neděle 8. ledna 2012

Jaký byl u Microsoftu a na portálu Moderní výuka rok 2011?


Tak nám právě končí další rok, který se do vašich vzpomínek zapíše různým způsobem. Věříme, že na něj budete vzpomínat v dobrém, a to i díky tomu, že jsme se vám snažili přinést vždy co nejnovější a atraktivní informace ze světa IT technologií se zaměřením na produkty společnosti Microsoft a jejich využití ve školství. Pojďme se tedy podívat, co se všechno v této oblasti minulý rok událo.


Hned v  lednu jsme vám ukázali zajímavé tipy a triky pro tvorbu nadpisů v PowerPointu, lákali jsme vás na soutěž Image Cup s výhrou v podobě Kinectu, upozornili jsme na problematiku kreslení do aplikace OneNote v rámci výuky a představili jsme novinky v systému Windows MultiPoint Server 2011. Pro zájemce jsme připravili malý článek o programování herního kódu v Kodu, ukázali jsme, jak si např. pro hodinu angličtiny sestavit rychle a efektně vlastní denní noviny, a kolegové z hradeckého jazykového gymnázia představili svůj projekt se zaměřením na certifikaci MCAS. Pro školní administrátory se objevily první informace o Office 365 for Education, dále si mohli správci vyzkoušet Windows Small Business Server 2011 nebo se podívat na záznam z Večerní univerzity o hromadném nasazení operačního systému Windows 7. Na závěr ledna pak pro vás byla připravena elektronická publika O prezentacích.

Na začátku února se pro české uživatele stala velice zajímavá a důležitá událost v podobě dostupnosti Office WebApps. Také jste si mohli stáhnout Release Candidate verzi internetového prohlížeče Internet Explorer 9 a spustili jsme pro rychlejší komunikaci s vámi náš profil na Facebooku. Ukázali jsme vám, že na detailech při prezentaci záleží, a poskytli jsme reportáž z českého finále Innovative Education Forum. Pro učitele a správce jsme představili průvodce migrací na sadu Office 2010 a pozvali jsme vás na tradiční jarní roadshow. Techničtěji zaměření čtenáři si také mohli stáhnout záznam z Večerní univerzity na téma Široké možnosti a varianty elektronické komunikace, nainstalovat finální verzi Service Packu 1 pro Windows 7 a Windows Server 2008 R2 a na konci měsíce jsme informovali o vydání finální verze produktu Windows MultiPoint Server 2011.

Naprosto zásadní zprávou v březnu bylo vítězství českého týmu na evropském Innovative Education Fóru v Moskvě, čímž jim ještě jednou gratulujeme. Pro administrátory byly poskytnuty další informace k Internet Exploreru 9 a opět připraven ke stažení záznam z Večerní univerzity na téma SharePoint 2010. Díky stále většímu zájmu o systém Windows MultiPoint Server 2011 jsme připravili sadu nejčastějších otázek a odpovědí vztahujících se k tomuto produktu.

Na začátku dubna si mohli administrátoři vyzkoušet Windows Small Business Server 2011 Essentials a podívat se na to, jak vypadá správa počítačů v rámci cloudového prostředí ve službě Windows Intune. Upřesnili jsme vám informace o největším evropském IT setkání – TechEd Europe a představili jsme moderní a interaktivní výuku za pomoci zdarma dostupného doplňku Interactive Classroom. Vyzvali jsme vás k účasti v soutěži, ve které jste se mohli podívat do Cannes, a pozvali jsme vás na seminář zaměřený na malotřídky. A pochopitelně ani v dubnu nemohly chybět informace o Windows MultiPoint Serveru 2011, tentokrát v podobě zajímavých odkazů vztahujících se k tomuto produktu.

květnu jste se mohli podívat na záznam z další Večerní univerzity, tentokrát na téma Jak ochránit školní počítačovou síť před nebezpečím z Internetu, a administrátorům-začátečníkům jsme ukázali, kde najít informace ohledně skupinových politik. V rámci služby Office Web Apps byly představeny další zajímavé novinky a ukázali jsme vám, jak se prezentoval Windows MultiPoint Server 2011 na americkém TechEdu. Pro uživatele mobilní platformy Windows byl pak představenvýznamný update pro jejich zařízení. 

