úterý 13. února 2024

Jak to vlastně je s těmi kopiloty?

Kdo se trošku zajímá o dění v AI vidí, že není den, kdy by se nepsalo o nějakém kopilotovi. A kdo se o AI nezajímá, tak už o kopilotech slyšel určitě taky. Protože je jich už poměrně dost a jejich dostupnost, možnosti a využití je široké, přišel asi ten správný čas si v nich udělat trochu přehled.

A protože nejenom prací (školou) je člověk živ, podíváme se na možnosti nejen ve školních účtech, ale také na možnosti v rámci soukromých účtů Microsoft, které si zřizuje každý sám a jsou nezávislé na škole, ale poskytují hodně podobné možnosti, jako školní účet (webové aplikace Office, Whiteboard, Forms, OneNote, OneDrive, a další). Pokud takový účet náhodou ještě nemáte, můžete si jej vytvořit na tomto odkazu. 

Copilot pro soukromé účty

Copilot

Copilot (bez jakéhokoliv dodatku) je online služba dostupná na adrese copilot.microsoft.com nebo v rámci mobilní aplikace na telefonu. Jako jednu z mála služeb poskytujících využití GPT4 je možné ji využít i bez přihlášení a tedy i bez nutnosti vytváření účtů, čímž je dostupná opravdu pro kohokoliv. Je pochopitelné, že díky nepřihlášení nebudete moci využívat některé pokročilé funkce, nejvíce asi budete postrádat možnost generování obrázků na základě modelu DALL-E 3, využití historie nebo pluginů.Teprve po přihlášení soukromým účtem se síla Copilota rozjede naplno - možnost pokládat delší otázky, vést delší konverzace, již zmiňované pluginy, historie nebo právě generování obrázků. Díky vestavěným pluginům jako je například Suno je možné generovat i písničky a to dokonce i v češtině. Pravda, občas to rýmování ještě pokulhává, ale vzpomeňte, jak vypadaly AI generované obrázky před rokem a jak vypadají dnes. 


Jinak samozřejmě je možné si nechat vymýšlet aktivity do hodin, nahrávat obrázky a nechat si popsat, co na nich je, nahrát třeba vyfocenou stránku z učebnice a na základě toho vygenerovat písemku - těch možnosti je opravdu nespočet. 

Speciálním místem, kde můžete Copilota využít, je pak internetový prohlížeč Edge. V něm Copilota zapnete pomocí příslušné modré ikony v pravém horním rohu, čím máte Copilota dostupného na jedno kliknutí kdykoliv a můžete mu rovnou dávat úkoly nebo pokládat otázky. Specialitkou Copilota v Edge je jeho možnost "sáhnout" si na obsah otevřené stránky nebo ještě lépe (díky tomu, že Edge funguje i jako čtečka PDF dokumentů) na obsah PDF dokumentu. Pak prompty mohou vypadat např. takto:
 • o čem je otevřená stránka
 • udělej mi z otevřené stránky test pro žáky 2. stupně ZŠ
 • udělej mi souhrn otevřeného PDF dokumentu

Copilot Pro

Tato služba je taktéž určená pro koncové uživatele, je placená (20 dolarů/550 Kč měsíčně) a oproti základnímu Copilotu přináší zejména tyto benefity:
 • přednostní přístup k novějších modelům (GPT4 Turbo apod.)
 • Vestavěný doplněk Copilot do aplikací Word, Excel a PowerPoint (o tom, co všechno umí pro změnu v odstavích níže)
 • Copilot GPT Builder pro tvorbu vlastních GPT
 • Pokročilé možnosti generování až 100 obrázků denně (jiné formáty než čtverec, možnost dodatečných úprav vygenerovaného obrázku)

Copilot je dostupný i pro zdarma dostupné online aplikace Word, Excel, PowerPoint a další. Pro využití v desktopových aplikacích je zapotřebí mít předplatné, které tyto aplikace obsahuje. Copilot Pro si můžete pořídit na této stránce


Přepínání mezi režimy GPT-4 a GPT-4 Turbo je snadné.

,

Velkým benefitem Copilot Pro je možnost si vytvářet vlastní GPT. A pozor, zde je dostupná i jedna zásadní funkce - takto vytvořené vlastní GPT můžete sdílet i s těmi, co nemají placenou verzi Copilot Pro.Při generování obrázků je možné v Copilot Pro mít i širokoúhlé výstupy.Kopilot pro školní/pracovní účty

Copilotů dostupných pro firemní/školní účty je mnohem víc. Security Copilot, Copilot for Service, Copilot for Sales...je jich opravdu mnoho, ale pro účely tohoto článku se opět zaměřím na ty, které mají největší využití ve školství.


