středa 25. července 2012

Testovací laboratoř Windows 8

Obrázky toho, jak vypadá testovací laboratoř produktu MultiPoint jsem vám již ukazoval, nyní se můžete podívat na to, jak vypadá testovací laboratoř pro podporu tiskáren a tisku ve Windows.


neděle 22. července 2012

Zdroje informací pro SharePoint 2013

Kromě představení nových verzí produktů Office bylo představeno i serverové intranetové řešení SharePoint 2013. Během několika dní vzniklo či bylo uvolněno velké množství materiálů týkající se právě nové verze SharePointu. Tady jsou:


MSDN & TechNet Articles
 Architecture  
 Upgrades
 Backup and Restore

sobota 21. července 2012

Jak se zbavit animace při psaní v Office 2013?

Možná jste si při psaní textu v nových Office 2013 všimli toho, že pohyb kurzoru je mnohem více plynulejší a animovanější, což se ne všem může líbit. Proto je možné pomocí lehké úpravy registru tuto vlastnost vypnout.

Stačí, když si vytvoříte v registrech tento klíč a pokud se změna neprojeví hned, tak po restartu se dočkáte požadované změny

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\15.0\Common\Graphics]
"DisableAnimations"=dword:00000001

Windows MultiPoint Server 2012 se představuje

Tak horké léto tu ještě dlouho nebylo. Windows 8, Windows Server 2012, Office 2013, Exchange Server 2013, SharePoint Server 2013 a další produkty si můžete nyní zkoušet a testovat jak se vám líbí. A aby toho nebylo málo, tak i serverový produkt zaměřený primárně pro školství, knihovny, menší firmy apod. – Windows MultiPoint Server byl uvolněn ve verzi 2013 ve formě veřejné betaverze. A protože je v ní novinek více než dost, pojďme se tedy společně podívat na to, co na vás ve Windows MultiPoint Server 2012 čeká.

Pokud přesně nevíte, co to Windows MultiPoint Server je, odkáži vás na starší články, ve kterých je tento produkt představen. Ve zkratce se jedná o serverové řešení založené na klasickém Windows Serveru (Windows MultiPoint Server 2012 je postaven na Windows Serveru 2012) s přidanými úpravami pro komplexnější a snazší využití terminálových řešení a tenkých nebo zero klientů. Základní myšlenkou je fakt, že namísto např. 8 počítačů v učebně máte jen jeden, na kterém je nainstalován Windows MultiPoint Server a všechny stanice jsou k němu připojeny přes USB huby, zero klienty apod., čímž se dají ušetřit nemalé náklady na pořízení HW, SW, správě, provozu i energií.

Pochopitelně že tato betaverze by neměla být instalována v produkčním prostředí, není podporován upgrade ani migrace, je tedy nutné provést čistou instalaci. Zároveň z této betaverze nepůjde upgradovat na finální verzi.

Samotný ISO soubor můžete buď vypálit přímo ve Windows 7 a 8 pomocí vestavěných příkazů Průzkumníka, případně si přes nástroj Windows USB DVD Tool vytvořit bootovací flash disk, stačit vám bude s kapacitou 4GB.

Z hlediska principu funkcionality tohoto produktu je nutné, aby klávesnice a myš byla připojena k počítači přes USB hub (např. i integrovaný v monitoru apod.). Během standardního průvodce instalačním procesem budete mj. vyzvání k zadání produktového klíče, bez kterého není možné v instalaci pokračovat – tady je: FHRTM-JRN62-2Q3BM-V8Y8T-9KTCP.

Po dokončení instalace je ve většině případů ještě nutné nainstalovat ovladače pro grafickou kartu, můžete použít 64bitové ovladače pro Windows 8, případně Windows 7.

Zásadní novinkou jsou dvě staronové správcovské konzole, které usnadňují jak IT administraci, tak běžný tzv. classroom management. V předchozích verzích totiž byla k dispozici pouze jedna konzole, a tak IT správce v ní měl i „učitelské“ funkce a naopak, učitel i funkce správcovské, což není zcela vhodné. Proto se nyní setkáte s nástroji MultiPoint Manager a MultiPoint Dashboard., přičemž právě MultiPoint Dashboard je to správné místo, pro běžné učitele a správu třídy.Se studenty můžete také komunikovat formou běžného chatu, kdy např. žák může učitele požádat o pomoc. Výhodou je, že ale toto řešení neumožňuje studentům komunikovat přímo mezi sebou.

