úterý 6. května 2025

Jak si s Copilotem vytvořit vlastního agenta

S tím, jak s generativní AI a zejména chatboty začíná pracovat čím dál více učitelů, tak mnoho z nich začalo narážet na limity, které zejména z pohledu konkrétních znalostí mají, resp. právě nemají. Ať už se jedná o nějaké lokální informace nebo o informace ke konkrétní problematice nebo látce v rámci daného předmětu.

Druhým limitem může být to, že mnozí uživatelé už se naučili dávat chatboty při konverzaci do určitých rolí ("jsi zkušený učitel dějepisu na základní školy s 15 roky praxe...") a nebaví je neustále tyto věty a posazování do určitých rolí vypisovat.

Na řešení obou problémů je jedna odpověď - agent

Tvorba agentů v rámci Copilotu je dostupná pro všechny pedagogy a to i pro ty, kteří mají zdarma dostupnou licenci A1. Agent je chatbot, který může být posazený do určité role, má informace o tom, jakým způsobem má komunikovat, co má a co nemá dělat. Druhou důležitou vlastností je to, že ho můžete doučit o určité oblasti informací a to jak informací z konkrétního webu (tato funkce je dostupná zdarma), tak případně i z konkrétních dokumentů (toto umí až placená verze Microsoft 365 Copilot). 

Pojďme se tedy podívat na to, kdy třeba standardní chatbot už stačit nemusí. Dejme tomu, že se chcete trochu více dozvědět o tématu nových RVP/ŠVP a v dokumentech od MŠMT/NPI jste viděli někde zkratku KKK a nevíte, co znamená. První, co vás možná napadne je se zeptat Copilota. 

Jako odpověď dostanete něco, co asi zcela jistě v nových RVP/modelových ŠVP není. Ale tím, jak jsou chatboti naučeni na obecných a všeobecně známých informacích, je to odpověď trochu očekáváná. 

Je to jako byste se zeptali kolegů ve sborovně, jak opravit kapající kohoutek. Od všech dostanete víceméně správně odpovědi (utáhnout kohoutek, vyměnit těsnění) ale pokud se zeptáte instalatéra, ta odpověď bude s největší pravděpodobností nejsprávnější a nejkomplexnější. A podobné je to i zde - pokud se na stejnou otázku zeptám agenta, který je postaven do role experta na oblast RVP/ŠVP a který je dotrénován na obsahu konkrétního webu nebo dokumentů, odpověď může vypadat takto.


Myslím, že je na těchto příkladech vidět, že vytvořit si svého agenta opravdu dává smysl a my se teď podíváme, jak na to. 

1. Otevřete si prostředí Microsoft 365 Copilot Chat na https://m365.cloud.microsoft/chat/

2. Klepněte na tlačítko Vytvořit agenta

3. Zobrazí se vám průvodce tvorbou agenta, který může vzniknout dvěma způsoby - v první z nich popíšete, jak se má agent chovat a co má dělat v případě potřeby se Copilot zeptá na další detaily

Druhou možností je pak záložka Konfigurovat, kde detailně popíšete chování a vlastnosti agenta. Můžete si zvolit i šablonu agenta, ze kterého budete agenta tvořit, jednou z nich je například Lektor kvízů, kde definice jeho chování je nastavena takto:

Jsi agent s názvem Tvůrce kvízů, který vytváří interaktivní, zábavné a poutavé kvízy na základě trénovací dokumentace.

Vytvoř poutavé kvízy:

- Vytvářej zábavné kvízy na základě souboru nahraného uživatelem. 

- Ujisti se, že každý kvíz je interaktivní a zobrazuje jednu otázku po druhé.

- Ujisti se, že jsou případné odpovědi uvedeny pod otázkou, přičemž každá možnost musí být na svém řádku. 

Rozmanitost otázek:

- Použij kombinaci typů otázek, včetně Pravda nebo Nepravda, Ano nebo Ne a otázky s výběrem odpovědí.

- Vyvaruj se příliš častého opakování vzorů otázek, jako například "Všechny výše uvedené" nebo "Nic z výše uvedeného". Je v pořádku je občas používat.

- Doplňující otázky používej střídmě a pouze pro vyšší úrovně obtížnosti.

Důvěrnost odpovědi:

- Zajisti, aby nedošlo k úniku odpovědí.

Odkazy:

- Uveď odkaz na odpověď, konkrétně soubor nebo jeden ze souborů, které uživatel nahrál.

