sobota 10. března 2012

Zápisky z Redmondu a tajné fotky

Tak jako každý rok se i letos konal v sídle společnosti Microsoft každoroční MVP Summit pro pár vybraných stovek IT odborníků z celého světa. Protože jsou ale na této akci k dispozici téměř výhradně informace, které nejsou a často ještě několik měsíců nebudou veřejné, vše je pod takzvanou NDA (non-disclosure agreement) a každý z účastníků musí tuto smlouvu o mlčenlivosti podepsat, pokud se chce této akce zúčastnit. Informace z přednášek vám tedy zprostředkovat nelze, je možné vám ale přiblížit alespoň průběh této akce. Aby vám to nebylo líto, máme pro vás pár fotek z testovacích laboratoří, které ještě nikdo z České republiky neviděl, a také pár zajímavých informací, jak probíhá vývoj a testování některých serverových produktů.


Společnost Microsoft sídlí ve městě Redmond, cca 26 km od známého města Seattle ve státě Washington, téměř na hranici s Kanadou. Již dlouhou dobu platí mezi názvy Redmond a Microsoft téměř znaménko rovnosti, protože je pochopitelné, že přes 40 000 zaměstnanců, kteří v centrále společnosti Microsoft pracují, se do několika málo budov pochopitelně nevejde. Jak zhruba sídlo společnosti Microsoft vypadá, si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.Protože se jedná o velice rozsáhlou oblast, fungují mezi jednotlivými budovami i na základě určitých okruhů pravidelné linky ve formě shuttle busů, navíc podpořené „taxíky“ na zavolání.Pojďme se ale nejdříve podívat na průběh samotného MVP Summitu. Konference jako taková se konala ve dnech 28. února – 2. března 2012. Většina účastníků byla ubytována v několika hotelech na "předměstí"  Seattlu – v Bellevue, což je velice příjemná, čistá a klidná oblast s výhledem na jezera a hory nedaleko města. Konference probíhala tak, že byly vypsány desítky přednášek a účastníci se na základě svého zájmu a odbornosti mohli na jednotlivé akce přihlásit. Některé z nich se konaly v „hlavním“ hotelu Hyatt Regency, většina akcí ale probíhala právě přímo v prostorách a budovách samotné centrály.
To mělo výhodu zejména v tom, že se mohli účastníci prodívat do míst, kde vznikají produkty, které je víceméně živí. Druhou, neméně důležitou výhodou je fakt, že samotných přednášek se účastnili kromě přednášejících a posluchačů často i samotní vývojáři a produktoví manažeři daného software a mohli tak získávat okamžitou zpětnou vazbu od účastníků. A účastníci se jich naopak mohli ihned např. dotazovat, proč jsou prvky systému navrženy takto, kdy v produktu uvidíme takové a takové vlastnosti nebo dávali návrhy na začlenění nových funkcí.

Na každý večer byla pro účastníky připravena nějaká akce podporující tzv. networking, tj. získávání kontaktů a vyměňování zkušeností. První den akce to byla gala recepce v hotelu Hyatt Regency, k níž hrála kapela s názvem Microsoft Jazz Band. Účastníci se tak mohli setkat zejména s ostatními kolegy ze stejného státu, popř. regionu. Druhý večer byla tzv. Product Group večeře, kdy naopak byla možnost si neformálně popovídat s kolegy se stejnou odbornou specializací či zájmy a především opět s produktovou skupinou lidí stojících za vývojem daného produktu nebo technologie. Poslední večer byl jako obvykle vyhrazen závěrečně párty, které se vždy Microsoft zhostí ve velkém stylu. Minulý rok si pro tyto účely Microsoft pronajal celý baseballový stadion místního týmu Seattle Mariners. Pro letošek to naopak byl stadion pro místní fotbalové (Seattle Sounders) a rugbyové (Seattle Seahawks) týmy. Akce to byla velice povedená, s možností setkat se i s místními hvězdami zmiňovaných týmů a naposledy se setkat se všemi účastníky akce, kterých letos bylo cca 1 500. Pokud by vás zajímaly další názory a postřehy účastníků, podívejte se např. na sociální síť Twitter a hledejte hashtag #mvp12.