Mezi nové funkce z hlediska správy třídy patří např. možnost převzetí kontroly nad připojeným počítačem, kdy učitel může na dálku pomoci svému studentovi a vylepšena byla i funkce vzdáleného spouštění aplikací. Učitel již nemusí znát název spouštěcího souboru (kdo z běžných uživatelů ví, že např. Malování se spouští přes mspaint), ale vše vidí přehledně pomocí názvů a ikon aplikací.

Z hlediska práv a skupin uživatelů jsou nyní dostupné tři skupiny uživatelů:
 • Standardní uživatel – může se přihlásit na jakoukoliv stanici
 • Dashboard operátor – může se přihlásit na jakoukoliv stanici, spustit MultiPoint Dashboard a spravovat učitele a třídu
 • Administrátor – má kompletní přístup ke všem funkcím Windows MultiPoint Serveru

Další novinkou je vylepšená správa, kdy vybrané servery nebo stanice mohou být přiděleny různým administrátorům, resp. Dashboard operátorům, případně dostupné všem.

Zcela zásadní funkcí je možnost spravovat i počítače, které nejsou připojeny k serveru s nainstalovaným Windows MultiPoint Serverem. Ptáte se, jak je to možné? Odpovědí je MultiPoint Connector. Tento malý nástroj, který je možné nainstalovat na počítače se systémem Windows 7 a Windows 8 a po jeho instalaci je možné tyto počítače vyhledat a přidat do správy pomocí MultiPoint Manageru a MultiPoint Dashboardu.Nově je také možné konfigurovat z pohledu omezení Internetu jak pouze povolené, tak pouze zakázané stránky (blacklist, whitelist).

Vzpomínáte si na produkt SteadyState? Jednalo se ve své době o velice populární řešení, pro počítače se systémem Windows XP a Windows Vista, jak zajistit aby byly počítače vždy funkční i po zásahu studentů. Veškeré změny byly totiž při restartu počítače zahozeny a tak při každém bootu jste měli k dispozici vždy čistý a funkční počítač. A právě tento produkt (resp. jeho kód) byl ve své aktualizované podobě integrován do Windows MultiPoint Serveru 2012.

Jak již bylo zmíněno, Windows MultiPoint Server je založen na Windows Serveru 2012, tj. uživatelé budou mít k dispozici pracovní prostředí Windows 8, včetně startovací nabídky Metro apod.

Jedním z nedostatků minulé verze (a potažmo i terminálových řešení) je fakt, že ne všechny aplikace jsou schopny běžet bez problému při spouštění přes vzdálenou plochu a výskyt těchto „problémových aplikací“ je v oblasti školství ještě větší. Proto je asi největší novinkou Windows MultiPoint Serveru 2012 možnost nejenom vytvářet standardní stanice, tak jak bylo možné i v předchozích verzích, ale i VDI prostředí, ve kterém tyto problém s případnou kompatibilitou zcela odpadají, a také z pohledu výkonu se jedná o zcela odlišné řešení. Na pozadí konfigurace VDI stojí pochopitelně Hyper-V, ale z důvodu zaměření tohoto produktu na školství a menší organizace, kde nemusí být vždy dostupní specialisté na virtualizaci, je vše maximálně zjednodušeno a dá se provést přímo ze správcovské konzole.

Minimální požadavky na instalaci Windows MultiPoint Serveru 2012 jsou:
 • 2.0 GHz CPU
 • Dvoujádrové CPU
 • 4 GB RAM
 • Minimálně 40 GB volného místa na oddílu, kam budete instalovat Windows MultiPoint Server 2012

Aby bylo možné Windows MultiPoint Server 2012 otestovat, musíte mít k dispozici minimálně jednu z následujících konfigurací jako stanici:

 • Grafický výstup pro monitor, USB port na počítači, USB hub, USB klávesnice a USB myš zapojená do tohoto USB hubu 
 • USB zero klient, USB port na počítači, monitor, klávesnici a myš zapojené do tohoto zero klienta 
 • USB/LAN zero klient, síťový switch, LAN port, monitor, klávesnici a myš zapojené do tohoto zero klienta >
 • Tenkého LAN klienta, síťový switch, LAN port, monitor, klávesnici a myš zapojené do tohoto tenkého klienta 