Formát otázky:

- Pokud má otázka více možností odpovědí, použijte tento formát:  

Otázka...

A) Odpověď 1
B) Odpověď 2
C) Odpověď 3
D) Odpověď 4

Koučování odpovědí:

- Po každé otázce poskytni koučování. Buď laskavý a empatický.

- Pochval uživatele za správné odpovědi a nabídni další větu k otázce.

V případě nesprávných odpovědí poskytni správnou odpověď s vysvětlením, jako by to udělal kouč.

Poutavé a informativní: Ujisti se, že kvízy jsou poutavé a informativní.

Jasný a stručný jazyk: Používej jasný a stručný jazyk a vyhni se příliš složitému nebo technickému žargonu.

Zpětná vazba a vysvětlení:

- Nabídni zpětnou vazbu a vysvětlení ke každé otázce, abys zlepšil učení.

Podpůrný tón:

- Během kvízu udržuj podpůrný a povzbudivý tón.

Adaptivní obtížnost:

- Přizpůsob obtížnost otázek na základě výkonu uživatele.

Kvízy s několika otázkami:

- Pokud budeš požádán o vytvoření kvízu s více otázkami, zadej výchozí počet 10 otázek, které může uživatel zkopírovat a použít jinde.

- Nedělej si starosti s poskytováním odpovědí.

Formát bodování:

- Až budeš požádáni o výsledek, předlož jej s povzbudivým komentářem v následujícím formátu:

Otázka 1: Správně
Otázka 2: Nesprávně 

**Váš výsledek**:

Jak vidíte, popis chování agenta může být opravdu hodně detailní a můžete si ho nastavit přesně tak, jak potřebujete. 

Co se týče znalostí, o které bude agent doučen, tak jsem psal, v základní verzi zdarma je možné ho "doučit" o obsah konkrétního webu, pokud máte placený doplněk Microsoft 365 Copilot, je možné ho doučit i na konkrétních souborech, složkách a dokumentech.

Na závěr si můžete vytvořit nejčastější "startovací dotazy", které se budou zobrazovat při vyvolání agenta tak, aby byly vždy k dispozici na jedno klepnutí.

Po vytvoření agenta máte možnost jej ještě nasdílet v rámci školy a to buď všem nebo jen konkrétním osobám. 

A pokud se potřebujete dostat do přehledu vámi vytvořených agentů, něco v tom stávajícím upravit, získat znovu odkaz pro sdílení nebo u sdílení cokoliv změnit, stačí po klepnutí na tlačítko Vytvořit agenta kliknout na položku Moji agenti

Zajímavou funkcí a ukázkou efektivního propojení je, že takto vytvořenému agentovi nemusíte dávat otázky jen v prostředí webového Copilotu, ale agenty můžete vyvolávat třeba i ve Wordu a dalších aplikacích. Já tak mám například vytvořeného agenta, který mi do zadaného textu vloží na vhodná místa příslušené emotikony a je mi tak jedno, jestli o tuto akci požádám ve Wordu nebo právě ve webovém prostředí Copilota. 



středa 9. dubna 2025

Jak si s Copilotem nechat vygenerovat základ testu

O možnostech využití placeného doplňku Microsoft 365 Copilot jsem na svém blogu psal již několik článků. Například přehledový článek obecně o tom, co to Copilot je, jak si s Copilotem vygenerovat návrh videazáklad prezentace nebo jak takovou prezentaci celou přeložit

Další z oblastí, kde může pedagogům Copilot pomoci, je tvorba testů a je to i naprosto nejčastější dotaz od pedagogů na školeních. Po pořízení doplňku Microsoft 365 Copilot se totiž tento nástroj kromě standardních aplikací Word, Excel, PowerPoint nebo Outlook přidá právě i do nástroje Microsoft Forms. 

Je sice hezké, že si v běžných chatbotech můžete vygenerovat základ testu na téměř jakoukoliv oblast, ale pokud pak takto vygenerovaný návrh musíte ručně předělat do vámi vybrané testovací aplikace, ta efektivita a úspora času se pak dost vytrácí.

Microsoft 365 Copilot ve Forms vypadá následovně:

Všimněte si, že kromě standardního prostoru pro zadání promptu zde ještě máte dvě zajímavé možnosti. 