červnu si administrátoři mohli vyzkoušet betaverzi nástroje Microsoft Deployment Toolkit, který významným způsobem urychluje a automatizuje hromadnou instalaci operačních systémů, a ukázali jsme vám první náhledy na připravované Windows 8. Také jsme vám poskytli informace o tom, jak si zdarma a snadno zajistit automatické vypínání počítačů v rámci celé vaší školní sítě, a informovali vás o konci podpory pro produkty Windows Vista SP1 a Windows Server 2008 SP1. Všem uživatelům jistě přišla vhod velká letní aktualizace zdarma dostupného úložiště SkyDrive s kapacitou 25GB a mohli jste si stáhnout a integrovat první servisní balíček pro Microsoft Office 2010. Těm, kteří ještě ke konci školního roku neměli dost informací, přišel vhod záznam z poslední Večerní univerzity v tomto školním roce na téma Bezplatné hostované řešení pro komunikaci a spolupráci Live@edu a ti z vás, kteří mají o tuto službu zájem, si ji mohou od června u nás také bezplatně vyzkoušet.

Na začátku prvního prázdninového měsíce července jste se mohli dozvědět, jak se poštovní služba Hotmail stala rychlejší a krásnější a dali jsme vám k dispozici příručku pro pokročilý editor video – Windows Live Movie Maker, který je zdarma dostupný v rámci balíčku Windows Live Essentials. Na portálu Moderní učitel začal nový seriál o využití systému Office 2010 a informovali jsme vás o blížící se Letní škole moderních učitelů.

srpnu byla představena velká aktualizace systému Windows MultiPoint Server 2010 a byly také vydány další dva díly v rámci seriálu o Office 2010 – první se zaměřením na základní operace s daty, druhý na Excel 2010. Z konané Letní školy pak samozřejmě nemohla chybět podrobná reportáž. Administrátorům a všem ostatním, kteří chtějí mít přehled o stále častějším přechodu do cloudového prostředí, pak zajisté přišla vhod publikace o službě Office 365.

Na začátku září vám byly představeny nové Windows 8. Prozradili jsme vám o nich několik aktualit a střípků, ukázali jsme vám, jak vypadá jejich pracovní prostředí a jak se nový systém instaluje. Pro administrátory pak byly připraveny podrobné články, tentokrát o tom, jak se instaluje připravovaný Windows Server 8 a jak nové pracovní prostředí tohoto systému vypadá. Těm, kteří to se správou počítačů přes cloud myslí vážně, jsme nabídli příručku pro Windows Intune. Z hradeckého jazykového gymnázia pak přišly další zajímavé informace, tentokrát o tom, jak využívají certifikaci Microsoft Office Specialist. A nesměl chybět ani další díl ze seriálu Office 2010 – tentokrát o spojení se službou SkyDrive.

říjnu jsme vás informovali, že společnost Microsoft kompletně převzala populární komunikátor Skype, a ukázali jsme vám velice výrazným způsobem aktualizovanou správcovskou službu Windows Intune. Nicméně největší událostí tohoto měsíce bylo jednak spuštění aktivity Klubů moderních učitelů a vyhlášení dalšího ročníku soutěže moderních a inovativních projektů, nově pod názvem Partners in Learning Forum.

Měsíc listopad se nesl v duchu jedné významné událostí, jíž byla další velká aktualizace služby SkyDrive, která byla přepracována velice výrazným způsobem, a vše je nyní rychlejší a efektivnější. Věříme, že více než 400 milionů uživatelů s účty LiveID tato změna potěšila, a proto jsme vám novinky podrobně popsali v tomto článku. I nadále pokračoval seriál o Office 2010, v listopadu se zaměřením na tipy a triky pro prezentace v PowerPointu.

Poslední měsíc roku 2011 - prosinec - byl na novinky poměrně chudý, a jelikož se listopadová aktualizace služby SkyDrive setkala s velkou odezvou u učitelů i správců, připravili jsme pro vás podrobnou příručku k dané službě, kterou můžete využít jak pro osobní potřebu, tak např. pro svoje žáky, kamarády či rodinné příslušníky. 

Žádné komentáře:

Okomentovat