V odstavci o možnosti konfigurace VDI klientů bylo zmíněno, že toto řešení výkonově několikanásobně převyšuje klasické USB/LAN klienty. Z tohoto důvodu jsou taky zcela jiné požadavky na server, na kterém chcete VDI provozovat a to tyto:
 • 2GB RAM + 2GB RAM pro každou VDI stanici 
 • CPU s podporou SLAT, 1 jádro pro každou VDI stanici. Např. pokud budete mít v serveru procesor Intel i7 se čtyřmi jádry a technologií hyper-threading, výsledkem je 4*2 vláken, tj. podpora až 8 VDI stanic. 
 • SSD disk s kapacitou min. 40GB + 20GB na každou VDI stanici. Tento disk musí splňovat minimálně 50 000 IOPS při čtení a zápisu 4K souborů. 

Stahovat Windows MultiPoint Server 2012 Beta můžete zde:

https://connect.microsoft.com/wms/Downloads/DownloadDetails.aspx?DownloadID=45153

čtvrtek 19. července 2012

Windows MultiPoint Server 2012 Public Beta

Zájemci o testování nové verze Windows MultiPoint Serveru založeného na Windows Serveru 2012 mohou stahovat zde:

https://connect.microsoft.com/wms/SelfNomination.aspx?ProgramID=7763&pageType=1

Více informací o novinkách naleznete také zde, brzy si všechny novinky představíme podrobně:

http://blogs.technet.com/b/multipointserver/archive/2012/07/17/windows-multipoint-server-2012-beta-is-live.aspx

úterý 17. července 2012

Co nového v Office 2013


V pondělí 16.7. představil Steve Ballmer na konferenci v San Franciscu novou verzi jednoho z největších a nejúspěšnějších produktů společnosti Microsoft – Office. Vzhledem k stále více rostoucímu trendu cloudových řešení a úložišť jsou i v těchto aplikacích (a nově spíše řešení) velké novinky. Pojďme se tedy na ně podívat.

Protože pro Vás podobně jako u verze 2007 a 2010 budou čekat podrobné příručky s novinkami, nebudu nyní všechny novinky do detailu popisovat a ukazovat, ale sepíšu je přehledně v bodech, ať si každý může snadno a rychle vybrat tu pro něj důležitou informace

Obecně o Office

 •  Nově se už primárně nemluví o Office 2013, ale spíše jako o balíčcích Office 365 v různých edicích (např. právě uvolněná verze Home Premium), jejíž součástí jsou webové verze aplikací Office, cloudové úložiště SkyDrive a pochopitelně i samotné desktopové aplikace Office 2013. Desktopové verze ale půjde pořídit i samostatně.

 • Nově tento software bude nabízen i jako klasické předplatné, tj. nebudete si pořizovat např. verzi Office 2013, ale pořídíte si předplatné Office 365 Home Premium a v něm budete mít tyto aplikace zahrnuty a to včetně všech budoucích upgradů a nových verzí po dobu trvání předplatného. Ceny ještě nebyly zveřejněny.

·         K dispozici budou tyto edice:

o   Office Home and Student 2013 Preview
o   Office Professional 2013 Preview
o   Office Home and Business 2013 Preview
o   Office 365 Preview
o   Office 365 ProPlus Preview
o   Office 365 Home Premium Preview
o    Office 365 University Preview

 •          Aplikace Office dostaly nový moderní vzhled ve stylu Metro a to včetně Office Web Apps
 •          Office 2013 lze spustit pouze na Windows 7 a Windows 8
 •          Nároky na HW jsou stejné jako u Office 2010, tj. 1GHz CPU a 1GB RAM, tj. takové, které dneska splňují téměř všechny běžně používané počítače.
 •          Zkušební verzi Office 365 Home Premium Preview můžete nainstalovat až na 5 počítačů, dostupná je zatím anglická a španělská verze.
 •          Tato verze funguje tzv. On Demand – tj. dá se spustit a pracovat v ní téměř ihned, zbytek funkcí se stahuje na pozadí vaší práce. Není tak nutné čekat na stažení celého instalátoru.
 •          Dokumenty na úložišti SkyDrive dostaly v pořadí lokací pro ukládání a otevírání dokumentů přednost, před klasickým ukládáním do počítače.
 •          Podstatným způsobem je změněna nabídka a výběr šablon, vše je mnohem přehlednější a dostupnější.
 •          Office 2013 můžete mít nainstalovány společně i s předchozími aplikacemi Office  a to nově i včetně Outlooku.
 •          Můžete si vybrat z nabídky různých designových prvků, které obohatí vaší horní lištu aplikací
 •          Snadné otevírání a ukládání dokumentů v úložišti SkyDrive či SharePoint
 •          Více informací najdete na Office.com/preview 