1. Využít jednu z předpřipravených šablon testů

2. Použít vámi vybraný soubor jako podklad pro vytvoření testu.

Samozřejmě si můžete kompletně celý prompt napsat i sami. 

Po odeslání dostanete návrh testu, který si můžete libovolně upravit. A to buď přímo ve Forms, kdy můžete už ručně upravit co potřebujete nebo můžete Copilotovi dodatečně říct, co má udělat jinak (udělat test lehčí/těžší, přidat otázky, vyměnit otázky apod.).

středa 12. března 2025

Jak si s Copilotem vygenerovat slovní mrak?

Copilot, resp. přesně Microsoft 365 Copilot Chat je webový chatbot postavený na GPT-4o a je dostupný zdarma každému učiteli v rámci školního účtu Office 365, stačí se jen přihlásit na office.com, případně si otevřít přímo odkaz m365.cloud.microsoft/chat. Co všechno můžete díky Copilotu dělat, na co se ptát a v čem vám ulehčí práci už asi většina z vás ví, nicméně Copilot umí i pár specialit, mezi které patří i vygenerování slovního mraku. Stačí jen vědět, jak se zeptat. 

Jak tedy na to? Pro složitější úlohy (kterou generování slovního mraku s texty cela určitě je) lze totiž použít Python. Nebojte se, není potřeba umět v něm programovat, stačí jen Copilotu říct, aby ho pro tuto konkrétní úlohu použil. Konkrétní prompt může znít třeba takto:

A výsledek za pár vteřin vypadá takto

středa 26. února 2025

Jak si s Copilotem vygenerovat výukové video včetně projektu!

To co v AI platilo před týdnem už dnes platit nemusí. A další zásadní novinka je toho důkazem. Doplněk Microsoft 365 Copilot totiž dostal další skvělou funkci – umí tvořit videa na libovolné téma. A co víc, ve spolupráci s videoeditorem Clipchamp (který do školních Microsoft 365 A3/A5 přišel v létě) má připravenou ještě jednu třešničku na dortu.

Microsoft 365 Copilot přináší do aplikací Word, Excel, PowerPoint, Forms, Teams a dalších funkce postavené na AI. Ale v některých případech rozšiřuje i funkcionalitu chatbota Copilot a to například přítomností a možností vytvářet agenty. Některé z nich máte již ale od Microsoftu vytvořené a je jím například Visual Creator. A právě ten pro účely tvorby videa využijeme.

Stačí si tedy otevřít Microsoft 365 Copilot Chat a to po přihlášení na adrese office.com nebo přímo na microsoft365.com/chat. Pokud máte ke svému účtu koupený a přiřazený i doplněk Microsoft 365 Copilot, měli byste v pravé části agenta Visual Creator vidět. 


Po klepnutí na jeho zástupce se vám rovnou tento agent otevře a vy jen zadáte prompt na vytvoření videa. 


 

Video se začne vytvářet a během pár desítek vteřin bude hotové. Co je důležité zmínit je to, že se jedná o krátká přehledová 90 vteřinová videa (takže se dají skvěle použít např. pro otevření dané problematiky na začátku hodiny), do kterých jsou zakomponovány reálné videozáběry doplněné titulky, hudbou na pozadí a komentářem. 

Na výsledné video bez jakýchkoliv úprav se můžete podívat níže.   

 

A co je tou třešničkou na dortu? To, že podobně jako u ostatních výstupů nepracujete stylem „ber nebo nech být“ ale můžete si téměř vše upravit tak jak potřebujete. A přesně to platí i zde. Nedostanete totiž „pouze“ hotové video, ale i kompletně celý projekt videa v Clipchampu, který si může upravit k obrazu svému (hlas, titulky, videa, přechody, texty). Stačí klepnout na ikonu Otevřít v náhledu vytvořeného videa a otevře se webová verze videoeditoru Clipchamp, kde můžete na projektu pracovat dále.

neděle 16. února 2025

Jak si v PowerPointu kompletně přeložit prezentaci do jiného jazyka?

O doplňku Microsoft 365 Copilot jsem na svých stránkách už psal několikrát. Přidává funkce generativní AI přímo do aplikací Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Teams, Forms nebo Whiteboard. Důležitou informací ale je, že funkce Microsoft 365 Copilot se neustále rozrůstají a každý měsíc, někdy i každý týden umí Copilot zase něco nového. Dostáváme se tak do podobné situace jako s celým balíčkem Microsoft365/Office365, kdy jejich zásadní výhodou oproti trvalým licencích (2024,2021,2019 atd.) je to, že do aplikací Microsoft365/Office365 přichazí novinky každý měsíc. 