Copilot

Tento Copilot je velice podobný tomu, který jsem popisoval výše pro soukromé účty, ale obsahuje několik funkcí navíc. Tou zásadní pro využití ve školství je asi fakt, že pokud jste do Copilota přihlášeni svým školním Office 365 účtem, jazykový model se neučí na zadaných promptech což znamená, že klidně do něj můžete dávat jméno školy nebo jména žáků pro pomoc s formativním hodnocením nebo personalizovanými testy. Taktéž se u něj neukládá žádná historie a nejsou dostupné pluginy třetích stran. To si můžete ověřit vždy díky zelenému nápisu Chráněno.

I tento Copilot pak můžete využívat jak na webové stránce copilot.microsoft.com, tak v Edgi nebo v mobilní aplikaci. Tento Copilot je dostupný pro všechny uživatele licencí Office 365 A1 a Microsoft 365 A1/A3/A5 starší 18 let. Žáci mladší 18 let mohou pak využívat základní verzi Copilota bez přihlášení.

Copilot pro Microsoft 365

Podobně jako si mohou koncoví zákazníci přidat díky placenému Copilot Pro přidat AI funkce je aplikací Word, Excel, PowerPoint a další, mohou to udělat i školy díky tomuto placenému doplňku. Kromě zmiňovaných aplikací dostanete Copilota i pro Teams a i do online prostředí Office 365 v rámci tzv. Microsoft 365 Chat. V tomto chatu můžete pokládat dotazy, které nejsou vůbec vázané na konkrétní aplikaci.Tím máte možnost si nechat generovat texty, prezentace nebo analýzy tabulek přímo v příslušných aplikacích. A v Teamsech pak nemusíte koukat na záznam nebo přepis schůzky, ale prostě se zeptáte, o čem schůzka byla. Další zásadní funkci Copilota pro Microsoft 365 je ta, že umí pracovat s daty ve vašem účtu. Udělat dokument na základě prezentace? Žádný problém. Udělat souhrn e-mailové vlákna? Proč ne.

Mezi ty nejčastější příklady použití Copilota pro Microsoft 365 patří např. tyto:
 • přijdete později na schůzku v Teams a zeptáte se Copilota: můžeš mi udělat dosavadní souhrn schůzky?
 • nebyli jste vůbec na schůzce? Zeptáte se: o čem byla schůzka, byl jsem někým zmíněn, co kdo dostal za úkoly, o čem mluvil můj nadřízený
 • přijedete po dovolené a vidíte v Outlooku dlouhé e-mailové vlákno, tak se zeptáte: můžeš mi udělat souhrn?
 • potřebujete dokument s návrhem textu (příprava do hodiny, marketingová strategie, ...) - tak si o ni prostě řeknete
 • necháte si z PowerPointové prezentace udělat výtah do Wordu
 • Shrň mi tento dokument, napiš průvodní dopis
 • v PowerPointu si necháte udělat návrh prezentace, následně si řeknete třeba ještě o přidání snímku s další oblastí informací
V rámci Microsoft 365 chatu pak můžete využít například tyto dotazy:
  • Jaké jsou nejnovější zprávy od jméno osoby ? Uspořádej je podle e-mailů, chatů a souborů.
  • Shrň e-maily, ve kterých jsem byl(a) nedávno zmíněn(a). Udělej to podrobné, zvýrazni odesílatele a kategorizuj podle tématu e-mailu.
  • Přeložit následující text do francouzštiny…


Ostatně uživatelé s licencí Copilot pro Microsoft 365 mají přístup ke Copilot Lab, kde jsou stovky prompt inspirací na to, jak jej využít na maximum.


Mimochodem, součástí licence Copilot pro Microsoft 365 je Copilot Studio - pokročilý nástroj pro tvorbu vlastních Copilotů/GPT.
Velice zajímavým "benefitem" placených Copilotů je závazek společnosti Microsoft ohledně autorských práv při využívání služby Copilot. Ten poskytuje krytí odškodnění společnosti Microsoft za duševní vlastnictví a je rozšířeno na nároky na autorská práva související s používáním prostředí Copilot na bázi umělé inteligence. Stručně řečeno - pokud by vám na základě vytvořených výstupů z Copilota pro Microsoft 365 hrozil nějaký právní postih, Microsoft to "bere" na sebe. Detaily ohledně tohoto závazku najdete pak zde - Microsoft announces new Copilot Copyright Commitment for customers - Microsoft On the Issues.

Pokud byste chtěli využívat Copilot pro Microsoft 365, stačí oslovit vašeho licenčního partnera Microsoft nebo si jej můžete koupit přímo v admin centru školních Office 365.


A na závěr ještě jedna srovnávací tabulka, která porovnává základní možnosti Copilotů.


A jako bonus dva infografikové plakáty, co vlastně s tou AI a kopiloty můžete dělat. A odkazy pro tiskové PDF pro první i druhý plakát.