Novinky ve Wordu 2013

 •          V režimu pro čtení se text mění a přelévá automaticky dle velikosti okna.
 •          Ve Wordu lze nejen prohlížet PDF dokumenty, ale také je importovat a editovat
 •          V režimu pro čtení lze objekty, jako jsou tabulky, obrázky a další snadno zvětšit a přiblížit
 •          Texty jednotlivých kapitol lze při využití stylů snadno sbalovat a rozbalovat
 •          Vylepšený panel Navigace
 •          Při vkládání obrázků není nutné obrázek do textu vložit a teprve pak řešit, jak text daný obrázek obtekl, při pohybu obrázku text rovnou obtéká a vy tak vidíte, jak bude po uvolnění tlačítka myši vypadat finální vzhled.
 •          Do Wordu lze vkládat videa z YouTube a dalších serverů
 •          Word si pamatuje, kde jste naposledy v dokumentu skončili a při dalším otevření dokumentu jej otevře na tomto místě
 •          Word dostal novou kartu Design, kde naleznete prvky týkající se vzhledu a návrhu dokumentu.
 •          Podobně jako v PowerPointu 2010 lze i ve Wordu vysílat dokument online
 •          Obrázky a další objekty je možné snadno umísťovat pomocí vodících čar na potřebné místo
 •          Pokud na dokumentu pracuje více lidí, je přehledně graficky zobrazeno, na které části dokumentu ostatní uživatelé pracují, což eliminuje možnost úpravy stejného místa dokumentu
 •          Zároveň je vidět, kolik dalších lidí na dokumentu pracuje
 •          Při společných úpravách více lidí lze využít komentáře i pro formu chatu
 •          A mnoho dalších novinek
Novinky v PowerPointu 2013

 •          Obrovským způsobem byl vylepšen režim předvádění, vše je nyní mnohem praktičtěji uspořádáno
 •          V režimu Prezentace máte nové možnosti, jak ovládat prezentaci, jednou z nejzajímavějších funkcí je možnost rychlého přechodu na jiný snímek či přiblížení na určité místo na snímku.
 •          Každé z nabízených grafických motivů má pak ještě svoje vlastní varianty
 •          Obrázky a další objekty je možné snadno umísťovat pomocí vodících čar na potřebné místo
 •          Pro grafické úpravy lze využít funkci kapátka
 •          Podpora více formátů videa
 •          Nové zdroje pro online obrázky a videa
 •          Snadnější vkládání videa z YouTube bez nutnosti kopírování HTML kódu
 •          A mnoho dalších novinekNovinky v Outlooku 2013

 •          Při odpovědi na email se již neotvírá nové okno, vše je tak možné vyřídit snadno a rychleji
 •          Navigační panel pro přepínání mezi poštou, kalendářem, kontakty a úkoly je přesunuta do dolní části aplikace a má horizontální rozdělení.
 •          Upozornění na nový email je nyní ve stylu Metro.
 •          Do Outlooku lze vložit i Hotmail účet, již není nutný Outlook Connector
 •          Bylo vylepšeno propojení se sociálními sítěmi Facebook, LinkedIn a dalšími
 •          V kalendáři je vidět počasí pro vybrané místo
 •          Máte možnost definovat a ovlivnit velikost lokálního OST souboru dle počtu uchovaných zpráv offline
 •          A mnoho dalších novinek

