímku obrazovky:
1. Klikněte v dokumentu na místo, kam chcete vložit snímek obrazovky.
2. Na kartě Vložení ve skupině Ilustrace klikněte na poslední položku – Snímek obrazovky.
3. Zobrazí se nabídka miniatur všech právě otevřených oken a aplikací na daném počítači.
4. Po kliknutí na některou z nich se vloží snímek do dokumentu a je možné s ním dále pracovat a upravovat jej jako běžný obrázek.

75.     Jak vložit titulek obrázku?

Titulkování obrázků je vhodné především u obsáhlejších dokumentů, v nichž se na jednom místě nachází více obrázků. Obrázky se titulkují proto, aby bylo snazší se na ně odkazovat v textu. Jistě je přesnější napsat „...tak, jak to vidíte na obr. č. 18...“ než „...tak, jak to vidíte na obrázku vpravo dole“. Na druhou stranu se ale číslování do některých dokumentů nehodí a jinde by zabralo příliš cenného místa.


Princip číslování obrázků spočívá v jejich označení takzvaným Titulkem. Titulek se skládá z textu a čísla obrázku, například Obrázek 1. Pod nebo nad obrázek je možné titulek umístit následujícím způsobem:
1. Klikněte pravým tlačítkem myši přímo na obrázek.
2. Z kontextové nabídky vložte příkaz Vložit titulek.
3. Word zobrazí okno Titulek. Zde máte prostřednictvím rozevírací nabídky Titulek možnost vybrat text popisku obrázku. Rovněž si všimněte, že číslo za zvoleným popiskem se v titulku zobrazuje automaticky – číslo se zvýší s každým vloženým titulkem v pořadí.
4. Do dialogu za text titulku můžete dopsat jakýkoliv text pro zpřesnění popisu obrázku.

5. Klikněte na tlačítko OK – titulek bude vložen pod nebo nad obrázek.

Žádné komentáře:

Okomentovat