neděle 30. června 2013

Jaký byl TechEd Europe 2013?

Tak jako každý rok se i letos (25. 6. -28. 6.) konala největší evropská IT konference – TechEd Europe. Po předchozích ročnících v Amsterdamu a Berlíně se tentokrát Microsoft rozhodl pro teplejší destinaci, konkrétně Madrid. Lokace pro příští ročník evropského TechEdu není doposud známa, na rozdíl od toho amerického, který se za rok bude konat v Houstonu.

Jako každá správná velká akce i TechEd musel začít povinnou registrací účastníků, kdy kromě klasické visačky na krk a baťohu letos účastníci dostali i velice příjemný dárek v podobě více než velké slevy na zařízení Surface a Surface Pro. Podobnou akci měl Microsoft připravenu i na americkém TechEdu, tam ale byly Surfacy dostupné přímo, což vyvolávalo denně několikahodinové fronty. Možná i proto bylo rozhodnuto, že účastníkům budou zařízení po online nákupu odesílána, a to poměrně rychle, protože ti, kteří to stihli v pondělí, již koncem týdne měli Surfacy doma. Škoda jen, že primárně bylo myšleno na ty země, ve kterých se Surface prodává již nyní, a tak účastníci z ostatních zemí (včetně ČR), to museli řešit buď 
posláním do některé z „podporovaných“ zemí, nebo vydržet do podzimu, až bude Surface dostupný i u nás.

Asi není překvapením, že úterní ráno, kdy akce oficiálně začala, se startovalo v podobě keynote, kterou skoro již tradičně vedl Brad Anderson (Corporate Vice President). Keynote se nesla v duchu oznámení nových verzí produktů (a že jich letos bylo), zhodnocení toho, co Microsoft pro zákazníky, IT Pros a developery nabízí a celá keynote byla plna praktických ukázek Windows, Windows Serveru, Visual Studia apod. Ostatně se o tom můžete přesvědčit sami: 


Po keynote následovaly tzv. Foundational Sessions, ve kterých si každý dle svého zájmu mohl udělat jakýsi tematický vstup do konference, a po obědě (velká čest organizátorům, protože vařit a zajistit plynulost podávání obědů pro cca 7000 lidí není nic snadného) již následovaly klasické přednášky v některých z mnoha sálů, které byly IFEMA - Feria de Madrid, k dispozici.

Zároveň se také otevřela neméně důležitá část, Tech Expo, zde desítky firem v čele pochopitelně s Microsoftem či platinovými partnery Dell a HP, představovaly své produkty. Na úterní večer pak byla naplánována Welcome Reception, která v neformálním duchu dala možnost dalším konverzacím a výměně zkušeností.

Středa jako taková sama o sobě nepřinesla nic zajímavého (kromě desítek zajímavých přednášek J). Dohromady jich na celém letošním TechEdu bylo více jak 600! Věděli jste např., že při návštěvě datového centra (kterých je nyní 8 a další 4 jsou ve výstavbě) procházíte mj. i váhovou kontrolou a že nesmíte při odchodu vážit víc než při vstupu? Na druhou stranu, nedělejte si iluze, že se do těchto datacenter jen tak smí, tuto historku vyprávěl samotný architekt Windows Azure Mark Russinovich. Teprve až večer si účastníci mohli lehce oddechnout od IT témat, a to v podobě Country Drinků. V rámci agendy bylo v jednom z madridských parků zamluveno 6 velkých restaurací, které byly rozděleny podle jednotlivých zemí, a v nich pak pro návštěvníky příslušné občerstvení. Nutno podotknout, že Microsoft v rámci TechEdu dost dbá i na tzv. social networking.

Čtvrteční ráno bylo opět v duchu keynote a všem bylo jasné o čemu bude (den předtím totiž na developerské konferenci Build v San Franciscu byla uvedena Preview verze Windows 8.1). Jon DeVaan (Corporate Vice President) zde ukázal velkou řadu novinek této zdarma dostupné aktualizace, vedl rozhovory s některými z důležitých zákazníků, kteří v poslední době na Windows 8 přešli, a velmi netradičním způsobem demonstroval, jak obnovit data ze ztraceného/zničeného zařízení s Windows 8. Demonstrace proběhla v podobě vhození funkčního zařízení Surface do akvária (přežilo cca 4 vteřiny a nejvíc bublin šlo z audio zdířky J). Ostatně se na to v čase 1:14:00 můžete podívat.


Mimochodem, v jedné z pátečních session pak na toto téma byla vedena diskuze a prý se jej pokusí oživit, vždyť v zařízení Surface je jenom cca 60 šroubků J.

Jinak byl čtvrtek podobně jako středa nabitý zajímavými sessions, večer se pak pro změnu konala akce Ask the Experts, kdy měli účastníci možnost si u stolů popovídat s odborníky na dané téma, každý stůl byl tak věnován určitému produktu či technologii.

Páteční, poslední den konference, byl čistě přednáškový, oproti minulým ročníkům byl program ale naplánován až do večera a během dne se nestalo nic, co by asi stálo za zmínku.

Mimo samotných přednášek byly ale k dispozici i tzv. Hands-on Laby, kdy jste si mohli prakticky vyzkoušet nasazení a využívání vybraných produktů, a to buď sami, nebo pod vedením lektora.

Nemá smysl se rozepisovat o náplni jednotlivých navštívených sessions, jelikož každý z vás by si vybral stejně dle svého, nicméně jako obvykle byly z pohledu IT Pro i prezentačních dovedností velice zajímavé a posluchačů plné přednášky Johna Craddocka, Marka Russinoviche či Pauly Januszkiewicz. Ostatně se na většinu z nich můžete podívat: http://channel9.msdn.com/Events/TechEd/Europe/2013#fbid=daslwWIIp1I


Nakonec jen přidám pár fotek, abyste si mohli udělat o akci lepší představu, a těšme se společně na další ročník. 
Žádné komentáře:

Okomentovat