Novinky v Excelu 2013

 •          Podstatným způsobem byly vylepšeny analytické funkce a možnosti, nově je přidána funkce flash fill, která na základě vložených dat umí odhadnout, jaký další obsah v buňce bude následovat
 •          Nově si můžete vybrat mezi doporučenými typy grafů a kontingenčních tabulek
 •          Po označení oblasti buněk s hodnotami si můžete v dolním pravém rohu vybrat položku Quick Analysis (Rychlá analýza) a mít tak ihned přístup k potřebných funkcím pro formátování i výpočty
 •          Při využití grafu a následné změny hodnot se graf změní formou animace, ve které je vidět, jak změna měla vliv na vzhled grafu, resp. poměr k ostatním hodnotám
 •          A mnoho dalších novinekJak bylo napsáno, s příchodem finální české verze pro Vás budou připraveny i podrobné uživatelské příručky s popisem a praktickou ukázkou všech zmiňovaných novinek, nicméně i tato uvolněná verze Office 365 Home Premium Preview Vám ukázala, jakým způsobem se bude měnit nejenom funkcionalita samotných produktů, ale i způsoby jejího pořízení a hlavně práce se samotnými dokumenty v cloudu.


středa 11. července 2012

Windows Server 2012 Essentials Beta

Nedávno jsme Vám psali o novinkách v rodině Windows Server a hned si můžete jednu z nich hned vyzkoušet, protože Windows Server 2012  Essentials Beta je nyní ke stažení! http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30327

pátek 6. července 2012

Představeny edice pro Windows Server 2012


Microsoft včera představil, jaké edice budou dostupné pro připravovaný serverový operační systém Windows Server 2012. Oproti stávajícím verzí došlo podobně jako u klientského systému Windows 8 k podstatnému zjednodušení. Pojďme se tedy na to, co Vás čeká, podívat.

V současných verzích serverových řešení nabízí Microsoft tyto produkty a jak je vidět, není jich opravdu málo:
 • Windows Server 2008 R2 Datacenter
 • Windows Server 2008 R2 Enterprise
 • Windows Server 2008 R2 Standard
 • Windows Web Server 2008 R2
 • Windows HPC Server 2008 R2 Suite
 • Windows Server 2008 R2 HPS Edition
 • Microsoft HPC Pack 2008 R2 Enterprise
 • Windows Server 2008 R2 for Itanium-Based Systems
 • Windows Small Business Server 2011 Premium
 • Windows Small Business Server 2011 Standard
 • Windows Small Business Server 2011 Essentials
 • Windows Server 2008 R2 Foundation
 • Windows Home Server 2011

Bylo tedy jasné, že musí dojít k nějakému podstatnému snížení a zpřehlednění nabídky a tak se taky stalo, protože ve Windows Serveru 2012 na Vás čekají „pouze“ tyto edice:

 • Windows Server 2012 Datacenter
 • Windows Server 2012 Standard
 • Windows Server 2012 Essentials
 • Windows Server 2012 Foundation

Změna stávající nabídky tedy je velice podstatná a pro většinu z Vás bude zřejmě přicházet v úvahu verze Standard.

Některé z Vás možná zarazila nepřítomnost poměrně populárního řešení Windows Home Server 2011 a dokonce i produktu Small Business Server. Ano, je tomu tak, s těmito produkty se již nesetkáte, přičemž většinu funkcí z Windows Home Serveru nyní najdete ve Windows 8, případně Windows Serveru 2012 Essentials, pro Small Business Server je nástupce Windows Server 2012 Essentials.

Edice Datacenter a Stadnard budou mít naprosto stejnou sadu funkcí, jediným rozdílem je počet možných virtuálních strojů, kdy edice Standard má tento počet nastaven na 2, u edice Datacenter je jich neomezeně. V edici Standard se tedy setkáte i s takovými funkcemi jako je failover clustering apod.

Další zajímavé otázky a odpovědí ohledně Windows Serveru 2012 a jeho edicích a licencování můžete nalézt v tomto dokumentu:

úterý 3. července 2012

České školy mohou od dnešního dne zdarma používat Office 365

Společnost Microsoft oficiálně spustila novou iniciativu na podporu vzdělávání, v rámci které poskytuje českým školám zdarma své cloudové služby Office 365. Služby mohou od dnešního dne bezplatně používat všichni studenti, pedagogové a další zaměstnanci škol. K dispozici jim je například profesionální e-mail s 25 GB schránkou, možnost pořádat videohovory a videokonference nebo vytvářet osobní a týmové weby, na které mohou ukládat informace a dokumenty a ty následně sdílet s ostatními nebo na nich společně pracovat.