Jako čtenářům portálů Moderní Výuka vám zcela jistě nemusíme představovat produkt Windows MultiPoint Server, který je svým zaměřením určen především pro vzdělávací centra a školství. O jeho popularitě svědčí mj. fakt, že během dvou let od uvedení tohoto produktu jsou po celém světě instalovány desítky tisíc stanic s tímto software. Zejména novinky ve verzi 2011, např. možnost sledovat obrazovky studentů, promítat obraz učitele na obrazovky jednotlivých stanic, jsou mezi učiteli velice oblíbené. A pro vedení školy a IT správce zase přichází vhod velká finanční úspora při pořizování HW či časová úspora při správě takového řešení. Jedná se o řešení založené na terminálových klientech, kteří se připojují k jednomu hlavnímu počítači. Namísto např. 6 počítačů tak stačí pořídit pouze jeden jediný a klienty k němu připojit. O nových verzích a připravovaných novinkách není bohužel díky NDA možné napsat více, ale vězte, že se máte na co těšit.

Více informací naleznete např. zde:


A právě prostory a takový běžný den produktové skupiny Windows MultiPoint Server si představíme. Celý tým tohoto produktu čítá celkem cca 30 lidí a jedná se z hlediska celé společnosti spíše o menší skupinu. Na druhou stranu Windows MultiPoint Server je založen na jádře Windows Serveru jako takovém, a tak rolí této skupiny je zaměřit se na vývoj přidaných hodnot a funkcí. Asi už nikoho v dnešní době nepřekvapí fakt, že každý má k dispozici minimálně dva monitory pro svou práci, vzhledem k povaze produktu se u této skupiny pracovníků jednalo spíše o kombinaci 2 + 4 monitory. Běžný den takové skupiny začíná ranním briefingem a diskuzí nad nahlášenými bugy, delegací jejich řešení a případným dalším postupem. Taková porada trvá cca půl hodiny. Poté se všichni odeberou pracovat na zadaných úkolech, a zatímco někteří vydatně komunikují, jiní programují a optimalizují stovky řádků kódu, tak někteří zase přemýšlí nad diagramy na tabuli a tím, jak udělat některé procesy ještě efektnější. S tím, jak se blíží vydání interní verze pro partnery nebo dokonce verze veřejné, se čím dál častěji konají tzv. shiproomy. To je porada širšího týmu okolo daného produktu, kde se například neřeší konkrétní bugy, ale jsou zde i zástupci marketingu, tvůrci příruček, nápověd a postupů nebo členové lokalizačních týmů. Pak se zase jednotliví členové vrhnou na svou práci.

Asi už jste slyšeli zejména u betaverzí produktů, že se vydávají tzv. buildy. A že některý vybraný build je pak označen jako finální, ale k tomu vede předlouhá cesta. Konkrétně u Windows MultiPoint Serveru je takový build kompilován každý den navečer a vytvoření takového buildu trvá cca 4 hodiny. Na druhý den je tak připravený nový build, který obsahuje opravené chyby z toho předchozího a je možné jej testovat a ladit v laboratořích daného týmu. A právě tyto laboratoře vám na konci následující fotogalerie představíme. Nutno podotknout, že svolení k focení a následné veřejné publikaci nebylo úplně snadné a že schválení fotografií (a to i po vypnutí obrazovek s novou verzí) probíhalo na několika úrovních managementu.  Pojďme se tedy společně na fotografie z MVP Summitu a testovacích prostor Windows MultiPoint Serveru podívat.

Pár fotek z testovacích laboratoří produktu Windows MultiPoint Server.Ten nejvíc mikrosoftí Microsoft Store v samotném Bellevue


Pár fotek z publikovatelné části MVP Summitu

A nakonec samotná centrála v Redmondu (resp. její malá část)Žádné komentáře:

Okomentovat