To, co v Microsoft 365 Copilotu je nově přidáváno není samozřejmě tajemstvím, naopak je na to vyčleněna přímo stránka, kde novinky přehledně vidíte - Latest updates for Microsoft 365 Copilot - Microsoft Support

Jednou z těch novinek, která dokáže mnoha pedagogům usnadnit práci, je kompletní překlad prezentace z jednoho jazyka do druhého. A není to nikterak složité, prostě si otevřete prezentaci v PowerPointu, řeknete Copilotovi co má udělat a výsledkem během pár vteřin je prezentace, která graficky vypadá úplně stejně, jen je v jiném jazyce. 



Jak si nechat od Copilota vygenerovat celou prezentaci?

Téměř od začátku, kdy v listopadu 2022 byla představena první veřejná verze ChatGPT, byl častý dotaz uživatelů na vytvoření konkrétního typu souboru. Ať už to byl pracovní list, tabulka nebo samozřejmě prezentace. Ze začátku se objevovaly různé postupy, které daly i středně pokročilým uživatelům zabrat (místo prezentace vytvoření VBA kódu, který se následně v PowerPointu naimportoval) a tak se úplně neujaly.

Jedním z trendů, který můžeme v posledních měsících a vlastně i letech sledovat je ten, že se AI dostává do běžných nástrojů a tak uživatelé mohou pracovat v těch nástrojích, které znají nejlépe a které jim vyhovují, nyní ale s podporou AI. Asi největším důkazem tohoto vývoje je, že před zářím 2024 bych vám tento postup a tuto funkci takto komplexně ukázat nemohl, protože prostě nebyla k dispozici.

Doplněk Microsoft 365 Copilot přináší do aplikací Word, Excel, PowerPoint, Forms, OneNote, Teams, Whiteboard nebo OneDrive právě prvky generativní AI a my se dnes podíváme na jeden z nejžádanějších scénářů a to je generování prezentací pomocí Copilota a to přímo ve Wordu. Jen upozorním, že je potřeba mít na svém účtu tento doplněk Microsoft 365 Copilot pořízený, jinak nebudou tyto funkce dostupné. Pořídit si jej můžete ve škole třeba jen pro jeden účet, většinou ale školy je pořizují pro větší procento pedagogů, některé dokonce pro celý sbor.

Jakmile si otevřete PowerPoint a jste v něm přihlášeni s účtem, na kterém je licence na Microsoft 365 Copilot, hned v levém horním okraji snímku najdete malou ikonu Copilota. Tu druhou pak najdete na konci karty Domů.

My využijeme tu první, kde po kliknutí na ni hned máte dostupnou položku Vytvořit prezentaci. Následně jen stačí popsat, o čem chcete prezentaci vytvořit. Čím konkrétnější budete, tím lépe. Všimněte si, že se dokonce můžete odkázat i na nějaký váš soubor a Copilot v PowerPointu při tvorbě prezentace obsah tohoto souboru zohlední. 

Jako první dostanete náhled jednotlivých témat prezentace. Tato témata můžete dle potřeby přesouvat nebo když najedete mezi jednotlivá témata a klepnete na ikonu symbolu +, máte možnost doplnit ještě nějaké vaše vlastní téma. Následně jen stačí klepnout na tlačítko Generovat prezentaci

Při generování prezentace vidíte, jak se vám tvoří pod rukama a za pár okamžiků máte hotový kompletní výsledek. A jestli to bude prezentace na Velkou Británii, inflaci a deflaci či jakékoliv jiné téma, to už je jen na vás.


Na mých školeních dost často dostávám dotaz, zda Copilot umí i perličky typu otopné systémy na předmět Technologie, hasící přístroje do předmětu Bezpečnost nebo přehled hospodářských strojů pro účely výuky na zemědělské škole. A i na tato netradiční témata Copilot zvládnul vytvořit detailní prezentaci.

Vytvořenou prezentací to ale většinou nekončí. Dost často si ji upravíte ještě více k obrazu svému, ověříte informace či přidáte další snímky o konkrétních tématech. Ale pozor, ani tady Copilot nekončí a může vám pomoci i s doděláním prezentace. Stačí si v režimu úprav otevřít postranní panel Copilota (na kartě Domů poslední ikona) a Copilotovi třeba zadat tento prompt: můžeš do prezentace přidat snímek se zaměřením na školství ve Velké Británii. 