„V balíčku Office 365 pro školství získávají školy zdarma pro své studenty a zaměstnance moderní softwarové nástroje a související technologie pro komunikaci a spolupráci, které dnes úspěšně používají v komerčním sektoru i ti největší firemní zákazníci. Studenti tak jejich používáním získají znalosti a zkušenosti, které po dokončení studia využijí v praxi,“ říká Roman Cabálek, generální ředitel ve společnosti Microsoft Česká republika.
Díky balíčku Office 365 pro školství mohou školy snížit své náklady na informační technologie a jejich správu, protože namísto investic do vlastního hardware a klasických softwarových licencí budou prostřednictvím internetu využívat softwarové aplikace provozované přímo v datových centrech Microsoftu. Microsoft za ně zajistí i veškeré softwarové aktualizace nebo správu a údržbu hardwaru.
Využití balíčku Office 365 pro školství se však promítne i v samotné výuce a zlepší se i spolupráce a komunikace mezi zaměstnanci škol a studenty. Řešení Office 365 umožní souběžně pracovat na jednom dokumentu, odpovídat na příchozí e-maily chatem či videorozhovorem, vytvářet webové portály pro ukládání výukových materiálů nebo třeba sledovat přednášky zahraničních profesorů z partnerských univerzit.
České školy mohou Office 365 zdarma získat na adrese: www.microsoft.com/cs-cz/office365/education/school-services.aspx.

pondělí 2. července 2012

Jaký byl evropský TechEd 2012?


Po dlouhém roce a půl se opět konala největší IT konference v Evropě – TechEd Europe 2012, tentokrát v Amsterdamu, a to v termínu 25. - 29. června.  O půl roku delší doba mezi jednotlivými ročníky byla zapříčiněna změnou termínu, kdy se konference přesunula z listopadového termínu na mnohem příjemnější červnový. Tradicí je také konání TechEdu v různých evropských městech, takže se předchozí akce konaly například v Berlíně či Barceloně.

Pár dní před akcí bylo vyprodáno všech více než 6 000 míst a i to bylo důkazem, že je o technologie společnosti Microsoft mezi IT profesionály a vývojáři zájem.

Na akci bylo možné přijet již dříve, protože částečný program byl už naplánován od neděle, nicméně většina účastníku přijela až v pondělí, kdy byl také hlavní registrační den, protože zaregistrovat 6 000 lidí, vydat jim identifikační kartičky a pěkné batohy nějaký čas zabere.

V úterý začal celý TechEd přednáškou – keynote, kterou vedl Brad Anderson (Corporate Vice President, Management & Security Division) a Jason Zander (Corporate Vice President, Visual Studio). Tisícovkám návštěvníků v jednom obrovském sále byly ukázány novinky z oblasti virtualizace, Windows Serveru 2012, Windows Azure či Visual Studia a mnoho ukázek se setkalo s bouřlivým potleskem. Po této zahajovací keynote se již rozeběhl samotný program, kdy si účastníci mohli vybrat v jednotlivých blocích z více jak 300 přednášek. Všechny přednášky byly vedeny samozřejmě v angličtině a přednášející jsou skutečnými odborníky ze svého oboru a specializace. V žádném případě se však nejedná pouze o odborníky ze společnosti Microsoft, velká část přednášejících byla externích. Jak již bylo napsáno, přednášek bylo na výběr opravdu hodně a volba byla o to složitější, že v každém bloku bylo paralelně cca 10 - 15  velice zajímavých akcí. Úterní den byl pak zakončen tradiční uvítací recepcí, kde si mohli zájemci prohlédnout a vyzkoušet produkty partnerských a sponzorských firem. Součástí TechEdu je totiž i tzv. TechExpo, což je obrovská výstavní plocha desítek společností, které ukazují a představují svoje produkty a řešení. Mezi hlavní partnery letošního TechEdu patřily společnosti DELL, HP, DataCore a NOKIA.