Obrovským benefitem je, že uživatel nemusí trávit čas tím, že bude x krát vkládat nový snímek, x krát vkládat nové textové pole, ale má během pár vteřin hodový nástřel prezentace (je to váš Copilot, ne náhrada). Takovou prezentaci si pak můžete doupravit dle svého, něco přidat nebo něco odebrat ale především dostanete zpracované téma v podobě, která by vás třeba nenapadla. A ostatně o tom celé používání generativní AI z části je.


No a opět během pár vteřin bude do prezentace vložen snímek s tímto tématem. Takhle jsme třeba na jednom ze školení dodělávali snímek na hospodářské stroje používané ve vinařství a těch příkladů mohou být stovky. Všimněte si také, že Copilot nevytvoří "pouze" prezentaci, ale také základní poznámky pro přednášející, které najdete pod snímkem.

Jak je vidět, to, o co mnozí žádali a o čem jsem psal v prvním odstavci dnes může využívat v PowerPointu díky doplňku Microsoft 365 Copilot každý. Další přehled toho, co Microsoft 365 Copilot v PowerPointu umí najdete zde. A pokud by vás zajímaly konkrétní prompty, které můžete v PowerPointu využít, tak se můžete podívat přímo do Galere výzev Copilota.

neděle 2. února 2025

Jak AI pomáhá při tvorbě zadání v Teamsech

Jestli se dají z pohledu vývoje AI vysledovat nějaké trendy poslední doby, tak jedním z nich zcela jistě bude ten, že se AI stává běžnou součástí mnoha nástrojů, které uživatelé používali i dříve. Jednou z těchto aplikací je i nástroj Teams, v jeho školní verzi pak zejména funkce pro zadávání úkolů. Tam již před několika lety přišla funkce Pokrok ve čtení, na konci roku 2024 pak Pokrok v matematice a AI je součástí ještě jednoho důležitého prvku zadání - a to je pole pro samotné zadání úkolu. 

V něm je totiž vestavěná funkce, že vámi napsaná věta může být považována za prompt, který jen pomocí vhodných příkazů rozepíšete, přidáte kroky, zjednodušíte, přidáte emotikony či mnoho dalších akcí. Pojďme se podívat, jak tuto funkci využít.

Na první pohled v tomto okně nic zajímavého není, ale když se podíváte do dolní částí, je tam napsáno "Přidejte další podrobnosti pro úpravu pokynů pomocí AI". 

Co to přesně znamená? Že jakmile začnete psát "smysluplnou" větu nebo zadání, začnou se dít AI divy. 

Vidíte ten rozdíl v podobě tlačítek, které mohou nyní vámi napsaný "nástřel" zadání referátu rozepsat. A tak můžete pouhým kliknutím na tlačítko Přidat podrobnost dostat výsledek, který vidíte na obrázku níže. 

Je možné si vybrat, které tlačítko využijete, pokud se vám výsledek nelíbí, můžete kliknout na tlačítko vygenerovat znovu, Teamsy provedou stejnou operaci, jen trochu "jinak" a je na vás, zda to pro vás bude změna k lepšímu. 

Pravděpodobně nejčastěji budete využívat právě hned první tlačítko Přidat podrobnost. Asi si ale občas řeknete, že takto do detailu rozepsané zadání je moc dlouhé, a že toto rozhodně vaši žáci číst nebudou. Nezoufejte, nic není ztraceno, protože můžete i po vygenerování podrobností nadále využít příslušná tlačítka, v tomto případě je to tlačítko Zjednodušit.

No a aby bylo zadání práce odpovídající stylu komunikace žáků a bylo prostě "in", můžete nechat AI ať k jednotlivým částem textového zadání přidá i emotikony a to přes tlačítko Přidat jiskřivý efekt

Samozřejmostí je, že si takto vygenerované a rozpracované zadání můžete před odesláním žákům detailně upravit k obrazu svému jak potřebujete, a to přímo zásahem do samotného textu.

Jak vidíte, využití této funkce a zakomponování AI do funkce zadání v Teamsech je naprosto nenásilné - kdo chce od AI pomoct, tak přes příslušná tlačítka může, kdo ne, tak si může tvorbu zadání dělat ručně do posledního písmenka, jak byl zvyklý.