Středa, oficiálně druhý den konference, opět začala keynote, kterou tentokrát vedl Antoine Leblond (Corporate Vice President, Windows Web Services). Opět téměř plnému sálu (tedy několika tisícovkám účastníků) byl představen nový operační systém Windows 8, a to s ohledem na využití ve firemním prostředí.  Po této keynote následovala velká řada zajímavých a odborných přednášek. Přednášky se dělí dle technické obtížnosti do tří levelů – 200, 300 a 400. Zatímco ta nejnižší úroveň je určena primárně pro základní přehled seznámení se s představovaným produktem, funkcí či službou, level 400 je naopak velice technický, specializovaný a představuje hluboký pohled do dané technologie. Středeční večer se nesl v duchu společenské párty, která se konala stylově na stadionu fotbalového klubu Ajax Amsterdam, kde bylo nabízeno občerstvení a hlavně přímý přenos fotbalového utkání z EURO 2012 mezi Španělskem a Portugalskem. Sledování takového zápasu na šesti obřích obrazovkách na sedačkách či trávníku takového týmu, jakým je AJAX Amsterdam, mělo své kouzlo.Čtvrteční den už byl celý plný přednášek a diskuzí, mezi hlavní témata celé konference patřily tyto technologie: Windows Server 2012, Windows 8, Visual Studio či Windows Azure. Zejména poslední zmiňovaná služba/platforma ukázala, co všechno má pro oblast cloudových řešení připraveno, a je nutno podotknout, že je toho opravdu mnoho. Velká část účastníků vůbec netušila, že Microsoft nabízí takové portfolio cloudových řešení od webových řešení přes virtuální počítače v cloudu až po cloudové databáze. V současné chvíli má Microsoft před řešením ostatních konkurentů opravdu velký náskok. Chybět ale nemohla ani přednáška na Windows MultiPoint Server 2012. Večer byla na programu část nazvaná Ask the Experts, při níž se u jednotlivých stolů můžete pustit do debaty s odborníky a často i tvůrci jednotlivých produktů, ptát se jich na jakékoliv problémy, dávat návrhy na vylepšení a odborně si popovídat o dané technologii. Operativně byl pak do velkého kinosálu začleněn opět přímý přenos fotbalového utkání, tentokrát mezi Itálií a Německem.

V pátek byl oproti posledním dvěma ročníkům naplánován program až do 16. hodiny a většina účastníků byla pochopitelně ráda, že může ještě získávat nové informace a dozvídat se zajímavé novinky. Jako u ostatních akcí, i zde byli pozváni ti nejlepší odborníci na jednotlivé technologie, a pokud jsou takoví odborníci i zároveň výborní prezentátoři, nebylo o plné sály a časté potlesky nouze. Mezi ty nejnavštěvovanější a nejlépe hodnocené patřil např. Mark Russinovich, John Craddock, Mark Minasi nebo Andy Malone. Velice zajímavá a skvěle hodnocená byla přednáška Marka Russinoviche, která dávala nahlédnout do pozadí celého řešení Windows Azure a Mark zde vysvětloval i problém přestupného dne, který letos postihl cloudové služby Microsoftu. Účastníci se tak dozvěděli mnoho zajímavých informací, protože u téměř žádné jiné společnosti se nesetkáte s takovou otevřeností při řešení vlastního problému. Detailně popsáno bylo, co se stalo, jak a proč se to stalo a jak to bylo vyřešeno. Velice zajímavé shrnutí této problematiky můžete nalézt např. zde: http://blogs.msdn.com/b/windowsazure/archive/2012/03/09/summary-of-windows-azure-service-disruption-on-feb-29th-2012.aspx

Na fotkách níže pak mj. můžete vidět jednu velikou technologickou zajímavost letošního TechEdu. V části TechExpo nazvané Connect Lounge bylo možné ovládat tyto boxovací roboty a to pomocí senzoru Kinect. Ovládání tak dostalo zcela nový rozměr, protože doposud jste buď mohli zkoušet ovládat virtuální boxery v nějaké počítačové hře nebo naopak reálně boxovat, ale pouze v počítačové hře. Tato možnost kombinovala to nejlepší z obou předchozích a tak bylo možné boxovat bez jakéhokoliv ovladače v ruce a zároveň jste tím ovládali skutečné fyzické roboty. Zábava to byla veliká a na vyzkoušení se stály poměrně dlouhé fronty.

Během celé konference měli také účastníci možnost si vyzkoušet své odborné znalosti v testovacím centru a vykonat certifikační zkoušky a získat nový titul. Vyzkoušet si bylo možné i betaverze připravovaných zkoušek na produkty Windows Server 2012 či Windows 8 a mnoho účastníků toho rádo využilo.
Celý TechEd tak byl k prasknutí plný odborných informací, výměny zkušeností, zajímavých novinek, produktů a představení a dle dotazníků drtivá většina byla s přednáškami naprosto spokojena.


Více fotografií můžete nalézt např. zde: http://www.facebook.com/pages/Tech-Ed-Europe/318852903548?sk=photos